Päris pitsast siin juttu ei tule, pizza bianca on pigem sai. Väga Hea Sai kusjuures! Roomast pärit ja peamiselt seal ümbruses levinud pizza bianca ongi õhuke sai ehk siis katteta pitsapõhi, lihtsalt ära küpsetatud, maitseks vaid oliiviõli ja sool. Mõnikord lisatakse ka rosmariini.
Focacciast eristab teda paksus (focaccia on paksem) ja valmistusviis. Mujal Itaalias kutsutakse pizza biancaks mõnikord ka pitsasid, mis on tehtud tomatikastmeta – näiteks oliiviõli, mozzarella, küüslaugu ja salveiga või muu kattega, aga puudub nii tavapärane punane tomatikaste. Siin postituses on aga juttu justnimelt Rooma-pärasest pizza biancast, õhukesest saiast.
Et selline minimalistlik pitsa ei oleks lihtsalt üks tavaline valge sai, vaid tõeline maitseelamus, tuleb küpsetamisel silmas pidada nii mõndagi. Et tainas oleks hea maitsega, paraja struktuuriga ja saanud rahulikus tempos kerkida, alusta tainategu päev varem. Ega suurt midagi esialgu teha ju õigupoolest pole: sõtku vaid tainas valmis ja pista külmkappi küpsetamist ootama. Ja nii väheste koostisainete puhul peavad nad olema loomulikult ekstra head. Pean silmas just oliiviõli, mis kindlasti peab olema kõrge kvaliteediga extra virgin ja sool, mis võiks olla kvaliteetne meresool, parim, kui helveste kujul.
Pizza bianca
2 tl kuivpärmi
4 dl nisujahu
0,5 tl soola
2 dl käesooja vett
1 tl siirupit või vedelat mett
1 sl oliiviõli
lisaks soolahelbeid ja oliiviõli
vormimiseks nisujahu (ja mannat)
Sega pärm, jahu ja sool. Lisa vesi ja siirup või mesi. Sõtku tainas ühtlaseks ja elastseks. Käsitsi kulub sõtkumisele umbes 7 minutit. Köögikombainil lase ma tööd teha seni, kuni tainas lööb kausi seinte küljest lahti ja moodustab konksu ümber palli. Selleks kulub umbes kolm minutit. Sõtkumise lõpuosas lisa tainasse oliiviõli.
Sedasama retsepti siin võib loomulikult kasutada ka kattega pitsade küpsetamisel, hästi hea maitse ja õige olemisega pitsapõhi tuleb.
3. Kui sul on olemas selline asi nagu pitsalabidas (või nn. baker’s peel), kasuta taina ahjutõstmiseks seda.
Siin pildil on näha pizza bianca, mis on tõstetud ahju kuumale pitsaküpsetuslusele ja nagu näha ka, hakkab tainas kohe küpsedes mullitama.
Küpseta psaia umbes 7-8 minutit, kuni mullid on pealt pruunikad ja pitsa ise helekuldne. Üle pole vaja küpsetada, siis läheb õhuke tainas liiga krõbedaks. Pigem vähem!
Tõsta sai ahjust ja küpseta samamoodi ka teine. Õliga määrimine ja soola puistamine tee vahetult enne ahju tõstmist.
Emile Henry pitsaplaati saab osta Home Decori veebipoest, link on siin. Praegu on hind eriti hea- 19.95.
Seesama küpsetusalus on asendamatu ka suvel grillil pitsasid küpsetades – loe näiteks seda suvist postitust. Praegust ilma vaadates pole grillihooaeg enam kuigi kaugel:)
Karin
Kas enne õliga pintseldamistja meresoolaga üle riputamist tuleks saia sisse ka väiksed augud teha? Piltidelt justkui tunduks.
Mari-Liis Ilover
Karin, jah, lohukesed tuleks sisse vajutada. Aitäh, et märkasid, kirjutasin selle teksti ka sisse.
Mari
Minu teada peaks pizzataignas olema vähamalt 25% kõvanisujahu. Siis jääb pizza alt mõnusalt krõmps aga "saiaosa" pehme ja õhuline.
Kusjuures väga maitev on selle valge pizza peal lisaks õli-soolale ka rosmariin, mida Roomas samuti kasutatakse.
Mari-Liis Ilover
Jaa, Mari rosmariin on väga mõnus lisand, mainin seda ka oma esimeses lõigus. Õli-sool-rosmariin kooslust kasutan pea alati focaccia peal- maitse on lihtsalt super! http://siitnurgastjasealtnurgast.blogspot.com/2009/11/focaccia.html
Osa jahust võib loomulikult durumiga asendada, kui see käepärast.