Kribasin siia pika sissejuhatava lõigu viirusepuhangu teemadel. Ja kustustasin just kogu kirjapandu ära. Täiesti mõttetu tekst. Niigi on kogu virtuaalne (ja mitte ainult) ruum meie ümber SEDA teemat täis ja mul ei ole ju tegelikult mitte midagi uut ega maailmamuutvat öelda.
Keskenduksin hoopis kõige parema meelega lihtsalt sellele, et hoiame kodudes ja oma lähikonnas ikka sooja ja rõõmsameelset vaibi üleval. Ei ole ükski asi siin ilmas igavene ja läheb mööda ka see keeruline aeg. Katsume siis sellest olukorrast läbi seilata võimalikult optimistlikul moel, olles rahulikud ja mõistlikud. Kui kogu selle jama juures üldse midagi head on, siis ehk see, et inimesed leiavad suudavad (mõnel juhul lihtsalt on sunnitud suutma) aja maha võtta ja leida taas rõõmu väikestest ja lihtsatest, aga sisukatest ja elu päriselt ilusamaks tegevatest asjadest. Mis muidu ehk jäid tühja tuututamise, pöörase rapsimise ja mõttetu välise blingblingi varju.
Kokkamine on teema, mille hea mõju stressisituatsioonides on ammugi rõhutatud. Kokkamine on loominguline tegevus ja see pakub rahuldustunnet. Sa teed midagi oma kätega, lood ja pakud naudingut! Kokkamine pakub ühistegevust, lihtsama söögitegemisega saavad hakkama lapsedki ja see on neile igati tore ajaveetmisvõimalus praegu, kui suurem osa päevadest peab mööduma koduseinte vahel. Eks iga söögi tegemine pakub võimalust keskenduda millegi loomisele, valmimisele ja lülitada end mõnekski ajaks välja ümbritsevast virvarrist. Et te ei arvaks, et ma siin niisama tühja mula ajan, siis kokkamise positiivse mõju kohta on kirjutatud teadustöidki, näiteks see 2017. aastal ajakirjas “Health Education & Behavior” avaldatud artikkel pealkirjaga “Psychosocial Benefits of Cooking Interventions: A Systematic Review”. Kodusel söögitegemisel leiti artiklis olevat positiivne mõju nii ärevuse kui kurvameelsuse sümptomite vähendamisele. Kodus kokkamine tõstab enesehinnangut ja üldist enesetunnet. Söögitegemine on suunatud konkreetsele tulemusele, st on sihipärane tegevus, mis viib millegi konkreetse, käega katsutava, ahvatlevalt lõhnava ja toredasti maitsvani. Eriti hästi pidavat rahustava ja lohutavana toimima küpsetamine!
Küpsetamisest rääkides, panin mõni aeg tagasi Tartu Milli palvel kirja mõned lihtsad nipid pärmitainast hõrgutiste õnnestumiseks. Olgu nad siin blogis ka nüüd olemas, et meil kõigil saiad-leivad, kuklid-pirukad ikka toa turvaliselt saialõhnaliseks muudaks ja sooja tunde südamesse võluksid. Loo lõpust leiad maitsva ja lihtsa sepiku retsept ka. Kui praegu kodust (või ka poest) sai otsa saanud, polegi ehk vaja tormata kusagile seda nui neljaks taga ajama. Sega ise tainas ja paari tunni pärast saadki ahjust pätsi kohevat seemnesepikut. Pole vaja supermarketisse kondama minna ja boonusena oled küpsetades andnud korraliku boost-i oma õnnetundele. Sepikut jagub mitme päeva võikudeks, viile saad edukalt ka röstida.
NIPPE, ET KODUSED PÄRMITAINAST KÜPSETISED ÕNNESTUKSID
“Appi, mu tainas ei kerki!” “No mida teha, jälle on kuklid kõvad ja kuivad!” “Minul lihtsalt pärmitainas välja ei tule ja kõik!” Kindlasti on paljud selliste olukordade ja mõtetega kokku puutunud ja mõelnud, et mis salanipp see küll tagataskus peab olema, et saiakesed, kuklid ja pirukad kohevateks ja pehmeteks küpsetada.
Käega löömiseks ei ole aga üldse põhjust ja lohutuseks on hea teada, et ilmselt on ka parimad kodupagarid esimestel küpsetamistel teadmatusest ja kogematusest “käkke kokku keeranud”. Tegelikult ei ole pärmitaina tegemine sugugi keeruline. Tulemuse võivad ära rikkuda mõned väikesed vead. Et neid vältida,on vaja järgida mõnd olulist reeglit, mida alati lakoonilistes retseptides (à la kaalu, sega, sõtku, vormi ja küpseta) välja toodud polegi. Panen need siia kirja, ehk on kellelegi abiks ja hea endalgi teinekord meelde tuletada!
Temperatuur. Pärmitainas ei kerki, kui toiduained on liiga külmad või liiga kuumad. Näiteks tuleb või peale sulatamist jahutada, muidu tapab liigne kuumus pärmiseened. Külmkapikülmad munad aga aeglustavad kerkimisprotsessi. Kõik toiduained peaksid tainast tehes olema toasoojad. Vedelik tuleb soojendada värske pärmi puhul 37 kraadini, kuivpärmi puhul kuni 42 kraadini.
Kergitamine. Kuldreegel on kergitamiskohaks valida soe (28-35 kraadi) tuuletõmbuseta paik, näiteks põrandaküte või kergitamisrežiimiga ahi. Puista tainale imeõhuke kiht jahu, kata tainakauss köögirätiku või toidukilega. Tainas on kerkinud piisavalt, kui on saavutanud kahekordse mahu. Seejärel vormi küpsetised ja lase enne ahjupanemist toatemperatuuril kaetult veel pool tundi kerkida. Soe ruum iseenesest muide ei ole taina kerkimise eeltingimus. Pärmitainas kerkib ka külmkapis, see võtab lihtsalt rohkem aega. Näiteks selle pizza bianca tainast kergitan 18-20 tundi külmkapis.
Sõtkumine. Kuivpärm segatakse jahuga, presspärm vedelikuga. Lisa tainasse alustuseks umbes kolmveerand vajaminevast jahukogusest. Klopi vedelapoolset tainast, nii lisad kohevuse tekitamiseks vajaminevat õhku. Seejärel sõtku sisse ülejäänud jahu. Kogu retseptis antud jahu ei pruugi ära kuluda. Lisa kogu ülejäänud jahu siis, kui tainas tundub liiga vedel. Liiga suur hulk jahu muudab taina ja sellest tehtud küpsetised kõvaks ja puiseks. Hea pärmitainas on pigem pehme (aga mitte vedel), kui kõva. Sõtkumisel on headeks abimeesteks tainakonksudega varustatud köögikombainid. Loomulikult saab hea taina ka käsitsi sõtkudes., selleks kulub u 10 minutit. Sõtkumisaluse ja käed võib teha jahuseks või hoopis hästi kergelt õliseks. Korralikult sõtkutud pärmitainas on elastne, läikiv ja siidine.
Küpsetamine. Määri vormitud ja kergitatud küpsetisi enne ahjupanemist lahtiklopitud muna ja vee seguga (1 muna, 2 sl vett). Enne küpsetamist peab ahi olema saavutanud õige temperatuuri, st eelkuumutatud. Ahjuust ära ava, saad oma kätetöö tulemuse kujunemist ju jälgida läbi ukseklaasi. Ahjud on erinevad, nii et hea on siiski ahjus toimuval silm peal hoida. Kui märkad liigkiiret pruunistumist, alanda temperatuuri 10-15 kraadi. Ja vastupidi – kui küpsetamine tundub liiga kaua aega võtvat ja küpsetised ei taha kuidagi kuldset värvi võtta – tõsta veidi temperatuuri. Ahjukuumad küpsetised kata puhta rätikuga, nii jääb koorik pehmem.
Ja siin lubatud seemnesepiku retsept!
Seemnesepik
Koostisosad
- 250 g nisujahu*
- 250 g rukkikroovijahu*
- 3 tl kuivpärmi
- 1 sl suhkrut
- 1 tl soola
- 100 g seemnesegu (näit päevalille- seesami, lina- ja kõrvitsaseemned)
- 2 sl külmpressi- või oliiviõli
- u 3,5 dl käesooja vett
- vormi määrimiseks võid, pealepuistamiseks u 3 sl seemnesegu
Tegevuskäik
- Sega omavahel jahud, kuivpärm, suhkur, sool ja seemnesegu. Lisa õli ja seejärel hakka pidevalt tainast segades lisama vähehaaval vett. Sõtku, kuni tainas on ühtlane ja elastne, ning eemaldub kergelt käte ja sõtkumislaua küljest.Kata tainakauss tihedalt toidukilega ja lase tainal soojemas tuuletõmbuseta kohas kerkida 1 tund. Määri keeksivorm korralikult võiga. Kummuta kerkinud tainas keeksivormi, vormi pealt ühtlaseks. Lülita ahi 190 kraadi peale (pöördõhk). Lase tainal ahju soojenemise ajal vormis rätikuga kaetult veel pool tundi kerkida. Seejärel määri munamäärdega (1 muna, sl vett), puista peale seemneid. Pista vorm ahju ja küpseta umbes 25 minutit.Tõsta vorm ahjust, keera koos täiega paksult köögirätikusse ja lase 15 minutit seista. Seejärel võta sepik vormist välja, laota rätik peale ja lase enne lahtilõikamist veidi jahtuda. ————————————————————————-*kasutasin Tartu Mill Kalew nisujahu (tüüp 812, see on nn. I sordi jahu, mis ei ole nii peene jahvatusega nagu kõrgema sordi nisujahu ja sisaldab veidi ka kliisid). Sobib ka kõrgema sordi nisujahu.*kasutasin Tartu Mill Kalew rukkikroovijahu. Sobib ka muu peenema jahvatusega rukkijahu või täisteranisujahu.
Signe
Hei, hetkel koroonaviiruse karantiinis kodus ja tundub miski, mida oleks hea teha. Tahtsin küsida, kas värske pärmiga õnnestuks ka, ning jaatava vastuse korral – kui palju seda kasutada tuleks?
Mari-Liis Ilover
Tere Signe! Tervitused sulle, pea vastu ja sepiku küpsetamine on kindlasti üks mõnus “jalad-maas” tegevus selleks raskeks ja segaseks ajaks. Värske pärmiga on igati ok seda teha! Võta 25 g ja sega käesooja veega. Muidu ikka tegevuskäik sama!
Kristi Teras
Kas rukkikeoovjahu vōib asendada ka speltaga?
Mariin
Tere!
Kas nisujahu võiks asendada toortetra- või odrajahuga?
Anonüümne
st toortatra 🙂
Mari-Liis Ilover
Asenduste kohta ma tõesti ei tea täpselt öelda, sest ei ole proovinud muudmoodi. Seda konkreetset sepikut olen teinud ainult nii, nagu retseptis kirjas. Kindlasti toortatra jahuga kerkib halvemini, nisujahul selles mõttes omad eelised…Odrajahuga tehakse ju karaskit tegelikult, selles mõttes ehk sobikski ka siin kasutada, aga kindla peale ei julge tõesti õnnestumist lubada. Kui proovid, anna teada, kuidas läks!
Anonüümne
Panin nisujahu asemel 150g odrajahu ja 100g toortatrajahu. Ei kerkinud karvavõrdki 🙂 Tuli selline karaskilaadnr ja maitseb väga hästi 🙂 Eriti karulaugupestoga!
Mari-Liis Ilover
Hahaa, ei kerkinud, jah? Pole hullu, karask ju ka suurepärane! Kujutan täitsa ette, kui hea see karulaugupestoga olla võib….
Isabel
Proovisin ka ja tuli väga mõnus sepik 🙂 Julgen soovitada, super lihtne teha ka
Mari-Liis Ilover
Tere, Kristi! Jaa, spelta sobib hästi.