• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • Söögikohad
    • Söögikohtade soovitused
  • Videoretseptid
  • Info
  • Nav Social Menu

Vasikamaks, kõrvits, salvei, küüslauk, sibul, koor

november 25, 2013 by Mari-Liis Ilover 4 kommentaari

veal liver in cream sauce, caramelized onion, pumpkin mash with sage and garlic

Õhtud on juba ammugi pimedad ja sellised on ka õhtuti söögilaua ääres tehtud toidupildid. No aga mis sa teed ära, kui toit on nii hea, et kohe hädasti on vaja laua ääres, silmipööritavate pereliikmete ohkamist trotsides see pilt ära teha, et saaks midagigi retsepti juurde üles riputada.
Jah, tuleb muidugi tunnistada, et blogi algusaastatel ainult niimoodi asi käiski: enne söömist paar klõpsu ja postitus valmis! Nüüdseks, paljuski muidugi seoses sellega, et retseptide kirjutamine ja pildistamine väljaspool blogi on mu töö, on asjad muutunud. Ja päris ausalt öeldes, on mul selles osas kahetised tunded. Jah, piltide kvaliteet on parem kui varem. Jah, blogi näeb ilusam välja. Aga järgmisel hommikul nappe valgeid tunde püüdes eelmise õhtu ülessoojendatud toitu pildistada…mingi suts ehedust läheb minu jaoks siin kaduma. On üsna selge, et ajakirjadesse ja raamatutesse peavad minema kvaliteetsed ja stiliseeritud fotod, mille tegemine võtab omajagu aega. Niisama pereõhtusöögi kõrvalt, toidulaua kohal rippuva lambi valguses neid juba ei tee. Aga blogisse, minu isiklikku toidublogisse, kus ma endiselt jagan tõesti ainult seda, mida kohe ei saa ainult omale jätta, seda, mis mulle tõesti väga-väga meeldib ja maitseb – võiksid ju siiski sattuda teinekord ka need niisama klõpsitud pildid. Nagu selles postituses. Või mis.
Eelnev jutt läheb ilmselt korda vaid käputäiele kaasblogijaile kui neilegi ja ma ei teagi, kuidas see mõttelõng üldse nii pikaks keris:)
Sest tegelikult tahtsin ma rääkida hoopis sellest, kui tore on laupäeva hommikuti turul käia.  Jalutada lettide vahel ja mõelda, mida sellest kõigest valida nädalavahetusel ahju pistmiseks, pannile tõstmiseks, küpsetamiseks. Mulle meeldib ikka vana hea Keskturg. Lihamaja on viimasel ajal kuidagi eriti külluslik, palju on nii kaupa kui ostjaid. Ja alati leiab sealt mõne eriti ägeda tüki. Viimati jooksin kokku vasikamaksaga, mida mul viimati Eestis õnnestus süüa vist Tigus, siis kui ta veel vanas kohas oli. Ja nüüd- voila! – siin ta laupäeva hommikul lebas – ilus värskemast värskem vasikamaks. No kuidas sa siis ei võta. Kõrvitsapuudust ka turul praegu ei ole, nii et peas hakkas kerima mõte lihtsast võis praetud õrnast vasikamaksast, mis saab ekstrapehmust koorekastmest ja särtsu jõhvikatest. Sinna juurde küüslaugu ja salveiga maitsestatud kõrvitsatambist. Ja praetud sibul, see kohe peab minu meelest maksa kõrval olema.
Alustada võiks püreest:

Ahjukõrvitsast püree salvei ja küüslauguga

1 kg koorest ja seemnetest puhastatud kõrvitsatükke* (mida teha kõrvitsaseemnetega, vaata siit)

5 küüslauguküünt
peotäis salveilehti (värskeid, külmutatuid või äärmisel juhul kuivatatuid)
3 sl oliiviõli
soola
50 g võid
1-2 sl kõrvitsaseemneõli (kui on pudel kapis)
Lõika kõrvits paarisentimeetristeks vabakujulisteks kuubikuteks. Laota küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile (poole tavasuuruses ahjuplaadi suurune) või ahjuvormi põhja, enam-vähem ühe kihina. Koori küüslauguküüned, vajuta laia noaga lamedaks, lisa kõrvitsale seltsiks. Puista sekka salveilehed ja nirista peale oliiviõli. Maitsesta soolaga. Rösti 200 kraadi juures 30 minutit.
Tõsta plaat ahjust, Kui kõrvitsast on eraldunud palju vedelikku, vala see ära. Tõsta kuuma kõrvitsa peale võitükid. Kui kasutad kõrvitsaseemneõli, lisa nüüd ka see. Vajuta kõrvits ja küüslauk kahvliga katki. Tulemus ei pea olema ühtlane püree, igati mõnus on kergelt tükiline struktuur. Sega kahvliga veidi kohevamaks ja jaota püree ühtlaselt plaadile  või vormi põhja laiali. Kuumuta ahi 230-ni, gratineeri kõrvitsapüreed 10-15 minutit.

Sel ajal, kui kõrvits ahjus küpseb, saad kahte panni kasutades valmis praadida ühel sibula, teisel maksa ning teha viimasele peale koorekastme.

Praetud sibulad

5 sibulat
50 g võid
1 sl õli
soola
tüümiani (värsket või kuivatatut)

Koori sibulad, lõika pikkupidi pooleks. Viiluta sibulapoolikud. Kuumuta pannil või ja õli. Lisa sibulad, maitsesta soolaga. Prae umbes 10 minutit. Sibulad võid kohe päris pruuniks praadida, see pole see toit, kus tuleks jälgida, et nad vaid läbipaistvaks hauduksid.
Kui kasutad maitsestamiseks kuivatatud tüümiani, lisa see poole praadimise ajal. Värske tüümiani lehed raputa sibulale päris lõpus.

Praetud vasikamaks koorekastmes

800 g vasikamaksa (kui seda ei saa, võib ka veisemaks olla)
paar supilusikatäit nisujahu
võid, õli
400 ml 35% koort
väike peotäis külmutatud jõhvikaid
soola, pipart

Viiluta maks umbes sentimeetri paksusteks viiludeks, katsu need võimalikult ühepaksused teha. Maitsesta mõlemalt küljed soola ja pipraga. Paneeri kergelt taldrikule puistatud nisujahus.
Praadida tuleb kahes või kolmes osas, korraga ei mahu see kogus kindlasti pannile. Kui teed vähem toitu korraga, siis saad ilmselt ühe pannitäiega hakkama.
Ühesõnaga, kuumuta iga pannitäie tarbeks 1 sl võid ja 1 sl õli (vajadusel rohkem, oleneb panni suurusest) ning prae maks mõlemalt poolt pruuniks. Täpset aega on raske öelda, aga mitte enam kui paar minutit ühelt ja paar teiselt poolt. Õrna maksa ei tohiks mingil juhul üle praadida, pealegi küpseb ta veel koorekastmes edasi. Nii et kui piilud ühe lõigu sisse ja näed, et peale praadimist on liha veel kergelt roosa, on asi täitsa õige.
Tõsta kõik praetud maksalõigud pannile tagasi (seda juhul, kui tegid mitu pannitäit) ja vala peale koor. Lase vulinal keema, lisa jõhvikad ja keeda umbes 5 minutit, kuni kaste paneerimisel kasutatud jahu mõjul veidi pakseneb. Keera vahepeal maksatükke, et kõigi tükkide küljed saaksid veidi aega kenasti kastmes keeda.
Nüüd on kõik valmis. Igasse taldrikusse pehme lihatükk, kreemine koorekaste, kohev kõrvitsapüree ja sibulad. Vein klaasidesse. Ja niiske lörtsisegune novembriõhtu ongi korraga hoopis ilusam.
Neist kogustest jagub kuuele kindlasti.

veal liver in cream sauce, caramelized onion, pumpkin mash with sage and garlic

* Muskaatkõrvitsast tuleb tihkem ja paksem püree. Tavaline kõrvits võib küpsedes vett välja ajada, vala see peale tükkide ahjus röstimist pannilt ära, muidu jääb ka püree liiga vesine.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Liha ja linnuliha, Pidulikud toidud, Retseptid Tagged With: liha

Previous Post: « Kinoaga salat, natuke nagu tabbouleh
Next Post: Kaerajahust õunakook iiriste ja mandlitega »

Reader Interactions

Comments

  1. ilse

    november 25, 2013 at 6:17 p.l.

    See on üks väga väärt mõttelõng, Mari-Liis :) Minu jaoks on tähtis et on pilt, kust ma saan aru milline toit lõpuks peaks välja nägema… kõik see "tilu_lilu" ja kujundus on ilus vaadata aga kui palju head jääb ainult pildistamiseoskuse või valguse või aparatuuri taha siis… Mulle meeldib, et Sa nii arvad nagu see "pikaks veninud mõttelõng" :)

    Vasta
  2. Liina

    november 26, 2013 at 6:30 e.l.

    Ma kirjutan su mõttele kahe käega alla! Oi kui palju on jäänud postitamata, kuna pilt ei ole kriitikat kannatanud (mitte et see siinne selline oleks, ma ikka oma alalõuale vihjamas). Ja eks sinna nahka ka see minu blogi lõpuks on läinud – mida sa seal ikka kirjutad, kui pildil on hämar taldrik ümbritsevas pimeduses. Ja kui ülejäänud pere juba sööb ja mõmiseb. Ja toit jahtub. Ja nii edasi, ikka maa külmas ja kärss kärnas.
    Kuna mind ei vaeva enam kui üks Postimehe retseptike kuus, siis olengi pääsenud sellest linade ja nõude sättimisest ja valimisest ja muudest ideaalse toidupildi ettevalmistuste juurde käivast. Ja see, mis on isiklik võit, on blogi kaotus. Minu puhul siis. Ma teistest ei räägi.
    Keskturu jutule kirjutan kah alla – see on mulle sama nagu Vene turistile Stockmann :-D Kõike tahaks, kõik ostan kohe ära, kaalumata, kas seda või teist kohe vaja on või kuhu see mahub. Mees kõrval toriseb, et kuule, kapp veel süüa täis, kuhu sa selle paned. Aga ei, palun mulle see lihatükk ja too lõik ja veel üks saba, koot ja neerud. Kõrvitsad – roheline või kollane? Mõlemad!
    Keskturg on imede maa :-)
    A kui nüüd loo kangalease juurde tulla, siis see vasikamaks ja muu kaasnev kujutab minu jaoks maailma kõige täiuslikumat söömaaega! Just see, mis hommikusel turul ette jäi, kõige värskem, kõige maitsvam. Ei mingit planeerimist, et teeme laupäeval vasikamaksa vms. Ideaalne!

    Vasta
  3. Mari-Liis

    detsember 1, 2013 at 9:09 e.l.

    Nii on sõbrakesed, kahe otsaga asi on see blogipildindus.
    Aga jah, õnnelikud on need päevad, kui saad lubada endale planeerimiseta söögitegemist. Kahjuks tuleb neid ette üha harvem ja harvem. Seda enam muidugi oskad hinnata.

    Vasta
  4. leoola

    detsember 5, 2013 at 10:43 e.l.

    Eile sai järgi proovitud.
    Väga väga hea tuli, võitis kõigi sööjate südamed :)

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Tervislikud valikud on alati paremad valikud

Maasikad Klikka pildile ja leiad rohkelt ideid →
Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Vürtsikas köögiviljapilaff ja kurgiraita
  • Kiire ja kerge marjajäätis
  • Baski põlenud juustukook
  • Philips Airfryer – minu kasutuskogemus
  • Kirsi-kohupiima magustoit

Värsked kommentaarid

  • Kaie, Mehhiko pada
  • Teeleleele, Brita kook
  • Mari-Liis Ilover, Baski põlenud juustukook
  • Mari-Liis Ilover, Baski põlenud juustukook
  • Anonüümne, Baski põlenud juustukook

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Keefirismuuti banaani ja maasikatega

Mustikagalett kohupiimaga

Veisesüdame confit

Kookosbeseed

Mustasõstra-mokatort

Mandlikattega kohupiimakook

Jälgi mind ka Instagramis

  • Laupäevalõuna IG laivis 10. aprillil kell 14.00. CAESAR!!! Pilt on tehtud 10 aastat tagasi Tuulasin arvutis ja mälupulkadel, aga tundub, et see ongi ainuke foto, mille sellest legesalatist olen suutnud teha ‍♀️. Aga tühja sest pildist, Caesari salat on ise tehtuna ikka üks hea kraam, alati ahvatlev ja täiesti aegumatu, nii et teeme homme koos ta valmis! Vabandused kohe kõigi Caesari- puristide ees, sest teen mõned kõrvalekalded klassikast. Kaste tuleb kergem, jogurti baasil, ei tee praegu majokastet. Ja ehkki klassikaline salat on vaid salatilehed+krutoonid+parmesan+kaste, teeme homme kõrvale krõbedad kanapalad. Et lastel ja lapsemeelsetel ikka ka midagi süüa oleks. Kokkamiseks on
  • Jagan rõõmuga teiega maitsvat köögiviljapilafi ja kurgi-küüslaugu raita retsepti See on järjekordne osa mu sellekevadisest koostööprojektist Härmaviljaga. Pean ütlema, et mul on väga hea meel, et Härmavili usaldas mind oma Aasta lemmikvilja konkursi (vt täpsemalt nende kodulehelt) koostööpartneriks, sest mis oleks minusugusele köögiviljafännile toredam, kui võimalus oma poolehoiuga tervislikule looduslikule toorainele veelgi laiemalt lehvitada ☺️Praegu, kevadel, kui kodumaise värske köögiviljaga lood just kiita pole, on külmutatud kraam ju suurepärane võimalus toitudesse värvi ja värskust tuua. Sellele riisiroale annavad mõnusa idamaise maitsenüansi ingver ja maitseained vürtsköömnetest ja koraindrist sutsu kaneeli ja kardemonini. Soovitan kindlasti pilafi kõrvale teha värske küüslaugu-kurgi raita, see
  • Kiire ja kerge marjajäätis! Tean küll, et ega tänane ilm jäätisesöömist ei soosi, aga noh, ega seda ei peagi ju õues limpsima. Toas pole tuult, midagi ei saja ka ja minu meelest igatahes igati sobiv päev midagi marjast ja värskendavat endale maiustamiseks kokku suristada. Külmutatud marjadest tehtud jäätis ongi just selline, nagu postituse pealkiri lubab: kiire ja kerge. 5 minutit ja valmis! Kerge on ta ka, igas mõttes – nii valmistusviisi kui kalorsuse poolest. Igati sobilik maius rannahooajaks valmistumisel, kas pole Tarvis läheb põhimõtteliselt vaid kolme koostisosa: 1. külmutatud marju, 2. veidike midagi koorest vedeldamiseks (taimse jäätise puhul kookoskoor, muul
  • Värskete kirssideni kulub veel mõni kuu. Aga ega sellepärast siis kirsimaitse tundmata pea jääma Palun väga, siin üks ilus ja hea kirsimagustoit kõigile ilusatele ja headele! See külmutatud kirssidest kaste siin on nii maitsev, et tegelikult tasuks teha topeltports, hea külmkapist limpsida, kui isu millegi hea järele KIRSI-KOHUPIIMA MAGUSTOIT kolm portsjonit Kirsikaste: 3 sl suhkrut 1 sl vett 200 g külmutatud kirsse (Härmavili) 1 sl maisitärklist Kreem: 2 dl 35% koort 200 g kohupiima 1 tl vanilliekstrakti või -suhkrut 3 sl suhkrut lisaks: riivitud piima- või tumedat šokolaadi Tegevuskäik Kirsikastmeks kuumuta väikeses potis vesi suhkruga keema ja lisa külmutatud kirsid.
  • KARAMELLIPASHA! Enam pole kuigi palju aega jäänud aasta kõige rõõmsamate pühadeni . Pean kohe üles tunnistama, et lihavõtete näol on tegu mu lemmikpühadega üldse. Isiklikus plaanis on lihavõtted minu südame soojemas nurgas seetõttu, et olen sündinud ilusal aprillikuu pühapäeval, mis mu sündimise ajal sattuski olema justnimelt ülestõusmispüha. Nii et olen kevadpühade laps! Sel aastal mu sünnipäev küll lihavõtetele ei satu – liikuvad pühad ju- aga kogu aprillikuu on ikkagi lilli, värve ja päikest täis ☀️. Seekord pühadeks suurt pidu ega lihavõtte-brunchi sõpradega teha ei saa, seda külluslikumalt ja südamlikumalt saab aga tähistada pereringis. Otse loomulikult tuleb meie pühadelauale ka seekord
  • Homseks LAUPÄEVALÕUNAKS teeme toidu, mis on padukevadine! Kreemine, valge-roheline, pehme nagu pilveke ja ja samas mõnusalt toekas: risoto suitsulõhega! Pildil küll lõhet pole, aga kujutlusvõime aitab vast hädast välja . Sobib nii kuum- kui külmsuitsulõhe, ma ise teen kuumsuitsulõhega. Kes kala ei taha, siis võib selle lihtsalt välja jätta ja saate imelise klassikalise risoto Primavera, nagu pildil Näeme homme kell 14 Instagram Live’s Ostunimekiri: ☑️1 sibul ☑️2 küüslauguküünt ☑️oliiviõli ☑️valget veini ☑️1-1,5 l kanapuljongit ☑️300 g risotoriisi ☑️1 punt, u 250 g sparglivarsi ☑️suur peotäis, u 100 g suhkruhernekaunu ☑️150 g külmutatud herneid ☑️1 sidrun ☑️75 g võid ☑️75 g
  • Vaid 4 koostisosa (olgu-olgu, sool ja pipar ka ), paarkümmend minutit ja selline maitsev pannitäis ongi valmis! Tarvis läheb vaid pakk külmutatud ube , sibulat, peekonit ja karp šampinjone. Sobib ju väga hästi kiiresse argipäeva, kas pole! Me olemegi kodus seda söönud sellise kiire mõeldud-tehtud eraldi einena. Kui hing ihkab mingit süsivesikulist siia juurde, siis tükk ciabattat või viil muud kohevat saia toorjuustukatte ja tomati-kurgiga sobib pannitäie kaaslaseks superhästi. Palun, siin on retsept: PANNIROOG UBADE, SEENTE ja PEEKONIGA 400 g külmutatud aedube 150 g suitsupeekonit 2 mugulsibulat 400 g šampinjone soola, musta pipart Aja suures potis vähese soolaga maitsestatud vesi

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja