• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Äkine

august 12, 2010 by Mari-Liis Ilover 11 kommentaari

Sellega on nüüd nii, et äkist ei saa alati kui tahtmine tuleb. Saab ainult siis, kui on väga värsket siiga. Rõhuga sõnal väga. Maailma parimat äkist saab ilmselt merel paadis just välja tõmmud kalast, aga see on juba tõeline luksus.
 
Kui meil õnnestub kalameestelt siiga saada, siis ühest kalast teen alati äkist. Äkise ja graavikala vahe on see, et äkine on äkiline, see tähendab, et saab kiiremini kui graavikala. Kala ei soolata fileena, vaid tükkidena. Piprad, suhkrud, tillid ja muu selline jäägu graavikalale, äkine tahab ainult soola ja sibulat. Mida kiiremini süüa tahetakse, seda õhukesemad lõigud tuleb kalast lõigata. Äkine tuleks süüa kohe peale valmimist ära, muidu läheb liiga soolaseks, graavikat saab kauem hoida.
 
 
Tegemine käib nii:
 
1 kilo nahata siiafilee kohta tuleks võtta 2 ratasteks lõigatud sibulat ja 1,5 spl jämedat soola.
 
Lõika filee umbes 0,5-1 cm paksusteks tükkideks. Raputa kausi põhja soola. Soolale lao kalatükid. Raputa peale jälle soola, laota sibularõngaid. Niimoodi kihiti jätka, kuni kala on kõik kausis.
Kausis olevale kalale pane peale taldrik, taldrikule aseta raskus (näiteks kivi) ja pane kauss tunniks-paariks külmkappi.
 
Eriti äkilise äkise saamiseks lõika kalatükid hästi õhukesed, soola lisa kilo filee kohta 2 spl, sibulaid ikka kaks, pane kausile taldrik ja raputa kaussi kõvasti. Niimoodi tehes võib enam-vähem kohe süüa. Kus seal merel neil kaluritelgi külmkapp on, kus vahepeal kaussi hoida.
 
Kuuma värske kartuliga, musta leivaga või lihtsalt niisama paljalt – äkine on üks parimaid asju, mida kalast saab!
 
Klaasis pole muide see, mis te arvate, et on. Ehkki võiks ja tegelikult peakski. Oleks veel äkilisem.
 
Ma olen äkist teinud ainult siiast. Põhimõtteliselt võiks vist tegelikult kasutada ükskõik millist väga värsket kala, mis kõlbab toorelt söömiseks. Toorest jõekala ma ussikartuses ei sööks, aga mõnd teist, ka punast, prooviks küll.
 

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Kala, Retseptid, Tervislik Tagged With: jaanipäevaks, kala ja mereannid, kodumaa sünnipäevalauale

Previous Post: « Täidetud paprikad
Next Post: Mustikapirukas »

Reader Interactions

Comments

  1. Profa

    august 13, 2010 at 9:28 e.l.

    Kõlbab ka värske räim, säinas, jne.
    Äkilise äkilise maitsestumisaeg peaks olema umbes sama pikk kui värske kartul keeb, st. ca 15 min. See on tõeliselt hea ja ehe söök. Ja minu klaasis on sel juhul see mida arvatagi:)

    Vasta
  2. Tuuli

    august 13, 2010 at 10:41 e.l.

    Ai sa pagan, kui isuäratav! Hakka või ise kalal käima, et värske siia hankimise tõenäosust veidigi suurendada.
    Sellistele suupistele ei suuda mingi nipiga vastu panna.
    Lõhe ceviche on selle kõrval kui vaese mehe äkine 🙂

    Vasta
  3. Piret

    august 13, 2010 at 10:56 e.l.

    Mmm, nüüd hakkas suu vett jooksma….

    Vasta
  4. Köögikata

    august 14, 2010 at 7:40 e.l.

    Kalamehed merel lõikavad kala tegelikult koos luudega üsna suurteks ketasteks, raputavad ja siis järavad luult kohe. See fileeribadega on rohkem ikka maamehe-äkine. 😉 Aga imehea ikkagi.
    Kõrvale sobib hästi ka külm õlu.

    Vasta
  5. elektritsaabtasuta.blogspot.com

    august 21, 2010 at 3:01 e.l.

    Maailm on imeline ja täna õppisin uue sõna…mille nimeks on äkiline:))) tõepoolest ma varem polnud sellist asja kuulnudki…
    Igatahes olen väga meelitatud ja kõige ilusamad sõnad selle loo peale…
    Kaladega on see hea lugu,et teatavasti neil on
    palju fosforit ja fosfor paneb ka kõige tuimemad ajud tööle:)) Ajusid võib meil vaja minna sest ajud ei ole vaid mõtlemiseks, neist saab ka kõike, mis on söögiks mõeldud – suppi, praadi ja magustoitu.
    http://www.sekretar.ee/?PublicationId=ac05210a-7fc3-4523-bf1b-f9143d38c129

    Ninast sabani: ajukapasiteet ja hallid rakud

    kulinaar ja toidukirjanik
    kõik blogid – Kulinaariakatedraali blogi – Martin Hanson
    Kõik blogid

    1954. aastal ladumisele saadetud 40 000 eksemplaris ilmavalgust näinud ENSV suurteose „Raamat maitsvast ja tervislikust toidust“ annab leheküljel 354 retsepti 113, mis kannab pealkirja "Lillkapsa- ja ajusuflee". Retsepti lisan allpool. Ajud ei ole vaid mõtlemiseks, neist saab ka kõike, mis on söögiks mõeldud – suppi, praadi ja magustoitu. Ninast sabani loogika kohaselt on aju samahea kui mistahes rupskid, maitseideoloogias on aju äärmiselt nõudliku ja vastupidava kulinaari nautlusobjektiks, kuna on eriskummalise dekstuuri, maitse ning olemusega.

    Ei väsi kordamast, et tegemist on tõeliselt hea söögikraamiga, mille valmistamine nõuab hella kätt, teravat nuga ning palju tahtmist. Tahtmist põhjusel, et aju hankimiseks on seda tarvis taga ajada, lasta tuttaval turukaupmehel päevakene varem juba sulle purki varuks pista. Ajud, eriti lamba- ja seaajud on ju tillukesed kui kärbsemust.

    Tuttav tapamaja omanik selgitas mulle vajadust ajusid küsida väga lihtsalt. Nimelt lõigatakse loomi tükkideks, seda siis pärast tapmist, elektriliste saagidega. Kuna turul müüakse alati seapäid poolikutena, tulistatakse pead keskelt pooleks. Kuna aga ajud on ebaoluline osis loomast, ei hooli laskja sellest kuigi palju. Seetõttu tuleb paluda, et enne tulistamist koogitaks ajud kapslist välja ning pistetaks purki. Korraga saab ainult umbes paar kilo ajusid müüa, sest korraga tapteakse ehk kuus looma, mitte rohkem.

    Kuid ajud on ühed imelisemad maitsed, millega mind on kokku lastud puutuda. Pimetestis ütleksin ma, et tegemist on maksa ja pullimunade, süldi ja siiakala vahepealsega. Kui näeksin taldrikul vaid vedelevat praetud aju, arvaksin, et tegemist on siiakala valge fileega. Dekstuur on täpselt selline, isegi laguneb nagu pehme valge kala. Panna need kaks aga kokku, on mulje ikka eriti veider, kuid samas imekspandavalt magus ja meeldiv. Ajusid saab valmistada miljonil erineval moel. Lihtsaim on ajud pesta, kuivatada, poolitada ja praadida võis. Maitseainetega. Kui midagi keerulisemat tahta teha, on tark aju enne kiirelt soolvees keeta, siis muutub tekstuur ollusest tugevaks lihaseliseks ning majandada saab paremini. Olen kuulnud, et keegi tegi lambaajude ja sidruniga täidetud kanafileed. Samuti olen kuulnud sushist, milles marineeritud lambaajud vahel koos avokaado ja kreemjuustuga. Mine võta kinni.

    Vasta
  6. elektritsaabtasuta.blogspot.com

    august 21, 2010 at 3:02 e.l.

    Ajud ja eriti lamba ajud on taaskord enam levinud musulmanide juures, kes lammast üldse hinges hoiavad. Marokos ja mujal Lähis-Idas äärmiselt tugevat kohta kulinaarias omav aju on saanud lausa oma osa retseptiraamatutes. Näiteks hautatakse lamba ajusid koos munaviljaga neid siis rohkes õlis praadides. Taimaal pakutakse seaajuga loodud tom yami suppi. Tom yam on maailmakuulus kookosesupp, millele müüakse üle maailma eraldi eri segusid maitsete tugevadamiseks. Seaajudega tom yum aga tundub tõelise Kaug-Ida pärlina.

    Ühesõnaga on ajud paigutatavad kõikjale. Kui jaapanlased keedavad kilpkonnast välja niipalju kollageeni, et suudavad luua peaaegu marmelaadi tugevusega olluse, mida siis suppidesse lõigatakse ja korealased kallerdavad verd, mida lõigata hautistesse, on aju suhteliselt lihtne lisand. Kindel on aga see, et aju hoiab edaspidigi kindlasti eriskummalisima rupski esikohatiitlit. Kui veel südame ja neeru söömisega saab ära harjutada kelle iganes, siis lamba aju söögipeole kaasa võttes on selge, et tegemist on kõige räägituma ja oodatuma loominguga pannilt.

    Marineeeritud lambaajud ehk sesos en adobo

    Loomaajud pesta, kuivatada ning keeta soolvees koos äädika, loorberi, tüümiani ja soola ning pipraga. Umbes 10 minuti järel eemalda ajud ning pista purki, kalla peale sama keeduvedelik. Söömiseks lõika viiludeks ning kanna lauale.

    Lillkapsa- ja ajusuflee

    Lillkapsas hautada piimaga ja osa võiga, ajada läbi hakklihamasina, segada juurde manna ja keeta 10-12 minutit nõrgal tulel. Seejärel lisada munarebud ja keedetud ning peeneks lõigatud ajud, segada vahustatud munavalgetega ettevaatlikult läbi ning kallata võiga määritud ja kuivikupuruga ülepuistatud vormi. Piserdada peale sulavõid ja küpsetada. Laualeandmisel kallata üle sulavõiga.

    Lillkapsast 150 grammi, ajusid 70 grammi, 1 muna ja 20 grammi rõõskkoorevõid, piima 50grammi, mannat 10 grammi, saiakuivikuid 3 grammi.

    Kanepijahus praetud lambaajud

    Koostis : lambaajud, hea prantsuse või, tüümian, muna, kanepijahu, mandlilaastud, oliiviõli, sool, pipar

    Pese ajud külmas vees mitmeid kordi läbi. Kasuta vaid värsket aju, mitte külmutatut, külmutatud aju muutub möginaks, millega on halb majandada. Pese ajud korralikult ning lõika poolkeradeks lahti. Klopi lahti muna, haki tüümian, pane kõrvale valmis ka kanepijahu, mandlilaastud ning pipar ja sool. Nii, et saaks kõigest korraks läbi käi ja siis pannile.

    Kuumuta pannil või ning lase seista. Võta ajupoolkera, kasta munasse, tüümiani, kanepijahusse, mandlilaastudesse ning piserda soola/pipraga. Ning siis pannile, kummaltki poolt mõned minutid praadida ning siis kuumale grillitud mustale teraleivale. Kõrvale sobib terav adžika ja pits viina.

    Mari-Liis,kas sa oled söönud ajusid?
    Huvitav,kas ajude maitse sõltub ajupesust?
    Mõnel ei pidavat ajusid olemagi,seega ta on täiesti kasutu…

    Vasta
  7. Köögikata

    august 22, 2010 at 7:53 e.l.

    Elektritsaabtasuta – see uus sõna pole mitte äkiline vaid ÄKINE, kohalik murre. 😉

    Vasta
  8. Neve

    august 30, 2010 at 8:38 e.l.

    Meil õnnestus nädalavahetusel värsket siiga saada, aga siis kui kalad juba grillil särisesid mõtlesime Eilikesega, et oleks pidanud hoopiski äkist tegema, blondiinid… 🙂

    Vasta
  9. Mari-Liis

    august 30, 2010 at 7:09 p.l.

    no aga see grillitud variant oli ka kindlasti super. Eilikese mees püüdis, jah? 🙂

    Vasta
  10. Eilike

    august 31, 2010 at 7:41 p.l.

    Mari-Liis, seda au T. endale kahjuks ei saanud, kuigi ta ilmselt oleks seda väga tahtnud 😀

    Vasta

Trackbacks

  1. Ma armastan sind nagu siiakala – Soolalemb köögis ütleb:
    juuli 5, 2020, 2:20 p.l.

    […] Äkine […]

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Karulauk, naat, nõges, võilill…vaata tärganud kevadrohelisega retsepte pildile klikates

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Nuudlivokk krevettidega, kõigi lemmik

Kauneid jõule! Stollen.

Soojendav aasiapärane kana-nuudlisupp

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Caprese grillsaiad
  • Mari-Liis Ilover, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised
  • Mari-Liis Ilover, Sõrnikud
  • Anne, Caprese grillsaiad
  • Elin, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Mereandide lummuses: kaheksajalasalat, tuunikala poke, must pastaveenuskarpidega ja veidi vintis kammkarbid

Apelsiniga hapukapsas

Gnocchi

Sealihaterriin

Pohla-karamellisaiad

Kimchi

Jälgi ka instagramis

Kui on olemas kooki, mis hüüab terve oma olemuse Kui on olemas kooki, mis hüüab terve oma olemusega: “Kevad!”, siis kohupiima ja rabarberitega purukook kvalifitseerub sajaprotsendiliselt. Puhtad kodused Eesti maitsed, hapukas rabarber, kreemine kohupiim – mida sa hing veel tahad ühelt kevadiselt koogitükilt. Kõrvale on soovitav nuusutada õitsvat sirelioksa 💜
Retsept on blogis, link sinna viib biost.
Ilusat kevadist nädalavahetust! 
.
.
#rabarberikook #küpsetamine #retseptid #mariliisilover #siitnurgastjasealtnurgast
Röstitud fenkol parmesaniga ja oa-tuunikalakaste Röstitud fenkol parmesaniga ja oa-tuunikalakaste 🐟💚😋 Olen ise oma üllitisega ikka päris rahul, see maitseb super 😅! Kui sulle meeldib kergelt aniisine fenkol, mis omandab ahjus ekstrahea magusa nüansi ja kvaliteetne tuunikala (konservist!), siis soovitan väga see roog valmis kokata. Kasutasin Itaalia Rio Mare tuunikalakonservi kvaliteetses oliiviõlis. Lisaks kvaliteedile ja heale maitsele on tähtis, et Rio Mare tuunikala on püütud jätkusuutlikel meetoditel, delfiine ja ookeanielu kahjustamata. Ja siin retsept: 

Röstitud fenkol kreemise oa-tuunikalakastmega
kolmele
30 min

2 keskmist fenkolit
oliiviõli
5-6 sl riivitud parmesani
1 purk valgeid ube (400 grammine konserv)
pool purki purustatud tomateid (400 grammisest konservist)
1 tl suhkrut
1 dl 35% koort
160 g tuunikala väärisoliiviõlis (Rio Mare)
3 sl hakitud värsket peterselli
soola, musta pipart

Eemalda fenkolitelt rohelised lehekesed, kui neid üldse on.  Lõika fenkolid kaheksaks sektorik ja lao küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile või -vormi. Nirista peale veidi oliiviõli ja maitsesta soolaga. Rösti 200 kraadises ahjus 20 minutit. Võta korraks välja, puista fenkolitele riivitud parmesan ja küpseta veel 10-15 minutit, kiuni juust kenasti sulanud ja fenkolid pehmed. Nad ei pea päris lagunev-pehmed olema, väike krõmps on hea.
Kuni fenkol ahjus päevitab, tegutse pannirindel. Nõruta oakonserv, loputa oad jooksva vee all sõelal. Vala pannile ja lisa purustatud tomatid. Maitsesta suhkru, soola ja musta pipraga, lase tasakesi podiseda 5-7 minutit. Nüüd vala hulka tuunikala ja koor ja lase veel haududa, umbes 5 minutit. Kaant ei ole pannile tarvis panna. Lõpuks sega hulka peeneks hakitud petersell . Maitse ja kui tarvis, korrigeeri maitsestust.
Paku fenkoleid koos kastmega, raputa taldrikutesse veel lisaks peterselli, parmesani ja musta pipart. 
.
.
#koostöö #riomare #riomareeesti @riomareglobal @uabvilandra
☀️Kas oled tiim magus puder või tiim soolane ☀️Kas oled tiim magus puder või tiim soolane puder☀️? Mõlemad on tegijad, aga mu poolehoid kuulub siiski soolasele. Minu hommikusöök on kella 11-12 ajal. Lihtsalt ei ole kõht tühi enne ja tuleb ju keha kuulata 😊Aga igale oma, osadel on kohe tõustes kütust vaja. Mu hilised hommikusöögid on toekad, midagi hommiku ja lõuna vahelist. See kreemine puder on just selline. Kaerahelbed ja muna on hommikused, aga kõik see koos tuletab veidi meelde risotot, nii et annab ka lõuna mõõdu välja.

Kaerahelbepuder spinati, seente ja praemunaga
kahele

6 dl vett
2,5 dl täistera-kiirkaerahelbeid
1 sl võid
6 keskmist šampinjoni
2 muna
suur peotäis spinatilehti
6 sl riivitud juustu
1 sl päevalilleseemneid
soola

Aja vesi kaerahelvestega keema, lisa natuke soola. Lase madalal kuumusel kaane all 4 minutit podiseda. Sega kuuma pudru hulka spinat ja juust. Spinatilehed lähevad kuumas pudrus pehmeks ja juust sulab mõnusasti. Pane kaas peale, las puder tõmbab veel 5 minutit.
Samal ajal sulata pannil kild võid. Viiluta seened ja prae võis läbi, 3 minutit. Lükka seened panni serva (kui ei mahu, tõsta lihtsalt pannilt ära) ja prae samal pannil 2 muna. 
Tõsta puder taldrikusse, peale pane seened ja muna. Puista natuke päevalilleseemneid ka, kui soovid. 
Siia kõrvale sobib ideaalselt klassikaline Liptoni Yellow Label tee..
.
.
#koostöö #lipton #hommikliptoniga #retsept #hommikusöök
Rabarber ja vanillikreem - klassikaline, täiuslik Rabarber ja vanillikreem - klassikaline, täiuslik, võrratult maitsev magustoit! Millal selleks veel parem aeg on, kui mitte praegu. Mulle tundub, et kõige enam kasutust ongi mu Thermomix seni saanud kastmete tegemisel. Bechamel, hollandaise, carbonara (jaaa see õige, munakollastest),béarnaise ja muidugi vanillikreemid ja -kastmed! Masin kuumutab ja segab samaaegselt, just õigel temperatuuril ja kiirusel, tulemus alati ühtemoodi perfektne.
.
.
#thermomix #thermomixeesti #tm6 
#koostöö #maitsetemaailm #vanillacustard #rhubarb
Kui sul on kodus (hapu)saia, avokaadot ja kikerher Kui sul on kodus (hapu)saia, avokaadot ja kikerherneid, siis näed siin pildil oma potentsiaalset hommikuvõikut ☀️
Kui kõiki maitseaineid, mis retsepti ritta ladusin, kodus ei leidu, pole hullu: kikerherned võib vürtsitada ka lihtsalt karri- või garam masala pulbriga.

Röstsaiad avokaado ja kikerhernestega
2 tk

✔️2 avokaadot
✔️1 sl sidrunimahla
✔️2 toekat viilu hapusaia 
✔️4 redist, viilutatult
✔️hakitud murulauku 
👍Vürtsikad kikerherned:
pool purki (400 grammisest konservist) kikerherneid
1 sl oliiviõli
0,5 tl kõiki: jahvatatud vürtsköömneid, suitsupaprika pulbrit, jahvatatud koriandriseemneid, tšillipulbrit 
soola, musta pipart

1. Rösti saiad. 
2. Vajuta avokaadod kahvliga katki, maitsesta soola-pipra ja sidrunimahlaga. 
3. Määri avokaado saiadele. 
4. Prae kikerherned pannil õlis maitseainetega läbi ja tõsta avokaadomäärde peale. 
5. Lao saiale veel redised ja puista üle hakitud murulauguga.
5. Söö mõnuga.
.
.
#brekkie #hommikusöök #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #retseptid #kokkamine
Ravioolid 🌱salvei🌱 ja pruuni võiga. Tuleb t Ravioolid 🌱salvei🌱 ja pruuni võiga. Tuleb tunnistada, et kõik toidud, mis on maitsestatud SALVEIGA, kõlavad mu jaoks äärmiselt ahvatlevalt.  Enamjaolt osutub see eelaimdus ka tõeks: salvei üdini omapärane, kergelt kamprine, vaigune, õrnalt tsitrusene maitse teeb imet ka lihtsamate toitudega. Eriti hästi sobibki salvei elavdama just mahedamaitselisi aedvilju (näiteks kõrvits, suvikõrvits, porgand, oad jm) ja ka mitte just liiga maitseküllaseid lihasid nagu näiteks kana.  Kui maitsekooslusele lisada veel küüslauku ja sidrunit, ongi taldrikul juba vaat et väike ime.  Salvei parimad omadused tulevad välja, kui teda läbi kuumutada. Kas siis kastmes korra hautada, pannil praadida või muul moel kuum läbi lasta. Niisama toorelt peale hakkimiseks teiste ürtide kombel ei ole ta kõige sobilikum.
❓Kuidas sul salveiga suhted ❓

RAVIOOLID SALVEI JA PRUUNI VÕIGA
neljale
15 minutit

✔️500 g ravioole (näiteks ricotta ja spinatiga, tublid teevad ise, aga poest leiab ka täitsa häid)
✔️30 g võid
✔️väike peotäis salveilehti, suuremad lehed võid väiksemaks hakkida
✔️1 sl sidrunimahla
✔️4 sl riivitud parmesani
soola, musta pipart

Keeda ravioolid soolaga maitsestatud vees. Tee samal ajal pruun või: sulata pannil või ja kuumuta segades 5-7 minutit, kuni ta on kuldpruun, kuid mitte veel kõrbenud. Või lõhn peaks olema karamelline, magus ja täiesti vastupandamatult hea. Või pruunistamise lõpuosas prae selles kergelt läbi salvei. 
Nõruta ravioolid, jäta alles 2 sl  keeduvett. Lisa keeduvesi ja sidrunimahl pannil olevale pruunile võile. Vala pannile nüüd ka ravioolid, sega õrnalt läbi. Serveerimisel raputa peale veel riivitud parmesani ja musta pipart.
.
.
#salvei #ravioli #retseptid #pasta #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja

 

Loading Comments...