Nüüd sügisel Perekööki gluteenivabu toite tehes proovisin tavapärast bulgurit (valmistatud gluteeni sisaldavast nisust) asendada kinoaga. Popp ja moodne kinoa ehk Tšiili hanemalts ei ole ju üldse teravili, vaid kuulub hoopis rebasheinaliste sugukonda. Toiduks tarvitatatakse taime seemneid. Kinoa asendab suurepäraselt teravilju ja on mõnusaks vahelduseks riisile, pastale või kuskussile. Kinoa on tervislik ja hea maitsega. Ahjaa, kinoast rääkides, meenus Triinu kirjutatud toidublogindust ja eetikat käsitlev artikkel Eetikaveebis, kus tuuakse näitena sisse just kinoa-teema. Kes tahab olla kursis kinoa läänemaise populaarsuse mõjudega (see, kas need on head või halvad, polegi päris selge) Peruu ja Boliivia põllumeeste elatustasemele – lugegu.
Ühesõnaga, asendasin bulguri kinoaga, lisasin sügisesi granaatõunaseemneid, jätsin peterselli välja ja valmiski üks lihtsalt väga hea salat, mida tabbouleh’ks kutsuda poleks päris õige, aga lähisugulane on ta kuulsale Liibanoni salatile kohe kindlasti. Ja päris ausalt öeldes, ehkki mul endal pole õnneks ei tervislikel ega mingitel muudel põhjustel vaja jälgida oma toitude gluteenisisaldust, meeldib mulle kinoaga salat isegi natuke enam kui bulguriga versioon. Maitset on rohkem.
Salat kinoaga, natuke nagu tabbouleh
250 g kinoat
500 ml vett
pool pikka kurki
2 tomatit (tomatid on poes juba kehvakesed, kui suured ei näe isuäratavad välja, võta 15 kirsstomatit)
1 granaatõun
3 sl hakitud koriandrit
3 sl hakitud münti
50 ml oliiviõli
1 sidruni mahl
soola, pipart
Loputa kinoaseemned sõelal hoolega jooksva külma vee all. Nõruta. Kuumuta vesi koos kinoaseemnetega keema, keeda madalal kuumusel 10 minutit, selle ajaga peaks vesi olema seemnetesse imendunud ja seemned ise muutunud läbipaistvamaks. Lase jahtuda.
Tükelda kurk väikesteks kuubikuteks. Lõika tomatid neljaks, eemalda seemned koos mahlase seemnekojaga. Tükelda viljaliha kuubikuteks.
Lõika granaatõun neljaks sektoriks, eralda seemned.
Sega kõik ained omavahel.
Ja kes tunneb et ainult salat jääb korralikuks eineks nadivõitu, võib kõrvale küpsetada lihtsad lihapallid. Ma tegin nad seekord tõesti lihtsad, maitsestuseks vaid sibul, sool ja pipar. Kui aga on soov küpsetada Lähis-Idast pärit kefta-lihapalle, mis sobiksid ju selle peaaegu-tabboulehi kõrvale imehästi, maitsesta hakklihasegu enne küpsetamist mõne retsepti lõpus sulgudes oleva maitseainega.
Lihapallid
20 tk.
400 g veisehakkliha
1 muna
1 riivitud sibul
1 tl soola
musta pipart
(maitseks veel kaneeli, jahvatatud vürtsköömneid, jahvatatud koriandriseemneid, sumahhi, hakitud värsket peterselli-kõiki korraga neist või midagi omal valikul)
Sega kõik ained omavahel.
Vormi märgade kätega pallikesed, tõsta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile.
Küpseta 220 kraadi juures 20 minutit.
Lisa kommentaar