• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • Söögikohad
    • Söögikohtade soovitused
  • Videoretseptid
  • Info
  • Nav Social Menu

Grillitud kanavardad särtsaka nuudlisalati ja maapähklikastmega

juuni 16, 2018 by Mari-Liis Ilover Leave a Comment

Grillitud kanavardad suviseks lõuna- või õhtusöögiks on üsna kindla peale minek. Ampsusuuruseks lõigatud kanatükke on nii mõnus ja mugav süüa, marinaadide osas on valikuid lõputult ja valmistamine on lihtsamast lihtsam: puitvardad likku (et nad hiljem grillides ei süttiks), kanatükid marinaadi, seejärel juba varrastele ja grillile! Meeldib nii suurtele kui väikestele. Üks meie pere suuri lemmikuid on aasiapäraselt valmistatud vardad: kana saab maitset sojamarinaadist, kaaslaseks särtsakas riisinuudlitest ja kurgist-sibulast-tomatist segatud salat ja isetehtud maapähklikaste. Ilmselgelt on see roog inspiratsiooni saanud kuulsatets aasiapärastest satay-varrastest, aga päris satay ei ole ka. Avastasin enda jaoks selle kanavarraste-salati-maapähklikastme trio enda jaoks ühel järjekordsel retseptide pildistamisesessioonil, kui töötasime koos Anneli Kõivuga “GK Kokaraamatu” kallal. Ühena raamatu toitudest oli Anneli teinud salatiossa nuudli-kurgisalati koos kanavarraste ja maapähklikstmega. Oi, kuidas see mulle meeldis! Maitsev, lihtne tervislik – mida veel ühelt täiuslikult koduselt einelt tahta. Olen nüüd aja jooksul seda rooga valmistanud päris mitmeid kordi (ka kokakoolitustel), retsepti raamatu omast veidi muutnud ning jagan seda suurima rõõmuga nüüd ka teiega.

Seekord põimin postitusse ka ühe olulise teema, mis on seotud toidu tervislikkuse, farmilindude heaolu ja suures plaanis meie kõigi tervisega üleüldse. Ehk on nii mõnedki juba märganud, et poelettidel on uus tulija: kanaliha tootja Kekava. Tegu on Läti ettevõttega, kelle tegemistesse on mul õnnestunud veidi sügavamalt sisse piiluda ja seega julgen nende tooteid ka kõigile soovitada. Kekava on  esimene kanakasvataja Baltimaades, kellel on õigus pakenditel kasutada sertifitseeritud kaubamärki “Antibiootikumideta kasvatatud kana”. Miks see märk pakendil meile üldse korda peaks minema? Antibiootikumid on ju tegelikult ravimina igati omal kohal ja abiks paljudele tõsiste bakterhaiguste ravimisel. Paraku on aga antibiootikumide  liigmassiline (ja sageli mitte õigustatud kasutamine, näiteks viirushaiguste ravimisel) kasutamine toonud tõsise probleemi – antibiootikumiresistentsuse ehk AMR tekkimise. Lühidalt seletatult: antibiootikumide toime põhineb nende omadusel hävitada mikroorganisme, antibiootikumiresistentsus ehk AMR on mikroorganismide võime antibiootikumide toimele vastu panna. Miks see ohtlik on? Sest juhul, kui haiguse põhjustanud bakter omandab vastupanuvõime paljude antibiootikumide suhtes, on ravimine väga keerukas ja sageli isegi lootusetu: bakteriaalse nakkushaigusega inimese kehas möllav haigusbakter ei ole enam hävitatav, sest tal on tekkinud vastupanuvõime antibiootikumi suhtes. Antibiootikumiresistentseks muutunud bakterid võivad levida nii haiglates, hooldekodudes kui ka lihtsalt perekonnas inimeselt-inimesele.
Ja nüüd oluline fakt toidublogi kontekstis: resistentseks muutunud mikroobid võivad edasi kanduda otse loomade ja inimeste vahel ning keskkonna vahendusel loomadele või inimestele. Näiteks võivad linnufarmis antibiootikumide liig- või ebaõigest kasutamisest antibiootikumiresistentseks muutunud bakterid pesitseda müüdavas lihas ja sealtkaudu jõuda meieni. Kekava on teinud väga suuri investeeringuid, et kanad oleksid terved ning antibiootikume ei tuleks raviks üldse kasutada. Kui kanade elamistingimused on head, farmid puhtad, keskkond ei ole stressirikas, tunnevad kanad end hästi ja on terved. Mida vähem vajatakse loomahaiguste raviks antibiootikume, seda väiksem on antibiootikumiresistentsuse tekkimise tõenäosus!

Kel huvi AMR-st rohkem teada saada, soovitan lugeda neid ülevaatlikke artikleid:

Maaeluministeeriumi leheküljelt: Mida peaksid teadma antibiootikumiresistentsusest loomakasvatuses?

Terviseameti lehelt: Antibiootikumid ja antibiootikumiresistentsus

Ja nüüd toidu juurde tagasi! Retsepti lugedes võib esmapilgul tunduda, et koostisaineid on hirmus palju ja kogu lugu parasjagu keeruline. Süvenedes aga on nii, nagu aasiapäraste roogade puhul ikka: muudkui sorts kalakastet ja laimimahla, veidi ingverit ja küüslauku ja nii need retseptiread muudkui aga venivad:) Keerulist pole siin küll midagi, lihtsalt arvestada tuleb kana marineerimiseks ja maapähklikastem jahtumiseks vajamineva jaga. Ma soovitangi esmalt pista kanatükid marinaadi, seejärel teha kaste ja panna see külmkappi jahtuma, jahtumise ajal valmistada salat ja siis asudagi juba grillima. Kel grillivõimalust pole, siis kanavardaid saab samahästi küpsetada ka ahjus- korduvalt järele proovitud!

Prindi

Grillitud kanavardad särtsaka nuudlisalati ja maapähklikastmega

Ettevalmistusaeg 2 tundi

Valmistusaeg 45 minutit

Kokku 2 tundi, 45 minutit

Kogus neljale

Koostisosad

Kanavarrasteks läheb tarvis:

500 g kanafileed

bambusvardaid (et vardad ei süttiks, leota neid eelnevalt u 30 minutit vees)

Marinaad:

2 riivitud või pressitud küüslauguküünt

1 sl riivitud ingverit

100 ml sojakastet

1 laimi mahl

musta pipart

Maapähklikastmeks läheb tarvis:

1 sl oliivõli

1 küüslauguküüs

1 mugulsibul

pool punast tšillit või näpuotsaga tšillihelbeid või -pulbrit

200 ml kookospiima

0,5-1 tl karripastat

1 sl agaavisiirupit (või mett, vahtrasiirupit, pruuni suhkrut)

1 sl kalakastet

125 g maapähkleid (või 4 sl maapähklivõid)

poole laimi mahl

Nuudlisalatiks läheb tarvis:

50 g keetmata riisinuudleid

1 punane sibul

2 kurki

2 tomatit

peotäis koriandrilehti

poole laimi mahl ja riivitud koor

2 sl kalakastet

1 tl agaavisiirupit (või mett, vahtrasiirupit, pruuni suhkrut)

1 hakitud küüslauguküüs

Juhised

Tükelda kana vardasse ajamiseks sobivateks tükkideks, umbes paarisentimeetristeks. Sega marinaadiks kokku kõik vajaminevad ained. Hoia kanatükke marinaadis vähemalt 45 minutit, veel parem kui selleks on aega paar tundi. Lüki kana eelnevalt 30 minutit külmas vees leotatud bambusvarrastele. Grilli kana küpseks. Vahepeal keera vardaid. Kokku kulub kana küpsemiseks grillil umbes 15 minutit. Kui soovid vardaid hoopis ahjus valmistada, siis ning küpseta neid 225 kraadi juures u 10 minutit või seni, kuni kana on küps.

Sel ajal, kui kana marinaadis maitsestub, valmista maapähklikaste. See peab enne söömist jahtuma, nii et arvesta ka jahtumiseks kuluva ajaga. Tegelikult võib maapähklikastme kasvõi päev enne valmsi teha ja külmkpis hoida. Sega enne laualetõstmist kaste läbi. Valmistamine käib nii: koori sibul ja küüslauk, haki koos tšilliga peeneks. Kuumuta paksu põhjaga potis või pannil oliiviõli. Hauta sibulat, küüslauku ja tšillit kergelt õlis läbi. Lisa kookospiim, karripasta, magustaja, kalakaste ja kuumuta läbi. Tõsta segu koos pähklite ja laimimahlaga blenderisse või köögikombaini ja mikserda ühtlaseks. Maitse ja kui tarvis, reguleeri maitset veel kas laimimahla, tšilli, magustaja või kalakastmega.  Lase kastmel külmkapis täielikult jahtuda, selle aja jooksul muutuvad ka maitsed sügavamaks.

Aeg valmistada salat. Alusta nuudlitest. Kuumuta vesi keema. Tõsta pott pliidilt ja aseta riisinuudlid 3-5 minutiks vette paisuma (keeta pole vaja). Seejärel loputa nuudlid kleepumise vältimiseks sõelal külma vee all.Sega kokku salatikaste. Pigista kaussi laimimahl, lisa kalakaste, agaavisiirup (või muu magustaja), tšilli ja purustatud küüslauk. Viiluta sibul õhukesteks ratasteks ja pane seniks kastmesse seisma kuni kurki ja tomatit tükeldad. Kurk lõika peenikesteks kangideks või ribasta aedviljalõikuriga. Tomat lõika kuubikuteks. Haki koriandrilehed. Sega kõik koostisained omavahel kokku.

Paku vardaid koos salati ja maapähklikastmega.

Postituse koostööpartner: Kekava Eesti

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Laste lemmikud, Liha ja linnuliha, Pidulikud toidud, Retseptid, Salatid, Tervislik Tagged With: grill, kana, kaste, salat

Previous Post: « Mündine arbuusi-maasikasalat grillitud halloumiga
Next Post: Püreesupp suitsulõhega »

Reader Interactions

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

MMMM, SEE SOOJA SAIA LÕHN!

Maasikad Klikka pildile ja vaata südantsoojendavate küpsetiste ideid →
Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Hummus
  • Kirju koer piparkookide ja šokolaadiga
  • Puuviljasalat
  • Tähekringel
  • Peedi ja mädarõikaga graavilõhe

Värsked kommentaarid

  • Anonüümne, Röstitud lillkapsas kapparitega
  • Kats, Ahjus küpsetatud Hasselbacki kanafilee
  • Anonüümne, Hartšo
  • Triin, Kleepjas kana
  • Mari-Liis, Röstitud lillkapsas kapparitega

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Hernesupp ja vastlakuklid: vastlapäev!

Šokolaaditükkidega küpsised

Sidrunimakroonid

Tikri-mustsõstrapirukas martsipaniga

Lõhecarpaccio

Räimed marinaadis, vahemerelisel moel

Jälgi mind ka Instagramis

  • Kui sul on purk kikerherneid, sidrunit, küüslauku ja veits maitseaineid (vürtsköömnepulber üsna kohustuslik), pole küsimustki: HUMMUS! Hakkasin mõtlema, et polegi ei blogisse ega Instasse oma hummust (hehh, mis oma- see üsna klassikaline versioon ju, aga noh, igatahes retsept, mida kasutan ) üles kribanud, nii et siin see on. Tahiinit mõnikord panen, mõnikord mitte- mulle tundub ilma teinekord isegi parem. Hummusesse võib suristada veel keedetud riivitud peeti: saad peedihummuse! Röstitud porganditükke- saad porgandihummuse! Röstitud kõrvitsat, röstitud paprikat- olen nende kõigiga hummuseid teinud ja kõik on väga mõnnad. Siin aga basic retsept: HUMMUS 240 g kikerherneid (400 grammisest konservist) 2 sl sidrunimahla
  • ❄️Märgatud Võrus❄️
  • Alanud aastal on meil peres ees nii palju juubeleid - kokku 5 väga ümmargust sünnat , siis veel lastel gümnaasiumilõpp kevadel- nii et see foto sobib alanud pidude jada illustreerima küll! Aitäh klõpsu eest elust enesest @karronliina
  • Kuhjaga rõõmu, õnne ja maitseküllust uude aastasse! Elagu 2021! Hoidkem ja poputagem end ja oma armsaid ning lähedasi alanud aastal veelgi rohkem. Sest kui sest pagana 2020-st üldse midagi kaasa võtta, siis kinnituse teadmisele, et õnn peitub südamlikkuses, headuses, üksteise toetamises ja tegelikult väga lihtsates asjades. Ja võtmerolli selles mängivad su lähedaseimad. Hoidkem seda õnne. . . #happynewyear #saladwreath #partyfood #beautylieswithin Pilt on tehtud @baltijaamaturg jaoks, siin ilutseb salatipärg hurmaa, pähklite ja täidetud tšillidega
  • Alati hea ja ideena aegumatu peolaua staar: suupistevaagen! See foto on muidugi vaid üks variant ja lihtsalt väike inspiratsioon, mida vaagnale võiks laduda. Rohkem ideid ja näpunäiteid blogipostituses, mille juurde viib link biost Vahvat vana-aasta lõppu! . . #snackboard #cheeseboard #newyearseve #mariliisilover #foodblogger #siitnurgastjasealtnurgast
  • Kui palavalt armastatud Kirju Koer saab tavalisest piparkoogisem ja šokolaadisem, lisaks veel apelsinikoort, rummiaroomi ja suhkrustatud puuvilju, siis sobib see ju suurepäraselt uueaastapidustusteks Siin retseptis saavad kokku itaallaste ‘salame di cioccolato’ ja piparkoogine Kirju Koer. Kõik vajaliku leiad @baltijaamaturg u 20 lõiku: 150 g piparkooke 100 g erinevaid pähkleid (näit. sarapuupähklid, Kreeka pähklid, mandlid, India pähklid) 150 g suhkrustatud ingverit, kirsse vm meelepärast kuivatatud puuviljade letilt 3 sl kakaopulbrit 3 sl suhkrut 120 g võid+100 g šokolaadi 5-6 sl piima 1 tl rummiessentsi (või maitse järgi) poolelt apelsinilt riivitud koor kaunistamiseks 2 sl tuhksuhkrut ja kuivatatud apelsiniviile Purusta piparkoogid, näiteks
  • Verivorstid ja marineeritud kõrvits vaatavad ikka veel külmkapist vastu? Tee salatit! Siin saab kasutada juba küpsetatud või tooreid verivorste- lõika õhukesteks viiludeks ja rösti ahjus kuivaks ja krõbedaks ning lao salatile!Näiteks nii, nagu siin mu Oma Maitse ajakirja tehtud pildil näha. Marineeritud kõrvitsa varusid saad ka nii edukalt vähendada, kõrvits sobib salatisse super hästi . . . #notofoodwaste #leftoverideas #christmasleftovers #salad #healthy #mariliisilover #omamaitse #bloodsausage #pickledpumpkin
  • Head pühade jätku! Raamatulugemise ja jõulufilmide vaatamise kõrvale midagi vitamiinirikast ja värsket, aga samas jõulust: puuviljasalat! ❤️ Ega tegelikult ju siin ei ole mingit retsepti vajagi, käiku võivad minna pmst kõik puuviljad, mis kodus parasjagu olemas. Hea, kui on midagi hapukamat (n. tsitrused, kiivi) ja tasakaaluks midagi magusamat (n mango, banaan). Ja kõik selle seob kokku mõnus kaste laimimahlast ja meest. TALVINE PUUVILJASALAT (u 4 portsjonit) 1 mango 2 kiivit 1 mandariin 2 granadilli peotäis kultuurmustikaid poole granaatõuna seemned Kaste: 2 sl laimimahla 3 sl vedelat mett lisaks värsket piparmünti Puhasta mango ja kiivid koorest, lõika tükkideks ja tõsta kaussi.

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja