Värskel kartulil on mu südames eriline koht. Olen talle siin blogiski päris mitu postitust pühendanud, alates permapõllunduse meetodil kasvatamisest mitme retseptini välja.
Aeg, mil kodumaine värske kartul müügile jõuab, on üha varasem. Just kodumaine! Väljamaised analoogid, olgu siis Itaalia või Egiptuse või ma ei tea veel mis maa omad ja müügil kasvõi aastaringselt, ei saa maitselt ega tekstuurilt ligilähedalegi meie oma armsale suvisele mugulale. Igatahes praegu juba on turul saada meie oma värsket kartulit ja tõenäoliselt keedetakse seda suveimet nii mõnelegi jaanipäeva peolauale.
Mu meelest keerulised kulinaarsed uperpallid värske kartuliga kokku ei kõla. Esimene värske kartul läheb kohe keedukuumalt või ja soolaga kõhtu. Aga kui seda Esimest on võikillu ja soolaga juba küllalt nauditud, võib selle kõrvale segada põnevamaid kastmeid munast, kalast ja värskest maitserohelisest. Ja edasi muidugi kukeseenekaste… ehh, ilus ja maitsev on ikka see Eesti suvi. Vahet polegi, mis ilm parasjagu on – nautigem lihtsalt neid ainulaadseid valgeid öid, rõkkavat rohelust ja lühikest, kuid lopsakat aega, mil valmivad maailma parimad, meie päris oma aia- ja põlluannid.
Järgnevalt kolm mõnusat kastmeretsepti, mis on värskele kartulile kui loodud.
Küüslaugu-peterselli vinegrett
Kui valad vinegreti veel soojadele kartulitele, imenduvad maitsed paremini ja tulemuseks on peaaegu et marineeritud kartulid, mida on mõnus niisama külmalt ampsata või pakkuda salatina grilliroa kõrvale.
1-2 küüslauguküünt
0,5 dl oliiviõli
0,5 dl sidrunimahla
1 tl suhkrut
soola, musta pipart
0,5 dl hakitud peterselli
Purusta küüslauguküüned läbi pressi või haki (riivi) imepeeneks. Eelistan ise alati riivimist, pressimisel küüslaugu maitse muutub kuidagi tuimaks ja aromaatsus kaob. Pane oliiviõli, sidrunimahl, purustatud küüslauk, suhkur, veidi soola ja pipart kaussi. Vispelda hoogsalt, kuni kaste emulgeerub ehk muutub paksemaks ja veidi kreemjamaks. Vispeldamise asemel võid kastet kaanega suletud purgis hoogsalt loksutada. Sega hulka hakitud petersell. Maitse vinegretti ning lisa vajaduse korral soola, pipart ja suhkrut. Vala soojadele kartulitele, sega läbi ja söö kohe või lase jahtuda.
Suitsukalakaste
Suitsukala kuulub Eesti suve juurde sama kindlalt nagu värske kartul. Lõhe võid asendada ka muu kuumsuitsu saanud uimelisega. Kui elektrilised abimehed puuduvad, võid kastme kokku segada käsitsi. Kalatükid jäävad siis lihtsalt veidi suuremad, kuid see lisabki veidi mõnusat tekstuuri. Paku kastet kuumade kartulite juurde või sega külmadega – viimasel moel saad maitsva salati.
125 g kuumsuitsulõhet
100 g toasooja maitsestamata toorjuustu
2 sl maitsestamata jogurtit
musta pipart, (soola)
hakitud värsket tilli ja murulauku
Tõsta suitsukala, toorjuust ja jogurt köögikombaini ning valmista ühtlane kreem. Seda võib teha ka saumikseriga. Vajaduse korral lisa soola. Jahvata peale veskist musta pipart ning kaunista hakitud tilli ja murulauguga. Söö koos kuumade või külmade kartulitega.
Soome vanaema munakaste
Põhjanaabritelt pätsatud traditsiooniline muna-koorekaste sobib peale värske kartuli imeliselt ka lehtsalati kastmeks ja kala juurde. Mulle meeldib siin kasutada sinepit, millel on sees terved terakesed, näiteks Felixi Special sinep.
2 keedetud muna
0,75 dl 10% koort
1 sl sinepit
1 sl veiniäädikat
1 tl suhkrut
soola
murulauku
Eralda keedetud munadel munavalged kollastest. Vajuta kausis munakollased kahvliga puruks, lisa koor ja sega läbi. Maitsesta sinepi, äädika, suhkru ja soolaga. Haki munavalged ja lisa need kastmele. Sega hulka ka hakitud murulauku. Paku koos värske kartuliga.
*******************************************************************
Vaata ka neid kastmeid ja muid värske kartuli retsepte:
Põhjamaine pesto
Sinepine heeringa-munakaste
Värske kartuli salat ürtide ja sidruniga
Värske kartul kodujuustuga
Anonüümne
Suitsukalakaste värskete keedukartulitega oli imemaitsev.