• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • Söögikohad
    • Söögikohtade soovitused
  • Videoretseptid
  • Info
  • Nav Social Menu

Kiudainete kiituseks

märts 24, 2020 by Mari-Liis Ilover Leave a Comment

See kevad tuleb tõesti teisiti. Kui muidu tuleb igal varakevadel ustest ja akendest infot paastudest, puhastuskuuridest, rohkemast liikumisest ja muust uute alguste, heaolu ja keha värskenduskuuriga seonduvast, siis nüüd kogu tähelepanu endale saanud pahalane nimega koroona. Ja kogu selle möllu keskel võibki igakevadine enda turgutamine ja värskendamine tahaplaanile jääda. Et aga olukorras, kuhu meid praegu visatud on, paremini toime tulla, ei tohiks oma sisemise masinavärgi eest hoolitsemist kohe üldse unarusse jätta, vastupidi! Nüüd just ongi aeg keha värskenduseks, puhastuseks ja turgutuseks! Ja ma ei räägi üldse puhastamisest igasuguste “imeliste” detox-segude mõttes, mille kasutegur on pehmelt öeldes kahtlane. Meie enda superorganism on ju tegelikult loodud nii nutikalt, et saab tavaoludes enda puhastamisega suurepäraselt ise hakkama. Saame aga nendele protsessidele ise kõvasti kaasa aidata, kui ei koorma oma tublit sisemist masinavärki töödeldud toiduainete, ebatervislike lisaainete ega muu sotapotaga. Ka radikaalne enesepiiramine ülikarmi paastu näol (loe: nälgimine) ei ole minu arusaamist mööda tervislik viis enda turgutamiseks. Pigem võib asjatundmatu ja “naised saunas rääkisid”-meetodil paast jätta keha ilma üliolulistest toitainetest, mille puudus võib omakorda tekitada tõsiseid tervisehädasid. Range paast on OK ainult siis, kui tõesti täpselt tead, mida teed. Või siis on sul kogemustega asjatundjast juhendaja.

Kuid siiski, vaatamata kõigele, mis kogu meie tähelepanu praegu hõlmab, või õigupoolest pigem just kõike seda arvesse võttes – on praegu märtsis tõepoolest parim aeg anda oma kehale restart. Kuidas siis? Vaadata kriitilise pilguga üle toidulaud. Värske toidu ja kiudainete osatähtsust suurendada, rafineeritud ja töödeldud kraam viia miinimumini. Piisavalt magada, olla looduses, liikuda! See kõik ongi talvepimedusest toibuvale ja samas praeguses keerulises ja stressirohkes olevale organismile toe andmine. Et olla energiline, optimistlik, terve. Tean väga hästi, et perega koos karantiinis kodusistumine soodustab igati küpsetamist ja kõiksugu magusa söömist – olen end mitu korda pidanud korrale kutsuma, taaskord jahu- ja võipakke piiludes, peas keerlemas kõiksugu mõnusad küpsised ja saiakesed, mis neist teha saaks. Mis ei tähenda, et me ei küpseta, aga noh, nii kord-paar nädalas. Muul ajal katsun ikka anda endast parima, et teha endale ja perele värsket ja mitmekesist toitu.

Bakterid, bakterid, bakterid…

Ei ole mingi uudis, et korras seedimisprotsessid ja soolestik on kogu meie heaolu seisukohalt üliolulised. Ja selleks, et kõhus kõik toimiks nagu kellavärk, on tarvis piisavas koguses kiudaineid. Sest nii ainevahetus ja imuunsüsteem käivad “kõhu kaudu”. Viimasel ajal räägitakse üha enam ka sellest, et soolebakterite ja aju toimimise vahel on otsene seos. Head kõhubakterid võivad mõjutada tuju, käitumist ja vaimset tervist, ka depressiooni. Mikrobioomide uuringud on näidanud, et neil, kelle toidus sisaldub rohkesti köögivilju ja kiudaineid, on teistsugune mikrofloora, kui lihtsüsivesikute (suhkur, rafineeritud jahu jms) rikast toitu söövatel inimestel. Mida mitmekesisem on soolestiku liigirikkus, seda parem!

Ka bakterid tahavad süüa

Inimene ise saab kaasa aidata sellele, et ta mikrobioom oleks võimalikult mitmekesine. Häid baktereid tuleb toita!
Kuna enamik bakteritest asub inimese jämesooles, on kiudainerikas toit oluline lihtsal ja loogilisel põhjusel – see jõuab jämesoolde pärale. Liiga palju kiirelt seeduvaid ülikiireid süsivesikuid (suhkur, rafineeritud jahud ms) või ainult rasvu või valke süües jätab inimene oma head bakterid nälga. Prebiootikumidena ehk bakterite toitjana on aga kiudained kui aeglaste süsivesikute esindajad lausa asendamatud. Neid kompleksseid taimseid ühendeid inimene ära ei seedi ja nad jõuavad otse soolestikku, vastutades seedekulga mikrofloora tervise ja kehast ebavajalike jääkide kiire eemaldamise eest .

Kui palju kiudaineid peaks päevas saama?

Kiudained on hea tervise ja sobiva kehakaalu hoidmiseks üliolulised. Kiudainerikas menüü aitab vältida kõhukinnisust ja on abiks ka soolehaigustest ning diabeedist hoidumisel. Parasjagu kiudaineid sisaldav toit tekitab küllastus- ehk täistõhutunde, seega süües rohkem kiudaineid, ei teki vajadust pidevalt haarata “millegi hea” järele.
Aga kui palju on parasjagu? Toitumisspetsialistid soovitavad päevas tarbida vähemalt 25-35 g kiudaineid.

Kus leidub rohkem kiudaineid?

Kiudaineid on peamiselt kaunviljades, puu- ja aedviljas (välja arvatud mahlad!), täisteraviljas, pähklites-seemnetes ja ka kuivatatud puuviljades. Ühesõnaga, taimedes. Loomsetes toiduainetes (liha, piim, munad) kiudaineid EI OLE!
Mu väikesed, aga kasulikud nipid kiudainesisalduse suurendamiseks toidu tegemisel on koorida köögi – ja puuvilju ainult siis, kui see tõepoolest hädavajalik on (sest kõige enam kiudaineid on taimede koores) ja eelistada rafineeritule alati, kui võimalik, täisteravilja.
Et paremini kiudainerikastest toiduainetest ülevaadet saada, lisan siia neist nimekirja. Andmed on päris veebilehelt tervisliktoitumine.ee, kuhu tore kaasblogija Aet Trisberg on kirjutanud kiudainete teemal asjaliku ja hea loo. Soovitan lugeda, artikkel ise asub siin.

Suure kiudainesisaldusega toidud
(kiudainesisaldus 100 g kohta)

linaseemned 28 g
kookoshelbed 23,5 g
kaerakliid 18,9 g
kuivatatud viigimarjad 18,5 g
mungoad (kuivatatud) 16 g
valged oad (kuivatatud) 15,8 g
sojaoad (kuivatatud) 15,3 g
päikesekuivatatud tomatid 12,7 g
seesamiseemned 12,3 g
kuivatatud aprikoosid 12 g
kuivatatud kibuvitsamarjad 12 g
täisteranisujahu 11,3 g
tšiiaseemned 11 g
kikerherned 10 g
kuivatatud mustikad 10 g
rohelised läätsed (keedetud) 9,6 g
kuivatatud õunad 9,5 g
punased läätsed (keedetud) 9,1 g
India pähklid 8,3 g
maapähklid 8,1 g
täisteraodrajahu 7,6 g
kuivatatud banaan 7,5 g
põldoad (keedetud) 7,1 g
päevalilleseemned 6 g
metspähklid 6 g
kuivatatud datlid 6 g
herned 5,5 g
avokaado 4,7 g
pirnid 3,8 g
täisterapasta 3,7 g
vaarikad 3,7 g,
mustikad 3,1 g
brokoli 3 g

Kui tundub, et kiudaineid ei ole ikkagi piisavalt

Ega siis midagi, tuleb purgist juurde võtta! Ehkki olen seda meelt, et ideaalis peaks kõik vajaliku saama igapäevasest toidust, ei ole see reaalses elus nii lihtne. Pidevalt toitaineid arvestada ja gramme lugeda on pehmelt öeldes tüütu ja ajamahukas ning ma ei tea, kes üldse muude tegemiste ja pere kõrvalt sellist asja igapäevaselt teha suudaks. Mina küll mitte. Jah, jälgin muidugi, et toidus oleks kiudaineid, aga mitte grammitäpsusega. Et puudu ei tuleks, olen hoopis aeg-ajalt teinud psülliumikuure Biolatte Havitall toidulisandiga.

Psülliumi näol on tegu täiesti puhta taimse kraamiga, nimelt India teelehe seemnete kestaga. Kesta kiud puhastavad soolestikku, sidudes kahjulikke ühendeid. Samas on need kiud ka toiduks kasulikele piimhappebakteritele. 100 grammis psülliumis on 85 g kiudaineid (vt võrdluseks eelnevat nimekirja toiduainete kiudainesisaldusest), seda on väga-väga palju! 100 grammi psülliumi korraga ära süüa pole muidugi hea mõte, kiudainekuuriks piisab juba sellest, kui mõnda aega iga päev võtta 1-2 supilusikatäis Havitalli – see on 6-12 grammi puhast kiudainet lisaks tavapärasest toidust saadavale. Havitall sisaldab sisaldab lisaks psülliumikestadele, tuumale ja -idudele mustikapulbrit ja piimhappebaktereid. Niisiis ei ole Havitalli kuuri ajal ei ole vaja lisaks piimhappebaktereid sisaldavaid tooteid juurde võtta. Havitalli saab segada vee (lisan tavaliselt ka sidrunit ja mõnikord mett) või mahla hulka. Vedelikuga kokku puutudes seemnekestad paisuvad ja segu pakseneb, nii et juua tuleks enam-vähem kohe, seistes läheb klaasitäis nii paksuks, et tuleb lusikas appi võtta. Niisama paljalt ei ole hea mõte psülliumi purgist ampsata, ikka rohke vedelikuga!

Selline on Havitall veega segatult – nagu paks mage kissell:) Juua tuleks kohe, sest seemnekestade kiud paisuvad kiiresti.

Havitalli võib lisada ka toidule. Meeles tasuks pidada, et kuna segu sees on piimhappebakterid, siis toit ei tohi olla üle 43 kraadi. Niisamuti ei tohiks Havitalli blenderdada, sest nii on kasutegur väiksem. Näiteks lekkiva soole puhul võib ta läbida soole seinad. Smuutidesse on küll Havitalli väga hea kiudainesisalduse suurendamiseks lisada, kuid siis alles peale blenderdamist.

Panen kirja kaks retsepti, kus Havitalli saab väga kasulikult ja maitsvalt kasutada. Iseeneesest Havitalli pulbril mingit erilist maitset ei ole, nii et teda võib selles mõttes julgelt toitudele lisada, pelgamata toidu maitset muuta.

Toorpuder mustikatega
ühele-kahele, sõltub isust

Eriti rohke kiudainesisaldusega (kaerahelbed, psüllium, tšiiaseemned) puder valmib üleöö külmkapis. Kui tundub, et hommikul on puder liiga paksuks läinud, vedelda vee või meelepärase piimaga.

100 g kaerahelbeid
3 dl vett
1 sl Havitalli
1 sl tšiiaseemneid
2 sl külmutatud mustikaid
1-2 tl mett
näpuotsaga kaneeli
peale kiivit, banaani vm puuvilju/marju

Sega kaerahelbed, vesi, Havitall, tšiiaseemned, mustikad, mesi ja kaneel. Lase öö läbi külmkapis seista. Enne söömist sega õrnalt läbi (lisa vedelikku kui tarvis) ja lao peale puuvilju või marju.

Mustikasmuuti psülliumiga
ühele

Vaatamata mitte kõige ahvatlevamale väljanägemisele väga maitsev smuuti! Proovi järgi, ega muidu ju ei usu;)

1 banaan
1 dl (50 g) külmutatud mustikaid
väike peotäis spinatilehti või pallike külmutatud spinatit
1 sl laimi- või sidrunimahla
1 dl kookospiima
2 dl vett
1 tl mett
1 sl Havitalli
kui soovid, peale raputamiseks 1 tl tšiiaseemneid

Blenderda banaan, mustikad, spinat, tsitrusemahl, kookospiim, vesi ja mesi ühtlaseks smuutiks. Lõpuks sega hulka Havitall, aga ära enam blenderda. Joo kohe!

Biolatte Havitalli on mugav ja praegusel liikumispiirangute ajal ka mõistlik osta otse HÄRM veebipoest, aga ta on müügil ka apteekides, tervisepoodides, mahetoidu poodides ja mujalgi.

Märtsikuus on Biolattel käimas kampaania, kus Havitallil on soodushind -15%. Märts on õige aeg talveväsimuse maharaputamiseks ja kevadiseks tiibade sirutamiseks, justnagu sirutab tiibu kookonist vabanenud liblikas. Kõigi ostu sooritanute vahel ja oma nime registreerijate vahel kampaanialehel läheb loosi viis vabalt valitud imeilusat Kuma liblikate komplekti. Vaata kampaania kohta lähemalt siit.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Hommikusöögid, Joogid, Retseptid, Tervislik

Previous Post: « Küpsetame kodus! Seemnesepik ja nippe pärmitaina õnnestumiseks
Next Post: Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised »

Reader Interactions

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

MMMM, SEE SOOJA SAIA LÕHN!

Maasikad Klikka pildile ja vaata südantsoojendavate küpsetiste ideid →
Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Hummus
  • Kirju koer piparkookide ja šokolaadiga
  • Puuviljasalat
  • Tähekringel
  • Peedi ja mädarõikaga graavilõhe

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised
  • Elaiza, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised
  • nimekaim, Kõrvitsasai
  • Mari-Liis, Nizza salat
  • Mari, Nizza salat

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Mustasõstra-mokatort

Röstsaiad krevettidega à la Toast Skagen

Guacamole

Bolognese kaste

Martsipanised kõrvitsamuffinid

Caponata, tallekarreest ka

Jälgi mind ka Instagramis

  • Kui sul on purk kikerherneid, sidrunit, küüslauku ja veits maitseaineid (vürtsköömnepulber üsna kohustuslik), pole küsimustki: HUMMUS! Hakkasin mõtlema, et polegi ei blogisse ega Instasse oma hummust (hehh, mis oma- see üsna klassikaline versioon ju, aga noh, igatahes retsept, mida kasutan ) üles kribanud, nii et siin see on. Tahiinit mõnikord panen, mõnikord mitte- mulle tundub ilma teinekord isegi parem. Hummusesse võib suristada veel keedetud riivitud peeti: saad peedihummuse! Röstitud porganditükke- saad porgandihummuse! Röstitud kõrvitsat, röstitud paprikat- olen nende kõigiga hummuseid teinud ja kõik on väga mõnnad. Siin aga basic retsept: HUMMUS 240 g kikerherneid (400 grammisest konservist) 2 sl sidrunimahla
  • ❄️Märgatud Võrus❄️
  • Alanud aastal on meil peres ees nii palju juubeleid - kokku 5 väga ümmargust sünnat , siis veel lastel gümnaasiumilõpp kevadel- nii et see foto sobib alanud pidude jada illustreerima küll! Aitäh klõpsu eest elust enesest @karronliina
  • Kuhjaga rõõmu, õnne ja maitseküllust uude aastasse! Elagu 2021! Hoidkem ja poputagem end ja oma armsaid ning lähedasi alanud aastal veelgi rohkem. Sest kui sest pagana 2020-st üldse midagi kaasa võtta, siis kinnituse teadmisele, et õnn peitub südamlikkuses, headuses, üksteise toetamises ja tegelikult väga lihtsates asjades. Ja võtmerolli selles mängivad su lähedaseimad. Hoidkem seda õnne. . . #happynewyear #saladwreath #partyfood #beautylieswithin Pilt on tehtud @baltijaamaturg jaoks, siin ilutseb salatipärg hurmaa, pähklite ja täidetud tšillidega
  • Alati hea ja ideena aegumatu peolaua staar: suupistevaagen! See foto on muidugi vaid üks variant ja lihtsalt väike inspiratsioon, mida vaagnale võiks laduda. Rohkem ideid ja näpunäiteid blogipostituses, mille juurde viib link biost Vahvat vana-aasta lõppu! . . #snackboard #cheeseboard #newyearseve #mariliisilover #foodblogger #siitnurgastjasealtnurgast
  • Kui palavalt armastatud Kirju Koer saab tavalisest piparkoogisem ja šokolaadisem, lisaks veel apelsinikoort, rummiaroomi ja suhkrustatud puuvilju, siis sobib see ju suurepäraselt uueaastapidustusteks Siin retseptis saavad kokku itaallaste ‘salame di cioccolato’ ja piparkoogine Kirju Koer. Kõik vajaliku leiad @baltijaamaturg u 20 lõiku: 150 g piparkooke 100 g erinevaid pähkleid (näit. sarapuupähklid, Kreeka pähklid, mandlid, India pähklid) 150 g suhkrustatud ingverit, kirsse vm meelepärast kuivatatud puuviljade letilt 3 sl kakaopulbrit 3 sl suhkrut 120 g võid+100 g šokolaadi 5-6 sl piima 1 tl rummiessentsi (või maitse järgi) poolelt apelsinilt riivitud koor kaunistamiseks 2 sl tuhksuhkrut ja kuivatatud apelsiniviile Purusta piparkoogid, näiteks
  • Verivorstid ja marineeritud kõrvits vaatavad ikka veel külmkapist vastu? Tee salatit! Siin saab kasutada juba küpsetatud või tooreid verivorste- lõika õhukesteks viiludeks ja rösti ahjus kuivaks ja krõbedaks ning lao salatile!Näiteks nii, nagu siin mu Oma Maitse ajakirja tehtud pildil näha. Marineeritud kõrvitsa varusid saad ka nii edukalt vähendada, kõrvits sobib salatisse super hästi . . . #notofoodwaste #leftoverideas #christmasleftovers #salad #healthy #mariliisilover #omamaitse #bloodsausage #pickledpumpkin
  • Head pühade jätku! Raamatulugemise ja jõulufilmide vaatamise kõrvale midagi vitamiinirikast ja värsket, aga samas jõulust: puuviljasalat! ❤️ Ega tegelikult ju siin ei ole mingit retsepti vajagi, käiku võivad minna pmst kõik puuviljad, mis kodus parasjagu olemas. Hea, kui on midagi hapukamat (n. tsitrused, kiivi) ja tasakaaluks midagi magusamat (n mango, banaan). Ja kõik selle seob kokku mõnus kaste laimimahlast ja meest. TALVINE PUUVILJASALAT (u 4 portsjonit) 1 mango 2 kiivit 1 mandariin 2 granadilli peotäis kultuurmustikaid poole granaatõuna seemned Kaste: 2 sl laimimahla 3 sl vedelat mett lisaks värsket piparmünti Puhasta mango ja kiivid koorest, lõika tükkideks ja tõsta kaussi.

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja