
Puhas klassika! Kui sa haugikotlette ei ole varem teinud ega ka maitsenud, siis ole valmis millekski eriliseks. Kes on söönud, teavad, et tegu äratuntavalt “haugiste” pätsikestega, mis ongi väga tore. Sest igal kalal ongi ju talle omane maitse ja need maitsed võivad olla ikka vääääga erinevad. Ma isegi ei räägi nn punasest kalast nagu lõhe või forell versus valged kalad – siin on vahe ilmselge. Aga ka valgeid kalu ei saa kõiki ühte patta panna (no sõna otseses mõttes saab, aga noh, saate aru küll, väljend lihtsalt selline ). Näiteks lest ja angerjas – täiesti erinevad maitsed! Siig ja tursk – üks ühest, teine teisest ooperist. Ja nii edasi. Ühesõnaga, lihtsalt “kalakotletid” või “kalakaste” või “kalasupp” on liiga üldistav ja oleks ikka väga tore ja respekteeriv ka kalade kui sööjate suhtes, kui ka väljas einestades oleks alati menüüs teada antud, millisest konkreetsest uimelisest su toit tehtud on.
Noh, haugikotlettide puhul muidugi selles osas kaua nuputama ei pea, sest maitse on tõesti eriline ja äratuntav. Üsna tugev ja kergelt nagu kirbe isegi. Pigem mitte mahe ega vaoshoitud, vaid selline vau! Päris keeruline kirjeldada, aga üritasin anda endast parima.
Haugiga klapivad kokku hapukamad lisandid. Venelased teavad seda hästi ja nii leiabki nende köögist mitmeid retsepte, kus haug on paari pandud hapukapsaga. Ka hapukurk ja mitte väga magus marineeritud kurk on head haugi paarilised. Sellepärast on ka siinne hapukoorest ja marineeritud kurgist tartarkaste haugikotlettide kõrvale väga mõnus täiendus.
Külma tartarkastmega haugikotletid maitsevad superhead ja valmistamine on lihtsamast lihtsam. Liikvel on ka riivsaiaga retsepte (saia on nii kotletitainas kui paneeringus), aga selles meie pere haugikotlettide retseptis ei ole saia üldse. Tainast aitavad koos hoida riivitud kartul, hapukoor ja muna, paneeringust pole ma kunagi kotlettide puhul puudust tundnud. Nii et tegu täitsa gluteenivabade pätsikestega. Haugi peenikeste luude, mida tal on parasjagu , pärast pole vaja muretseda, hakklihamasin või köögikombain purustavad need täiesti peeneks.
Ja kust tallinlane haugi saab? Eks ikka Balti Jaama turu Kalasaalist. Praegu on põhjust Kalasaalist läbi astuda juba sellepärast, et 11.-17. oktoobrini, see tähendab nädala lõpuni on käimas iga-aastane turu Kalanädal, mille raames erinevaid häid pakkumisi nii kaladele kui mereandidele



Haugikotletid tartarkastmega
Koostisosad
Haugikotletid
- 1 sibul
- 1 sl rapsiõli
- 500 g haugifileed
- 1 keskmine kartul
- 3 sl hapukoort
- 1 muna
- 2 sl hakitud tilli
- praadimiseks rapsiõli ja võid
- soola
Tartarkaste
- 2 marineeritud kurki
- 2 dl hapukoort
- 2 sl majoneesi
- 2 sl hakitud tilli
- soola
Tegevuskäik
- Haki sibul. Hauta pannil läbipaistaks ja kergelt kuldseks, umbes 7 minutit. Riivi kartul peene riiviga. Lase haugifilee läbi hakklihamasina või purusta köögikombainis. Pane kaussi omavahel haugifilee, pannilt sibul, riivitud kartul, hapukoor, kahvliga lahtiklopitud muna, till. Lisa soola ja sega ühtlaseks kotletitainaks. Vormi sellest pätsikesed ja prae pannil kuumas või ja õli segus (1:1) mõlemalt poolt kuldseks, kokku umbes 10 minutit.Tartarkastmeks haki hapukurgid väikesteks kuubikuteks ja sega ülejäänud ainetega.

Kuna õues on veel päris palju toimetamisi,siis ei ole jõudnud veel midagi proovida.Kindlasti hakkan katsetama,sest retseptid on väga ahvatlevad.
Ilusat kuldset sügist soovides Laine
Õues on tõesti veel nii ilus, küll jõuate ka külmemal ajal ka kööki!
Ülimaitsvad! Retseptis ei ole midagi üleliigset, maitse jääb puhas ja lihtne.
Onju, Marju! Nii maitsvad, ootan juba järgmist korda, kui haugi saab! Aitäh, et kommentaari jätsid