Ja nüüd lubatud hea uudis: kuni 31. detsembrini saab Home Decori e-poest kõiki Le Creuset’ malmnõusid osta 30% soodustusega! Arvestades nende küllaltki kõrget, aga igati õigustatud tavahinda, on see väga hea pakkumine. Nii et kel veel jõuluvanale kiri kirjutamata või lihtsalt soov oma köögiarsenali aegumatu klassikaga täiendada, siis just nüüd on selleks õige hetk. Soodustuse saamiseks täishinnast tuleb sisestada e-poodi voucherikood „lecreuset“. Koodi saab sisestada, kui vajutada „Ostukorv“, (mitte otse „Maksma“). Kogu Home Decoris müüdava Le Creuset’ malmnõude valiku leiad siit.
Heinalammas
Endiselt on käimas loosimine, kus võimalik võita endale tuttuus kokaraamat “Maitsev”. Loosis osalemiseks vaata eelmist postitust või klikka siia.
Nüüd aga ühest erilisest söögivalmistamismeetodist: heintes liha küpsetamine! Heina kasutamises söögi valmistamise juures ei ole muidugi midagi uut, vastupidi. Vanas Euroopas (Prantsusmaa, Inglismaa, Saksamaa) on seda tehtud juba ammustest aegadest. Spetsiaalset heintega täidetud kasti kasutati lausa iseseisva ahjuna. Seda asjandust võib pidada tänapäevase slow-cookeri eelkäijaks. Pott toiduga aeti pliidil kuumaks. Siis tõsteti pott heintega vooderdatud kasti. Hein kehva soojusjuhina toimis nagu termoskiht, ei lasknud potil maha jahtuda ning toit küpses ilma igasuguse energiakuluta ise valmis. Aega läks, aga kokkuhoid missugune! Allolev pilt on pärit raamatust “Cookbook for the Hay Box with a Commentary and Tips for Healthy Living”, Ida Schuppli and Betty Hinterer, Vienna, Leipzig: Deuticke, 1914 (foto pihta pandud European Architectural History Network ajakirjast). Sedamoodi küpsetades mingit heinamaitset lihale ilmselt juurde ei jää, sest ta on ju kinnises potis.
Viktoriaanliku Inglismaa köökides võeti aga valmis praad ahjust, tõsteti liha kasti, mis oli täidetud heinaga ning transporditi niimoodi jahilõunatele ja peentele piknikele, kus siis seda kuumalt süüa sai. Lisaks praktilisele poolele (toit püsis soe) sai ta juurde ka mõnusa maalähedase heinanüansi.
Heinakastist ma oma köögis puudust ei tunne, päris heinte sees liha küpsetamine on aga juba ammugi olnud plaanis ära proovida. Juba siis, kui Juta kana heinakuhjas tegi ja Kristel Tigus hanega hullas. Tegudeni jõudsin alles nüüd, nuputades, millise toiduga võiks sisse õnnistada oma tuttuue, elu esimese LE CREUSET malmpoti.
Klassikalise, kvaliteetse ja vast kõigi toidutegijate unelmate poti pakkus mulle köögikatsetusteks Home Decor, kellega mul on hea meel juba pikemat aega koostööd teha. Nagu ilmselt olete jõudnud märgata:). Le Creuset’st ja suurepärasest võimalusest ühtesid maailma hinnatumaid malmnõusid endale praegu soodushinnaga soetada kirjutan postituse lõpuosas.
Kõigepealt lammas. Tegelikult oli ta mul täitsa talleohtu, kintsutükk kaalus suts enam kui kilo. Panen retsepti sellesama väikese kintsukesega siia kirja, kui sul on suurem kints, suurenda maitseainete koguseid ja pikenda küpsetamisaega. Kasutada võib ka muid lambatükke, näiteks praadi (nn. tagatükk). Peaasi, et tükk või tükid ilusti koos heinaga potti ära mahuvad.
Igaljuhul täitis lamba heintes küpsetamise tulemus kõiki mu ootusi, rohkemgi veel. Liha sai tõeliselt pehme ja mahlane, õrnalt rohu maitsega, imekerge suitsunüansiga. Superhea. Ennetades küsimusi heina kohta: puhast söögitegemiseks sobilikku heina saab lemmikloomade kauplustest.
Retsepti osas, mis asub siin, toetusin Hugh Fearnley-Whittingstallile. Ka tema The River Cottage Cookbook’is on see olemas.
Heinalammas
1 lamba(talle) kints, 1-1,3 kg
125 g külma võid
4-5 küüslauguküünt
2 tl soola
musta pipart
1 tl kuivatatud rosmariini
Puhasta kints liigsest rasvast. Tõsta külma või tükid, küüslauguküüned, sool, pipar ja rosmariin purustajasse ja surista ühtlaseks.Maitsesegu võib teha ka käsitsi: sega pehme või purustatud küüslauguküünte, soola, pipra ja rosmariiniga.
Mätsi või lihale. Loputa paar suurt peotäit heina vee all. Mitte pesemiseks, vaid et ta oleks niiske. Raputa veidi kuivemaks ja laota poti põhja. Tõsta lihatükk heintele nagu pessa:
Laota ka liha peale ja külgedele peotäis niisket heina. Kata ahjupott hoolikalt kaanega, nii et ükski heinakõrs välja piiluma ei jääks. Jälgi ka, et kaas oleks tihedalt peal, et õhk sisse ei pääseks, muidu võib hein süttida. Küpseta ahjus 210 kraadi juures 1 tund ja 40 minutit kuni 2 tundi, oleneb lihatüki suurusest ja õrnusest. Ahjust võttes lase enne lahtilõikamist lihal kaanetatud potis u 20 minutit seista. Tõsta liha lõikelauale ja pühi hein pealt ära.
Serveerimiseks lõika kondi ümbert liha viiludeks. Juurde sobib hästi köömnetega maitsestatud hautatud magushapu värske kapsas, ahjuplaadil küpsetatud kartulid ning punasest veinist ja veisepuljongist keedetud kaste.
Roheline malmpott, milles lammas heintes pehmeks ja maitsvaks küpses, on kuulus ja kultuslik Le Creuset. Emailitud malmnõusid toodab Le Creuset juba 1925. aastast ja siiamaani valmistatakse neid sealsamas, kus kunagi alustati: Põhja-Prantsusmaa linnakeses Fresnoy-Le-Grand. Paljudele seostuvad malmist ahjunõud kindlasti oranžika tooniga. Selle emaili värvi malmist ahjunõude puhul võttis esimesena kasutusele just Le Creuset, kelle esimesed nõud olid just seda tooni: Flame. Värv on inspireeritud tulikuuma sulamalmi hõõguvast toonist. Nüüdseks valmistab Le Creuset malmnõusid kõikvõimalikes erinevates toonides emailitult, aga ka vana hea Flame-toon on klassikasõprade rõõmuks alles, olgugi et seda on kopeerinud ka mitmed teised tootjad. Le Creuset’ teevad hinnaliseks ja ainulaadseks tema klassikustaatus, aegumatu disain ja ülim kvaliteet. Iga pott käib läbi 15 erineva meistri käte! Puhtale käsitööle antakse eluaegne garantii, mis tähendab, et ilmselt teeb kunagi sellessamas Le Creuset potis süüa ka keegi minu lastest ja loodetavasti kunagi ka nende lapsed…
Lisa kommentaar