Jaanuaris on alati eriline isu aasia stiilis toitude järgi. Kindlasti pole ma erand, lugedes kokandusteemalist ajakirjandust ja olles ise aastaid köögitoimetajana töötanud, on see nii igal aastal ja kõigis põhjamaades. Jaanuaris on kaks põhiteemat: supid ja aasia köök. Viimase põhjuseid pole vaja kaugelt otsida: üledoos traditsioonilistest jõulutoitudest, päikeseigatsus, lisaks saab nii külma ja halluse veidekenegi värvilisemaks ja särtsakamaks.
Siin ongi just teemasse toit, yakitori kanavardad koos praetud kimchi-riisiga! Jah, niimoodi euroopaliku suvaga kombineerisingi ühte rooga Jaapani ja Korea. Remargi korras lihtsalt mainin, et muidugi süüakse ka Jaapanis kimchi’d, nimetus on jaapanipärastatult kimuchi.
Yakitori tähendab otsetõlkes grillitud lindu. Yaki– grillitud, küpsetatud ja tori – lind. Tegelikult muidugi võib (ja seda tehaksegi) varrastele ajada nii kana, veiseliha, sealiha (eriti head on rasvased seakülje ehk triibuliha tükid), mereande, kala ja köögivilju. Minu seekordsed yakitori‘d valmisid kanaga, täpsemalt maksa, filee ja sibulaga. Filee asemel sobib hästi ka kintsuliha, jääb õrnem. Konkurentsitult on mu isiklik lemmik kanamaksa-yakitori. Küpsetatud kanamaks sobib soolakas-magusa kleepja kastmega täiesti imeliselt! Aga paraku ei jaga järeltulev põlvkond mu vaimustust, nii et kel sama teema, tasuks meisterdada valikuks ka “tavalised” kanavardad. Et kõik ikka kõhu täis saaksid. Ja üldse, yakitoriks sobib ka nii palju muud: seened, tofu, suvikõrvits, krevetid, lõhe jne…Muidugi on hea yakitorit grillida, aga praegusel aastaajal võib see olla mõnevõrra raskendatud, pealegi saab ka ahjus suurepäraselt hakkama.
Pintseldasin oma vardaid nii enne kui pärast küpsetamis Kikkomani Yakitori kastmega, mis tegi kogu maitsestamise osa kohe eriti lihtsaks. Tegu on meil siin üsna uue tootega ja päris igast poest seda ei saa, aga kohe kindlasti on olemas veebilehel nori.ee
Mis kimchi-riisi puudutab, siis mainiks ära kaks asja: esiteks, igasuguse praeriisi jaoks on hea kasutada varem keedetud ja jahtunud, st tahenenud riisi. Nii ei hakka ta kokku kleepuma, terad on eraldi ja saavad igast küljest maitset. Hea on ära kasutada eelmisel päeval keedetud ja külmkapis seisnud riis. Kui siiski keedad riisi vahetult enne, laota ta suurele taldrikule või puhtale tätikule jahtuma ja tahenema, et liigne niiskus ära auraks. Teiseks, kimchi. Seda saab osta tavalisest toidupoest, teha ise traditsioonilisel moel (minu kimchi) või kiirmoel (minu kiir-kimchi). Nii või teisiti, annab ta riisile mõnusa soolaka, hapuka ja terava nüansi, mis sobib yakitori varraste juurde kui valatud.
Kanamaksa ja -filee yakitori vardad kimchi-riisiga
Koostisosad
Yakitori vardad
- 400 g kanamaksa
- 400 g kanafileed
- 3 sibulat (valget või punast, kuidas soovid)
- u 1 dl Kikkoman'i Yakitori kastet
- soola
Kimchi-riis
- 2 sl rapsiõli
- 150 g kimchi'd
- 300 g keedetud riisi
- 0,5-1 dl kimchi vedelikku
- rohelist sibulat
- seesamiseemneid
Tegevuskäik
- Lõika kanamaksad pooleks ja kanafileed ampsusuurusteks tükkideks. Tükelda sibulad. Lüki kana ja sibulad vaheldumisi varrastele. Saputa peale soola. Määri kokku poole koguse kastmega. Küpseta ahjuplaadile asetatud grillrestil (tee see osa, kuhu lähevad vardad, kinnikleepumise vältimiseks õliseks) ahjus grillirežiimil 220 kraadi juures u 15 minutit. Keera vardaid vahepeal. Võta vardad ahjust ja pintselda veel kord Yakitori kastmega. Vahepeal pese pintsel ära, sest see puutus enne kokku toore kanaga.Sel ajal kui vardad on ahjus, valmista kimchi-riis. Kuumuta pannil õli ja pane sellesse kimchi. Prae segades mõni minut, kuni kimchi on kuivem ja läbi küpsenud. Lisa riis ja prae segades veel 3-4 minutit. Lõpuks lisa maitse järgi hapukat kimchi vedelikku, sega läbi. Puista peale rohelist sibulat ja seesamiseemneid.
Postitus sündis koostöös Kikkomaniga
Lisa kommentaar