Oled see, mida sööd. Tundub leierdatud sõnakõlksuna, aga tegelikult ju sulatõsi. Viimasel ajal on nii palju erinevaid, kohati lausa üksteisele risti vastukäivaid toitumissuundasid, mis kõik lubavad head vormi, tervist ja rohkelt energiat. Mina ekstreemsustega pole kunagi kaasa läinud ja usun ikka endiselt “päris” toitu. Sellisesse, mis on võimalikult vähe töödeldud, värske, puhas. Sellisesse, mis toidab lisaks kehale ka kõiki meeli ning sisaldab võimalikult vähe tühja ballasti. Nii et kui vipMedicum tegi mulle ettepaneku koostada retsept toiduainetest, mis on eriti kasulikud nahale ning aitavad sisemiselt nahka toita ning noore ja värskena hoida, ei mõelnud ma kaua. Juba see iseenesest on äärmiselt sümpaatne, et üks ilukliinik pakub oma klientidele kompleksset teavet. On ju selge, et üksnes iluprotseduurid ei saagi täielikult toimida, kui toitumine ja üldse eluviis, töötavad vastu. Lisaks välisele igapäevahooldusele on terve hulk toitaineid, mis aitavad nahka tervena hoida. Loetelu neist ainetest on ilmselt paljudele tuttav, naisteajakirjadest ja netiportaalidest mitmeid kordi läbi käinud. Valisime koos ilukliinikuga neist toiduainetest oma “top-i”, mõeldes eelkõige sellele, kuidas nahasõbralikke toiduaineid justnimelt koos kasutada. Esiteks on muidugi sel moel kasulike ainete “doos” suurem:) Teiseks töötavad mõnede toitude kasulikud ained vaid koostöös teistega. Lihtne näide: tomatis sisalduv antioksüdant lükopeen imendub vaid koos rasvaga. Siinses salatis ongi kasulike rasvade rollis lõhe ja oliiviõli.
Ja veel nahasõbralikke aineid:
Maasikad ja kiivi on mõlemad suurepärased C-vitamiini allikad. Maasikates ja kiivis on muide rohkem vananemisvastast C-vitamiini kui apelsinis või greibimahlas. C-vitamiin stimuleerib kollageeni sünteesi ja kaitseb nahka vabade radikaalide eest. Samuti on C-vitamiin suureks abiliseks probleemse näonaha korral.
Granaatõun pakatab antioksüdantidest.
Brasiilia pähkel e. parapähkel on parim seleeni allikas. See on mineraal, mis koostöös E- ja C-vitamiiniga kaitseb rakke. Seleenirikkad toiduaneid aitavad praegusel suvisel ajal nahka kaitsta päikese kahjulike mõjude ja vanusega tekkivate laikude eest.
Lõheski leidub seleeni. Veelgi olulisema omadusena aga sisaldab lõhe asendamatuid omega-3 rasvhappeid, mida keha ise ei tooda. Omega-3 rashvhape toidab nahka ja muudab selle kaunimaks ja elastsemaks.
Tomat sisaldab lükopeeni,mis on vananemist pidurdav antioksüdant. Nagu juba öeldud, on lükopeen rasvas lahustuv, seepärast suudab keha omastada seda paremini koos rasvaga. Tomatis leidub ka rohkelt nahale, juustele ja küüntele kasulikke vitamiine (B, C, E, K-vitamiin).
Oliiviõli – oliiviõli kasulikkusest on nii palju juttu olnud, et tema headel omadustel ei olegi ilmselt tarvis pikemalt peatuda. Siinses kontekstis on kõige olulisem see, et oliiviõli pidurdab rakkude vananemist. Lisaks toidus kasutamisele võib niisutavat ja pehmendavat oliiviõli määrida ka nahale. Minu ämm teeb seda juba aastaid ja tuleb tunnistada, et oma vanuse kohta on ta nahk tõesti pehme ja särav.
Nii et mis muud kui kõik “noorendav” ühele taldrikule maitsvaks salatiks kokku! Tulemuseks on kerge, ilus ja tervislik taldrikutäis.
Lõhesalat tomati-maasikasalsaga ehk “Söö end kauniks!”
jagub neljale
2 x 200 g lõhefileetükki (nahaga)
2 suurt peotäit rohelisi salatilehti (rukola, beebispinat vms)
2 kiivit
50 g parapähkleid
5-6 sl granaatõunaseemneid
Maasika-tomatisalsa:
1 suur tomat
100 g maasikaid
2 rohelise sibula vart
2 sl hakitud värskeid koriandrilehti
1 sl oliiviõli
1 sl balsamicot
soola ja pipart
lisaks veel veidi oliiviõli ja sidrunimahla salatilehtedele piserdamiseks
1. Kõigepealt küpseta lõhe. Kõige tervislikum moodus selleks on aurutamine. Mul on tavaline poti sisse sobituv metallist aurutussõel, millega on mugav aurutada nii köögivilju kui kala. Lase potis vesi keema (jälgi, et veetase oleks allpool kui arutussõel). Tõsta lõhefilee, nahk allpool aurutussõelale. Naha võid soovi korral juba enne aurutamist eemaldada, pärast tuleb seda teha niikuinii. Maitsesta kalatükid soola ja pipraga. Aseta aurutusnõule kaas peale ja lase kalal aurus küpseda umbes 6 minutit. Tõsta kala pannilabida abil taldrikule ja lase jahtuda.
3. Koori ja viiluta kiivi. Laota salatilehtedele. Haki parapähklid, puista needki taldrikusse:
Postitus valmis koostöös ilukliinikuga vipMedicum.
Anonüümne
Kuidas aga on lood kasvanduselõhega? Mitmed uuringud on näidanud, et kunstlikult üles toidetud lõhe ei olegi nii kasulik kui seda arvata võiks.
Mari-Liis Ilover
Loomulikult on metsikult kasvanud lõhe parem valik. Selle kättesaadavus on aga iseküsimus…