• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Lillkapsapitsa karulaugu ja suvikõrvitsaga

mai 7, 2014 by Mari-Liis Ilover 3 kommentaari

lillkapsapitsa karulauguga

Lillkapsas pitsapõhjana ei ole muidugi mingi eriline uudis. Olen ise ka selle imeasja juba ammugi ära proovinud ja retsepti eelmisel aastal novembris Pereköögi vahendusel ka laiemalt jaganud. Tookord oli tegu gluteeni- ja laktoosivabadele toitudele pühendatud Pereköögiga, kus kasutasin lillkapsapõhja kooshoidva juustuna Valio Fortet, mis on laktoosivaba – nii et pitsa mahtus kenasti etteantud raamidesse.
Tuleb tunnistada, et tegelikult olin esimest korda seda maailmas juba mõnda aega populaarsust nautinud pitsapõhja valmistades üsna skeptiline. Kuidas ikkagi saab lillkapsast hästi koos püsiva, lõigatava ja pealekauba veel maitsva pitsapõhja? Aga näed saab! Kõige lõbusam oli see, et lapsed ei saanud pitsat süües arugi, et midagi on teisiti kui tavapäraselt. Seda suuremad olid muidugi pärast einet tõde kuuldes nende silmad.

Pereköök, november 2013

Tõepoolest, kui lillkapsapõhjale laotada tavapäraseid pitsakatteid nagu siin paremal pildil näha- tomatipastat, oliive, sibulat, tomativiile, sinki, mozzarellat või muud meelepärast ja maitsestada kogu kupatus veel punega, on nii maitse kui väljanägemine täiesti pitsased. Aga sealjuures täiesti nisujahuvabalt!
Iseenesest olen muidugi seda meelt, et pitsa jäägu ikka pitsaks – see tähendab õhukesel pärmitainapõhjal küpsetatud kattega lahtiseks pirukaks. Mis on hästi valmistatult lihtsalt võrratu! Kõige parema meelega nimetaksin seda lillkapsavärki tegelikult lillkapsatainast pirukaks või millekski muuks taoliseks, igatahes mitte pitsaks – aga kui see köögiviljane küpsetis sellise nime endale juba saanud on, olgu ta siis pealegi edaspidigi lillkapsapitsa! Mulle maitseb ta väga lihtsalt sellepärast, et köögiviljad on see toiduainete grupp, mida leiab minu taldrikust kõige sagedamini, et mitte öelda enamjaolt.  Ja hullult ahvatlevad on kõikvõimalikud retseptid, kus köögiviljadest saab meisterdada igasuguseid ägedaid, maitsvaid ja erilisi versioone.
Praegu, karulauguajal, ei suutnud ma vastu panna ahvatlusele katsetada lillkapsapitsat selle särtsaka kevadise vitamiinipommiga. Et karulauk iseenesest on juba nii tugeva ja domineeriva maitsega, lisasin talle kaaslaseks mahedamaitselise ja tagasihoidliku suvikõrvitsa. Praegu Euroopast meile jõudvad isendid on täitsa suvise maitsega – mida saledam ja väiksem suvikõrvits, seda krõmpsum ja maitsvam.

Lillkapsapitsa karulaugu ja suvikõrvitsaga

Lillkapsapõhi:
u 1-kilone lillkapsapea
80 g riivitud juustu (parmesani tüüpi või seda täitsa tavalist)
1 muna
1 tl kuivatatud punet (soovi korral)

Kate:
paras punt karulauku, umbes 80 grammi
pool tl soola
1 sl oliiviõli
pool noort ja saledat suvikõrvitsat (u 70 g läheb tarvis)
50 g parmesani või Valio Fortet

Tükelda lillkapsas õisikuteks. Purusta lillkapsaõisikud köögikombaini lõikederadega peenikeseks puruks. Käsitsi tehes lõika lillkapsas pooleks ja riivi mõlema poole õisikutepoolsed osad, nii et varreosa jääb järgi. Kokku läheb tarvis 700 g “lillkapsalund”.
Kuumuta pudi mikrolaineahjus kaane all 4 minutit. Võid sama kaua ka potis vees keeta, sel juhul nõruta lillkapsas sõelal enne järgmist sammu. Lillkapsapudi võid ka läbi aurutada – peaasi, et ta saaks veidi kuumust.

lillkapsast "pitsapõhi"

Tõsta lillkapsas puuvillasele köögirätikule või neljaks kokku pandud marlile. Keera nutsakaks kokku ja vääna välja nii palju vett kui võimalik. Lase enne väänamist lillkapsal veidi jahtuda, muidu ei ole seda tegevust kuigi mugav läbi viia .
Tõsta kuivaks pigistatud lillkapsas kaussi. Lisa riivitud juust ja kuivatatud pune, sega läbi. Lisa lahtiklopitud muna, sega kätega ühtlaseks tainaks. Vormi sellest pall.

lillkapsast "pitsapõhi"Kata küpsetusalus küpsetuspaberiga. Olen pitsade ja teiste sarnaste lamedate küpsetiste tegemiseks harjunud kasutama Emile Henry pitsaküpsetusalust, (vaata ka siinset grillipitsat ja pizza biancat) . Ehkki lillkapsapitsa küpsetamisel tema parimad omadused mõjule ei pääse, kuna lillkapsamassi ja aluse vahele tuleb kindlasti küpsetuspaber panna, näeb ta ka lillkapsapitsa all lihtsalt ilus ja dekoratiivne välja. Vabalt võib kasutada ka tavalist ahjuplaati, mis on kaetud küpsetuspaberiga. Nii või teisiti, tõsta lillkapsapall küpsetuspaberile. Vajuta kätega poole sentimeetri paksuseks ümmarguseks põhjaks.
Küpseta 200 kraadises ahjus 30-35 minutit, kuni põhi saab veidi värvi.
Küpsemise ajal valmista ette katte ained. Eemalda karulaugult varred. Rebi lehed keskelt pooleks aseta uhmrisse. Lisa sool ja vajuta lehed uhmrinuiaga pehmemaks. Lisa õli, uhmerda veel veidi. Tulemus ei pea olema pasta, vaid soola ja õliga pehmeks muljutud karulaugu lehed. Suvikõrvitsast lõika köögiviljakoorijaga pikkupidi õhukesed viilakad. Kui sisemine semeneosa on väga pehme, ära seda kasuta. Lõpeta viilutamine lihtsalt seal, kus südamik algab, võta suvikõrvits teistpidi kätte ja viiluta ka teiselt poolt viljaliha kuni seemneteni. Võid suvikõrvitsa ka harilikult õhukeselt viilutada, kui sulle meeldib niimoodi rohkem. Riivi juust.
Tõsta küpsenud põhi ahjust välja, laota peale karulaugulehed ja suvikõrvits.Kui uhmri põhja jäi õli, nirista see taimedele. Raputa peale riivitud parmesan.

lillkapsapitsa karulauguga

Tõsta pitsa uuesti ahju ja küpseta veel umbes 10 minutit, kuni suvikõrvits on veidi pehmenenud ja juust sulanud.
Parim kohe soojana!

lillkapsapitsa karulauguga

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Küpsetised, Laste lemmikud, Pirukad, Retseptid Tagged With: gluteenivaba, karulauk, kevad, kevadroheline, köögivili, küpsetis, malts, pirukas, suvikõrvits, vegetaar-/vegantoit

Previous Post: « Seened spinatiga, kerge ja maitsev pannitäis
Next Post: Toorjuustu-kondenspiimapirukas rabarberite ja maasikatega »

Reader Interactions

Comments

  1. helery

    juuni 3, 2014 at 3:31 p.l.

    See on küll üks väga kift maitsete kombinatsioon! Esimene katsetus lillkapsa pizzade maailmas tehtud ja väga rahul. Juba mõnda aega olen retsepte uudistanud, aga pole ette võtnud asja. Aitäh, et näitasid, et tegemist pole üldas miski keerulise roaga.

    Vasta
  2. Kristel

    juuni 16, 2016 at 8:11 p.l.

    Millegipärast ei tahtnud pitsapõhi mul küpsetuspaberi küljest hästi lahti tulla, eriti soojalt. Külmalt sain lahti, aga siiski kippus põhi pudisema/lagunema. Näpu vahelt süüa ei õnnestunud, ka noa ja kahvliga süües kippus lagunema. Ei tea, mis valesti võis minna, tegin täpselt retsepti järgi. Ise mõtlen, et ehk paneks järgmine kord rohkem mune..

    Vasta
  3. Mari-Liis Ilover

    juuni 20, 2016 at 11:50 e.l.

    Tere, Kristel! Hmm, huvitav, et kinni jäi ja pudises – mul ei ole kunagi nii juhtunud. Üks võimalus on jah, muna lisada, et rohkem "kokku kleebiks". Lillkapsalumi peab muidugi hästi peenike olema, suurematest tükkidest segu võib hakata lagunema.

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Karulauk, naat, nõges, võilill…vaata tärganud kevadrohelisega retsepte pildile klikates

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Suur Eesti toidu päev Sadama turul, “Sööme ära!”. Kilupirukad ka.

Petite tender, liivtatikud ja lehtpeet

Suvikõrvitsaõied kahel moel

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Caprese grillsaiad
  • Mari-Liis Ilover, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised
  • Mari-Liis Ilover, Sõrnikud
  • Anne, Caprese grillsaiad
  • Elin, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Panna cotta maasikatega

Lemon curd

Šokolaadi-küpsisetort mustikatega (ümmarguses vormis)

Tagurpidi rabarberikook

Guacamole

Juustukook yuzu (või muu tsitrusvilja) ja matchaga

Jälgi ka instagramis

Kui on olemas kooki, mis hüüab terve oma olemuse Kui on olemas kooki, mis hüüab terve oma olemusega: “Kevad!”, siis kohupiima ja rabarberitega purukook kvalifitseerub sajaprotsendiliselt. Puhtad kodused Eesti maitsed, hapukas rabarber, kreemine kohupiim – mida sa hing veel tahad ühelt kevadiselt koogitükilt. Kõrvale on soovitav nuusutada õitsvat sirelioksa 💜
Retsept on blogis, link sinna viib biost.
Ilusat kevadist nädalavahetust! 
.
.
#rabarberikook #küpsetamine #retseptid #mariliisilover #siitnurgastjasealtnurgast
Röstitud fenkol parmesaniga ja oa-tuunikalakaste Röstitud fenkol parmesaniga ja oa-tuunikalakaste 🐟💚😋 Olen ise oma üllitisega ikka päris rahul, see maitseb super 😅! Kui sulle meeldib kergelt aniisine fenkol, mis omandab ahjus ekstrahea magusa nüansi ja kvaliteetne tuunikala (konservist!), siis soovitan väga see roog valmis kokata. Kasutasin Itaalia Rio Mare tuunikalakonservi kvaliteetses oliiviõlis. Lisaks kvaliteedile ja heale maitsele on tähtis, et Rio Mare tuunikala on püütud jätkusuutlikel meetoditel, delfiine ja ookeanielu kahjustamata. Ja siin retsept: 

Röstitud fenkol kreemise oa-tuunikalakastmega
kolmele
30 min

2 keskmist fenkolit
oliiviõli
5-6 sl riivitud parmesani
1 purk valgeid ube (400 grammine konserv)
pool purki purustatud tomateid (400 grammisest konservist)
1 tl suhkrut
1 dl 35% koort
160 g tuunikala väärisoliiviõlis (Rio Mare)
3 sl hakitud värsket peterselli
soola, musta pipart

Eemalda fenkolitelt rohelised lehekesed, kui neid üldse on.  Lõika fenkolid kaheksaks sektorik ja lao küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile või -vormi. Nirista peale veidi oliiviõli ja maitsesta soolaga. Rösti 200 kraadises ahjus 20 minutit. Võta korraks välja, puista fenkolitele riivitud parmesan ja küpseta veel 10-15 minutit, kiuni juust kenasti sulanud ja fenkolid pehmed. Nad ei pea päris lagunev-pehmed olema, väike krõmps on hea.
Kuni fenkol ahjus päevitab, tegutse pannirindel. Nõruta oakonserv, loputa oad jooksva vee all sõelal. Vala pannile ja lisa purustatud tomatid. Maitsesta suhkru, soola ja musta pipraga, lase tasakesi podiseda 5-7 minutit. Nüüd vala hulka tuunikala ja koor ja lase veel haududa, umbes 5 minutit. Kaant ei ole pannile tarvis panna. Lõpuks sega hulka peeneks hakitud petersell . Maitse ja kui tarvis, korrigeeri maitsestust.
Paku fenkoleid koos kastmega, raputa taldrikutesse veel lisaks peterselli, parmesani ja musta pipart. 
.
.
#koostöö #riomare #riomareeesti @riomareglobal @uabvilandra
☀️Kas oled tiim magus puder või tiim soolane ☀️Kas oled tiim magus puder või tiim soolane puder☀️? Mõlemad on tegijad, aga mu poolehoid kuulub siiski soolasele. Minu hommikusöök on kella 11-12 ajal. Lihtsalt ei ole kõht tühi enne ja tuleb ju keha kuulata 😊Aga igale oma, osadel on kohe tõustes kütust vaja. Mu hilised hommikusöögid on toekad, midagi hommiku ja lõuna vahelist. See kreemine puder on just selline. Kaerahelbed ja muna on hommikused, aga kõik see koos tuletab veidi meelde risotot, nii et annab ka lõuna mõõdu välja.

Kaerahelbepuder spinati, seente ja praemunaga
kahele

6 dl vett
2,5 dl täistera-kiirkaerahelbeid
1 sl võid
6 keskmist šampinjoni
2 muna
suur peotäis spinatilehti
6 sl riivitud juustu
1 sl päevalilleseemneid
soola

Aja vesi kaerahelvestega keema, lisa natuke soola. Lase madalal kuumusel kaane all 4 minutit podiseda. Sega kuuma pudru hulka spinat ja juust. Spinatilehed lähevad kuumas pudrus pehmeks ja juust sulab mõnusasti. Pane kaas peale, las puder tõmbab veel 5 minutit.
Samal ajal sulata pannil kild võid. Viiluta seened ja prae võis läbi, 3 minutit. Lükka seened panni serva (kui ei mahu, tõsta lihtsalt pannilt ära) ja prae samal pannil 2 muna. 
Tõsta puder taldrikusse, peale pane seened ja muna. Puista natuke päevalilleseemneid ka, kui soovid. 
Siia kõrvale sobib ideaalselt klassikaline Liptoni Yellow Label tee..
.
.
#koostöö #lipton #hommikliptoniga #retsept #hommikusöök
Rabarber ja vanillikreem - klassikaline, täiuslik Rabarber ja vanillikreem - klassikaline, täiuslik, võrratult maitsev magustoit! Millal selleks veel parem aeg on, kui mitte praegu. Mulle tundub, et kõige enam kasutust ongi mu Thermomix seni saanud kastmete tegemisel. Bechamel, hollandaise, carbonara (jaaa see õige, munakollastest),béarnaise ja muidugi vanillikreemid ja -kastmed! Masin kuumutab ja segab samaaegselt, just õigel temperatuuril ja kiirusel, tulemus alati ühtemoodi perfektne.
.
.
#thermomix #thermomixeesti #tm6 
#koostöö #maitsetemaailm #vanillacustard #rhubarb
Kui sul on kodus (hapu)saia, avokaadot ja kikerher Kui sul on kodus (hapu)saia, avokaadot ja kikerherneid, siis näed siin pildil oma potentsiaalset hommikuvõikut ☀️
Kui kõiki maitseaineid, mis retsepti ritta ladusin, kodus ei leidu, pole hullu: kikerherned võib vürtsitada ka lihtsalt karri- või garam masala pulbriga.

Röstsaiad avokaado ja kikerhernestega
2 tk

✔️2 avokaadot
✔️1 sl sidrunimahla
✔️2 toekat viilu hapusaia 
✔️4 redist, viilutatult
✔️hakitud murulauku 
👍Vürtsikad kikerherned:
pool purki (400 grammisest konservist) kikerherneid
1 sl oliiviõli
0,5 tl kõiki: jahvatatud vürtsköömneid, suitsupaprika pulbrit, jahvatatud koriandriseemneid, tšillipulbrit 
soola, musta pipart

1. Rösti saiad. 
2. Vajuta avokaadod kahvliga katki, maitsesta soola-pipra ja sidrunimahlaga. 
3. Määri avokaado saiadele. 
4. Prae kikerherned pannil õlis maitseainetega läbi ja tõsta avokaadomäärde peale. 
5. Lao saiale veel redised ja puista üle hakitud murulauguga.
5. Söö mõnuga.
.
.
#brekkie #hommikusöök #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #retseptid #kokkamine
Ravioolid 🌱salvei🌱 ja pruuni võiga. Tuleb t Ravioolid 🌱salvei🌱 ja pruuni võiga. Tuleb tunnistada, et kõik toidud, mis on maitsestatud SALVEIGA, kõlavad mu jaoks äärmiselt ahvatlevalt.  Enamjaolt osutub see eelaimdus ka tõeks: salvei üdini omapärane, kergelt kamprine, vaigune, õrnalt tsitrusene maitse teeb imet ka lihtsamate toitudega. Eriti hästi sobibki salvei elavdama just mahedamaitselisi aedvilju (näiteks kõrvits, suvikõrvits, porgand, oad jm) ja ka mitte just liiga maitseküllaseid lihasid nagu näiteks kana.  Kui maitsekooslusele lisada veel küüslauku ja sidrunit, ongi taldrikul juba vaat et väike ime.  Salvei parimad omadused tulevad välja, kui teda läbi kuumutada. Kas siis kastmes korra hautada, pannil praadida või muul moel kuum läbi lasta. Niisama toorelt peale hakkimiseks teiste ürtide kombel ei ole ta kõige sobilikum.
❓Kuidas sul salveiga suhted ❓

RAVIOOLID SALVEI JA PRUUNI VÕIGA
neljale
15 minutit

✔️500 g ravioole (näiteks ricotta ja spinatiga, tublid teevad ise, aga poest leiab ka täitsa häid)
✔️30 g võid
✔️väike peotäis salveilehti, suuremad lehed võid väiksemaks hakkida
✔️1 sl sidrunimahla
✔️4 sl riivitud parmesani
soola, musta pipart

Keeda ravioolid soolaga maitsestatud vees. Tee samal ajal pruun või: sulata pannil või ja kuumuta segades 5-7 minutit, kuni ta on kuldpruun, kuid mitte veel kõrbenud. Või lõhn peaks olema karamelline, magus ja täiesti vastupandamatult hea. Või pruunistamise lõpuosas prae selles kergelt läbi salvei. 
Nõruta ravioolid, jäta alles 2 sl  keeduvett. Lisa keeduvesi ja sidrunimahl pannil olevale pruunile võile. Vala pannile nüüd ka ravioolid, sega õrnalt läbi. Serveerimisel raputa peale veel riivitud parmesani ja musta pipart.
.
.
#salvei #ravioli #retseptid #pasta #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja