Sel aastal tundub Valge Klaar ekstra suures hoos olevat. Mitte ainult minul, vaid kuulen ja näen ka mujalt, et uputab. Sellest õunasordist saab võrratult hea moosi: klaasja ja kuldse. Lihtsama vastupanu teed minnes teen neist helekollastest ubinatest püree moodi moosi. Keedan südamikust puhastatud, aga koorimata õunatükid enam-vähem pehmeks, lisan moosisuhkru, keedan veel veidi ja püreestan. Selline püree on võrratu pannkoogimoos!
Selle postituse kangelane on aga mitte keedetud, vaid ahjus küpsetatud moos. Ahjuõunamoos! Sellele ma vett ei lisa, sest vedelik tekib iseenesest, suhkru sulamisest ja õunamahlaga segunemisest. Mina koorin siin õunad, sest siis jääb tulemus eriti hea. Ja sobib ka neile, kellele ei meeldi moosi sees õunakoored (jah, neid inimesi on, ja mitte vähe 😀).
Mul on suurem keraamiline ahjuvorm, milles saangi õunu üleöö suhkruga kihiti hoida ja siis sellesama vormiga tõsta ahju küpsema. Õunu võib suhkruga hoida ka lihtsalt suuremas kausis ja küpsetamiseks ahjuvormi(desse) valada. Ja suurema koguse puhul võib nii seismiseks kui küpsetamiseks kasutada ahjuplaati. Kes soovib, võib küpsetamisel lisada ka kaneelipulga.
Valminud moos on kergelt karamelline, klaasjas, parajalt magus ja lihtsalt imehea. Sest kellele siis ei maitseks ahjuõunad! Hea jogurtiga segatult või koogi vahel, pannkookidest ja röstsaiast rääkimata.
Alustasin oma juttu küll Valgest Klaarist, aga pean täpsustama, et ehkki see õunasort on moosiks loodud, sobivad ilmselgelt ka muud õunad. Nii need, mis praegu küpsed või valmivad sügisepoole. Mõnusat ahjuõuna lõhna teie kodudesse!
Ahjuõunamoos
Koostisosad
- 1 kg õunaviile või -tükke (puhastatud kaal)
- 300-400 g suhkrut
- 2 sl sidrunimahla
- soovi korral maitsestuseks 1-2 kaneelipulka
Tegevuskäik
- 1 kg puhastatud õunteks läheb tarvis umbes 1,3 kg terveid õunu. 1. Eemalda õuntelt südamik, koori. Lõika õunad viiludeks või tükkideks, nii nagu soovid. Sega sidrunimahlaga. Lao õunatükid suhkruga kihiti suurde kaussi või kohe vormi, milles saad hiljem küpsetada. Jäta toidukilega kaetult seisma vähemalt 8-12 tunniks. Selle aja jooksul suhkur sulab ja tekib vedelik.Ei pea olema külmkapis, aga päris kuuma ja päikese kätte ära ka jäta.2. Kui õunad on seisnud, sega õrnalt läbi ja vala nad ümber ahjuvormi. Kui õunad juba seisid vormis, pole tarvis neid loomulikult ümber valada. Kui soovid kaneelist mekki, pista õunte vahele nüüd 1-2 kaneelipulka. 3. Küpseta kaane või fooliumiga kaetult 180 kraadi juures 1 tund. Viimased 10 minutit sellest küpseta ilma katteta. Kui kasutasid kaneeli, eemalda see nüüd. 4. Vala moos kuumalt steriliseeritud purkidesse. Hoia ühtlase temperatuuriga pimedas ruumis, sobib ka toasoe kapp või voodialune.MÄRKUS SUHKRU KOGUSE KOHTA. Suhkur on antud ligikaudselt, sest kogus oleneb õunte magususest ja sööjate maitsest. Valge Klaarile läheb näiteks vähem suhkrut kui Antonovkale. Osad inimesed on maiamad kui teised. Kilole puhastatud õuntele niisiis 300-400 g suhkrut. Katsetasin korra Valgetest klaaridest 500 grammi suhkruga ja see oli ikka liiga magus.
Õunad 1. peale seismist suhkruga, 2. otse ahjust võttes ja 3. läbi segatuna peale küpsetamist:
Purgid steriliseerin ahjus, kaaned keedan läbi:
Elen
Ma üldiselt kunagi ei kommenteeri midagi aga lihtsalt pean selle välja ütlema! See ahjuõunamoos on lihtsalt IMELINE! Tegin fariinisuhkru, kaneeli ja kardemoniga ja ausalt, parim õunamoos üldse! Õunamoos pole muidu meil peres väga hinnas olnud aga no see moos on täielik hitt! Just laps sööb vaniljejäätisega! Suur aitäh retsepti eest, see läheb küll retseptiraamatusse kirja! 😊
Mari-Liis Ilover
Tere, Elen! Nii suur rõõm seda lugeda, aitäh! Ja need täiendused kõlavad suurepäraselt. Super, et õunad leidsid nii heal moel kasutust.
Enelin
Kiidan ka retsepti – ja väike vaniljekaun+rumm teevad selle moosi veelgi maitsvamaks. 😉
Mari-Liis Ilover
Enelin, üldse ei kahtle, tundub imehea! 😋
Anonüümne
Kas esimese sammu, õunte suhkruga seisma jätmise, võib ka vahele jätta? Suhkur sulab ju ahjus nagunii ära …
Mari-Liis Ilover
Jaa, võib vahele jätta. Olen ka mõned korrad, kui on vaja õunad kiirelt purki saada, panud otse suhkruga segatult ahju. AGA! Eelnevalt seista saanud moos on siiski parem. Seistes saab suhkur aeglaselt ja rahulikult õuntest välja imbuvas mahlas sulada ja pärast moosis on see küpsenud siirup nii maitsev ja justkui seob seob õunatükke. Mõlemate variantidega, nii eelneva seismisega kui otse ahju, tuleb hea moos. Aga jah, mu meelest annab see aeglane suhkru sulamine suurepärase efekti.
Anonüümne
Tegin ka seda moosi. See on ilmselt parim variant, mida õunamoosist välja võluda annab. Õunad muutuvad pärast keemist tuimaks ja pudruseks ja ei meeldi mulle moositoorainena eriti. Ahi ja kaneel (või vanill alkoholiga) annavad õunapudrule natuke iseloomu juurde ja niimoodi võib seda sai-pannkoogi peal süüa küll. Minu lemmikmoosid on siiski vaarika, kirsi, tikri ja pohlaga. Jõhvikatoormoos on ka super.
Anonüümne
Tegin sellest retseptist inspireerituna ahjuploomimoosi ja jäin väga rahule. Lisasin nagu selleski retseptis suhkru ja sidrunimahla tükeldatud ploomidele ja jätsin üleöö seisma. Siis panin kaneelipulkadega ahju üheks tunniks. Siis panin veel kaneeli juurde ning keetsin ja püreestasin pehmeks. Kõige lõpuks lisasin sortsu Vana Tallinnat ja panin purgid sügavkülma. Hommikul pidin endaga kõvasti võitlema, et üht purgitäit mitte kohe ära süüa – ülimaitsev oli.
Järgmine aasta tuleb teiste marjade ja puuviljadega ka ahjumoosivariante katsetama hakata. Tundub, et tulevad paremad kui keedumoosid.
Mari-Liis Ilover
Tere! Suur tänu, et jagasid kogemust ploomidega. Ma pole ise nii veel proovinudki, aga suurepärane teada, et asi õnnestus nii hästi. Loodan, et su kommentaarist saavad teisedki lugejad innustust.