Mõtlesin, et teen sel aastal väikese kokkuvõtva postituse jõululaua soovituste teemal. Alati on pühadega seoses lõputu peamurdmine, mida siis ikkagi lõppude lõpuks lauale panna. Sünnipäevad, vabariigi aastapäev, jõulud, vana-aastaõhtu – ikka seesama põletav küsimus. Jõuludega tundub isegi neist loetletud sündmustest kõige lihtsam olevat, sest kas saab olla enam traditsioonilisemate toitudega püha! Muidugi on alati vastuvoolu ujujaid, kes põhimõtteliselt ignoreerivad hapukapsast, verivorste, särisevaid praade, sülte ja piparkooke (tervitused kõigile grinchidele!) ja söövad jõuluõhtul karrit, pitsat või pad thai’d. Ja olgu pealegi, igale oma, whatever makes you happy. Mina olen traditsioonide usku, vähemalt jõululaua osas. Verivorsti, pardi, krõbedate ahjukartulite ja süldita lihtsalt poleks kogu asi õige. Tundub, et lapsed olen ka “ära rikkunud”, sest nad ei ole nõus isegi soojamaapuhkusele jõulude ajal minema. Jõulud olgu kodus kusagilt võluväel ilmuva kingikoti ja emme traditsiooniliste toitudega!
Ma siin postituses ei pööragi väga rõhku n-ö jõulupraele (hapukapsas, ahjukartulid või muud juurikad, vorstid, praed jne), sest see on niikuinii alati kohustuslik ega tekitagi arutelu teemal mida ja kas üldse. Pigem tuletaks meelde mõned jõulused suupisted-snäkid ja natuke magusat ka. Kõik need retseptid on blogis juba ammugi olemas, aga olgu nad siis taas praegu fookusesse toodud.
Selle postituse aitas mul ilusaks teha Kaup24, kelle veebipoest on pärit kõik need ilusad nõud, vaagnad ja lauakaunistused, mis siin fotodel näha. Kui sul on tarvis uut söögiriistade komplekti, pokaale, serviisi, potte-panne või lauakaunistusi, siis soovitan sukelduda Kaup24 köögitarvete ja sööginõude osakonda SIIN , valik on mega! Igaüks leiab kindlasti midagi, sest lappamist on tõesti lehekülgede kaupa ja nõusid ja tarvikuid alates käsitsi tehtud disainesemetest, Iittalast ja Villeroy&Bochist lihtsamate ja soodsamate leidudeni.
Temaatilistes punastes toonides joogid sobivad jõululauale kui valatult 😊. Elegantsest Coupe pokaalist on hea juua mullijooke ja kokteile. Siin pokaalis on üks tore hiljutine avastus, kodumaine Öun Drinks mahe ja alkovaba mullijook “Kirss-vaher”. Sobib superhästi lihalõikude ja juustudega suupistevaagna juurde. Kõrval tumeroosas klaasis oleva vee teevad maitsvaks ja jõuluseks jõhvikad.
Külmade talvesalatite esindajana teen jõululauale alati kasukat. Keedetud kartul, peet ja porgand, lisaks heeringat, muna ja sibulat – palju lihtsamaks enam minna saa. Aga nii maitsev ja pidulik! Kasukat võib pakkuda muidugi ka ühest suurest kausist või vaagnalt, mulle meeldib laduda koostisosad eraldi portsjonitena pokaalidesse, nii et iga sööja saab oma kauni salati ja ei pea suures kausis songerdama. Siin pildil on kasukas serveeritud samasse pokaali, kus esimesel pildil vahujook. Väga universaalsed nõud, kas pole.
Kõik Kaup24-s müüdavad klaasid on reas SIIN lingil.
Kunagi ei saa peolaual mööda panna suupistevaagnanga, kus nii erinevaid juustusid, juustumoosi, lihalõike, oliive, pähkleid, viinamarju, kreekereid. Millele tähelepanu pöörata suupistevaagna kokkupanemisel, olen kirjutanud SIIN postituses. Jõuluajal on alati hea meelde tuletada, kui hea kombo on piparkoogid ja sinihallitusjuust! Ära siis neid vaagnalt unusta. Suupisted näevad head välja puidust vaagnal. Nii ülemisel pildil olevad snäkid kui alumise pildi pirukad ja vorstid ilutsevad SELLEL ilusal naturaalsel puitvaagnal.
Mõnusad jõulused ampsud on pisikesed pirukad hapukapsa ja verivorstiga. Pisikeste hapukapsapirukate retsept on SIIN. Verivorstipirukad on valmistatud samamoodi, lihtsalt täidiseks on jupp peenikest verivorsti. Pisikesi verivorste võib suupisteks küpsetada ka lihtsalt niisama, minu meelest on need nii mõnusad napsata, isegi külmalt. Ja kõrvale dippimiseks ikka pohlamoos ka!
Graavilõhe on samuti jõulualaua külmade ampsude kohustuslik osa. Kui saad ilusa värske lõhefilee, on graavimine iseenesest väga lihtne ja ise tehtud graavikala on vaieldamatult parim. Blogisse on kirja saanud aastate jooksul mitu graavilõhe retsepti, kõige klassikalisem versioon on SEE. Kui lingi avate, olge palun mõistvad- postitus on tehtud 11 aastat tagasi ja mu toidupildistamise oskus on selle ajaga pisut arenenud 😀
Kõiki lapsi ja muidu magusasõpru teeb kindlasti rõõmsaks soe šokolaadijook. Täpset retsepti mul selle jaoks polegi, aga tegemine käib põhimõtteliselt nii, et ajan piima potikeses kuumaks, lisan magusat kakaopulbrit ja tükeldatud šokolaadi ja segan, kuni šokolaad on sulanud. Klaasis tõstan joogile veel vahukoort ja vahukomme. Kuumi jooke on väga mugav serveerida topeltklaasiga tassidest, mis hoiavad joogi soojana, aga pealt on klaas täitsa jahe. Pildil olevad ilusad kahekordse seinaga klaasid on SIIN. Nunnud puidust kausikesed klaaside all on samuti Kaup24-st pärit ja jällegi hästi universaalsed: saab kasutada nii tassialusena, pähklite-kommide pakkumiseks või hoopis hapukurke ja seeni.
Magusate ampsudena on piparkoogid muidugi täiesti möödapääsmatud. Panin oma piparkoogitaigna retsepti alles hiljuti siia kirja, ehkki valmistan seda juba aastaid. Et piparkoogid end üksikuna ei tunneks, meisterdan neile alati kaaslaseks magusaid vürtsikaid mandleid à la Olde Hansa. Lisaks sellele, et need mandlid on head, teeb nende küpsetamine toa nii mõnusasti jõululõhnaliseks. Ja muidugi Itaalia mandliküpsised ricciarelli! Kes neid korra teinud, jääb konksu otsa, päriselt. Kõike seda magusat head-paremat võib serveerida samuti puitvaagnalt, nagu enne juba suupistete juures juttu oli.
Või minna elegantsemat teed ja laduda erinevad sellisele korrusvaagnale, nagu alumisel pildil näha.
Et söökidega mässamist on jõuluõhtuks ette valmistamisel niigi parasjagu (et mitte öelda hullupööra palju), olen koogi püüdnud hoida võimalikult lihtsa. Selle lihtsuse musternäide on küpsetamist mitte vajav valge šokolaadi ja toorjuustu kook kirssidega. Jõuluajal teen põhja küpsiste asemel piparkookidest, retsept ise asub SIIN. Vaatamata sellele, et koogi valmistamine käib enam-vähem möödaminnes on ta väga hõrk ja täiesti jõululik. Boonusena saad nii koogi kui kastme valmistada juba eelmisel päeval, see ongi lausa soovitatav. Pildil ilutseb kook kaunil metalse tooniga keraamilisel käsitoona tehtud vaagnal, mille kohta saab rohkem infot SIIT lingilt.
Loodan, et õnnestus pakkuda mõni uus idee või vana hea, aga pidevalt peale tulevate jõulutoitude retseptide virvarri ununenud idee, mida saabuvatel pühadel lauale sättida. Mul omal oli küll värskendav seda postitust kirjutada, blogi arhiivis lapata ja neid noppeid siin välja tuua. Pool tööst nüüd jõuluõhtu ettevalmistamisel tehtud ju!
Panen siia ritta veel kõik lingid nende toitude kohta, mis siin piltidel lauale on sätitud. Igaks juhuks pean hoiatama, et ärge siis mõne retsepti juures end fotost pelutada laske, osad on juba üle 10 aasta tagune raudvara (näiteks graavilõhe) ja toidu väljanägemine tollastel fotodel tundus ilmselt mulle täiesti ebaoluline 😊
Graavilõhesid on blogis kolm erinevat:
Graavilõhe, viinaga graavitud lõhe, (vaata kindlasti postituse all ka Roman Zaštšerinski kommentaari Mooni originaalretseptiga), peedi ja mädarõikaga graavitud lõhe
Valge šokolaadi kook kirssidega (ei vaja küpsetamist)
Kõik blogis olevad jõulutoidud sea- ja pardipraadidest söödavate kingitusteni leiad siit lingilt.
__________________________________________________________
Koostööpostitus Kaup 24-ga
Lisa kommentaar