Appi, mu risoto sees on kapsas! Ja see maitseb hästi! Uskumatu, eksole. Kapsaga risoto võib esialgu kõlada tõepoolest veidi kummastavalt, aga see on tõepoolest hea. Ja kuidas saabki teisiti olla, kui lisaks on risotole kreemisust ja pähklist mekki andmas maapirnipüree, värskust sidrun ja toekust ahjus krõbedaks küpsetatud peekon. Kes ei taha siin toidus liha süüa, võib peekoni ka ära jätta, aga mulle meeldib ta siin eelkõige sellepärast, et annab muidu üleni pehmele risotole mõnusalt krõbeda kontrasti ja teiseks…noh, millal enne peekon toitu veelgi maitsvamaks pole teinud :). Idud lisavad värskust, värvi ja vitamiine. Olen maapirnirisotot hilissügiseti aastaid teinud ja sarnane retsept (küll ilma rooskapsaste ja peekonita on ka jõudnud kokaramatusse “Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega”.
Kui viimati turult rooskapsaid ostsin, siis naljaka seigana küsis müüja minu käest (tegelikult vist võiks asjalood vastupidi olla), mida ma nendega üldse teen. Noh, seekord jah tahtsin risotosse panna, aga üldiselt…no mida ma siis teen? Ega kõigega polegi nii hirmsasti tarvis midagi teha, piisab ka lihtsalt pannil või ja õli segus läbikuumutamisest ja suurepärane lisand lihale või kalale ongi olemas. Inspiratsiooni veel rooskapsaste kasutamiseks leidub neis postitustes:
Röstitud rooskapsad ja muskaarkõrvits kalkuni-läätseterriiniga
Röstitud rooskapsad suitsusingi, küüslaugu, sibula ja palsamiäädikaga
Flammkuchen rooskapsaste, singi ja sinihallitusjuustuga
Maapirn on üks viimaseid talviseid aedvilju, mille krõmpsuvaid mugulaid saab välja kaevata, kuni ma pole veel külmunud. Maapirni mugulad sarnanevad esmapilgul veidi ingverijuurega. Kui mugulad on väga kühmulised ja harulised, on neid koorida keerulisevõitu. Sel juhul piisab täiesti ka hästi puhtaks hõõrumisest. Maapirni koor eemaldub kenasti ka peale kuumtöötlust. Ümaramaid ja kompaktsemaid mugulaid pole aga ka toorelt probleem koorida.
Maapirnil on kergelt pähkline, maalähedane ja magusapoolne maitse. Ta on väga mõnus toorelt viiludena krõbistamiseks. Toores maapirn sobib hästi ka salatisse. Maapirni saab aurutada, keeta, praadida, vokkida ja ahjus röstida. Pehmeks küpsetatud mugulatest võib valmistada püree, millest saab võid ja soola lisades maitsva praelisandi (või kasutada risotole kreemisuse ja maitse andmiseks, nagu siin). Maapirnist saab teha ka maitsva maapirni-püreesupi.
Ühesõnaga, maitsvad ja toredad talveviljad mõlemad, nii rooskapsad kui maapirn. Ja peale nende ilupilti ongi maapirnirisoto retsept!
Maapirnirisoto rooskapsa ja peekoniga
Koostisosad
Maapirnipüree:
- 400 g maapirne
- 1 sibul
- 2 küüslauguküünt
- 2 sl oliiviõli
- 2,5 dl vett
Risoto:
- 1 sibul
- 2 küüslauguküünt
- 200 g rooskapsaid
- 2 sl oliiviõli
- 200 g risotoriisi
- 100 ml valget veini
- u 750 ml kanapuljongit FS Goods on puhta maitsega ja ka paki suuruselt sobib risoto keetmiseks "kakrass"!
- 1 sidruni riivitud koor
- 30 võid
- 30 g riivitud parmesani+peale raputamiseks
- idandeid redise-, küüslaugu, lutserni- vms
- soola musta pipart
- lisaks 12 õhukest viilu suitsupeekonit
Tegevuskäik
- Maapirnipüree tegemiseks nühi maapirnid harjaga hästi puhtaks. Kui mustus on jonnakas ega taha eemalduda, võid nad ka koorida. Tükelda maapirnid väiksemaks. Haki sibul ja küüslauk. Kuumuta pannil õli ja prae maapirnitükid kuldseks. Lisa sibul ja küüslauk, prae segades läbi. Lisa pannile u 2,5 dl vett (nii, et köögiviljad oleksid napilt kaetud), lisa veid soola ja hauta 10-12 minutit. Nõruta vedelikust (jäta paar sl alles, siis on lihtsam püreestada) ja töötle saumikseriga püreeks. Jäta see ootele.
- Valmista ette ka peekon. Lao suitsupeekoni viilud ahjurestile. Tõsta rest ahju, selle alla pane ahjuplaat. Ma katan selle veel küpsetuspaberiga, et hilisemast ahjupanni küürimisest mööda hiilida. Küpseta peekoniviile 180 kraadi juures u 7-10 min, kuni krõbedad ja suur osa rasva välja tilkunud. Tõsta peekoniviilud ahjust välja ootele.
- Nüüd risoto juurde. Haki sibul ja küüslauk. Eemalda rooskapsastelt välimised koltunud lehed, lõika kapsad pooleks ja ribasta seejärel. Kuumuta paksupõhjalises potis oliiviõli. Lisa hakitud sibul ja prae madalal kuumusel klaasjaks. Lisa küüslauk ja kapsad, prae veel minuti jagu. Lisa riis ja sega läbi, et kõik riisiterad saaksid õliseks. Kuumuta riisi segades pannil nii kaua, kuni riisterade ääred muutuvad läbipaistvaks. Vala pannile vein ja keeda paar minutit. Ära unusta ninaga aroome endasse tõmbamast, need on imelised! Nüüd hakka lisama kulbitäie kaupa puljongit. Järgmine kulbitäis vala riisile, kui eelmine on imendunud. Pärast iga kulbitäit sega riisi hoolikalt. Nii valmib kreemjas ja aromaatne risoto. Kokku kulub risoto keetmiseks 18-20 minutit, riisiterad peaksid jääma kergelt al dente. Koos viimase puljongiportsuga sega risotosse maapirnipüree ja sidrunilt riivitud koor. Kui seni valmis risoto ilma kaaneta, siis nüüd pane potile kaas peale ja lase puljongil riisi sisse imenduda, nii et risoto jääb siiski parajalt vedel. Keera kuumus kinni, lisa või ja parmesan. Klopi risoto hoogsalt läbi. Maitse ja kui tarvis, lisa soola. Kui soovid hapukamat mekki, pigista siise teelusikajagu sidrunimahla.
- Paku kohe. Serveerimisel lisa küpsetatud peekoniribad, erksavärvilisi ja - maitselisi idandeid, riivitud parmesani ja musta pipart.
Postituse koostööpartner on FS Goods (Food Studio puljongid).
Lisa kommentaar