• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Lihavõtted
    • Jõulud
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö

Kuidas keeta muna. Elluastuja kokaraamat

mai 26, 2025 by Mari-Liis Ilover Leave a Comment

Suur rõõm on teada anda, et koos kevadiste ilmade ja tärkavate lilledega on ilmunud mu uus kokaraamat “KUIDAS KEETA MUNA. ELLUASTUJA KOKARAAMAT.”
Nagu pealkirigi juba aimata laseb, ei ole tegu päris tavalise kokaraamatuga. Samas peab kohe ära mainima ka, et sellest, kuidas keeta muna, on juttu põgusalt ühel leheküljel, lihtsalt see pealkiri on parim kokkuvõte raamatu kandvast ideest. Jah, seekord on raamatul kindel adressaat. Elluastuja. Aga kokanduse mõttes võib elluastuja olla ju kes iganes – koolilaps, koolilõpetaja, värske üliõpilane või lihtsalt noor täiskasvanu, kes seni on ajanud läbi valmistoitudega. Olen juba selle põgusa aja jooksul, kui raamat on müügil olnud, saanud mitu toredat sõnumit selle kohta, kus sugugi mitte elluastuja eas inimesed on endale raamatu saanud ja leiavad sealt nii mõndagi kasulikku, uut ja inspireerivat.

Seda rõhutab ka Karl Martin Sinijärv Postimehes ilmunud loos “Sinijärv soovitab: seda kokaraamatut on päriselt ka vaja!”

“Tükk aega ei ole näppu sattunud kokaraamatut, mida tahaks mõnusasti mõnevõrra mõõdutundetult kiita. Tänapäeval ei ole ju kokaraamaturiiulisse väga sageli asja – kui midagi konkreetset tarvis teada, leiab ilmavõrgust käbedamalt. Aga seda raamatut on päriselt ka vaja, on vaja ka mulle, sihtrühmast kõnelemata.”

Ja veel:

“Ma arvan, et «Kuidas keeta muna» siirdub otsejoones kodumaiste kokaraamatute klassikariiulile.”

Hiljuti kutsuti raamat (koos minuga) Terevisooni, kus sai valmistatud kaante vahelt paar retsepti nagu roog nimega “palju paremad kiirnuudlid” ehk 10-minuti-ramen ja “tuunikalavõiku” ehk tuna melt, mis on üks kiire, toitev ja alati maitsev amps. Need mõlemad toidud said eetris valmis kõige enam 10 minutiga, Katrin Viirpalu lausa imestas, kuidas me nii käbedalt kõik valmis meisterdasime. Aga see ongi tegelikult raamatu läbiv joon: kiirelt, lihtsalt, maitsvalt!

Ja ka Ringvaates sai raamat tähelepanu, seekord ilma minuta ja eriti lahedal moel: noortesaate “Nova” saatejuhid Aaron Thor ja Anne Mari kokkasid vana head hakklihakastet (jah, raamatus on ka ajatut koduköögi klassikat, sest kui noort inimest tabab koduse turvatoidu igatsus, peab ju ometigi olema koht, kust selle tegemise kohta vaadata!) ja koorest kanapastat. Tegu oli kusjuures legendaarse Ringvaatega, milles kadus mõneks ajaks eeter! Õnneks siiski sai asi toimima, saade eetrisse ja toidudki tehtud, mida lõpuks maitsesid Liis Lemsalu ja Stefan. See oli väga äge saade, ehkki tuleb tunnistada, et vaatasin seda üsnagi väriseva südamega. Sellist olukorda polegi varem olnud, kus minu raamatust tehakse otse-eetris toite ja mul endal puudub toimuva üle igasugune kontroll 😅. Lisaks veel see eetrikatkestus, huhh! Tänud kõigile, kes selle saatelõiguga ametis olid, nii noortele kokkajatele, saatejuhile kui toimetajale, kes tuli sellise laheda idee peale lasta nn sihtgrupil endal raamatu retseptidega möllata.

Selle raamatu tegemine on minu jaoks olnud üsna pikk protsess. Idee sai alguse mitmeid aastaid tagasi, kui mu neljast lapsest vanim astus ülikooli ja hakkas elama iseseisvat elu. Peagi järgnesid riburada kaksikud. Nende kõigi küsimused ideede (mida teha?), söögitegemise (kuidas teha?) ja järelejäänud toiduainete ning liiga suure koguse kokatud toidu säilitamise kohta (kuhu ja kuidas panna?) andsid mulle mõtte, et noortel võiks olla abiks lihtne ja praktiline kokaraamat. See raamat ongi sündinud paljuski toetudes meie pere laste õppimise ajal jagatud retseptifailidele kui sõnumivestlustele. Nii et võin julgelt öelda, et olen kirjutanud selle raamatu mõeldes nii oma lastele (ehkki nüüd saab sellest kõige rohkem kasu pesamuna, kes praegu veel kodus) ja samas kohe kindlasti kõigile nende eakaaslastele, noortele elluastujatele ja iseseisvujatele.

Mis siis kaante vahel on?

✔️vastused küsimusele KUIDAS. Raamatu esimeses osas on selged juhised paljude põhiliste söögitegemisoskuste osas pudrukeetmisest ahjukana küpsetamiseni.
✔️juhised pannide, pottide jne esmase köögivarustuse hankimise osas
✔️lihtsad koostisosad. Katsusin hoida retseptid nii väheste ja lihtsalt leitavate koostisosadega kui võimalik. Mõned ägedad kastmed ja maitseained aga võiksid toitude põnevamaks tegemiseks kodus varuks olla, soovitused on kõik kirjas.
✔️vähem nõudepesu! Enamik retsepte on mõeldud nii, et määrid võimalikult vähe nõusid ja samuti ei ole tarvis köögis peale kokkamist teha suurpuhastust
✔️soodne ja nutikas kokkamine. Hea toit ei pea olema kallis! Siit leiad eelarvesõbralikud lahendused.
✔️õiged kogused. Retseptid on mõeldud 1-2 inimesele, sest nii suur just iseseisvat elu alustav leibkond ju ongi.Milleks raisata!
✔️targad kiirteed. Täiesti okei on kasutada poolvalmis tooteid, nagu külmutatud köögiviljad, konservoad ja -tomatid jms, et hoida kokku aega.
✔️kiired toidud. Enamik retsepte valmib 15-30 minutiga.

Siin tutvumiseks sisukord:

Et mu oma lastelt on kodust eemal ülikoolis õppimise ajal sagedasti tulnud küsimusi selle kohta, kuidas ja kui kaua ikka kord valmistatud toitu või poolikuid salatipakke, konserve jne säilitada, siis otsustasin sellekohase peatüki ka raamatusse lisada. Näiteks on üks hea nipp salatilehtede säilitamiseks see, kui nad tõsta ümber kaanega karpi ja enne kaane peale panemist asetada peale niiskeks tehtud köögipaber. Nii saab oluliselt pikendada õrnade lehekeste euluiga ja süüa neid värskena mitu päeva.

Kunagi ei ole liiast meelde tuletada ka seda, et oled see, mida sööd. Seepärast on kaante vahel ka peatükk, mis on pühendatud toidu tervislikkusele, lihtsal ja loogilisel moel. “Kuidas keeta muna. Elluastuja kokaraamat” ei ole kindlasti mingi dieediraamat. Minu põhimõte, mida olen oma lastelegi edasi anda, on alati olnud see, et tervislik toitumine ei tähendagi ranget dieeti või lemmiktoitudest loobumist. Samuti ei pea tervislik toitumine olema tüütu, keeruline ega kallis. Toit on sinu sõber, mitte vaenlane! Kõige olulisem on, et naudiksid seda, mida sööd. Oluline on lihtsalt mõista mõningaid aspekte, mida lihtsal moel siin selgitangi. Võtmesõnad on mitmekesisus ja tasakaal.

Mõned retseptinäited ka. Raamatus on üle 70 retsepti hommikusöökidest, suppidest, toekamatest lõuna- ja õhtusöökidest kuni magusate ampsudeni välja. Lisaks ka peatükk “Fakeaway” ehk kuidas ise teha populaarsemaid kiireid roogasid, mida tavaliselt tellitakse äppide kaudu. Aga ise tegemine on soodsam, tegelikult päris lihtne ja üldse, kokkamine on täiega tore tegevus, ausalt!

Head raamatut ei teha üksinda. Suur aitäh usalduse eest, kirjastus “Varrak” ja Reelika Rahu. Kujundaja Janett Rikkand ja toimetaja Tiina Lebane- teiega koostöö oli super.

Niisiis, kui oled just kodust välja kolimas, alustad iseseisvat elu, oled tudeng või soovid lihtsalt lõpuks hakata ise süüa tegema, siis see raamat on sulle! Ja kui sa ise enam elluastujaeas ei ole, siis koolilõpukingituseks on see ju täiesti ideaalne. Loodan südamest, et raamat pakub palju rõõmu ja kokkamisinspiratsiooni.

Raamatu saad endale või lähedasele soetada lähimast raamatupoest, kas kohale minnes või veebi teel. Näiteks siit:

RAHVA RAAMAT
APOLLO
VARRAKU KODULEHT

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest

Related

Filed Under: Muu, Retseptid Tagged With: kokaraamat

Previous Post: « Biskviitkatte ja martsipaniga rabarberikook
Järgmine postitus: Rabarberi-rullbiskviit »

Reader Interactions

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
NB! Kõik fotod ja tekstid on kaitstud autoriõigusega. Kasutamise osas palun võtke ühendust.
Loe lähemalt →

PARIM KINK KOOLILÕPETAJALE!

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

“LIHAVABADE PÄEVADE KOKARAAMAT”

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

EESTI ESIMENE KOKARAAMAT KUUMAÕHUFRITÜÜRI TOITUDEST

Järg bestselleriks osutunud “Kufi kokaraamatule”, “KUFI KOKARAAMAT 2”!

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

KLIKKA PILDILE JA TUTVU kõigi MU KOKARAAMATUTEGA

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Rabarberi-rullbiskviit

Tähekringel

Kookose-mango magustoit vaarikatega

Värsked kommentaarid

  • Triin L, Rabarberi-rullbiskviit
  • Mari-Liis Ilover, Rabarberi-rullbiskviit
  • Triin, Rabarberi-rullbiskviit
  • Mari-Liis Ilover, Mandli-apelsinikook oliiviõliga
  • Mari-Liis Ilover, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Azelila ehk Gruusia munasalat Kreeka pähklite ja ürtidega

Sidruni-juustukook

Kuidas jagu saada rukolavõsast

Lammas ja spargel

Maasika-toorkook (täiesti taimne, gluteeni- ja laktoosivaba)

Kartulivorm läätse-tomatikastmega ehk lasanje Eesti moodi

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja

 

Loading Comments...