• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Lihavõtted
    • Jõulud
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  • Nav Social Menu

Marineeritud männiriisikad

september 28, 2020 by Mari-Liis Ilover 2 Comments

Marineeritud männiriisikad on üdini eestlaslikud. Lausa rahvustoit! Mis oleks üks õige Eesti peolaud ilma kausikese krehvtiste pruunide nööpideta, millel seltsiks oranžid porgandirattad ja õhukesed sibulaviilud? Mulle on seened alati hullupööra maitsenud, aga naljakal kombel lapsena olid mu lemmikud seenepurgist just need magus-hapud marineeritud porgandid. Või siis maitsesid nad nii hästi sellepärast, et seened olid juba nahka pistetud ja porganditest sai veel tunda seda mõnusat marineeritud seente mekki? Kes teab, igatahes purkidest sai otsa kõik: nii seened, porgandid kui sibulad. Hea, et nelgiterasid veel magustoiduks peale ei näksinud.

See, mis siin retseptina kirjas, ei ole loomulikult ainuvõimalik männiriisikate marineerimise võimalus. Oh, kaugel sellest! Maitseks võib marinaadile ju lisada veel nii mõndagi küüslaugust sinepi- ja koriandriseemneteni. Osadele meeldib juurde pista kaneeli. Kange äädika asemel saab kasutada õuna- või valge veini äädikat. Ja mis marinaadi maitsetasakaalu puudutab, siis ilmselgelt on igaühel oma maitse. Kellele meeldivad magusamad, kellele krehvtisemad, kellele soolasemad seened. Jah, retseptis on kirjas kogused, sest mis retsept see muidu üldse oleks. Aga! Ehkki teen ise seeni selle retsepti järgi, maitsen alati lõpus marinaadi ja tuleb tunnistada, et iga kord siiski muudan antuke midagi. Tavaliselt lisan rohkem suhkrut ja tilga äädikat, sest mulle meeldivad magushapud, aga magusa poole kaldu marineeritud seened.

Ühesõnaga, marineeritud seente retsept ei saa tegelikult olla kas õige või vale. See on meie toidukultuuri nii sisse juurdunud suupiste, et ilmselt igas kodus ongi välja kujunenud oma retsept. Siin on viis, kuidas mina olen harjunud neid valmistama, täiesti klassikalisel moel. Ja alati on ju hea aluseks võtta mingi baas, kust siis igaüks saab oma maitse järgi edasi minna. Ja muidugi kogust vastavalt saagile reguleerida. Mis muud, kui uhket seenesaaki!

Prindi

Marineeritud männiriisikad

Kogus: 1 liiter

Koostisosad

  • 2,5 l värskeid männiriisikaid

Marinaad

  • 1 porgand
  • 1 sibul
  • 10 pipratera
  • 5 nelgitera
  • 5 vürtsitera
  • 0,5 l vett
  • 1 sl soola
  • 2 sl suhkrut
  • 1 sl 30% äädikat

Tegevuskäik

  • ETTEVALMISTAMINE. Leota männiriisikaid 8-12 tundi rohkes vees. Võid vahepeal paar korda ka vett vahetada, iga vahetamise järel seeni sõelal loputades.
    Kui seened leotatud, järgneb kupatamine. Kupatan männiriisikaid rohkes vees kaks korda järjest, mõlemad korrad 10 minutit (alates keematõusmisest). Peale esimest keetmist vahetan vee, pesen nii seened kui poti. Ja siis uuesti kupatamine. Kui seened ei ole eelnevalt leotatud, siis tuleks kupatada kolm korda ja keeta vähemalt 15 minutit iga kupatamise ajal.
    2,5 l värsketest männiriisikatest jääb peale kupatamist järele u 0,8 l ehk 600 g seeni.
    Lõika suuremad seened väiksemateks tükkideks, väikesed nööbid las jääda loomulikult nii nagu nad on.
    MARINEERIMINE. Nüüd on aeg marinaad keeta. Lõika porgand ratasteks ja viiluta sibul. Vala vesi potti ja lisa porgand-sibul ning kõik maitseained peale äädika. Keeda u 5 minutit, kuni porgand on peaaegu pehme. Nüüd sega hulka äädikas. Maitse marinaadi! Kui tunned, et võiks olla magusam, lisa natuke suhkrut. Tahad hapukamat tulemust – lisa ettevaatlikult äädikat. Tõsta marinaadi sisse seened ja keeda veel paar minutit.
    Tõsta seened koos marinaadiga ettevalmistatud purkidesse ja kaaneta.

HOIDISTAMISE NIPPE

✔️Puhtus, puhtus, puhtus! Et mikroorganismid ei pääseks tegutsema, peab nii purgid kui kaaned läbi kuumutades steriliseerima. Purke võib nii läbi keeta kui ka pesta nõudepesumasinas kõige kuumemat temperatuuri kasutava programmiga. Kõige praktilisem kodustes tingimustes on siiski praeahjus steriliseerimine. Tee seda hoidise keetmise ajal. Lao puhtaks pestud purgid, põhi ülalpool, külma ahju restile. Pane ahi 120 kraadi juurde sooja ja kuumuta purke 15–20 minutit. Tõsta purgid ühe-kahekaupa ahjust vahetult enne täitmist ahjust välja.
Keeda keermega purgikaasi tagurpidi (nii ei hakka nad potis ujuma) veega kaetult 5-7 minutit ja hoia kaanetamiseni keevas vees. Võta kaas otse kuumast veest ja keera purgile.

✔️Selle kinnituseks, et purk on õhukindlalt suletud, tekib suletud hoidise kaane keskele jahtudes väike lohuke. Mõnikord võib selle tekkimist kuulda, kui kaaned hakkavad plõksudes keskelt sissepoole tõmbuma. Kui purk ei ole õhukindlalt sulgunud, pääseb purki väljastpoolt õhku ja kaanele ei teki lohku. Sellisel juhul võib hoidisesse pääseda ka riknemist põhjustavaid mikroorganisme.

✔️Säilitamine. Kui su hoolega valmistatud hoidis on purgistatud kõiki hügieenitingimusi arvesse võttes (steriliseeritud nõud, õhukindel sulgemine), võib neid säilitada kas jahedas ruumis (sahver, kelder, garaaž) või ka toatemperatuuril. Viimasel juhul vali asupaigaks pime koht kas köögikapis või kastides näiteks voodi all. Purke tuleb säästa temperatuuri kõikumistest ja kindlasti vältida läbikülmumist.

Kui viitsite vaadata, siis siin väike lõik Terevisoonist, kus sai ka seente teemal heietatud (vaatamiseks klikka pildile):

https://etv.err.ee/982796/seened-soogilauale

Postitus sündis koostöös korilusjumala ja hea seeneaastaga.

Jaga postitust:

  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest

Related

Filed Under: Argitoidud, Hoidised, Jõulud, Pidulikud toidud, Rahvusköögid, Retseptid Tagged With: seened, suupiste

Previous Post: « Kõrvitsamoos apelsini ja ingveriga
Järgmine postitus: Veelgi paremad pähklid ja kuivatatud puuviljad. Pähkli-šokolaadikooki ka! »

Reader Interactions

Comments

  1. Peeter

    september 29, 2020 at 5:59 p.l.

    Mina hakkasin möödunud sügisel millegipärast uurima, kas ja kuidas soomlased männiriisikaid valmistavad. Valmistavad, loomulikult, küll.
    Ja siis ma lugesin martade veebisaidist, mis peaks ometi olema usaldusväärne koht, et männiriisikaid tuleb enne söömist kupatada. Lühidalt, 10 min kupatamist ja that’s it. Proovisin ära ja väga hea sai. Miks ma siiani olen neid leotanud ja vett vahetanud ja teinud jumal teab mida, ei oska tagantjärele öelda. Küllap seepärast, et vanaema nii tegi. Aga maitse jäi soomlaste meetodi järgi isegi mõnusam. Ja mingist mõrususest/kibedusest ei olnud õhkagi. Soovitan proovida, jõuab veel, hooaeg alles poole peal.

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      september 29, 2020 at 6:18 p.l.

      Tere, Peeter! Ma olen aru saanud, et see kibedus oleneb kuidagimoodi ka ajast millal korjata (niiske, kuiv jne), kasvukohast ja jumal teab veel millest. Tegelikult kupatasin ise ka varem vaatamata raamatutest loetud tarkustele korra ja lühidalt. Ja siis ükskord jäid täiega kibedad ja no vot enam ei julge ja leotan ja mässan ja keedan männikatest nüüd viimasegi elunatukese välja:) Aga martad ja Sinu kogemus on muidugi usaldusväärsed, nii et ehk julgen taas vähema kupatamisega katsetada.

      Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
NB! Kõik fotod ja tekstid on kaitstud autoriõigusega. Kasutamise osas palun võtke ühendust.
Loe lähemalt →

Tore KINK KOOLILÕPETAJALE!

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

“LIHAVABADE PÄEVADE KOKARAAMAT”

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

EESTI ESIMENE KOKARAAMAT KUUMAÕHUFRITÜÜRI TOITUDEST

Järg bestselleriks osutunud “Kufi kokaraamatule”, “KUFI KOKARAAMAT 2”!

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

KLIKKA PILDILE JA TUTVU kõigi MU KOKARAAMATUTEGA

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Karulaugu-gnocchi

Karulauk ja kala ehk tursk sinepises karulaugukastmes

Kartulihautis porru, peekoni ja seentega

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Crème brûlée ehk brüleekreem. Samm-sammult.
  • Mari-Liis Ilover, Crème brûlée ehk brüleekreem. Samm-sammult.
  • Mari-Liis Ilover, Tomati-sibula gemüüse
  • Maris, Tomati-sibula gemüüse
  • Anonüümne, Crème brûlée ehk brüleekreem. Samm-sammult.

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Puraviku carpaccio

Kartulisalat hapuoblikatega

Vaarika-kohupiimakook

Crostinid Brie juustu ja rabarberiga

Kapsas, leib ja kilu ehk Caesari salat Eesti moodi

Kõrvitsakook toorjuustukattega, apelsini ja jõhvikatega

Instagram

Ehkki somes võib nii tunduda, ei ela ma ainult metsas, peenarde vahel ja pliidi ääres 😀. Peod on ka toredad! Campari avas Ikigai Lounges säravpunase peoga iga-aastase Negroni Weeki. 21-27 sept. toimuv ülemaailmne heategevusüritus ühendab tuhandeid baare, restorane ja joogikohti, kutsudes inimesi nautima ikoonilist Negroni kokteili ning toetama samal ajal ühiskonnale olulisi algatusi.
Kolm imehead sügise alguse maitset! Magusad tomatid, krõbe suvikõrvits ja pehme kaneeline õun - kõik valmib mitte enam kui 15 minutiga kuumaõhufritüüris! Vaata reel lõpuni ja asu tegutsema 👩‍🍳
Metsad veel punetavad pohladest. Koogile! 😋
Kallis september 2027! Võtan su kõigist muudest tegemistest vabaks. Et hulkuda metsas. Sinu Parandamatu Seenesõber, et mitte öelda Seenesõltlane.
Kufi on koolist tulnud lapse parim abimees. Siin saab soojendada eelmisest päevast jäänud või vanemate poolt valmis pandud toite: kasvõi valmis lõigatud ja juba maitseainetega segatud juurikaid, kananagitsaid, toorvorstikesi, kotlette jne. Saab teha tortiljapitsasid, hot-doge, vräppe, sooje võikusid ja nii palju veel 🍽️
Toredat teadmistepäeva! Kõigile kooliminejatele rõõmsat uut aastat ja tähistamiseks ikka torti!
Suvi kerib end vaikselt kokku ja argisemad ajad ongi peagi käes. Milles on ju ka oma võlu! Kohe-kohe saabuva 1. septembri tähistamiseks ja kõigi kooliminejate rõõmuks: KIRJU KOER!
Loodetavasti nüüd koos sadudega ilmub lõpuks ka seeni. 🍄‍🟫🍄‍🟫🍄‍🟫 Meie kandis pole seenehooaeg üldse veel hoogu sisse saanud, nii kuiv on mets.
Kohupiimakook mustikate, kama ja marmelaadiga

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja

Loading Comments...