Kui mu armsad naabrid meile sületäie pikkade mahlaste vartega, mille otsas lopsakad tumerohelised kolmnurksed lehed, külla tulid, vaatasin esimese hooga, et ohhoo, see ju toosama kevadel Tammuris veekannus nähtud oksake (vasakul fotol), mida Bordoo spinatiks nimetati. Et heal lapsel mitu nime ja ühed spinatid kõik.
Lähemal uurimisel aga selgus, et tegu on ikkagi erinevate spinatilistega ja Tammuris oli tõepoolest Bordoo spinat (punaka varre ja leherootsudega) ja minu köögis maandunud roheline kuhi Uus-Meremaa spinat. Uus-Meremaa spinatil on ka kena eestikeelne nimetus ruutlehik.
Kindlasti on paljud seda ka kasvatanud, mina sain ruutlehikut maitsta esimest korda ja kindel on see, et minu aias järgmisel aastal see taim kasvab, sest tegu on tõeliselt maitsva köögiviljaga. Kui tavalise spinati saagikorjamise aeg saab läbi väga kiiresti ja ausalt öeldes toorelt süües ei ole minu arvates spinati maitse teab mis asi, siis ruutlehiku lehed on hästi tugevad ja mahlased, lausa krõmpsuvad. Maitse on vastupidiselt mõnele teisele salatile (tavaline lehtsalat näiteks) ruutlehikul täiesti olemas. See on kergelt mõrkjas, natuke idune ja natuke spinatine ja hästi-hästi värske.
Aialehe kaudu sain teada, et ruutlehikut on väga lihtne kasvatada ükskõik kas kasvuhoones või peenras ja teda ei kimbuta ei haigused ega kahjurid. Ka ei lähe ruutlehik suve jooksul vanaks ega puiseks. Võrseid ära lõigates kasvatab ta uued.
Ruutlehiku seemneid saab näiteks Seemnemaailmast või aianduskeskustes laialt levinud “Suvipiha” valikust.
Tegin kingitusena sülle sadanud salatikuhilast külalistele kohe lauale roa, mis sai väga sooja vastuvõtu osaliseks.
Paar suurt peotäit ruutlehiku lehti
4-5 virsikut, eriti hästi sobivad lapikud, nn. saturnvirsikud
100 g kitsejuustu
Salatikaste:
3 sl oliiviõli
1 sl sidrunimahla
1 sl vedelat mett
meresoola ja värskelt jahvatatud musta pipart
soovi korral röstitud ja hakitud kreeka pähkleid
Laota salatilehed vaagnale, aseta neile tükeldatud virsikud. Pudista peale kitsejuust. Nirista üle kõige salatikaste. Soovi korral raputa peale veel kergelt kuumal kuival pannil röstitud ja seejärel hakitud kreeka pähkleid.
Variatsioonidena võib kasutada muid salatilehti ja kitsejuustu asendada näiteks feta, mozzarella või kodujuustuga.
Ülle
Omast käest võin kinnitada, et erinevalt tavalisest spinatist, mille hingeelu mõistmisega on mul raskusi, on ruutlehikuga täielik klapp. Tema kasvab ja hästi kasvab ning mina olen rahul:).
Mari-Liis
Ülle, kas sul on kasvuhoones v avamaal?
Ülle
Täitsa avamaal on mitu aastat kasvanud. Tõesti, pean kahjutundega ütlema, sel aastal ununes külvata, aga küllap järgmisel taas.
Britt
Oi, mul on ka peenras see taim!Ämm andis seemned ja ütles, et nagu spinat. Siiani mõtlesin, et mis see õige nimi siis tegelikult ikkagi on. 🙂
Eva P.
See taim kasvab tõepoolest hästi jõudsalt nii avamaal kui kasvuhoones, külvab ennast ise.
Mari-Liis
kõik see kinnitab veelgi, et järgmisel suvel mul ka ruutlehik kasvamas. Maitseb hea ja kasvab hoogsalt, mida veel tahta!:)
Pille
Ehhee, mul oli ka ruutlehik mullu peenras ja kasvas kenasti. Mulle meeldis samas peenras kasvanud spinat ikka veidi rohkem ja tänavu polnud plaanis seda uusmeremaalast kasvatada, aga selgus, et oli end ise külvanud ja seemned talve kenasti üle elanud.
Muide, eile oli sellest juttu ka Tiguteegi blogis 🙂
tiguteek
Nali on selles, et Portugalis ei ole keegi nõus seda taime Uus- Meremaa spinatiks kutsuma 🙂 Pille pani lingi mulle ja ma tutvustasin uusi teadmisi kohalikule sõbrammale. ..Reaktsioon oli umbes selline, mis Uus- Meremaa- see kasvab 15 km Aveirost välja sõites metsikult mägedes. Sellesi umbrohtu keegi ei külva etc. Ja loomulikult on see tema arvates Portugali taim – nii nummi 🙂 Aga see taim läheb järgmisel aastal mu ema peenrasse ka- ma lihtsalt jumaldan teda kergelt hautatult nagu siinmail teda pakutakse ja ma ise teda kodus teen. Samas olid meil külas eestlased, kes põlgasid maitset mõrkjaks ja ma sain restoranis kogu laudkonna ruutlehiku ära süüa!
Köögikata
Sa pead ainult vaatama, et liiga palju ei külva, muidu maandud ka varsti kuskil külas sellise kuhilaga :P. Ma nendega seal lausa hädas, laiutavad üle kogu kasvuhoone.
Aga…ma kommisin Sulle ka oma blogis (seda pevaliiliaasja).
tiguteek
Vabandust miljoni kirjavea pärast. Arvuti on võõras ja kirjakast on nii pisuke, et kirjutatud teksti ei näe.
Kristel
Juc
Oi mis põnev tegelane. Pean seda oma emale tutvustama, tema tahab alati midagi uut kasvatada. 🙂 Aga salat tekitas mul isu vaatamata sellele, et ma ise kitsejuustu sõber (veel) pole. Pean leidma maheda juustu ja kui sama salatit ei saa kuskilt, siis teen rukolaga. Igavam küll, aga ma mõtlen, et maitsev siiski!
ilse
Ma kahtlustan, et see Tammuris Bordoo spinatiks nimetatud taim Atriplex hortensis ehk aedmalts ja ka vene spinati nime all http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=13400
http://www.google.com/search?q=atriplex+hortensis&hl=et&client=safari&rls=en&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=9mafT5WiDobI0QXz2rGzAw&ved=0CCEQsAQ&biw=1296&bih=579
Mari-Liis
No vot ei tea, ilsu. Samas see Tammuri oksake oli ikka täitsa roheline, vene spinat tundub su linki vaadates punakas. Ehkki jah, on mainitud, et on ka rohelist sorti. Nii et mine võta nüüd kinni 🙂
Mari-Liis
Sry, kirjutasin su nime nami-nami järgi:) siin oled muidugi ikka ilse! 🙂