Sel talvel on meie peres haigustega võitlemist rohkem kui kunagi varem. Mõtlen just vastikuid hooajalisi viirus- ja külmetustõbesid. Pidev tatistamine ja köhimine on tavapärased, kui üks lõpetab, siis keegi teine alustab. Asi tipnes sellega, et pesamunal diagnoositi kopsupõletik, millega kaasnesid haiglapäevad ja koolist puudumist sai kokku poolteist kuud. See poolteist kuud pole veel läbi, hetkel veel ravimikuurgi pooleli, aga taastumine käib täie hooga ja nii hea on näha, kuidas iga päevaga noorhärra tervis taas õigele rajale tagasi saab ja laps jälle tugev ja rõõmus.
Igatahes koolivaheajal ootab meid puhkus palju soojemas ja päikeselisemas paigas ja ausalt öeldes ei jõua ära oodata. Tahaaaan sooooojaaaa! Seniks aga tuleb endid hoida ja turgutada.
Kanapuljong ja kanasupp on sellised toidud, mis mõjuvad haiguse ajal või haigusest taastumise ajal ülimalt hästi. Tõenäoliselt on paljud seda omal nahal tundnud. Kanapuljong turgutab haigusega võitlevat organismi ja nüüdseks on ka teaduskirjanduses kinnitust saanud ammusest ajast teada rahvatarkus kanapuljongi põletikuvastasest toimest. Puljongis sisaldub ühendeid, mis aitavad vähendada lima ja hingamisteede ärritust – igati teretulnud abi tatitõbede hooajal! Lisaks mõjub kanapuljong rahustavalt ja aitab kaasa heale unele, mis on haiguse ajal eriti hädavajalik.
See ei ole sugugi esimene kana-klimbisupp siis blogis, juba 9 aastat tagasi sai kirja pandud oma lemmiksupid, need on kõik siin aastataguses postituses kenasti reas (paluks mitte väga palju tähelepanu noile fotodele pöörata, onju). Eks puljongit saab ju keeta erinevatest kanatükkidest, aga viimasel ajal olen avastanud, kui maitsev ja just parajalt rasvane – ohh, need mõnusad kollakad rasvamullikesed kanapuljongis, nagu vanaema supilgi olid – puljong tuleb koivatükkidest. Neidsamu tükke olen kasutanud ka Lyoni kana ja magusvürtsika aasiapärase kleepja kana tegemisel. Seal on just parasjagu nii konti, liha kui nahka, nii et maitset on kuhjaga, rasvasust täpselt parajalt ja ka supiliha saab ilusti keedetud koivatükkide küljest. Kui klimbid ei meeldi, siis võib need muidugi välja jätta või asendada nuudlite või riisiga näiteks. Minu meelest on klimbid sellisesse lihtsasse kanasuppi kui loodud ja selle retsepti järgi tulevad nad mõnusalt pehmed ja õhulised.
Nii et mis muud, kui supid podisema. Ja tervis tuleb!
Kana-klimbisupp
Koostisosad
Supp
- u 600 g broileri koivatükke
- 1,5 l vett
- 1 sibul
- 1 porgand
- 1-2 loorberilehte
- 5 musta pipra tera
- 2 porgandit
- 3 kartulit
- 2 suurt peotäit rohelisi külmutatud herneid
- värsket tilli ja peterselli
- soola
Klimbid
- 1 muna
- 1 dl vett või piima
- 2 dl nisujahu
- 1 sl võid (sulata)
- soola
Tegevuskäik
- Tõsta kanatükid potti ja vala peale külm vesi. Lase korraks keema tõusta. Vala vesi ära ja loputa kanatükid kiirelt sõelal jooksva vee all. Pane kana potti tagasi ja vala peale 1,5 l vett. Lisa sibul (koorimata!) ja porgand (ka seda pole tarvis koorida), loorberileht ja pipraterad. Kuumuta keemiseni. Kui tekib vahtu, eemalda see vahukulbiga. Keeda kaane all vaikselt podisedes 2 tundi. Vahepeal piilu ja kui on tekkinud vahtu, eemalda see. Kurna puljong. Porgand ja sibul on oma töö teinud, need võivad nüüd rahumeeles kõige kaduva teed minna. Kanatükid jäta alles ja lase veidike jahtuda, et oleks lihtsam neid edasi käsitleda.Lase puljong uuesti keema. Maitsesta soolaga. Koori ja tükelda porgandid ja kartulid, puista supi sisse. Kui tundub, et puljong on väga kokku keenud ja seda tundub vähevõitu, lisa vett. Eemalda kanalihalt nahk ja kondid. Lõika kanaliha meelepärasteks tükkideks ja lisa supile. Keeda koos juurviljadega 10-15 minutit. Lisa herned (ei ole tarvis sulatada) ja keeda veel 5 minutit. Tee klimbid. Selleks klopi muna lahti. Lisa vaheldumisi vett ja jahu, samal ajal segades. Seda võib teha kahvliga, aga veel parem on kasutada kastmevisplit, nii on lihtsam vältida jahutükkide tekkimist. Lõpuks sega sise sulavõi. Maitsesta klimbitainas soolaga. Tõsta kahe teelusikaga (ühega teiselt tainast lükates) supi sisse pisikesed klimbitörtsud siis, kui herned on kuumenenud. Kui klimbid on tõusnud supi pinnale, on nad valmis. Klimpide keetmise juures peaks olema madalam kuumus, nii et vedelik vaikselt podiseb. Päris vulinal keevasse vedelikku tõstes võivad klimbid tükkideks laguneda.Klimpe võib keeta ka eraldi potis. Selleks lase potis vesi keema ja keeda selles klimbid nagu supiski. Tõsta vahukulbiga välja ja lisa kohe supisse või sööjate taldrikutesse enne serveerimist.Maitse veel suppi ja kui tarvis, lisa soola ja pipart. Puista sisse hakitud maitseroheline.
Anonüümne
Küll sa oled tubli, Mariliis! Jaksad haigete pereliikmete eest hoolitsemise kõrval veel blogi pidada.
Soovin teie perele kiiret paranemist.
Ise olen ka praegu tatitõvega voodis, aga ülehomme peab juba vormis olema ja tööle minema. Soe kanapuljong läheb “ravimina” juba täna käiku:).
Mari-Liis Ilover
Suur aitäh heade soovide eest ja kiiret paranemist! Kanapuljong aitab sellele kindlasti palju kaasa!
Ingrid
Keedan ka just seda suppi hetkel! Perele head paranemist!
Mari-Liis Ilover
Aitäh, Ingrid!
Anonüümne
See oli . sul väga hea soovitus, et klimbid võib teises potis eelnevalt valmis keeta Mina nii tegingi ja esimest korda elus sain kenade klimpidega supi valmis. Kogu muu supp on ka suurepärane, kuid klimbitegu vajab eelnevalt harjutamist:).