• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
  • Videoretseptid
  • Info ja kontakt
    • Müügitingimused
    • Privaatsuspoliitika

Puuviljade paraad. Ja puuviljasalati retsept ka!

märts 22, 2019 by Mari-Liis Ilover 1 Comment

Kevad! Ütleks lausa “Juhhuu!”, aga et selle hõiske on keegi teine juba oma firmahüüdeks napsanud, rõõmustan lihtsalt selle üle, et päike käib juba mõnda aega kõrgemalt, valgus on teinekord lausa ere ja siin-seal on juba lumikellukesi ja sinililligi nähtud. Selline asjade käik kordub muidugi igal aastal, aga siiski paneb endki taas tundma värskemalt ja uut energiat täis. Värskust ja energiat ei ole aga kunagi liiast, eriti peale pikka ja pimedat aega. Nii et lausa hädavajalik on end igal kevadel korraliku värvi – ja vitamiinidoosiga turgutada.

Kõige loomulikum viis seda teha on mitte haarata kohe vitamiinipurgi järele, vaid esmalt suunduda turule ja otsida sealt üles need kõige erdavärvilisemad ja mahlasemad toiduainete seast – puuviljad! Kodumaiste puuviljade-marjade küpsemiseni on veel mitu kuud aega, aga ega sellepärast siis pea värske kraam söömata jääma. Apelsinid, mandariinid, greibid, mangod, ananassid, kiivid, hurmaad, papaiad, granadillid, viinamarjad, banaanid ja palju muud – need kõik on kusagil maailmas ka praegu hooajalised ja parimas söömisküpsuses ja meile nautimiseks kohale sõidutatud. Ole ainult mees ja too koju! Turul on saada nii Lõuna-Euroopast, Kaukaasiast kui troopilistest maadest pärit puuvilju ja nii palju erinevaid, et kogu sellest värvimöllust läheb silme ees kirjuks.

Alati tasub müüjaga juttu teha sellest, kust täpsemalt ta kaup pärit, kuidas maitseb ja kas see on kohe söömisvalmis või peaks paar päeva veel kodus küpsema. Niisamuti uurima soovitusi, kuidas tundmatumaid tegelasi süüa. Sain ise näiteks viimati müüjalt häid nippe Aserbaidžaanist pärit aivast ehk küdooniast moosi keetmiseks. Ja papaia puhul loeti sõnad peale, et 2 päeva veel kodus toatemperatuuril ja siis ta on suussulav ja täesiti söömisküps. Ühesõnaga: räägi inimestega! Turg on selleks just õige paik.

Siin mõned nopped viimati turult koju toodud “saagist”:

PAPAIA. Toorelt on vili roheline, küpselt oranžikas. Toorest papaiast saab teha kuulsat Tai papaiasalatit Som Tam-i. Küpset vilja kasuta smuutides, puuviljasalatis, söö niisama paljalt. Papaia ei ole padumagus puuvili. Õige veidi tuletab ehk meelde melonit. Tean mitut inimest, kellele ta üldse ei meeldi. Mulle aga see suussulav, lausa kreemjas puuvili maitseb väga! Enne söömist pese ära, lõika pikuti pooleks ja eemalda seemned. Koori ja lõika viljaliha tükkideks.

MANGO. Ideaalses küpsuses magus ja mahlane mango on täielik õndsus. Õnneks on praegu küpseid mangosid saada kenasti ja Balti Jaama turul müüakse neid täitsa mitmes letis – saab valid erineva päritolumaa, hinna ja küpsusastme vahel. Kohe söömiseks võib valida ülipehmed isendid, paari päeva pärast söömiseks veidi kõvemad, kuna nad küpsevad toatemperatuuril kodus edasi. Parim viis mango tükeldamiseks on see esmalt kivi ümbert poolitada. Seejärel tuleb koorepoolikute sees olev viljaliha ruutudeks lõigata. Nüüd vajuta koorele väljastpoolt, nii et mangopoolikust saab justkui väike siil. Ülaloleval pildil on näha, et just sedamoodi ma mangot tükeldasingi. Siili küljest saab mangokuubikud lihtsalt noaga ära lõigata.
KÜDOONIA ehk AIVA. Paljudele on tuttav ka inglisekeelne nimi quince. Ja ebaküdoonia on hoopis teine taim, ärge segi ajage! Küdooniavili on väljanägemiselt nagu suur kollane pirn. Seemnedki sees samamoodi kui pirnil ja õunal. Pirni ega õuna kombel toorelt söömiseks ta siiski ei kõlba, viljaliha on kõva ja puine. Alles kuumutamisel tuleb küdoonia tõeline võlu välja. Seda saab kasutada nii kookides kui moosi tegemiseks. Küdooniast tehakse kuulsat Hispaania marmelaadi dulce de membrillot. Õhu käes muutub toore küdoonia viljaliha kiiresti pruuniks, selle vastu aitab sidrunimahlaga piserdamine.
Küdoonia ehk aiva lahtilõigatult
KIIVI on tõeline vitamiinipomm. C-vitamiini leidub tas mitu korda rohkem kui selle poolest samuti esirinnas olevates tsitruselistes. C-vitamiin hävib pikemajalisel kuumutamisel, kiivit seda oht aga ilmselt ei ähvarda ja nii saamegi kogu headuse tast puhtal kujul kätte. Kõige mugavam on kiivit süüa otse poolitatud viljast lusikaga. Turult saab praegu nii rohelisi kui kollaseid kiivisid. Viimati koju toodud ja pildilgi ilutsevad kollased kiivid olid ü-li-magusad! Magusameistrid teavad, et kiivit ei tasu želatiiniga tarretatud kookidesse ega magustoitudesse panna. Värskes (st kuumutamata) kiivis sisaldub ensüüm aktinidiin muudab želatiini vedelaks ja toit ei tarretu. Sama lugu on tegelikult ananassi, viigimarjade ja papaiaga. Tarretamiseks saab kasutada nende kõigi puhul agar-agarit.

GRANADILL, kõnekeeles tuntud ka kui passion või kirevili. Kumbagi kahest viimasest nimest ei pea õigekeelsusspetsialistid õigeks, aga kui nad inimeste igapäevases vestluses juurdunud on, siis olgu nii. Peaasi, et omavahel rääkides mõistetakse, millega tegu! Ka kreembrüleest (vale vorm!) on keeruline brüleekreemi (õige!) keelde juurutada ja ehk ei peakski alati ses osas juuksekarva lõhki ajama. Mis aga brüleekreemi ja granadilli lisaks õigekeelsuse aspektidele ühendab, on see, et hapukas granadill sobib magusate kreemjate magustoitudega kokku lihtsalt superhästi! Juustukookidele, jäätisele, panna cottale täiesti võrratu lisand. Ja pavlova granadilliga -mmmm!
Päris sileda koorega granadill on toores. Mida rohkem krimpsus koor, seda küpsem viljaliha. Nagu enamiku puuviljade puhul saab ka granadilli toasoojas edasi “küpsetada”, selleks kulub paar päeva kuni nädal. Krõmpsuvate seemnetega mahlase viljaliha kättesaamiseks poolita granadill ja võta lusikaga sisu lihtsalt välja. Appi, mul hakkas ainuüksi seda granadilljuttu kirjutades suu vett jooksma:)
BERGAMOTT on Eestis väga vähe tuntud tsitruseline. Ainuke koht, kus mulle teadaolevalt seda Eestis praegu osta saab, on Balti Jaama Turul asuv ITALIAN TASTE IN ESTONIA lett. Seal müüakse eriti hea kvaliteediga peamiselt Itaaliast pärit puuvilju-aedvilju. Olen alati olnud bergamoti fänn, täpsemalt öeldes bergamoti aroomi fänn, sest värsket vilja ennast ei ole ma kunagi varem meil müügil kohanudki. Kasutan juba aastaid bergamotiseepe, -kreeme ja muud vannitoa pudi-padi. Sest bergamoti aroom on nii hea! Värske ja mingi müstilise, ainult bergamotile ainuomase saladusliku komponendiga. Kui nüüd bergamoti lahti lõikasin ja nuusutasin, siis – ahh! – kogu see tuttavlik lõhnapahvak, aga veel värskem, veel aromaatsem! Niisama toorelt apelsini kombel bergamotti süüa paraku ei saa, ta on selleks liiga hapu. Küll aga saab koorega viile panna tee või kasvõi vee sisse , need annavad ülihea aroomi. Earl Grey tees muide kasutataksegi bergamotist saadu aromaatseid essentse. Itaallased keedavad bergamotist ka marmelaadi.
APELSINID ja muud tsitruselised on praegu veel Itaalias ja mujal Lõuna-Euroopas täitsa hooajalised ja praegu tasukski osta Euroopa päritolu apelsine kaugemate maade viljade asemel. Need roosakad ülimagusad apelsinid on pärit Sitsiiliast, niisamuti nagu järgneva pildi kaunitarid, hästi mahlased veriapelsinid.
Sidrunid otse Itaaliast!
HURMAA , eripärase maitsega ja hästi magus, mõnede arvates isegi läila puuvili. Hurmaad jõuavad meil müügile harilikult sügisel, kui nende hooaeg algab. Ka praegu kevadel on veel hurmaasid saada. Toored hurmaad on kõvad ja mõrkjad. Kui neid maitsta, läheb “suu paksuks”. Ühesõnaga, toores hurmaa ei ole üldse hea. Küpsed aga on pehmed ja mahlased, viljaliha muutub lõpuks peaaegu läbipaistvaks. Hurmaa koor on hästi õhuke, see teeb puuvilja õrnaks ja hurmaad tuleb kohelda eriliselt hellalt. Koor on söödav, aga ei maitse minu meelest üldse hästi. Nii et soovitan enne söömist ikka koorida või süüa viljaliha lusikaga otse koorepoolikust nagu kiivil.
Hurmaast saab mõnusa smuuti koos teiste hapukamate puuviljadega. Tegin jõulude ajal hurmaa ja suitsupardi salatit – ülihea kombo!
GRANAATÕUN pikemat tutvustust ei vaja, küll aga tekib esmakordsel söömisel alati küsimus, kuidas seemneid kätte saada nii, et pärast poleks vaja köögis suurpuhastust teha. Selleks on mitmeid nippe. Ma ise kasutan veekausi-meetodit, vaata siit videot. Populaarne on koputamis-tehnika. Kuidas Jamie seda teeb, saab piiluda siit.

Kui koju on kogunenud parasjagu palju erinevaid puuvilju, siis on õige aeg teha puuviljasalatit. Tegelikult ei oleks selle jaoks ju mingit retsepti tarviski. Tükeldad aga kõik meelepärase ära, segad läbi ja lased hea maitsta! Oma universaalsuses sobib värviline ja värske kausitäis nii hommikuks, kergeks snäkiks, magustoiduks ja loomulikult ka peolauale.

Panen siiski kirja oma lemmik-puuviljasalati retsepti, ehk saab keegi siit mõne uue idee. Puuviljad iseenesest mõista vahelduvad vastavalt sellele, mis parasjagu saada ja oma parimas küpsusastmes. Katsun aga valida nii, et oleks midagi hapukamat ja midagi magusamat. Näiteks ainult banaan-mango-hurmaa komplekt jääks üsna läila ja nõuab enda kõrvale midagi hapukamat – tsitruselisi, granadilli vms. Küll aga kuulub mul sellesse salatisse alati värske piparmünt, mis annab mõnusalt särtsakat maitset. Ja muidugi kaste! Kastmes rõhutab puuviljade hapukust laim, magusust mesi ja vanilje. Kasutan Umami hõbedases tuubis naturaalset vanillipastat. See ei ole kõige odavam, aga kui juba ostetud, jagub tükiks ajaks! Saab ka turult, Umami majakesest. Puuviljasalatile võib alati lisada ka supilusikatäie jagu mooniseemneid, need teevad kogu asja ägedalt täpiliseks.

Prindi

Puuviljasalat

Aeg kokku20 mins
Kogus: 4 portsjonit
Autor: Mari-Liis Ilover

Koostisosad

  • 1 mango
  • 2 kiivit
  • 1 mandariin
  • 1 apelsin
  • peotäis viinamarju
  • 1 hurmaa
  • 2 granadilli
  • poole granaatõuna seemned
  • lisaks või mõne puuvilja asemel võib kasutada ka ananassi, papaiat, pirni, banaani vm lemmikpuuvilju
  • Kaste:
  • 2 sl laimimahla
  • 3 sl vedelat mett
  • 1 tl vaniljet (pastat, ekstrakti, seemneid kaunast või muul moel)
  • värsket piparmünti

Tegevuskäik

  • Võta üks suurem kauss ja hakka järkjest sinna puuvilju puhastama-tükeldama. Puhasta mango ja kiivi koorest, lõika tükkideks. Koori mandariin ja apelsin, jaga sektoriteks ja lõika sektorid pooleks. Lõika viinamarjad pooleks. Tükelda hurmaa. Poolita granadillid ja kraabi lusikaga viljaliha kaussi teiste puuviljade juurde. Lisa ka granaatõunaseemed. Haki mõned piparmündilehed ja puista needki kaussi.
    Kastmeks sega omavahel laimimahl, mesi ja vanilje. Sega salat läbi, serveerimisel kaunista piparmündilehtedega.

See postitus sündis koostöös Balti Jaama Turuga

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Hommikusöögid, Laste lemmikud, Lihavõtted, Magustoidud, Pidulikud toidud, Retseptid, Salatid, Taimetoit, Tervislik Tagged With: magustoit, puuvili, salat

Previous Post: « Riisihelbepaneeringus krõbedad kalapalad
Next Post: Toekas ja tervislik salat kana, avokaado, ubade ja muu heaga »

Reader Interactions

Comments

  1. Ene

    jaanuar 1, 2023 at 12:33 p.l.

    5 stars
    T@nud nii paljude “maitvate retseptide eest.Juba lugedes hakkasin motlema ,et mida koigepealt tegema hakata.Ilmselt katzetan j@rgemooda koike.T@nan uute maitsvate motete eest.

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Koorene pannipasta seente ja spinatiga
  • Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Kanamaksa ja -filee yakitori vardad kimchi-riisiga
  • Soe salat kana, seente ja köögiviljadega
  • Pärlendav juustukook valge šokolaadiga

Värsked kommentaarid

  • Hanna, Banoffee kook (veelgi parem)
  • Mari-Liis Ilover, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Jane, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Mari-Liis Ilover, Ukraina borš ja pampuškad
  • Mari-Liis Ilover, Marineeritud praetud räimed

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Kanamaksa ja -filee yakitori vardad kimchi-riisiga

Rabarberi-ingverimoos

Kartulikoogikesed seenesalatiga

Küpsetatud lambakints

Baierimaa maitsed tulevad koju kätte

Gyoza’d

Jälgi mind ka Instagramis

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja

 

Loading Comments...