Uue aasta esimene postitus, juhhei! Soovin ühtlasi teile kõigile kuhjaga rõõmu, õnne ja maitseküllust uude, 2021 aastasse!
Hoidkem ja poputagem end ja oma armsaid ning lähedasi alanud aastal veelgi rohkem. Sest kui sellest va 2020-st üldse midagi kaasa võtta, siis kinnituse teadmisele, et õnn peitub südamlikkuses, headuses, üksteise toetamises ja tegelikult väga lihtsates asjades. Ja võtmerolli selles mängivad su lähedaseimad. Hoidkem seda õnne hoolega.
Kui sul on purk kikerherneid, sidrunit, küüslauku ja mõned araabiapärased maitseained (vürtsköömne-, koriandri- ja tšillipulber), pole küsimustki: HUMMUS! Sobib suurepäraselt tükeldatud köögiviljadele või lavašikrõpsudele dipikastmeks, niisamuti leivale-saiale määrimiseks, erinevate toitude juurde mõnusaks kreemiseks lisandiks – variante on palju-palju! Hakkasin mõtlema, et polegi blogisse oma hummust (hehh, mis oma- see üsna klassikaline versioon ju, aga noh, igatahes retsept, mida kasutan 🙂) üles kribanud. Hummuseid olen suristanud palju-palju, aga alati on olnud tunne, et see on ju nii iseenesestmõistetav dipp/määre, kuidagi liiga lihtne asi, millest blogida. Lisaks pole ju hummuseretsept mingi saladuse paljastamine ega peadpööritav uuenduslik idee – internet, ajakirjad ja raamatud kubisevad hummuseretseptidest!
See blogi siin on lisaks sellele, et teie, armsad inimesed, loete, endiselt ka mu oma isiklik pisike kokanduspäevik. Just nii, nagu pea 12 aastat tagasi alustatud sai. Ja ilmselgelt peaksid kõik toidud, mida sageli teen, olema õigusega esindatud. Nii et siin ta on, klassikaline hummus!
Teen hummust peaaegu alati konservkikerhernestest, sest nii on kõige kiirem ja lihtsam. Ja kindlasti ei ole see kuidagi kehvem, kui ise keedetud kikerhernestest tehtu (keetsin kunagi ise kikerherneid hummuse jaoks, enam mitte). Kui sul aga on varem keedetud kikerherneid või viitsid neid spetsiaalselt hummuse jaoks keeta, siis loomulikult võib seda teha. Tahiinit mõnikord panen, mõnikord mitte- mulle tundub ilma teinekord isegi parem. Hummusesse võib suristada veel keedetud riivitud peeti: saad peedihummuse! Röstitud porgandit lisades saad porgandihummuse (vaata retsepti siit). Röstitud kõrvitsat, röstitud paprikat- olen nende kõigiga hummuseid teinud ja kõik on väga mõnnad. Siin aga siis nüüd basic retsept:
Hummus
Koostisosad
- 240 g kikerherneid (ühest 400 grammisest konservist)
- 2 sl sidrunimahla
- 2 sl tahhiinit ehk seesamipastat (võib ka välja jätta)
- 1-2 küüslauguküünt (oleneb, kui suur küüslaugufänn oled)
- 2 tl jahvatatud koriandrit
- 2 tl jahvatatud vürtsköömneid
- 0,5 tl tšillipulbrit või -helbeid
- peotäis värsket peterselli või koriandrit (kasutan tavaliselt siin peterselli. Kui sul kumbagi pole, siis ei ole maailmalõpp, aga mu meelest värsked ürdid annavad nii hea sutsaka värskust)
- 2 sl oliiviõli
- 100 ml vett
- soola, musta pipart
Tegevuskäik
- Nõruta kikerherned ja loputa sõelal külma vee all. Surista kõik ained köögikombainis või saumikseriga ühtlaseks määrdeks. Lisa vett esialgu veidi vähem, saad seda hummuse valmistamise käigus juurde lisada. Maitse ja lisa vajadusel soola, pipart või teisi maitseaineid.Serveerimisel nirista soovi korral hummusele veel oliiviõli, puista peale musta pipart ja maitseainepulbreid. Ka veidi hakitud värskeid ürte ei tee paha.
Agni Kaerpõld
Tere Mari-Liis!
Olen mitmeid retsepte katsetanud ja see tõesti on kõige mõnusam ja maitsvam mida teinud olen. Ning aitäh soovituste eest peedi, ahjus röstitud paprika idee eest- kindlasti katsetan järgi.
Mari-Liis Ilover
Agni, aitäh kommentaari eest! Nii tore, et hummus maitsev sai.