Kummalisel kombel ei mäleta ma lapsepõlvest muul moel tehtud lillkapsast kui pehmeks keedetud ja pruuni võiga üle valatud liha lisand. Seda sai vaid kesksuvel ja ta maitses loomulikult täiesti oivaliselt (lemmik siiani!), aga sellega variatiivsus lillkapsa kasutamisel piirdus ka.
Aga kui palju erinevaid toite tast tegelikult saab! Täiesti lõputu loetelu võiks kokku panna. Blogis on ka täitsa mitu lillkapsatoitu, näiteks vürtsikas lillkapsa-kartulisupp kookospiimaga, lillkapsa-kurgisalat, lillkapsapõhjal pitsa, parmesani ja sidruniga lillkapsa-püreesupp…
Aasta-aastalt saab kodumaist köögiviljakraami ikka varem ja varem ning juba mõnda aega on saada olnud suvist kodumaist lillkapsast.
Selles toidus saab ära kasutatud terve lillkapsas “ninast sabani” – keskmisest osast, mida hoiab koos juurikas, valmivad juustuga röstitud viilakad ja äärmistest, pudisevatest tükkidest koos spinatiga ilus heleroheline ja maitsev püree. Sel ajal, kui “steigid” ahjus küpsevad, valmista püree ning tervislik ja ilus kodumaistest köögiviljadest roog on laual vaid paarikümne minutiga. Kokku on maitse on nii külluslik, et tegelikult ei tule kellelgi pähegi liha järgi küsida. Aga kui soovid, võid muidugi seda toitu pakkuda ka liha või kala kõrvale.
Sedasama retsepti jagas veidi aega tagasi ka Maakaup oma FB lehel. Maakaubast saab muide eriti maitsvat krõmpsu ja värsket kodumaist lillkapsast. Aga lausa pean jagama kommentaari retsepti alt, mille jättis Elle: “See oli NII VÕRRATULT maitsev, et minu ülistavas kiitusetuhinas isegi lapsed, kellel lillkapsaga suhted muidu ei ole sõbralikud, nõustusid järgi proovima ja sõid ettepandud tükid ära (ütlesid, et on keskmine).” Lillkapsast mittesöövate laste suust kõlab see “keskmine” päris kõrge hinnanguna! 🙂
Lillkapsas kahel moel: lillkapsa”steigid” ja lillkapsa-spinatipüree
Jagub neljale
1 suur või 2 väiksemat lillkapsast
oliiviõli
riivitud parmesani
u 50 g spinatit
u 30 g võid
värsket tüümiani
soola ja pipart
Aseta lillkapsas lõikelauale jalapool all ja lōika terve pea pikuti umbes 1 cm paksusteks viiludeks:
Keskmised viilud, mida hoiab juurikas “steikidena” koos, lao küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Nirista peale oliiviõli ning maitsesta soola-pipraga. Rösti 200 kraadi juures 15 minutit. Keera pannilabidaga ettevaatlikult ümber. Puista peale riivitud parmesani ja rösti veel 5 minutit, kuni juust on sulanud.
Sel ajal kui lillkapsas ahjus küpseb, valmista püree. Selleks kasuta neid lillkapsatükke, mis olid peas väljaspool ning lõigates lagunesid.
Keeda lillkapsast napilt veega kaetult (keeduvesi maitsesta vähese soolaga) umbes 5 minutit. Lisa spinat ja keeda veel paar minutit. Nõruta. Lisa köögiviljadele või, lase sel kuumuses sulada ja püreesta kõik kannmikseris või saumikseriga siidiseks püreeks. Maitsesta soola ja pipraga.
Serveerides tõsta taldrikule lillkapsa-spinatipüreed ning sellele ahjus röstitud kuum lillkapsasteik. Puista peale tüümianilehti ning soovi korral jahvata peale veel musta pipart.
Katrin
Tegin lillkapsa-spinatipüreed ja kuigi mul oli väike eelarvamus, et võibolla ei maitse, oli püree üle ootuste maitsev. Kindlasti läheb kordamisele 🙂
Mari-Liis Ilover
Katrin – No näed siis, teinekord tuleb eelarvamustest üle olla – nii tore, et sul kõik ilusti õnnestus!