• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  • 0,00 €

Kuidas jagu saada rukolavõsast

juuni 16, 2013 by Mari-Liis Ilover 6 kommentaari

DSC_9529.jpg
Ohsaa, kus kõik kasvab. Pruugib 10 päeva kodust ära olla, kui enne seda just mullast nina välja pistnud liblekestest on saanud võsa. Rukolavõsa! Õied ka kohe avanemas. Oli üsna selge, et lihtsalt lehekesi siia-sinna poetades ja salatit tehes me ennast sellest võsast läbi ei sööks. Omaksavatatud kraami lihtsalt vanaks lasta või ära visata ju ka ei raatsi, seega tuli taas vana hea sõber pesto! 
Rukolapesto on hullult hea, kergelt mõrkjas, samas kerge salatise maitsega. Tal ei ole nii tugevat spetsiifilist mekki, kui näiteks karulaugu-, päikesekuivatatud tomatite või basiilikupestol, aga vahelduseks on selline mahedam lisand vägagi mõnus. Kerge ja suvine. 
Rukolat, kui see kasvab avamaal, armastavad ka mingid fantoomsatikad, keda ma kunagi küll näinud ei ole, aga lehed suudavad nad öö jooksul pisikeseauguliseks näksida. Need augulised lehed ei ole just kõige kaubanduslikuma välimusega, aga pestos ei saa ju sellest keegi aru.
Rukolapesto kasutusala on lai. Krõbesaial, pastaga segatult, risotos jne. Võib määrida enne küpsetamist valge kala fileele või tõsta törtsukese grillitud veisesteigile. 
Valmistamine käib nagu pestol ikka: tarvis läheb põhikoostisosa, praegu siis on selleks rukola, juustu (kasutasin Valio Forte Specialet), röstitud pähkleid või seemneid (mul olid kapis seedermänniseemned, aga hästi sobivad ka Kreeka pähklid või mandlid), õli ja maitseaineid.
Rukolapesto

suur peotäis, umbes 120 g rukolat
50 g seedermänniseemneid
50 parmesani
3 küüslauguküünt
1 tl sidrunimahla (võib ära ka jätta)
soola, pipart
100-120 ml oliiviõli

DSC_9441.jpg
Eemalda rukolalt alumised lehtedeta varred. Rösti seemned kuumal kuival pannil kuldseks. Tõsta kõik koostisained lõiketeradega köögikombaini ja surista pestoks. Õli kogust reguleeri vastavalt sellele, kui paks pesto sulle meeldib. Lisa esialgu 100 ml ja kui pesto tundub liiga paks, nirista õli juurde. 
Ekstra hästi klapib rukolapesto munaga, siin üks eriti maitsev hommikune võiku rukkileiva, rukolapesto ja upumunaga:
DSC_9483.jpg
DSC_9492.jpg
Kuumade spagettidega segatult saab rukolapesto abil minutitega lauale suurepärase pastaroa:
DSC_9515.jpg
Kui kõik kohe ära ei kulu, säilita kinnises purgis külmkapis nädala jagu.
2013-06-16

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Retseptid, Suupisted, määrded, dipid Tagged With: kaste, määre, suvi, vegetaar-/vegantoit

Previous Post: « 4 aastat toidublogimist. Rabarbriruudud.
Next Post: Rabarbri-kohupiimakook »

Reader Interactions

Comments

  1. ilse

    juuni 16, 2013 at 7:51 p.l.

    Ma olen siiani naabrite abi kasutanud rukolavõsast läbi söömisel aga see ka eriti enam ei toimi 🙂 Plaanisin ka just pestot teha. Väga hea on, eelmisel aastal sai ka mitu korda teha. Minu rukola eriti mahedusega ei hiilga ja seega on sidrun pestos omal kohal. Mulle tundub, et see mitme aastane isend ongi kangem kui üheaastane. Teegelikult neil isegi erinev nimi, üks on põld-võõrkapsas (Eruca vesicaria) ja püsik on võõr-liivsinep (Diplotaxis tenuifolia).

    Vasta
  2. Mari-Liis

    juuni 16, 2013 at 8:04 p.l.

    Jaa, Ilse, ma sama meelt, et mitmeaastane on kangem. Tuleb tunnistada, et nimetust võõr-liivsinep kuulen küll esimest korda, tänud, palju targem kohe!:)
    Mul kasvab veel üks selline üheaastane, millel ei ole sakilised lehed, vaid ümmargused. Huvitav, kas see on lihtsalt mingi põld-võõrkapsa sort või miski omaette tegelane?

    Vasta
  3. ilse

    juuni 17, 2013 at 4:18 e.l.

    Niipalju kui mina aru olen saanud, siis rukola nime all tuntakse meil just neid kahte, see põld-võõrkapsas ja siis see püsik, mida kutsutakse peale võõr-liivsinepi ka lihtsalt metsikuks rukolaks. Aga see võib olla siis lehtsinep äkki, neid on mitmeid erinevaid sorte erineva väljanägemisega:) Aga ega ma ei tea kindlalt.

    Vasta
  4. Profa

    juuni 17, 2013 at 8:24 e.l.

    Mina kannatan mingi jama all juba kolmandat aastat, kõik vohab peenardael nii et lust vaadata, ei mingeid kahjureid, aga rukola pistab mingi "#%@£!!! nahka. Saab pisut salatisse küll, aga enamus lehti ikka juuube augulised.

    Vasta
  5. Mari-Liis

    juuni 17, 2013 at 2:45 p.l.

    Aga seda "#%@£!!! ennast ju lehtedel näha pole, onju! Mul sööb ka, aga sellepärast ma nimetasingi teda fantoomiks, et auke näen, aga elajat ennast pole kunagi kohanud. Aga nende näksitud lehed olen pestosse küll pistnud, seni kuni nad ise mu toidu sisse ei tule, on see ok, ma arvan.

    Vasta
  6. ilse

    juuni 18, 2013 at 5:07 e.l.

    Leidsin sellise jutu. http://tootsipeenar.wordpress.com/2011/06/15/58/ äkki tõesti on siis puutuhast abi.

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Porgandijäätis pistaatsiapähklitega

Spinati ja feta pirukas

Praetud rääbised

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Odrakarask ja munavõi
  • Mery Kodavere, Odrakarask ja munavõi
  • Mari-Liis Ilover, Ahjus küpsetatud Hasselbacki kanafilee
  • Barbara, Ahjus küpsetatud Hasselbacki kanafilee
  • Mari-Liis Ilover, Kanahautis ubade ja orzo pastaga

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber riis salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Kohvi-beseeküpsised

Kookospiimasupp kana ja nuudlitega

Arbuusigranita

Lameleivad peedi-rõikamäärde, lõhe, kalamarja ja vutimunadega

Aeglaselt küpsenud veiseliha punase veini kastmes

Mustsõstrajäätis

Jälgi mind Instagramis

Instagram

Olen mõnda aega nüüd köögis möllanud Thermomixiga ja tuleb tunnistada, et meist on saanud suured sõbrad. Sest me mõlema kirg on kokkamine ja ideid ajab üle ääre 😀 Minul peas, Thermomixil sisseehitatud kokaraamatus, kus on kümneid tuhandeid retsepte.
☘️IIRI SOODASAI
Langkawi Skybridge & Cable Car. 🚡⛰️Kahe kõrge mäe vahele on ehitatud sild, kuhu saab vaid köisraudteega. Klaasseintega kabiinis sõites imetled troopilist rohelust, koskesid, merd, saari… meeletu avarus! Skybridge on tõeline inseneriime, toetudes vaid ühele talale, mille küljes silda toestavad trossid. Kõik silla osad viidi ehitamisel helikopteriga mäe otsa ja pandi seal kokku. Väga äge elamus! Sobib neile, kel kõrgustega head suhted 😀
Parim lõuna selle kuumaga ☀️🥥 Tegelikult on muidugi toit ka siin super, maitsev segu erinevatest Aasia nurkadest. Kahjuks ei jaksa nii palju süüa, et kõike maitsta, mida tahaks! Võtan ennast varsti kokku ja stooritan ka maitseelamustest 🍜 🦐🐟 🍚🦀
Värsket õhku #singapore #supertreeobservatory
Ongi taas käes see aeg aastast, kui katame laua roogadega, milles kohtuvad armsad kodused maitsed, eestlaslikud karged värvitoonid ja samas paras annus pidulikkust. Just nagu see tort. Põhjaks šokolaadiküpsised, täidiseks karamellistatud leivapuruga segatud kohupiima-vahukoorekreem, kaunistuseks mustikaid ja kamašokolaadi- kõik see kokku maitseb imehea, mitte liialt magus ja sobib kui valatult vabariigi aastapäeva tähistamiseks. Sellel pildil on näha taustal minu vanaema Niina Villeroy&Boch’i kohviserviis, mis elas üle sõja, käis Siberis ja on nüüd minu südames ja kodus aukohal. Retsepti leiad blogist, link sinna viib biost.
Hallidesse päevadesse kulub nii väga ära midagi värvilist ja sidrunivärsket. Sidrun koos peterselli ja küüslauguga ongi kreemise avokaadokastme maitsevõluriteks ja oma tööd teevad nad superhästi 💚!
Midagi head, kiiret ja kerget (igas mõttes 😊) : KLAASNUUDLISALAT TŠILLI-KÜÜSLAUGUKREVETTIDEGA
Head sõbrapäeva! Rõõmustame oma lähedasi ja armsaid täna erilise hoolega, ilma nendeta poleks elu ju kaugeltki nii tore ❣️Piltidel on südamlikud röstsaiad, laimirisoto krevettidega ja šokolaadikook maasikatega - kõik kui loodud sõbrapäeva! Retseptilingid panen stoorisse.

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja