Jah, ilmselgelt on praegu aeg, kui eelkõige isutab soojade ja soojendavate roogade järele. Värsked marjased suvesmuutid väga ei ahvatle, ehkki ma valmistan ja joon neid ikka, sest marjad on praegu tervise hoidmiseks ja turgutamiseks lihtsalt hädavajalikud. Sügavkülmutatud suvemarjad on igati head ja nende saadavusega talvisel ajal pole ammu enam mingit küsimust – kui omal suvel mahti marju sügavkülma pista ei olnud, tuleb lihtsalt poodi jalutada ja pakk vaarikaid, mustikaid, sõstraid, maasikaid või muid mammusid koju tuua. Kõik ongi tore, lihtsalt minu ainuke häda marjasmuutidega on see, et nii hästi kui nad ka ei maitseks ja kui kasulikud poleks, tunduvad nad siiski praeguses novembris natuke nagu kohatud. Sest….pole lihtsalt marjaaeg! Võimalik, et selle tunde tagamaad on kusagil kaugetes lumerohketes lapsepõlve talvedes, kui marju sai ainult kisselli või moosi kujul. Nii et kahe otsaga asi – sügavkülmutatud marjad on head ja kasulikud ja mis kõik veel, aga nende järele ei ole isu. Kuid õnneks on ka praegusesse pimedusse ja kõledusse sobivaid smuutisid, mis ei tundu kuidagi olevat valel ajal vales kohas, vaid igati omas elemendis! Näiteks kõrvitsasmuuti kaneeliga! Kõrvitsa hooaeg pole veel sugugi joont alla tõmbama hakanud ja mida enam jõulude poole, seda kaneelisemaks toidutegemise lõhnad ja maitsed ju lähevad. Suts kaneeli toob igasse toitu, kuhu teda lisada, paraja annuse soojust, sügavust ja magusat vürtsikust. Kaneeli on läbi ajaloo, nii Ida kui Lääne meditsiinis kasutatud kui seedimise- ja vereringeturgutajat, põletikuvastast vahendit ja üldise toonuse tugevdajat. Nii et mis muud, kui raputagem seda toredat vürtsi praegu kõikjale, kuhu ta maitse poolest vähegi sobib, sest toonust on tarvis tugevdada nii võitluseks viirustega kui jõu kogumiseks saabuvate jõulude edukaks läbimiseks! 🙂
Selle smuuti tegemiseks on tarvis kõrvitsapüreed. See valmib lihtsalt! Kõrvitsapüreed tasub aga igaljuhul teha korraga rohkem ja kui kohe erinevates toitudes (smuutile lisaks supid, küpsetised, magustoidud jms) tarvis ei lähe, siis saab püreed edukalt säilitada karpides sügavkülmas, kust seda on mugav vajadusel võtta. Tee nii: tõsta umbes 500 grammine koorega toores kõrvitsatükk (või mitu) ahju ja küpseta 200 kraadi juures 30-45 minutit, kuni kahvel läheb suurema vastupanuta viljalihasse. Tõsta ahjust, eemalda pehme seemneosa ja koor ning püreesta. Võid kõrvitsatükid potis ka vähese veega (paar sentimeetrit poti põhjas) läbi keeta ja seejärel püreestada. Pikem postitus kõrvitsapüree valmistamisest kahel moel asub siin.
Kõrvitsasmuuti kaneeliga
Valmistusaeg
Kokku
Kogus ühele u 300 ml
Koostisosad
pool külmutatud banaani (viiludena)
100 g kõrvitsapüreed
0,5 tl jahvatatud kaneeli
1 sl mett
1-2 dl petti (kes ei saa piimatooteid tarbida, võib asendada taimse piimaga)
Juhised
Tõsta külmutatud banaaniviilud, kõrvitsapüree, kaneel, magustaja ning vedelik (reguleeri vedeliku kogust vastavalt sellele, kui vedelat jooki soovid) blenderisse ja töötle ühtlaseks smuutiks. Smuuti saad valmistada ka saumikseriga.
Käigud Hommikusöök
Anonüümne
Väga mõnus mahe smuuti.
Anonüümne
Tegelikult tahtsin max punktid anda.
Mari-Liis Ilover
Aitäh!