• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Peipsimaa maitsete radadel. Sibulapiruka retsept ka.

september 29, 2017 by Mari-Liis Ilover Leave a Comment

2017. aasta on Peipsimaa maitsete aasta. Ja september on Eesti toidu kuu. Nii et Maaeluministeeriumilt tulnud kutse osaleda koos teiste toidust kirjutajatega väikesel septembrikuisel väljasõidul (mis tegelikult oli maitseelamuste ja uudsuse osas hiigelsuur!) Peipsimaale võtsin vastu suurima rõõmuga. Seda enam, et viimati sai sealkandis käidud, oh jeebus, 6 aastat tagasi. Tollestki reisist sai blogisse kirjutatud vaimustuse ja vau-tundega, postitus asub siin.

Nagu juba mainitud, on Peipsimaa valitud 2017. aasta Eesti toidu piirkonnaks. Jah, justnimelt valitud ja lausa konkursil. Päris nii see asi ei käi, et keegi kusagil paneb kinnisilmi näpu kaardile ja ütleb, et vot selle Eesti maanurga kööki nüüd tutvustamegi laiemalt. Et just nende kant saaks endale aastaks Eesti toidu piirkonna austava nimetuse, teevad kohalikud toidufanaatikud tõsist ja paljuski õhinapõhist tööd. Kõik selle nimel, et kohalikule toidule ja toidukultuurile rohkem tähelepanu pöörata ja seda riiklikul tasemel laiemalt tutvustada. Eelmisel aastal oli võimalus oma saare toorainet, kööki ja maitseid laiemalt tutvustada Hiiumaal.

Mis õieti on Peipsimaa? See piirkond laiub Vasknarvast Värskani ja hõlmab nelja Peipsi järvega piirnevat maakonda: Ida-Viru-, Jõgeva-, Tartu- ja Põlvamaad. Peipsimaal saavad kokku kolme kultuuri ja köögi traditsioonid: eestlaste, vene vanausuliste ja setude. Neist ongi tänapäevaks välja kasvanud piirkondlik toidukultuur, kus algselt kitsale piirkonnale omased söögid on segunenud.

Nagu meie reisijuht,  kogu hingest omakandi toidu entusiast ja Maitseelamuse Koja üks eestvedajaid Triinu Akkermann tabavalt ütles, on Peipsi piirkond Eestimaa sahver. Sibul, küüslauk, Peipsi järve kalad, seened-metsamarjad ja mis kõik veel – neid tullakse just siit varuma. Ja tõepoolest, meie teel oli näha palju rohkem, kui mujal Eestis, teeäärseid ja külatänavatel asuvaid müügikohti, kust otse kohalikelt kasvatajatelt-kalameestelt peamiselt suitsukala ja sibulat, aga ka kõike muud mainitut osta saigi.

Edasi mõned pildid ja meeleolud seekord külastatud paikadest ja nauditud maitsetest. Kes sealkandis käinud, teavad, kui võluv, eriline ja tagasikutsuv see Eestimaa serv on. Neid, kel veel Peipsimaa avastamata, õnnestub ehk innustada teekonda ette võtma ja enda jaoks midagi uut ja ägedat leidma.

Reisi esimene peatuspaik oli Avinurme puiduait. Avinurme on juba sajandeid puutöö keskuseks olnud. Avinurme puiduaidas hoitakse traditsioone au sees, sealt saab soetada kõikvõimalikku kohalike meistrite toodangut. Lisaks tavalisematele tarbeesemetele nagu korvid, saunakibud, õllekapad, köögitarbed jms, leidub Puiduaidas kraami, mille otstarvet esiotsa ei oska äragi arvata. Valik on tõeliselt külluslik.

Avinurme puiduait

Puiduaida perenaine Eveli Tooming võtab meid vastu metsamarjade ja meega. Kõik serveeritud ikka puidust nõudest.

Need siin on, palun väga, kilest piimapaki ja hapukoore paki hoidmise anumad. Kas mul oli üht sellist vaja? Jah, oli ja kaasa ta minuga puiduaidast tuli!

Mida kõike saab puidust teha! Ridiküli võib tellida endale sobivates värvitoonides ja mustriga.

Lammas ja roos ehk Liiva talu asub Kasevälja külas Iisaku vallas. Kelmika nime taga on üks tubli perekond, kus peremees tegeleb lammastega ja perenaine kasvatab imelisi roose. Need õitsesid veel meie külaskäigu ajalgi rikkalikult, kahjuks jäi pilt tegemata. Küll aga said pildile talu kaubamärgile esimese sõna andnud tegelased. Tegelikult imeväike osa neist, sest lambaid on siin saja ringis.


Et talu peremees ja perenaine olid meie külaskäigu ajal mööda ilma laiali, võtsid meid vastu peretütar Triinu ja perepoeg Madis, kes katsid võrratu degusteerimislaua talu toodanguga.

Suitsutatud lambakints ja praetud lambaaju röstsaial. Ei mäleta küll, et ma seda viimast oleksin varem maitsta saanud. Uskumatult hea! Igaks juhuks mainin, et see arvamus oli valdav, mitte ainult minu teinekord kummaliste elamuste poole kaldu maitsemeele poolt toodetud 🙂

Kala Peipsi järvest. Külmsuitsukoha ja vürtsikiluga sarnaselt valmistatud rääbis.

Meid Lammas ja Roosis kostitanud õde-venda Triinu ja Madis Arm teevad ka juustu! Pildil on valge ja sinivalge hallitusjuust, mida müüakse Alutaguse Juustu nime all. Praegu valmivad juustud Triinu koduköögis ja ausalt öeldes juba kirjeldus sellest, kui palju tal seal seadmeid, külmkappe, juustude pööramise graafikuid seinal, bakteritega jahmerdamist ja muud on, ajas mul pea ringi käima. Aga juustud on ausad ja head! Peagi valmib uus meierei. Kui see valmis, suureneb ka tootmismaht. Nii varsti saab Alutaguse juustu rohkematest poodidest osta, ka restoranid on juba huvilised.

Nii Lammas ja Roosi kui Alutaguse juustu hõrgutisi saab osta laatadelt, talupoodidest ja  otse talust. Muide, Iisakus toimub reedeti õhtuturg, kust saab samuti kõike just kirjeldatut, kui ka muud kohalikku talukaupa osta. Kas pole mitte äge algatus – reede õhtul, pärast tööpäeva pakkuda inimestele mõnusaks nädalavahetuseks vajalikku kohalikku toidukraami.

Pop-up lõuna Kauksi rannas. Selle nime all oli ettevõtmine kavasse planeeritud, aga kuna järv näitas tol päeval oma pahurat poolt ja võib ehk kedagi/midagi solvamata öelda, et nägi välja nagu tormine meri, toimus kogu üritus rannast veidi eemal, seentest kubisevasse metsatukka püstitaud väliköögi ümber. Maitseelamuse Koja eestvedajad Triinu Akkermann, Tauno Laasik ja Kauksi puhkemaja perenaine Piret Talistu olid tervituseks valmistanud kalaampsud ja soojendavad tervitusjoogid. Podises kuum seenesupp ja Tauno fileeris köögis ahvenaid, mis ootasid õlletainasse kastmist ja rohkes võis (hehh, oli võikriisi tipphetk ja või kättesaamine õnnestus nibin-nabin) krõbedaks praadimist. Kõlab ju nagu toidusõbra paradiis, kas pole.

Triinu näitab, kuidas valmistada endale tassitäis kuuma teed. Et kui palju kanget tõmmist valada ja kuidapidi seda samovari kraani ikka keerata:) Tee magustamiseks on sealkandis keedusuhkur, mis maitseb nagu koorekomm. Keedusuhkrut ei panda tavalise suhkru kombel tee sisse, vaid pistetakse tükk suhu ja siis lonkshaaval teed peale.

See on fermenteeritud ja kuivatatud põdrakanep. Alumised on suuremad lehed, ülemised peenemaks pudiks tehtud. Sellise teepuru nimi on Ivan-Tšai. Sajandite vanuse ajalooga tee on igati võrdväärne idamaade teedega. Lisaks heale maitsele on Ivan-Tšail hulk tervisele kasulikke omadusi: annab jõudu ja energiat, tugevadab immuunsüsteemi, on põletikuvastase ja organsimi puhastava toimega. Pean kohe märke kalendrisse ära tegema, et järgmisel suvel kind-las-ti ise ka katsetada Ivan-Tšai valmistamist. Põdrakanepit jagub, aga kas ka oskusi…eks paistab!

Siin pildil on oranžis kausis üks ahhetamapanevaid maitseelamusi – seda nimetati hapendatud rääbiseks ja tegemine käib nii, et esmalt rääbis soolatakse tugevalt sisse ja seejärel marineeritakse. Maitses pööraselt hästi ja et meie seltskonnal tekkis vastupandamatu soov seda koju kaasa viia, saime teada, kes valmistab ja kust saab – sellest allpool. Leival on lutsumaksasalat ja kõrval mis muu, kui malasolnõi kurk.

Esiplaanil Avinurme meenaps – meest aetud külmapeletaja

Peipsi kala. Külmsuitsu koha ja peediga toonitud (et ikka punase kala austajatele ka midagi meelepärast oleks, nagu meie võõrustajad toite tutvustades mainisid :D) soolakoha.

Tauno Laasik Maitseelamuse Kojast ühildas sujuvalt ahvena puhastamise õpitoa söögitegemisega .

Ja siin ongi pannil rohkes võis särisemas tema kõrgeausus värske Peipsi ahven. Enne sai fileed kastetud munast, jahust ja õllest tehtud tainasse. Tulemus oli…ahh, ma ei saa sellele praegu isegi mõelda, liiga hea!

Nüüd paar soovitust, kust sealkandis kohalikku kala ja neist valmistatud tooteid osta saab. Lõunasöögil maitstud hapendatud rääbist (kui nüüd peensustesse süüvida, ega ta nüüd päriselt hapendatud ei olnud – ikka soolatud ja siis äädikamarinaadi pandud, Aga kui kohalikud nõnda nimetavad, tuleb nõus olla) ja lutsumaksa teeb Peipsi Kalatööstus, kelle üks müügikohtadest Kuldkala on Mustvee Circle K kõrval.

Kuldklast saab nii suitsukala, kuivatatud kala, soolakala kui kõikvõimalikul erineval moel purki pistetud kalahõrgutisi.

Omedul, otse Peipsi ääres, asub Meieranna kalapood. Pakutakse värsket kala, suitsukala ja erinevaid kalatooteid. Lisaks saab sealt osta kalastustarbeid. Suures osas püütakse poes müüdav kala ise.

Meieranna kalapoe peremees Anton, kes oma sarmiga võiks vabalt olla kalale pühendatud kokasaate staar-saatejuht, näitab isiklikult ette, kuidas õieti suitsurääbist puhastada ja süüa. Muide, Anton käib igal reedel kalabussiga Tallinnas. Kes pealinnast ise Peipsi äärde ei jõua, aga head kala ikkagi soovib, helistage 58 496 237.

Suitsurääbis Kalaranna kalapoest. Praegu rääbist muide üldse püüda ei tohigi ja suitsukala valmistatakse külmutatud kalast. Antoni sõnul, kui kala on külmutatud õigesti, pole maitsevahet võrreldes värske kalaga tundagi. Kui näete praegu turul müügil värsket Peipsi rääbist, on tegu röövpüügi või lihtsalt sulaselge luiskamisega.

Kui on soov Peipsi ääres mitu päeva veeta, saab ööbida vanausuliste külas Varnjas Mesi Tare kodumajas. Tegu on ehtsa vanausuliste majaga, milles on säilitatud võimalikult palju ehedat vana. Toad on lihtsad ja armsad, ööbima mahub 10 inimest. Nagu teisteski majapidamistes Varnjas, ei ole majas kraanivett. Värsket vett saab kaevust ja pesta saab ennast mitmes (!) elamise juurde kuuluvas saunas.

Mesi Tare kodumaja

Üks Mesi tare tubadest

Mesi Tare peremees viib soovijad Varnja sadamast Peipsi kruiisile lõbusõidulaevaga Diora.

Otse loomulikult on sealkandis olles täiesti kohustuslik läbida värviline ja põnev, nupsikute kaunistustega majade ja kõrgete sibulapeenardega Kolkja-Kasepää-Varnja tänavküla.

Koduõu Kasepääl

Küüslauku ja sibulat saab kaasa osta otse kasvatajatelt, majade ees asuvatelt lettidelt. 

Nende kauniste Kasepää külas pildistatud sibulavanikutega võikski ju ülevaatele Peipsimaa maitserännakust punkti panna. Aga ei saa veel! Nii nagu igalt reisilt, tuli Peipsi äärestki kaasa ideid ja inspiratsiooni, kohalikust toorainest rääkimata. Ja mu koduahjus valmiski Peipsi sibulatest rikkaliku täidise ja õhukese tainakihiga sibulapirukas. Õieti küll kaks, sest taignast jagubki kaheks pirukaks. Tõepärasema tulemuse saavutamiseks piilusin retsepti kaasa saadud kokaraamatust “Lohusuu vanaemade retseptid” ja kes teab, kui autentne mu pirukas on, aga enam-vähem vast sain ikka asjale pihta. Supermaitsev on taa nii või teisiti ja suurepärases maitses mängivad pearolli just need maailma parimad, meie oma Peipsi sibulad.
 

Prindi

Sibulapirukas Peipsimaa ainetel

Kogus 2 suurt pirukat

Koostisosad

Tainas:

u 500 g jahu

3 tl kuivpärmi

1 kuhjata tl soola

1 sl suhkrut

250 ml sooja piima

50 g päevalilleõli

Täidis:

1 kg sibulaid

200 g võid

1-2 tl soola

1 tl pipart

3 tl suhkrut

8 kahvliga katki vajutatud keedumuna

1 muna pintseldamiseks

Juhised

Sega jahu, pärm, sool, suhkur. Ära esialgu päris 500 g jahu ära kasuta, kui sõtkumisel näed, et tainas on liiga vedel, saad lisada. Lisa piim ja õli. Sõtku tainas ühtlaseks ja elastseks. Käsitsi kulub sõtkumisele umbes 10 minutit. Köögikombainil lase tööd teha seni, kuni tainas lööb kausi seinte küljest lahti ja moodustab konksu ümber palli. Selleks kulub umbes viis minutit. Pane kaetult sooja kohta umbes tunniks ajaks kerkima.

Täidiseks lõika sibulad pooleks, seejärel viiluta õhukeselt. Hauta pannil võis pehmeks, maitsesta. Jahuta. Sega hulka munatükikesed.

Jaga kerkinud tainas pooleks. Rulli mõlemad tükid jahusel laual õhukesteks u 0,5 mm paksusteks ristkülikuteks. Kata mõlemal tükil üks pool täidisega. Tõsta teine tainapool peale. Vajuta servad kokku ja keera pirukate alla. Määri pealt munaga. Küpseta pirukad eelkuumutatud ahjus 200 kraadi juures kuldseks, u 20 minutit.

Rohkem infot Peipsimaa, tulevaste ürituste , söögikohtade, majutuspaikade ja muu kohta leiad siit: visitpeipsi.com. 

Maaeluministeeriumi Eesti toidu lehekülg: eestitoit.ee.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Küpsetised, Muu, Pirukad, Retseptid

Previous Post: « Soe Saksa kartulisalat bratwursti ja hapukapsaga
Next Post: Õunakorvikesed ehk -tartaletid vanillikreemiga »

Reader Interactions

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Karulauk, naat, nõges, võilill…vaata tärganud kevadrohelisega retsepte pildile klikates

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Rikkalik võileib ehk smørrebrød heeringa ja peediga

Röstitud türgi oad

Gyoza’d

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Caprese grillsaiad
  • Mari-Liis Ilover, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised
  • Mari-Liis Ilover, Sõrnikud
  • Anne, Caprese grillsaiad
  • Elin, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Spargli ja peekoniga frittata

Mustikagalett kohupiimaga

Metsamarjad piimaga, taldrikutäis lapsepõlvenostalgiat

Jõhvikakattega kohupiimakook

Kevad! Rabarbri-beseekook ja grillihooaja avamine: antrekoot

Tõuse ja sära! Paar nippi, kuidas oma hommikusööke tervislikumaks muuta

Jälgi ka instagramis

Kui on olemas kooki, mis hüüab terve oma olemuse Kui on olemas kooki, mis hüüab terve oma olemusega: “Kevad!”, siis kohupiima ja rabarberitega purukook kvalifitseerub sajaprotsendiliselt. Puhtad kodused Eesti maitsed, hapukas rabarber, kreemine kohupiim – mida sa hing veel tahad ühelt kevadiselt koogitükilt. Kõrvale on soovitav nuusutada õitsvat sirelioksa 💜
Retsept on blogis, link sinna viib biost.
Ilusat kevadist nädalavahetust! 
.
.
#rabarberikook #küpsetamine #retseptid #mariliisilover #siitnurgastjasealtnurgast
Röstitud fenkol parmesaniga ja oa-tuunikalakaste Röstitud fenkol parmesaniga ja oa-tuunikalakaste 🐟💚😋 Olen ise oma üllitisega ikka päris rahul, see maitseb super 😅! Kui sulle meeldib kergelt aniisine fenkol, mis omandab ahjus ekstrahea magusa nüansi ja kvaliteetne tuunikala (konservist!), siis soovitan väga see roog valmis kokata. Kasutasin Itaalia Rio Mare tuunikalakonservi kvaliteetses oliiviõlis. Lisaks kvaliteedile ja heale maitsele on tähtis, et Rio Mare tuunikala on püütud jätkusuutlikel meetoditel, delfiine ja ookeanielu kahjustamata. Ja siin retsept: 

Röstitud fenkol kreemise oa-tuunikalakastmega
kolmele
30 min

2 keskmist fenkolit
oliiviõli
5-6 sl riivitud parmesani
1 purk valgeid ube (400 grammine konserv)
pool purki purustatud tomateid (400 grammisest konservist)
1 tl suhkrut
1 dl 35% koort
160 g tuunikala väärisoliiviõlis (Rio Mare)
3 sl hakitud värsket peterselli
soola, musta pipart

Eemalda fenkolitelt rohelised lehekesed, kui neid üldse on.  Lõika fenkolid kaheksaks sektorik ja lao küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile või -vormi. Nirista peale veidi oliiviõli ja maitsesta soolaga. Rösti 200 kraadises ahjus 20 minutit. Võta korraks välja, puista fenkolitele riivitud parmesan ja küpseta veel 10-15 minutit, kiuni juust kenasti sulanud ja fenkolid pehmed. Nad ei pea päris lagunev-pehmed olema, väike krõmps on hea.
Kuni fenkol ahjus päevitab, tegutse pannirindel. Nõruta oakonserv, loputa oad jooksva vee all sõelal. Vala pannile ja lisa purustatud tomatid. Maitsesta suhkru, soola ja musta pipraga, lase tasakesi podiseda 5-7 minutit. Nüüd vala hulka tuunikala ja koor ja lase veel haududa, umbes 5 minutit. Kaant ei ole pannile tarvis panna. Lõpuks sega hulka peeneks hakitud petersell . Maitse ja kui tarvis, korrigeeri maitsestust.
Paku fenkoleid koos kastmega, raputa taldrikutesse veel lisaks peterselli, parmesani ja musta pipart. 
.
.
#koostöö #riomare #riomareeesti @riomareglobal @uabvilandra
☀️Kas oled tiim magus puder või tiim soolane ☀️Kas oled tiim magus puder või tiim soolane puder☀️? Mõlemad on tegijad, aga mu poolehoid kuulub siiski soolasele. Minu hommikusöök on kella 11-12 ajal. Lihtsalt ei ole kõht tühi enne ja tuleb ju keha kuulata 😊Aga igale oma, osadel on kohe tõustes kütust vaja. Mu hilised hommikusöögid on toekad, midagi hommiku ja lõuna vahelist. See kreemine puder on just selline. Kaerahelbed ja muna on hommikused, aga kõik see koos tuletab veidi meelde risotot, nii et annab ka lõuna mõõdu välja.

Kaerahelbepuder spinati, seente ja praemunaga
kahele

6 dl vett
2,5 dl täistera-kiirkaerahelbeid
1 sl võid
6 keskmist šampinjoni
2 muna
suur peotäis spinatilehti
6 sl riivitud juustu
1 sl päevalilleseemneid
soola

Aja vesi kaerahelvestega keema, lisa natuke soola. Lase madalal kuumusel kaane all 4 minutit podiseda. Sega kuuma pudru hulka spinat ja juust. Spinatilehed lähevad kuumas pudrus pehmeks ja juust sulab mõnusasti. Pane kaas peale, las puder tõmbab veel 5 minutit.
Samal ajal sulata pannil kild võid. Viiluta seened ja prae võis läbi, 3 minutit. Lükka seened panni serva (kui ei mahu, tõsta lihtsalt pannilt ära) ja prae samal pannil 2 muna. 
Tõsta puder taldrikusse, peale pane seened ja muna. Puista natuke päevalilleseemneid ka, kui soovid. 
Siia kõrvale sobib ideaalselt klassikaline Liptoni Yellow Label tee..
.
.
#koostöö #lipton #hommikliptoniga #retsept #hommikusöök
Rabarber ja vanillikreem - klassikaline, täiuslik Rabarber ja vanillikreem - klassikaline, täiuslik, võrratult maitsev magustoit! Millal selleks veel parem aeg on, kui mitte praegu. Mulle tundub, et kõige enam kasutust ongi mu Thermomix seni saanud kastmete tegemisel. Bechamel, hollandaise, carbonara (jaaa see õige, munakollastest),béarnaise ja muidugi vanillikreemid ja -kastmed! Masin kuumutab ja segab samaaegselt, just õigel temperatuuril ja kiirusel, tulemus alati ühtemoodi perfektne.
.
.
#thermomix #thermomixeesti #tm6 
#koostöö #maitsetemaailm #vanillacustard #rhubarb
Kui sul on kodus (hapu)saia, avokaadot ja kikerher Kui sul on kodus (hapu)saia, avokaadot ja kikerherneid, siis näed siin pildil oma potentsiaalset hommikuvõikut ☀️
Kui kõiki maitseaineid, mis retsepti ritta ladusin, kodus ei leidu, pole hullu: kikerherned võib vürtsitada ka lihtsalt karri- või garam masala pulbriga.

Röstsaiad avokaado ja kikerhernestega
2 tk

✔️2 avokaadot
✔️1 sl sidrunimahla
✔️2 toekat viilu hapusaia 
✔️4 redist, viilutatult
✔️hakitud murulauku 
👍Vürtsikad kikerherned:
pool purki (400 grammisest konservist) kikerherneid
1 sl oliiviõli
0,5 tl kõiki: jahvatatud vürtsköömneid, suitsupaprika pulbrit, jahvatatud koriandriseemneid, tšillipulbrit 
soola, musta pipart

1. Rösti saiad. 
2. Vajuta avokaadod kahvliga katki, maitsesta soola-pipra ja sidrunimahlaga. 
3. Määri avokaado saiadele. 
4. Prae kikerherned pannil õlis maitseainetega läbi ja tõsta avokaadomäärde peale. 
5. Lao saiale veel redised ja puista üle hakitud murulauguga.
5. Söö mõnuga.
.
.
#brekkie #hommikusöök #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #retseptid #kokkamine
Ravioolid 🌱salvei🌱 ja pruuni võiga. Tuleb t Ravioolid 🌱salvei🌱 ja pruuni võiga. Tuleb tunnistada, et kõik toidud, mis on maitsestatud SALVEIGA, kõlavad mu jaoks äärmiselt ahvatlevalt.  Enamjaolt osutub see eelaimdus ka tõeks: salvei üdini omapärane, kergelt kamprine, vaigune, õrnalt tsitrusene maitse teeb imet ka lihtsamate toitudega. Eriti hästi sobibki salvei elavdama just mahedamaitselisi aedvilju (näiteks kõrvits, suvikõrvits, porgand, oad jm) ja ka mitte just liiga maitseküllaseid lihasid nagu näiteks kana.  Kui maitsekooslusele lisada veel küüslauku ja sidrunit, ongi taldrikul juba vaat et väike ime.  Salvei parimad omadused tulevad välja, kui teda läbi kuumutada. Kas siis kastmes korra hautada, pannil praadida või muul moel kuum läbi lasta. Niisama toorelt peale hakkimiseks teiste ürtide kombel ei ole ta kõige sobilikum.
❓Kuidas sul salveiga suhted ❓

RAVIOOLID SALVEI JA PRUUNI VÕIGA
neljale
15 minutit

✔️500 g ravioole (näiteks ricotta ja spinatiga, tublid teevad ise, aga poest leiab ka täitsa häid)
✔️30 g võid
✔️väike peotäis salveilehti, suuremad lehed võid väiksemaks hakkida
✔️1 sl sidrunimahla
✔️4 sl riivitud parmesani
soola, musta pipart

Keeda ravioolid soolaga maitsestatud vees. Tee samal ajal pruun või: sulata pannil või ja kuumuta segades 5-7 minutit, kuni ta on kuldpruun, kuid mitte veel kõrbenud. Või lõhn peaks olema karamelline, magus ja täiesti vastupandamatult hea. Või pruunistamise lõpuosas prae selles kergelt läbi salvei. 
Nõruta ravioolid, jäta alles 2 sl  keeduvett. Lisa keeduvesi ja sidrunimahl pannil olevale pruunile võile. Vala pannile nüüd ka ravioolid, sega õrnalt läbi. Serveerimisel raputa peale veel riivitud parmesani ja musta pipart.
.
.
#salvei #ravioli #retseptid #pasta #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja

 

Loading Comments...