Rääbis on mu meelest üks maitsvamaid kalu üldse, mida meil mageveest püütakse. Tõeliselt hõrk kalake meenutab esmapilgul räime või kilu (loe sellest 8 aasta tagusest postitusest, kuidas me räime pähe nii rääbist, kulu kui tinti praadisime), aga tegelikult kuulub hoopis lõheliste seltsi. Sellest annab välimuse osas tunnistust rasvauimeke seljauime ja saba vahel. Kilu ja räim kuuluvad heeringaliste seltsi ja neil sellist lisauime seljal pole. Meil püütakse rääbist peamiselt Peipsi järvest. Teda on aga vähe ja põhjustena räägitakse nii soojenevast kliimast (rääbis koeb jää all ja kui jääd pole või püsib see liiga lühikest aega, ei saa ta ka kudeda) kui Peipsi kehvast sanitaarsest olukorrast (kevadine muda hävitab palju kalamarja). Lisaks mõjutab rääbisevarude suurust koha, keda on liiga palju. Koha pistab väikesed rääbisemaimud nahka ja konkureerib rääbisega toidu pärast.
Soomlastel rääbist jagub, seal moodustab ta üle poole järvede kalasaagist. Veab ikka mõnedel, ma ütlen. Põhjanaabrite muikku-lembus on teada-tuntud. Seda pakutakse pea kõigil festivalidel ja tänavatoiduüritustel. Suurtel pannidel praetult ja pabertuutudes – imehea!
Praegu on meilgi rääbist siin-seal nähtud, hiljuti õnnestus Mustamäe turu Peipsi letist (väga hea kalaostmiskoht, soovitan väga – valik on suur ja kala alati värske ja ilus) rääbise otsa komistada. Oh seda õnne!
Nii maitsvat ja haruldast kala ei raatsi ma küll kunagi imetabaste maitseainete ja lisanditega “rikastama” hakata. Kõige maitsvam on veeretada lihtsalt rukkijahus ja siis oliiviõlis praadida. Ü-LI-HEA! Oliiviõli annab kuidagi eriti hea meki, sellise kergelt vahemerelise. Nagu sööks sardiine kusagil helesinisel kuumal rannal.
Kogustega retsepti pole seekord mingit mõtet anda. Võrratuks eineks läheb tarvis:
-rääbiseid
-rukkijahu
-oliiviõli
-meresoola
Puhasta rääbised peast ja sisikonnast. Sabad jäta külge, need praevad nii mõnusateks tšipsideks. Pöörita rääbiseid kergelt rukkijahus ja prae pannil keskmisel kuumusel oliiviõlis kuldseks ja krõbedaks. Mina maitsestan soolaga otse pannil., aga soola rukkijahuga segada.
Praetud rääbised on parimad kohe kuumalt, otse pannilt ja võimalusel värskes õhus. Kui on käepärast tilli, võib seda ka peale raputada.
Lisa kommentaar