Kas pole mitte imeline aeg. Värske rohekraam vohab uhkelt ilma igasuguse külvamise, rohimise ja kastmiseta aianurkades ja lausa nõuab, et ta pintslisse pistetaks. Nõges on eestlastel juba ammustest aegadest tuntud kui energiat andev ja turgutav kevadine toidulisa. Ehkki nüüd ei ole talvel värskest kraamist mingit puudust, on meile vist geneetiliselt sisse kodeeritud vajadus õhata kevadise loodusliku rohekraami järgi.
Nõgest tasub maitsva ja tervist tugevdava taimena kevadel ja suve alguses poetada nii salatitesse, suppidesse, vormiroogadesse, pirukatäidisesse, kotlettidesse, munaroogadesse, pannkookidesse ja mujale. Nõgese kasutusala ja valmistusviis on väga sarnased spinatile – nii et kui käepärast on värskeid nõgeseid, asenda retseptides spinat julgelt nendega!
Nõgeselehed saavad uhkeldavad pea kõikide vitamiinide sisaldusega, eeskätt väärib mainimist rohke C-vitamiin. Mineraalainetest leidub nõgeses rohkelt rauda, vaske, magneesiumi, kaltsiumi, kaaliumi jpt – nimekiri on väga pikk! Nõgese toiduks valmistamisel tuleks bioaktiivsete omaduste säilimiseks teda kuumutada võimalikult lühikest aega. Smuutisse lisamiseks ei ole aga nõgest üldse tarvis kuumutada. Tea, kas blenderdamine kaotab kõrvetavad omadused on seal mingi muu põhjus – igatahes nõgesesmuuti ei kõrveta sugugi, hoopis turgutab ja maitseb imehea.
Toidus kasutamiseks sobivad, nagu enamuste looduslike taimede puhul, noored tõusmed ja lehed. Aga kui ühel kasvukohal lõigata järjekindlalt pealseid, kasvavad asemele uued värsked võrsed ja lehed ning värske saagi korjamise aeg pikeneb. Nõgese kasvatamiseks tasub igatahes aias hoida üks nurgake ja seda järjepidevalt niita – nõgesepeenar missugune!
Vastilmunud Tervis Plussis (juuni 2017) jagan viit eriti tervislikku ja maitsvat nõgeseretsepti, üks neist seesama munavormide oma. Munavormid või vormimunad, prantsuse keeli œufs cocotte – heal lapsel mitu nime. Üks sedamoodi küpsetatud munade retsept on blogis juba varemgi, karulaugu ja spargliga. See siinne nõgesega variant on samuti väga mõnus, nõges tundub munaga kuidagi eriti hästi kokku sobivat. Ka nõgesesupile ju lisatakse sageli muna.
Need vormikesed sobivad nautimiseks niisamagi, aga soovi korral võid tõsta vormidesse peale küpsetamist soola- või suitsulõhe tükikesi – saab eriti luksuslik!
Vormimunad nõgesega
Kogus 2 vormikest
Koostisosad
0,5 l nõgeseid (u 35 g)
võid vormide määrimiseks
2 muna
soola, pipart
Juhised
Vala nõgestele keev vesi. Lase 10-15 sekundit seista, nõruta. Kui nõgesed on veidi jahtunud, pigista neist käe vahel õrnalt vesi välja.
Määri ramekin-vormid seest võiga. Tõsta ⅔ nõgesekogusest vormide põhja. Löö nendele ettevaatlikult lahti muna. Aseta muna peale ülejäänud nõgesed, sättides neid pigem vormi äärde, et nad ei kataks ilusat munakollast.
Aseta ramekinid sügavamasse ahjuvormi. Vala ahjuvormi nii palju kuuma vett, et see ulatuks poole ramekini kõrguseni. Tõsta ahjuvorm ahjurestile ja küpseta eelkuumutatud ahjus 180 kraadi juures u 10, olenevalt sellest, kui pehmet muna soovid. Tõsta ramekinid kuumast veest välja. Arvestada tuleks ka sellega, et ramekinid on ahjust välja tõstes kuumad ja muna küpseb neis edasi. Maitsesta soolaga ja musta pipraga.
Lisa kommentaar