Aga mul on uudis! Ilmunud on uus kokaraamat, mille teeb eriliseks ja eristuvaks asjaolu, et selles ei ole seekord üldse lihaga retsepte. Ei lihaga, kanaga, kalaga ega mereandidega. Ja et kõik kohe ilusti klaar oleks, ongi tal nimeks otse ja selgelt “LIHAVABADE PÄEVADE KOKARAAMAT. Moodsa kodukoka abimees”. Mainin kohe ära, et tegu ei ole kokaraamatuga, mis propageeriks ainult taimsete toitude söömist. Kindlasti mitte, söön ju ise ka endiselt kõike ega ei välista ühtegi toiduainegruppi. Küll aga tundub mulle, et Eesti toidukultuur ja kodused söömised on LIIGA lihakesksed. Pea iga päev troonib liha toidu keskmes ja kõik muu käib justkui sinna kõrvale. See ei ole aga kuigi jätkusuutlik ega ka tervislik. Tundsin, et muutuvas maailmas oleks väga teretulnud üks kokaraamat, mis keskendub sellele, mida head süüa ja pakkuda lähedastele siis, kui liha ega kala ei taha.
Selle raamatu kirjutamine oli mul plaanis juba mitu aastat, sest tundsin, et lihakesksus hakkab väsitama ja muutub igavaks. Jah, meie peres on tulnud toita kolme noormeest, kes kasvueas tõesti vajasid liha ja üldse, toidukogused olid üsna ulmelised. Ilmselt teab seda iga kasvava poisi vanem. Nüüdseks on aga kasvamised enam-vähem kasvatud ja toidulaud ei pea enam niiiii toekas olema. Liha ei trooni alati laua keskpunktis ja mõnel päeval nädalas saame täitsa ilma hakkama. Kuulen samast trendist ka tutvusringis. Mingis osas on see teadlik valik, samas aga intuitiivne, uue ajaga kaasas käiv.
Uuringute järgi söövad eestlased uuringute andmetel liha ja lihatooteid 3 korda rohkem kui riiklikul tasemel soovitatakse. See on ikka päris palju rohkem, kas pole. Kuidas siis asja parandada? Hea viis lihasöömise vähendamisega algust teha ongi tuua oma nädalasse lihavabad päevad. See mõte iseenesest on enamusele ju meeltmöödagi, kuid sageli tekib küsimus: “Aga mida siis süüa, kui liha ei taha?” Sellele küsimusele vastust otsides sündiski käesolev raamat! Olen enda jaoks välja mõelnud paar suunist. Esiteks, suhtumise vahe: köögiviljad, kaunviljad ja teraviljad ei ole mitte tavapärase arusaama kohaselt liha- ega kalaroogade lisand, vaid säravad ise hõrgu põhiroana. Teiseks, lihavaba toit peab olema sama toitev, rahuldustpakkuv ja maitsev kui lihaga. Et ei jääks tunnet, justkui oleks midagi puudu. Neid kaht asjaolu pidasingi kõigi raamatu toitude puhul silmas.
Paljud raamatu toitudest on meil olnud aastate jooksul kodus sageli laual olnud, osad toreda taustalooga, millest samuti retseptide juures pajatan. Mõned toidu nuputasin spetsiaalselt selle raamatu tarbeks, aga on ikkagi kuidagi sujuvalt meil taas ja taas laual olnud. Nii et raamat elust enesest, päris inimeste päris toit!
Mis kaante vahel leidub?
-90 põnevat ja maitserikast lihavaba toiduideed, rõhuga igapäevastel argiroogadel, kus säravad lahedates kombinatsioonides köögiviljad, kaunviljad ja teraviljad
- ahvatlevad salatid ja boonusena salatispikker, mille abil luua ise oma lemmiksalat
- supid igale maitsele, lisaks juhised lihtsa ja imehea köögiviljapuljongi valmistamiseks
- kotletid ja muud pätsikesed koos nippidega, et need alati õnnestuksid
- soojendavad ahjuroad kapsarullidest gratäänini
- kõigi lemmikud, pastaroad
- hõrgud risotod igaks aastaajaks ja erinevatele isudele
- aromaatsed karrid
- särtsakad riisi- ja nuudliroad
- kergemad eined puhuks, kui tahaks lihtsalt ampsata midagi head ja toekad praed korralikuks kõhutäieks
- pirukad, leivad ja saiad ning kreemjad ja maitseküllased määrded ning dipid
- magustoidud ja koogid, milles säravad köögiviljad
Mõned näited sellest, mida “Lihavabade päevade kokaraamatust” leida:
Mõtlesin raamatut koostades kõigile, kes soovivad süüa vähem liha, ongi taimetoitlased või lihtsalt igatsevad oma kokkamistesse värskendavat ja põnevalt maitsvat vaheldust
Loodan väga, et raamat pakub indu, inspiratsiooni, häid mõtteid ja kokkamisrõõmu. Seda kokku pannes tundsin ise igatahes täpselt kõike sedasama.
“Lihabade päevade kokaraamat” on saadaval:
Olen väga tänulik tervele tiimile, kes kõik raamatu väljaandmisse panustasid: Tiiu-Marie Oja kirjastusest Pegasus, kes mind on alati usaldanud ja hoidis tervet projekti kontrolli all. Täpne ja samas mind mitte liiga ohjav keeletoimetaja Triinu-Mari Sander ja ülihea maitsega kujundaja Külli Tõnisson. Suur aitäh teile💚
Lisa kommentaar