Maitsemeele muutumine ja areng ajas on päris huvitav nähtus. Ilmselgelt pole põhjus selles, et maitsmiselund (keel, nagu me kõik teame) kuidagi muutuks. Asja tuum on ikka juustealuses universumis ehk selles, kuidas aju keelelt tulnud aistinguid tõlgendab ja teadvustab. See on asi, mis muutub ja on pidevas arengus. Tundub, et üliolulist rolli siin mängivad kogemused, need suunavad meelte tähelepanekuid ja tõlgendavad maitseid ja nende meeldimisi/mittemeeldimisi. See võis olla pea 10 aastat tagasi, kui kommenteerisin ühes teises toidublogis retsepti, kus olid kokku pandud maasikad ja lõhe. Mulle tundus tollal see kombo arusaamatu, et mitte öelda vastuvõetamatu. Nagu Kessu ja Tripi Supramagist errori läbi väljastatud roog. Ja uurisin kirjutajalt kummastusega, et kuidas selline asi küll maitseda saab. Ei läinudki kuigi palju aega mööda, kui maasikad ja lõhe üheskoos hakkasid mullegi meeldima! Selle tõestuseks on blogissegi üks salat jõudnud, jutt ja retsept ja pildid siin. Või siis arbuus ja feta. Mäletate ju seda üllatust (et mitte öelda kummastust), kui arbuusi-fetasalat mitu aastat tagasi “välja ilmus”. Esmapilgul oli tegu totaalselt ootamatu kooslusega, mis pani kulme kergitama. See magusa ja soolase üllatav kombinatsioon kogus aga kiirelt hulga fänne ja nüüd söövad seda vist kõik suure heameele ja igasuguse üllatusmomendita. Täiesti tavaline suvesalat! Ja neid näiteid on kuhjaga veel. Mis saab tähendada vaid üht – kui tahad oma maitsemeelt avardada, leida uusi lemmikuid ja meeldivalt üllatuda – ole julge! Snoobitsemine toidu osas ei ole kuigi jätkusuutlik ja võrdub paigaltammumisega. Kui tõesti armastad head toitu, tahad areneda ja maitsemaailmas pidevalt edasi liikuda, tuleb eelarvamused jätta kus seda ja teist. Need viimased laused ei olnud sugugi moraalilugemisena mõeldud, pigem meeldetuletusena mulle endale, kui silman järjekordselt mõnd esialgu kummastavat või arusaamatut maitsekombinatsiooni – tüdruk, sellest võib vabalt saada su uus lemmik!
Nisiis, maasikad ja arbuus suvises salatis ja veel koos millegi soolakaga peaks nüüdseks olema juba paljudesse maitsemeeltesse juurdunud. Variatsioone sellistest salatitest on palju – võib lisada oliive, teha salatilehtedega või ilma, varieerida juustuvalikut jne.
Seekord jagangi versiooni, kus koos nii palju head ja maitsvat: kodumaised päikesemekiga maasikad, magus ja mahlane arbuus, särtsakas sibul ja grillitud halloumi juust. Sortsuke oliiviõli ja tilk balsamicot. Kindlasti tuleks siia lisada peoga piparmündilehti, need teevad kogu salati eriti võluvaks ja annavad värske maitse- ja lõhnapahvaku. Salat sobib kas omaette kergeks ja värskeks eineks, aiapeo lauale koos teiste salatitega, pokaali roosa või valge suvekihisevaga – kuidas iganes soov on.
Mündine arbuusi-maasikasalat grillitud halloumiga
Valmistusaeg
Kokku
Kogus neljale-kuuele
Koostisosad
pool pead Frillice salatit
300 g arbuusi (kooreta)
200 g maasikaid
1 punane sibul
200 g halloumi juustu
pool potti piparmünti
3 sl oliiviõli
1 sl palsamiäädikat
soola, musta pipart
Juhised
Rebi Frillice salati lehed väiksemateks tükkideks. Lõika arbuusist paari sentimeetri suurused tükid, tükelda ka maasikad. Väiksemad võid pooleks lõigata, suuremad neljaks- et oleksid mõnusad ampsusuurused tükid. Lõika sibul pooleks ja poolikud omakorda õhukesteks poolrõngasteks. Tõsta arbuus, maasikad ja sibul salatilehtedele.
Nüüd on aeg halloumi grillimiseks. Lõika halloumi umbes sentimeetri paksusteks viiludeks. Grilli kuumal grillil mõlemalt poolt paar minutit, kuni juustul on grillitriibud ja viilud on seest läbi kuumenenud. Halloumit võid praadida ka pannil. Tõsta grillitud halloumi salatile. Puista peale piparmündilehed (suuremad lehed haki enne). Maitsesta soola ja pipraga, nirista peale oliiviõli ja palsamiäädikat. Võid õrnalt salatit veidi lusikaga tõsta, et koostisained poleks liiga korralikult reastatud, aga päris läbi segada ei ole kindlasti tarvis. Nüüd saab igaüks endale salatit taldrikusse tõsta, nii et saab ikka kõike: nii salatilehti, arbuusi, maasikaid, sibulat, piparmünti ja grillitud juustu.
Käigud Salat
Kõik maitsetaimepotikesed, mis ei saa kohe lõpuni kasutatud – ja nii juhtub ju pea alati! – pistan mina potti või peenrasse, kus nad tublisti edasi kasvavad ja uued võrsed kasvatavad. Sellist potipõllundust saab edukalt harrastada ka aknalaual – taimed tuleks lihtsalt suuremasse mullaga täidetud potti istutada ja nii pakuvad nad värskust veel mitu kuud.
Postituse koostööpartner: Grüne Fee
Lisa kommentaar