• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
  • Videoretseptid
  • Info ja kontakt
    • Müügitingimused
    • Privaatsuspoliitika

Röstitud patisson küüslaugu, salvei, kapparite ja muu hea kraamiga

september 12, 2011 by Mari-Liis Ilover 15 kommentaari

röstitud patisson/roasted pattypan squash

Patisson on laheda välimusega kõrvitsaline. Tegelikult on ta suvikõrvits. Kasvab samamoodi põõsa kujuga nagu suvikõrvits, mitte ei aja sügisese kõrvitsa moel pikki vääte. Ja sööma peaks ka võimalikult värskeid vilju nagu suvikõrvitsal. Suure kõrvitsa moodi ületalve hoidmine on välistatud, patissoni maitse muutub juba paaripäevase seismise järel.
Aga värskelt on väga mõnus! Olen kuulnud võrdlust artišokiga. Ma päris nii julge ei oleks, aga õrn ja veidi pähkline on ta küll.
Parimad on sellised patissonid, mis on peopesasuurused. Turul on neid küll näha igas suuruses, ma ei tea, kas müüjad pole ise kunagi proovinud, aga suured patissonid on õudselt  kõva koorega, seemned on suured ja viljaliha pole enam hea. Pisikesi saab kasutada tervelt, koor on pehme ja maitsev, seemneid ei pea eemaldama.

patisson/pattypan squash

Küüslaugust, salveist, kapparitest ja sidrunist sünnib maitse, mis täiendab patissoni mahedust imeliselt.  Mozzarellast veel toekust ja kreemisust juurde ja mõnus sügisene ahjuvorm ongi valmis. Isegi paadunud karnivoorid ei tundnud selle toidu juures lihast puudust:)

Tarvis läheb:

2-3 väiksemat patissoni
2 sl oliiviõli
2 küüslauguküünt, viilutatud
u 10 salveilehte
mõned kapparid
1 sl sidrunimahla
125 g mozzarellat, tükeldatud
meresoola, värskelt jahvatatud musta pipart

Pese patissonid, lõika otsad ära.
Viiluta, vajadusel eemalda seemned ja pehme osa nende ümber.
Määri vormi põhi 1 sl oliiviõliga.
Lao patissonilõigud vormi.
Viiluta küüslauguküüned.
Laota patissonidele küüslauk, salveilehed, kapparid.
Nirista peale sidrunimahla.
Pudista köögiviljade peale mozzarellatükid.
Nirista kõige peale supilusikajagu oliiviõli, maitsesta meresoolaga, jahvata musta pipart ka.

Pildil on puudu veel mozzarella, aga enam-vähem sellisena ta ahju läks:

röstitud patisson/roasted pattypan squash

200 kraadi juures 20 minutit küpsetamist ja ahi väljastab sellise kauniduse:

röstitud patisson/roasted pattypan squash

Täpselt samuti saab mõnusa roa teha ka teisi kõrvitsalisi kasutades.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Retseptid Tagged With: köögivili, kõrvits, suvikõrvits, vegetaar-/vegantoit

Previous Post: « Kibuvitsamarja tšatni
Next Post: Tosca kook pohladega »

Reader Interactions

Comments

  1. Ülle

    september 12, 2011 at 9:34 e.l.

    Mari-Liis, nii patisson kui rullkõrvits ehk kabatšokk ehk ka tsukiini kuuluvad mõlemad suvikõrvitsate hulka, suvikõrvitsad aga hariliku kõrvitsa alla. Nii et patisson on täiega kõrvits:).

    Vasta
  2. Mari-Liis

    september 12, 2011 at 9:44 e.l.

    Ülle, tänud täpsustuse eest. Muidugi on kõrvits:). Aga ma olen oma peas kõrvitsalised jaganud kuidagi kaheks: suvisteks (kabatšokk, patisson) kõrvitsateks ja sügisesteks e. "päris" kõrvitsateks.
    Aa jah, juba patissoni teised nimed nagu taldrikkõrvits ja UFO-kõrvits ei jäta kahtlust, et tegu kõrvitsaga, rääkimata botaanilisest kuuluvusest.

    Vasta
  3. Liina

    september 12, 2011 at 9:53 e.l.

    Mina väga tänan, mul on kodus just patissonid, salveipuhams ja küllap ka juustu leiab 🙂 Täna läheb tegemiseks.
    Muide, alati, kui ma jälle turul neid üleelusuuruseks kasvatatud matšalkasisuga kõrvitsalisi näen või keegi "sõber" mulle neid kaasa topib, ärkab minus vägivald ja ma tahaks need teraskoorelised svammviljad neile kuhugi pista või pähe virutada. Ega inimesed muidu vist aru ei saa, et suvikõrvitsalisi söö noorelt, krt.
    Ma nüüd vabandan oma ängipurske pärast, aga no tõesti!!!
    Igasugu koolitusi tehakse, küll on kartuliakadeemia ja lihaveiseakadeemia ja mis kõik veel. Kui vaja, teeme ära – suvikõrvitsaliste akadeemia "kuidas vili peenralt õigel ajal kööki tuua "

    Vasta
  4. Tuuli

    september 12, 2011 at 9:57 e.l.

    Oh mis õnnis kooslus ja kõrvitsalised koos salveiga on minu kirg, nõrkus ja kiusatus ühes isikus.
    Liina – jagan igati su vihapurset, kuigi suutsin ühe paarikilose suvikõrvitsa ka ise sel hooajal valmis kasvatada. Tea, kas peaksin spetsiaalselt Liina jaoks kõrvale panema, laivis oleks sinu reaktsiooni kindlasti veel põnevam jälgida 😀

    Vasta
  5. Mari-Liis

    september 12, 2011 at 10:00 e.l.

    Kõikse rohkem paneb muigama veel uhkustamine nende hiiglaslike suvikõrvitsatega, et vot kus alles kasvatasin või näed missuguse puraka turult kätte sain. Oleks neil ühe hiigelsvammi asemel samavõrra pisikesi krõmpse magusaid ette näidata, aga näe…

    Vasta
  6. Mari-Liis

    september 12, 2011 at 10:01 e.l.

    Hihii, mu viimane kommentaar ei olnud sulle, Tuuli, suunatud:D:D

    Vasta
  7. ilse

    september 12, 2011 at 10:20 e.l.

    Mul on olnud ka alati raske neid õigel ajal ära lõigata:) Oled ju kasvatanud ja hoolitsenud, nagu oma laps… käin ja vaatan, et no las ikka kasvab natukene veel:D Ja nii ongi mõned isendid lihtsalt vaatamiseks kasvanud ja ei ole ma neid kellegile sokutanud ka:) Mina panin ühte sellisesse natuke üle kasvanud patissoni eilse pilaffi ja küpsetasin ahjus üle:) Kaval plaan eilset toitu tänase pähe serveerida läks täitsa läbi;) Ja välja uuristatud sisu kupatasin järgmise hommiku omletti:)
    http://www.flickr.com/photos/tiburotike/6129642554/in/photostream

    Vasta
  8. Liina

    september 12, 2011 at 10:39 e.l.

    Vaat siinkohal ma nõustun Ilsega, et täitmiseks sobivad ka need hiigeleksemplarid hästi. Aga muidu teeb küll tigedaks kogu see üleelusuurune kõrvitsamajandus.
    Tuuli, too oma kõrvitsakoljat siia, küll siis näed, kuidas ma selle perenaist tänan :-PPP

    Vasta
  9. Ülle

    september 12, 2011 at 12:07 p.l.

    Neid ülekasvanud eksemplare kipub tavaliselt üle jääma just sügisepoole, kui enam ei jaksa pidevalt ainult neist toituda ja külalistele neid kaasa anda nagu kastivabrikust kaste ka enam ei saa, sest nüüd kasvatavad neid juba kõik.
    Kirvega löödav elukas kuulub siiski pigem tööõnnetuste valda. Aga teiega, armsad kõrvitsakillerid, olen küll nõus, turul käib ainult võitlus suurema nimel. Mul oli ükskord tarvis ühte pisikest rohelist tsukiinit kiire pildi jaoks, aga koduaeda polnud mahti minna. Nägin kurja vaeva Tartu turul pisikese isendi otsimise nimel ja tädi uuris hoolega, et kas ma ikka suuremat ei soovi:).

    Vasta
  10. Liina

    september 13, 2011 at 6:32 e.l.

    Nonii, esteks tegin patissoni ära, teiseks saatsin suurest elevusest M-Liisile kohe sms-i ja kolmandaks pean siin ka kiitma. See retsept läheb nüüd otseteed kullafondi, sinna, kus juba kollase suvikõrvitsa moos ja rokkivad räimed on.
    Mul jäid suures tuhinas kapparid ja sidrunimahl kahe silma vahele ning mozzarella asemel oli kapis jupp pecorino romanot, aga tulemus oli ikkagi seesugune, et kõht laulis. Ja just – meesterahvas ka kiitis, et ei mingit liha!

    Vasta
  11. Britt

    september 14, 2011 at 2:28 p.l.

    Vot siis nüüd, ma olen lapsest saati arvanud, et need on ühed jubedad köögiviljad, ilmselt just sellepärast, et meil kasvatati neidsamu kosmoselaevamõõtu isendeid.Suvikõrvitsaid ma juba söön, umbrohtu ka, varsti siis järelikult ka patissone.:) Aga toit ise on kusjuures väga hea ka suvikõrvitsaga – proovisime järgi ja isegi lapsed sõid ning kiitsid!

    Vasta
  12. Mari-Liis

    september 14, 2011 at 3:01 p.l.

    See on tõesti suur au, kui isegi lapsed kiidavad, Britt! Nii et tervita neid.
    Liina, kes on nüüdseks juba 2x patissoni sel moel küpsetanud, ristis selle toidu minu lohiseva pealkirja asemel lihtsalt "patissonipraeks", nii et olgu siis nüüd ta sellise nimega:)

    Vasta
  13. Ellle

    september 23, 2013 at 1:10 p.l.

    Mees tõi esimest korda elus koju patissoni ja nõutuna, mida sellega ette võtta, jõudsin Mari-Liisi blogisse. Salveid-kappareid mul küll polnud, ent sellele vaatamata tulemus lummas mind täielikult ning meie 6-aastane (köögiviljade suhtes eriti valiv) poiss nõudis juurde. Lapse lemmik krõbe juust haaras kahvliga kaasa ka patissoonid. Nii et olen Mari-Liisile eriti tänulik tervisliku lastesõbraliku toidu eest!

    Vasta
  14. Anonüümne

    oktoober 6, 2013 at 6:39 p.l.

    Tegin esimest korda elus selle retsepti järgi patissoni ja tõepoolest imemaitsev! Ainult salveid ei õnnestunud saada, aga ikkagi väga hea!

    Riina

    Vasta
  15. MINU MALTA

    september 10, 2014 at 6:54 p.l.

    Minul on nii patissonid kui salveid olemas. Aitäh, proovin kindlasti!

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Kanamaksa ja -filee yakitori vardad kimchi-riisiga
  • Soe salat kana, seente ja köögiviljadega
  • Pärlendav juustukook valge šokolaadiga
  • Heeringaterriin kalamarjaga

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Jane, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Mari-Liis Ilover, Ukraina borš ja pampuškad
  • Mari-Liis Ilover, Marineeritud praetud räimed
  • Mari-Liis Ilover, Banoffee kook (veelgi parem)

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Peedi-kinoasalat feta juustuga

Maasikamaius chia seemnetega

Baierimaa maitsed tulevad koju kätte

Soolane müsli

Kolmed kommid

Püreesupp suitsulõhega

Jälgi mind ka Instagramis

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja