Kui ühes magustoidus saavad kokku kerge ja hapukas rabarber ning rikkalik ja rammus brüleekreem, saab tulemuseks olla vaid midagi eriti hõrku ja ahhetamapanevalt head. Brüleekreem lausa nõuab enda juurde midagi värsket ja hapukat, rabarber on täiesti ideaalne kaaslane. Dessert ise on prantsusepärane, aga kõik koostisosad peale suhkru õnnestub hankida kodumaised, nii et täitsa kodune maailmaklassika
Panin täiesti omavoliliselt ja keelereegleid eirates magustoidu nimeks rabarberibrülee. Sest see kõlab lihtsalt nii ilusti ja kurruvalt-nurruvalt 😊. Tegelikult, keelereeglite järgi, peaks nimetus olema “rabarberiga brüleekreem” või “crème brûlée rabarberiga”. Aga las ta olla pealegi meil siin rabarberibrülee. Lihtsam, ilusam ja vähem lohisev. Rabarberimoosi võid keeta siinse retsepti vabalt rohkem ja seda kasvõi talveks hoidistada. Rabarberibrülee tegemiseks kulub iga vormi põhja 1-2 sl rabarberimoosi, olenevalt ramekini suurusest. Nagu piltidel näha, kasutasin seekord erinevaid ramekine: ühed sügavamad ja kitsamad, teised madalamad ja laiemad. Sügavamatesse läks vähem rabarberit ja rohkem kreemi ja nad küpsesid 10 minutit kauem. Madalamatesse mahtus kreemi vähem, aga kuna vormi pind laiem, läks sinna veidi rohkem rabarberit. Küpsemisaeg on madalamates vormides lühem, sest õhem kreemikiht küpseb kiiremini läbi.
Brüleekreemi küpsetamine võib tunduda esialgu keeruline. Esimesel korral aastaid tagasi tundsin ise ka nii, aga peale seda, kui kord asi läbi tehtud, on kogu protsess arusaadavam ja lausa lihtne. Ausalt! Üritasin siinse retsepti kirjutada võimalikult selge ja selgitava, loodetavasti on sellest abi. Olen varem ka juba blogisse kirja pannud samm-sammult brüleekreemi tegemise, selle postituse leiad SIIT. Retsept on veidi teine, aga valmistuskäik ikkagi sama, nii et tolle vanema postituse fotod võivad täitsa abiks olla.
Mõned nõuanded:
💡Rabarberibrülee ongi veidi vedelam, kui tavaline brüleekreem, no worries. Nii see peabki nii olema ja maitseb ikkagi suurepäraselt. Vedelamat koostist põhjustab rabarberist küpsemisel eralduv mahl.
💡Kui kasutad sügavamaid ramekine, kuhu mahub rohkem kreemi, kulub küpsetamisele 40-45 minutit. Madalamates vormides, kus kreemikiht õhukesem, saab hakkama 30 minutiga.
💡Kui gaasipõletit ei ole, on võimalik suhkrut karamellistada ka 250-300 kraadises ahjus kõige ülemises vahes grillelemendi all. Tulemus pole päris sama (nii läheb ka kreem läheb soojemaks), kuid hakkama saab ikka.
Kaunist kevade jätku, nautigem!
Rabarberibrülee
Koostisosad
Rabarberimoos
- 350 g tükeldatud rabarberit
- 175 g suhkrut
- 2-3 sl vett
Brüleekreem:
- 5 munakollast (M-suuruses munad)
- 1 dl suhkrut
- 1 sl vanillisuhkrut
- 1/4 tl soola
- 400 ml 35% koort
- 1 dl piima
- iga vormi kohta 1 tl suhkrut (võimalusel kasuta ekstrapeent suhkrut)
Tegevuskäik
- Alustuseks tee rabarberimoos. Võid moosi keeta valmis juba päev-paar enne magustoidu tegemist, hoia seda külmkapis. Rabarberimoosi tegemiseks pane tükeldatud rabarber koos suhkru ja veega potti ja lase madalal kuumusel aeg-ajalt segades keema. Kata pott kaanega ja keeda 15 minutit, kuni rabarber on täitsa pehme. Lase moosil täielikult jahtuda. Jahtumise käigus muutub moos paksemaks, eriti, kui on aega seda mõnda aega ka külmkapis hoida.Brüleekreemi tegemiseks mikserda munakollased suhkru, vanillisuhkru ja soolaga heledaks ja kohevaks, paksu hapukoore taoliseks kreemiks. Kuumuta koor ja piim keemiseni, aga ära keeda. Vala koore hulka esialgu ettevaatlikult u 50 ml munavahtu, pidevalt vispeldades, et temperatuurid ühtlustuks. Lisa vaikselt niristades ka ülejäänud munavaht, segu pidevalt vispeldades.Nüüd edasi tuleb vormid küpsetada. Seda tehakse ahjus, aga kreem koos vormiga küpseb kuumas vees. Retsepti kogustest jagub 5-6 magustoidu tarbeks, kogus oleneb, millised vormid sul kasutuses on. Tõsta väikesed ahjuvormid ehk ramekinid sobiva suurusega ahjuvormi (kui mahuvad) või sügavamale ahjuplaadile. Tõsta iga ramekini põhja 1 kuhjaga sl rabarberimoosi ja aja see ühtlaselt põhjale laiali. Mida vähem moosivedelikku vormi satub, seda parem! Rabarberile vala kreemisegu. Kui ramekinid on rabarberi ja kreemiga täidetud, vala ahjuvormi nii palju kuuma vett (keedan selle veekeetjaga), et et see ulatuks umbes samale tasemele, kui ramekinides on kreemi. Kui kasutad ahjuvormi, tõsta see koos ramekinidega ahju, resti peale. Kui ramekinid on ahjuplaadil, tõsta see lihtsalt ahju, aga ettevaatlikult, et kuum vesi ramekinidesse ei loksuks. Ahi peab olema 150 kraadini eelkuumutatud. Küpseta 150 kraadi juures 40-45 minutit, kuni kreem on tahkunud, kuid võdiseb veel veidi vormi liigutades. Hiljem jahtudes taheneb ta veelgi. Hoidu pruunistamisest. Küpsetamise aeg oleneb sellest, millise kujuga ja kui surred vormid on. Kui on sügavam ramekin ja kreemikiht paksem, võib kuluda 45 minutit, madalates vormides, kus kreemikiht õhem, kulub vähem aega. Igatahes, kui liigutades on kreem enam-vähem tahke ja vel veidi võdisev, on brüleekreem ilusti ära küpsenud.Tõsta vormid kuumast veest ja lase tunnike toatemperatuuril jahtuda. Tõsta seejärel vähemalt 3 tunniks (aga võib ka 3 päevaks) külmkappi.Enne serveerimist puista kreemi pinnale ühtlaselt 1 tl võimalikult peeneteralist suhkrut. Põleta suhkur köögis kasutatava leeklambi (ehk gaasipõleti) abil karamelliks. Serveeri kohe.
Retsept ilmus ka D-kokaraamatus ja siin magustoidus on kasutatud Dansukkeri suhkruid
Sinikka
Hei Mari-Liis!
Mul ei ole nii palju spets ramekini vms vorme – kas võiks kogu asja küpsetada ühes suures anumas? Eriti, kui plaanis teha kahekordne kogus?
Tervitades,
Sinikka
Mari-Liis Ilover
Tere, Sinikka! Appi, ma ei teagi 😀. Olen näinud küll, et brüleekreemi on tehtud ka suuremas vormis, aga siis peab küpsetusaeg teine olema ja enne läbi katsetamist on väga raske hinnata, mis see olla võiks. Eriti kui tahad veel kahekordset kogust teha. Mulle tundub, et seekord oleks parem mõte valida magustoiduks mõni muu retsept. Tervitused,
Mari-Liis