• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
  • Videoretseptid
  • Info ja kontakt
    • Müügitingimused
    • Privaatsuspoliitika

Crème brûlée ehk brüleekreem. Samm-sammult.

oktoober 13, 2014 by Mari-Liis Ilover 29 kommentaari

creme brulee

See on nüüd hästi praktiline, “puust ja punaseks”- postitus. Lihtsad juhised, palju selgeid pilte, vähe loba:)
Samm-sammult postituste sarja uus kangelane (eelmine oli sealihaterriin kanafilee ja pistaatsiapähklitega) on õhukese jääna krõmpsuva karamelli alla peidetud luksuslik ja siidine kreem. Restoranidessertide klassika, Prantsuse köögi kuldvara ja paljude lemmik. Brüleekreem, oh õndsust!
Nimetusega on nii, et kreembrülee kirjutada ei ole õige. Igapäevases kõnekeeles nimetan mina ja ilmselt paljud teisedki seda desserti siiski kreembrüleeks. Ja seda ei saa veaks lugeda, sest võib ju alati öelda, et ütlesid prantsuse keeles: crème brûlée!
Vähe on neid, kellele brüleekreem ei maitseks. Seega on see dessert alati kindla peale minek, kui on oodata külalisi. Kreemi enese võib valmis teha varem ja külmkapis hoida kuni kolm päeva enne serveerimist. Karamellkate valmistatakse aga vahetult enne serveerimist, seistes karamellistatud suhkur sulab ja kaotab oma krõbeduse.
Kõik samm-sammult retseptid ilmuvad kuni jõuludeni iganädalaselt Naistelehes- hoidke silma peal!

Brüleekreem
4 portsjonit

Tarvis läheb:
500 ml 35% koort
1 vanillikaun
4 suurt (L) munakollast
0,5 dl suhkrut
¼ tl soola
iga vormi kohta 1 tl peent kristallsuhkrut

Tee nii:

1. Lõika vanillikaun pikuti pooleks, eemalda teelusika otsaga kaapides seemned. Tõsta seemned ja kaun kastrulisse, lisa koor. Kuumuta keemiseni, aga ära keeda. Tõsta pliidilt, kata kaanega ja lase seista 15-20 minutit.

creme brulee

creme brulee

2. Vispelda munakollased suhkruga käsi- või elektrilise mikseriga heledaks paksu hapukoore taoliseks kreemiks.

creme brulee

3. Kui koorele on seistes tekkinud nahk, eemalda see. Eemalda ka vanillikaun. Lisa sutsuke soola. Kui kasutad vanillikauna asemel vanilliekstrakti või – suhkrut (vanillisuhkrut kasutades vähenda 2 tl võrra hariliku suhkru kogust), lisa nüüd needki. Vala koore hulka esialgu ettevaatlikult u 50 ml munavahtu, pidevalt vispeldades, et temperatuurid ühtlustuks. Lisa vaikselt niristades ka ülejäänud munavaht, segu pidevalt vispeldades.

brüleekreem

4. Tõsta väikesed ahjuvormid ehk ramekinid sobiva suurusega ahjuvormi. Jaga kreem nelja 1,5 dl mahutavusega ramekini vahel.

creme brulee

5. Vala vormi nii palju kuuma vett, et et see ulatuks umbes samale tasemele, kui ramekinides on kreemi. Küpseta 150 kraadi juures 40-45 minutit, kuni kreem on tahkunud, kuid võdiseb veel veidi vormi liigutades. Jahtudes taheneb ta veelgi. Hoidu pruunistamisest. Tõsta vormid kuumast veest ja lase tunnike toatemperatuuril jahtuda. Tõsta seejärel 3 tunniks-3 päevaks külmkappi.

creme brulee

6. Enne serveerimist puista kreemi pinnale ühtlaselt 1 tl võimalikult peeneteralist kristallsuhkrut. Liiguta vorme ettevaatlikult, et suhkur ühtlaselt jaotuks.

creme brulee

7. Põleta suhkur leeklambi (ehk gaasipõleti) abil karamelliks.

creme brulee

8. Paku kohe. Juurde sobib hästi mõni hapukas mari.

creme brulee

Köögis kasutamiseks mõeldud leeklampe-gaasipõleteid saab köögi- ja majapidamistarvete kauplustest. Ka ehituspoodides müüdavate sarnaste tarvikutega saab väga hästi karamelliseerida. Kui põletit ei ole, on võimalik suhkrut karamellistada ka 250-300 kraadises ahjus kõige ülemises vahes grillelemendi all. Tulemus pole päris sama (nii läheb ka kreem läheb soojemaks), kuid hakkama saab.

Ilusaid ramekine pakub Home Decor, ka minu sügissooja tooni Emile Henry vormid on pärit just sealt.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Lihavõtted, Magustoidud, Pidulikud toidud, Rahvusköögid, Retseptid Tagged With: klassika, lihavõtted, magustoit

Previous Post: « Peeditšipsid
Next Post: Peedipesto »

Reader Interactions

Comments

  1. Metsamoor

    oktoober 13, 2014 at 5:13 p.l.

    Korra ma tegin sellist rooga… Uhh, magus praemunalöga tuli:) ÜKSKORD proovin jälle:)

    Vasta
  2. Mari-Liis Ilover

    oktoober 13, 2014 at 5:28 p.l.

    Metsamoor, proovi kindlasti! kui muna läks tükki, oli ilmselt liiga kõrge ahjukuumus.

    Vasta
  3. Olga

    oktoober 15, 2014 at 12:41 p.l.

    Nii ilusad pildid taas! Ramekinid ja astelpaju sobivad kokku nagu valatult.. 🙂

    Vasta
  4. Mari-Liis Ilover

    oktoober 15, 2014 at 12:55 p.l.

    Aitäh, Olga. Nii kui otsustasin, et nendes ramekinides teen, kangastusid silme ees praegused ilusad okstega astelpajud ja jooksin turule 🙂 Astelpaju maitselt muidugi on kreembrüleega ka väga hea, tasakaalustab kenasti magusust.

    Vasta
  5. Olga

    oktoober 16, 2014 at 6:18 e.l.

    Ma ise ei söögi brüleekreemi ilma marjadeta.. aga vot astelpajuga polegi millegipärast proovinud. Nüüd tänu sinult on loomulikult suur huvi taas teha.. 😉

    Vasta
  6. Anonüümne

    november 26, 2014 at 7:52 p.l.

    Imekaunid ramekinid. Kuskohast need pärit on?

    Vasta
  7. Mari-Liis Ilover

    november 26, 2014 at 7:54 p.l.

    Postituse lõpust leiad vastuse oma küsimusele, kulla Anonüümne 🙂

    Vasta
  8. Jane

    november 28, 2014 at 5:51 p.l.

    Niu, enam ei ole neid ilusaid 🙁

    Vasta
  9. Mari-Liis Ilover

    detsember 2, 2014 at 7:33 p.l.

    nähh, kahju küll…Aga igaljuhul soovitan sinna helistada või kirjutada ning asja uurida- Home Decoris on väga armsad ja sõbralikud inimesed.

    Vasta
  10. Raili

    jaanuar 3, 2015 at 2:42 p.l.

    Kas küpsetada tuleks keskmisel siinil ja tavalise ülalt/alt küpsetusreziimiga või oleks pöördõhk isegi parem? Olen mõned korrad selle desserdi ette võtnud ( küll mitte siinse juhendi järgi) ja pole õnnestunud. Tahaks veel kolmas kord proovida, sest heades söögikohtades on see mu vaieldamatu lemmik.

    Vasta
  11. Mari-Liis Ilover

    jaanuar 4, 2015 at 9:04 e.l.

    Raili, jah – keskmisel siinil tuleks küpsetada ja võib kasutada nii ülalt-alt režiimi kui pöördõhku. Mina küpsetasin ülalt-alt kuumusega ja temperatuur on ka antud selle järgi. Pöördõhk kütab ahju teadupärast kuumemaks, seega võiks pöördõhu puhul temperatuuri 10-15 kraadi võrra vähendada. Loodan, et Sul selle retsepti järgi siiski brüleekreemi tegu õnnestub! 🙂

    Vasta
  12. Mari

    märts 12, 2015 at 7:20 e.l.

    Palun spetsialisti nõu. Kui kõik küpsetamist vajavad 8 väikest vormi ei mahu ühte suuremasse, kas siis tuleks küpsetada ikka kaks "ahjutäit" eraldi või tuleks kõne alla ka kahel siinil pöördõhuga variant. Kuna tavalisele ahjuplaadile piisavalt vett valada ei saa, kas võiks panna kõrvuti kaks kitsamat vormi või jaguneb siis kuumus ebaühtlaselt? Minu ahjul on neli siini, milline neist kvalifitseerub keskmiseks? Aitäh!

    Vasta
  13. Mari-Liis Ilover

    märts 14, 2015 at 11:51 e.l.

    Tere, Mari! Muidugi tee pöördõhuga, saab kiiremini ja ühtlasi hoiad elektrit kokku:) Niisamuti võid vormid kõrvuti panna. Kui sul on neli siini, siis pane pigem alt teisele. Head maiustamist!

    Vasta
  14. Liis

    märts 26, 2015 at 1:06 p.l.

    Tere. Tahtsin küsida, et kui kodus on ainult M munad kas siis võin panna 5 munakollast, või peaksin ikka linna L muna järgi minema?

    Vasta
  15. Mari-Liis Ilover

    märts 26, 2015 at 1:38 p.l.

    Liis, usun, et ei pea spetsiaalselt nüüd küll minema 🙂 5 M muna peaks kenasti sobima.

    Vasta
  16. Anonüümne

    september 25, 2016 at 7:16 e.l.

    Mina tegin ka:) Alguses tegin väiksemate Creme Brulee vormidega ja jäi kreemi üle, aga teist korda tehes ostsin suuremad vormid ja väga hästi tulid kogused välja 🙂 Samuti jäi teist korda tehes seest veits vedel, kuid see oli tingitud arvatavasti sellest, et olid jõudnud vähe tahkuda külmas, hommikul süües oli kreem täpselt õige koostisega 🙂 Aitäh Sulle väga hea retsepti eest Mari-Liis!

    Vasta
  17. Mari-Liis Ilover

    september 28, 2016 at 12:13 p.l.

    Tänud Sulle muljete jagamise eest! Eks see tulemus jah veidi oleneb sellest, kui suured vormid parasjagu käepärast on. Mul maal näiteks üldse ramekineid ei ole ja teen seal brüleekreemi ahjukindlatesse kausikestesse – kõik on erinevad kusjuures:) Ahju sisu näeb küpsetamise ajal armsalt eklektiline välja , kuid valmistusaeg on erinevate vormide puhul paras mängimine.

    Vasta
  18. Anonüümne

    november 15, 2016 at 8:07 p.l.

    Imemaitsev ja tõesti siidine tuli, tegin lõpuks ja õnnestus esimesel korral, suur tänu, sulle Mari-Liis! Mida teha aga munavalgetega, kuna olin parajasti Saksamaal, siis tegin sakslaste jaoks eksootilisi Valerie küpsiseid, aga järgmine kord teeksin midagi muud. Sul on kindlasti huvitavaid ideid?

    Riina

    Vasta
  19. Mari-Liis Ilover

    november 16, 2016 at 4:26 p.l.

    Küll on tore, Riina, et brüleekreem hästi õnnestus! Hmm, munavalged…Ega kohe tegelikult neid rakendama ei peagi, kui väga head ideed pole, sest munavalgeid saab edukalt sügavkülmutada. Pane kilekotti ja märgi peale, mitu tk sinna sisse sai. Enne kasutamist lase tunnike toatemp-l seista. Ja tavalises külmkapis säilivad munavalged ka päris kaua, nii nädalakese. Teha võib neist aga pavlovat või beseeküpsiseid või beseerulli (ja-jaa, ma tean – kõik see suhkur!).

    Vasta
  20. Karin

    september 6, 2017 at 11:49 e.l.

    Retseptis on sool, millal seda lisama peab?

    Vasta
  21. Mari-Liis Ilover

    september 9, 2017 at 7:49 e.l.

    Tere, Karin! Lisa suts soola koorele – vt p. 3

    Vasta
  22. Ennike

    september 14, 2017 at 5:10 e.l.

    Tere Mari-Liis 🙂
    Soovin osta endale neid vorme, aga ei tea, mis suurust peaks eelistama. Olemas on nii nr 8, nr 9 kui ka nr 10. Mis number Sinu omad on? Siis teaks indlasti, et sobivad antud etsepti tegemiseks ja kreem mahub kenasti ära. Aitäh vastuse eest juba ette 🙂 Ennike

    Vasta
  23. My

    juuli 7, 2019 at 10:21 p.l.

    Da Best!!!😃

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      juuli 10, 2019 at 6:32 p.l.

      My – jess!

      Vasta
  24. Ehtel

    jaanuar 27, 2021 at 7:55 p.l.

    Tere, Mari-Liis
    Minul on ramekinid, mis on suurusega 1dl. Palun ütle, mis võiks sellisel juhul olla òige küpsetusaeg.
    Ette tänades
    Ehtel

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      veebruar 2, 2021 at 7:49 e.l.

      Ehtel, arvan, et see võiks olla 35-40 min. Kui olen ise muu suurusega vormides teinud, siis vaatan väimuse järgi – et kreem oleks tahkunud, aga vormi edasi-tagasi liigutades võdiseks veel veidi.

      Vasta
  25. Tuuli

    detsember 9, 2021 at 9:28 p.l.

    Hoidsin vorme ahjus üle tunni aja ja sisu oli ikka voolav. Absoluutselt ei ntahkunud. Munade arv õige ja suurus L.
    Millest see võib olla?

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      detsember 10, 2021 at 4:49 e.l.

      Tere, Tuuli! Kummaline küll, et nii kaua hoides ikka vedel sisu…Selle ajaga peaks küll hakkama tahkuma. Ega muud ei oska pakkuda, kui et ahjud näitavad erinevalt ja ehk sul oleks pidanud kõrgem temperatuur olema. Kahju, et retsepti järgi teghes ideaalselt välja tulnud, loodetavasti külmkapp siiki midagi päästis ja saab ikka süüa seda kreemi.

      Vasta

Trackbacks

  1. Gastronoomiline õhtusöök toiduvõluri Getteri juures – Eksperimentaarium ütleb:
    märts 6, 2020, 11:50 e.l.

    […] brüleekreem. Kahjuks ma Getteri blogist retsepti ei leidnud, kuid panen siia inspiratsiooniks Mariliis Iloveri variandi klassikalisest brüleekreemist koos samm-sammulise juhendiga, kes samuti soovitab kõrvale […]

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Kanamaksa ja -filee yakitori vardad kimchi-riisiga
  • Soe salat kana, seente ja köögiviljadega
  • Pärlendav juustukook valge šokolaadiga
  • Heeringaterriin kalamarjaga

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Jane, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Mari-Liis Ilover, Ukraina borš ja pampuškad
  • Mari-Liis Ilover, Marineeritud praetud räimed
  • Mari-Liis Ilover, Banoffee kook (veelgi parem)

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Rabarbrikook hapukoorega

Pasta võilillelehtede ja singiga

“MESI. Tarust taldrikule”. Uus kokaraamat mesilastest, meest ja meetoitudest.

Tort “Suvi”

Kokaraamat…Kokaraamat? Kokaraamat! Siin ta lõpuks on: “MAITSEV”. Raamatuloos!

Pehme marja”jäätis” kohupiimaga

Jälgi mind ka Instagramis

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja