• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Kõigile!

veebruar 28, 2010 by Mari-Liis Ilover 2 kommentaari

Võlgnen selgituse blogi uue päisefoto osas. Ajakiri “Kõigile”, perekonna ja kodude kuukiri, ilmus Eestis aastatel 1936-1940.

Läbi küüditamise, mitme kolimise, tulekahju, riigikordade vahetuse, isikliku ja üldrahvaliku traagika, mingil täiesti müstilisel moel, on meie peres säilinud 1940. aasta veebruarinumber. Vabariigi aastapäevast – ei sõnakestki. Poliitilisest olukorrast- ei sõnakestki. Väike viide vaid pildiallkirjana:

Tekst on viletsalt näha, toon selle siin eraldi ära:
“Laud, kaetud ilma linata, pole praegusel ajal enam uudis! Ega või ka öelda, et ta poleks esteetiline ning ajal, mil iga hetk võib ähvardada õhuhäire, igatahes praktiline. Näeme siin ka rakendatud noid kokkuhoiu põhimõtteid, mis väljendatud meie 10 käsus. ”
Esteetiline ja praktiline linata laud 🙂
Need 10 käsku, mida mainitakse, on eespool ajakirjas antud õpetussõnad, kuidas kokku hoida söögi ostmisel ja valmistamisel raskel ajal.
Ajakirjas on palju toredaid retsepte. Pliinid lähevad tegemisele:
Nüüd väike ajaloo kursus, milles selgub, et minu käes oleva ajakirja ilmumise ajal olid vene väed Molotov-Ribbentropi pakti tulemusel Eestis juba sees, täieliku okupatsioonini oli aega veel 4 kuud. Järgnev tekst pärit võrguentsüklopeediast Estonica.
1930. aastate lõpul Leedu, Läti ja Eesti juhtide erineval määral ilmnenud Saksa-orientatsioon osutus väga lühinägelikuks: kuna loodeti jõudude tasakaalu püsimisele Moskva ja Berliini vahel, ei osatud ette näha viimaste omavahelist kokkumängu. 1939. aasta 23. augustil sõlmitud Nõukogude-Saksa mittekallaletungilepingu (tuntud ka Hitler-Stalini või Molotovi-Ribbentropi pakti nime all) salajase lisaprotokolliga Moskva mõjusfääri määratud Baltimaad jäid välispoliitilisse isolatsiooni. Teise maailmasõja puhkedes kuulutas Eesti end neutraalseks ning ei korraldanud mobilisatsiooni ega teinud muid ettevalmistusi võimaliku välisagressiooni tõrjumiseks.
Stalin ei viitnud NSV Liidu huvide teoks tegemisel aega: 28. septembril 1939. aastal surus Moskva Eesti-Vene piirile koondatud lahinguvalmis vägede toel Eestile peale nn. vastastikuse abistamise lepingu, mis andis NSV Liidule õiguse tuua Eestisse loodavatesse sõjaväebaasidesse mere- ja õhujõud ning 25 000 nõukogude sõdurit (Eestil oli teenistuses pisut üle 15 000 mehe). Sisuliselt muutus Eesti selle lepinguga bolðevistliku idanaabri protektoraadiks. Moskva plaanidest teadlikud Berliini võimud kutsusid Eestis elavaid baltisakslasi “naasma kodumaale” ning üleskutsele vastates siirduski aastatel 1939–1941 Saksamaale üle 20 000 inimese.
Balti riikidega sarnase ultimaatumi saanud Eesti põhjanaaber Soome lükkas selle tagasi ning 1939. aasta novembri lõpus alustas Nõukogude Liit Soome vastu otsest sõjategevust. 1940. aasta märtsini kestnud Talvesõja kestel kasutasid Punaarmee õhujõud Soome linnade pommitamiseks järjekindlalt ka Eestisse rajatud lennuväebaase. Eesti valitsus ei julgenud protesteerida, ent sadu eestlastest vabatahtlikke läks Rootsi kaudu või üle jäätunud Soome lahe põhjanaabritele appi.
Nõukogude otsene agressioon Balti riikide vastu vallandus
1940. aasta juunis, mil maailma tähelepanu oli keskendunud sõjategevusele Lääne-Euroopas, kus 14. juunil langes sakslaste kätte Pariis. Süüdistades Eestit Nõukogude Liidu vastase liidu loomises Läti ja Leeduga, nõudis Moskva ultimatiivselt uusi järeleandmisi, sealhulgas täiendavate vägede lubamist Eesti territooriumile. Selleks hetkeks oli riik Punaarmee poolt maalt, merelt ja õhust ümber piiratud: lisaks piirilt ähvardavatele ülekaalukatele üksustele viidi lahinguvalmidusse ka baasides asuvad väeosad. Rahvusvahelise isolatsiooni tingimustes alistus valitsus sõjalise vastupanuta ning paari päeva jooksul okupeeriti riik piirilt ja baasidest lähtunud enam kui 100 000 punaarmeelase poolt.

Minu Pärnu vanaema, kes oli maailma parim kokk, ühtaegu peeneim ja lihtsaim daam, tugev naine ja ilus inimene ning kelle kaudu on säilinud ajakirja “Kõigile” number, oli siis 29-aastane.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud Tagged With: heietus

Previous Post: « Palju õnne, Eestimaa!
Next Post: Sealihapada sibula, ploomi, porgandi ja sortsu viskiga »

Reader Interactions

Comments

  1. Tuuli

    veebruar 28, 2010 at 4:53 p.l.

    Väga põnev ja hariv lugemine. See esiemade teema on hakanud ka mind järjest rohkem köitma – eriti peale seda, kui pole enam ei ema ega vanaema, kellelt otse küsida. Võib-olla tulebki ise mingite verstapostideni jõuda, enne, kui alles taipad üle õla tagasi vaadata. Aegu, kus meie vanaemad elasid, ei oska ka kõige parema tahtmise juures lõpuni ette kujutada ja meil on kirjeldamatult vedanud, et saame olla siin ja praegu.

    Vasta
  2. Mari-Liis

    veebruar 28, 2010 at 6:09 p.l.

    mnjahh…enda puhul täheldan ka positiivset seost vanuse ja nostalgilisuse vahel 😛

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

SUVIKÕRVITSAUPUTUS?!? Vajuta pildile ja leiad palju häid ideid selle leevendamiseks

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Valge sõstra marmelaad angervaksaga

Vabariigi aastapäev: odrajahukarask, põrsakints, jõhvika-toorjuustukook, jäine vaarika-beseekook ja muud

Külm peedisupp

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Pähkipõhjal mustikatarretise kook
  • Nõutu kokkaja, Pähkipõhjal mustikatarretise kook
  • Mari-Liis Ilover, Peediorsoto
  • Kärt, Peediorsoto
  • Mari-Liis Ilover, Mahlased ja vürtsikad kõrvitsamuffinid

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Bataat, lehtkapsas ja läätsed

Kalafileepulga-burks

Palju õnne, Eestimaa!

Kanasüdamed aprikooside ja konjakiga koorekastmes

Valge šokolaadi ja sidruniga tassikoogid

Kikerhernepannkoogid (ka socca, farinata jt toredate nimede all tuntud)

Jälgi ka instagramis

POLENTA METSASEENTEGA 💛Mida enam sügise poole, POLENTA METSASEENTEGA 💛Mida enam sügise poole, seda rohkem hing ihkab tummisemate toitude järgi. Täpselt sinnasamasse comfort food’i kategooriasse, kus kaua haudunud pajaroad, lohutavad supid ja vürtsikad karrid, kuulub ka polenta. Aurav, kohev, pehme ja soojendav polenta! Ta sobib lisandiks näiteks liharaguu või köögiviljakastme juurde nagu kartulipuder, riis või pasta. Aga saab ka teistpidi: polenta on staar ja tema juurde võib sättida erinevaid lisandeid. Karamelliseeritud sibulat, küüslauguga hautatud lehtkapsast, rebitud sealiha, röstitud tomateid ja praegu loomulikult seeni!
Kirjutasin blogis polenta keetmisest ja ka sellest, mida head saab järele jäänud polentast valmistada. Link blogisse viib biost!
.
Kasutasin selle toidu tegemiseks Gemossi kauplusest pärit JUST NATURE polentat. JUST NATURE tootesarjas on tore valik kvaliteetsetest pähklitest, seemnetest, kuivatatud puuviljadest, teraviljadest, kaunviljadest ja jahudest. Nagu nad ise pakendil ütlevad, linnutoit inimestele 😀 Osad toodetest on mahedad, polenta nende hulgas. Mul on teile hea uudis! Nimelt saan jagada sooduskoodi JUSTMARILIISNATURE10, mis annab 10% soodustust kõigilt JUST NATURE toodetelt shop.gemoss.ee veebipoes. Sooduskood kehtib aasta lõpuni.
Õunte ja soolakaramelliga PANNKOOGITORT🥞 🥞🥞
Lihtne magusaamps nädalavahetusse, arvestades, et pannkoogid on juba valmis 👍Viči õhukesed pannkoogid Crêpes Natural sobivad kõigeks, soolaste või magusate lisanditega ja kasvõi sellekssamaks nädalavahetuse õunatordiks. Hea on neid sügavkülmast haarata, kui isu tuleb. Mulle meeldivad need krepid eelkõige sellepärast, et on puhta koostisega, imeõhukesed ja sugugi mitte rasvased. Siin pannkoogitordis tuleks kasutada hapukamaid õunu. Ja soolakaramell las jahtub kindlasti enne koogi vahele määrimist ära. Muu kõik videos näha ja retsept on kommentaarides ka. 
Toredat nädalavahetust! 🍁
.
.
#annkoogid #crepes #kokkamine #retseptid #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisiliver #koostöö @vici.eesti
🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb ni 🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb nimi sellest, et imeõhukesed õunaviilud justkui kaovad küpsetamisel koogi sees ära, neid pole eriti näha. Kuid seda ainult visuaalselt, sest tegelikult on õunu koogis palju-palju, lausa uputab! Ja kõike seda hoiab koos vaid õige väheke vanillimaitselist tainast, mis mõjub pigem nagu kreem mahlaste õunakihtide vahel.  Aga üks mu tuttav, kes seda kooki mitu korda teinud, arvab, et nimi tuleb sellest, et kook saab lihtsalt nii kiiresti otsa. 
“Mis selle hea koogi nimi on?”
“Mis koogi?”
“No selle, mis just laual oli. Ähh, polegi enam! See on ju nähtamatu õunakook!”
Retsept on kommentaaris ja blogis ka.
.
.
#gateauinvisibleauxpommes #õunakook #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #küpsetamine #kokkamine #retseptid
Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohke Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohkem häid pirne, kui niisama süüa jaksad, siis lahendus on siin: PIRNIMOOS ingveri ja sidruniga! Hea magustoiduks Kreeka jogurtiga või hoopis croissanti vahel. Täiega lemmik krõbedal crostinil koos sinihallitusjuustuga 😋 
Retsept ilmus tegelikult juba aastaid tagasi kokaraamatus “Moosad moosid”, aga on ka blogis ilusti leitav, pane otsingusse lihtsalt “pirnimoos”. Kes mu pikki blogiheietusi lugeda ei viitsi, siis retsept on tegelikult lihtne: 

Pirnimoos ingveriga
🍋1 sidrun
🍐1,2 kg kooritud, puhastatud ja kuubikuteks lõigatud pirne
💧3-4 dl vett (oleneb pirnide mahlasusest)
👍4 sl riivitud ingverijuurt
🍬600 g moosisuhkrut

Riivi sidrunilt koor, pressi poolikutest välja mahl. Tõsta kõik ained peale suhkru potti, sega läbi. Kui pirnid on väga mahlased piisab vähemast lisatud veest.
Keeda kaane all madalal kuumusel 15 minutit. Lisa suhkur, keeda ilma kaaneta veel 15 minutit. Tõsta kuumalt purkidesse, kaaneta.
Moosi tuleb sellest kogusest umbes 1,2 liitrit.
.
.
#pirnid #moos #retseptid #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover
Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto? Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto?
KREEMJAS KANA-KUKESEENEKASTE! Seda peaks tegema ju KREEMJAS KANA-KUKESEENEKASTE! Seda peaks tegema juba nimetuse pärast, sest kõik need kanad ja kuked 😀...ehh, eesti keel! Aga tegelikult sobivad kana ja kukeseened ka maitselt imehästi kokku. Philadelphia toorjuustust tehtud kaste seob kõik kokku mõnusaks kodutoiduks. Retsept on siin:
✔️500 g kanafileed
✔️2+2 sl oliiviõli
✔️2 küüslauguküünt
✔️300 g kukeseeni
✔️3 dl kanapuljongit
✔️200 g Philadelphia maitsestamata toorjuustu
✔️2-3 sl värsket hakitud peterselli
✔️soola, pipart

Lõika kanafilee tükkideks. Kui kasutad juba niigi väiksemaid kanafilee sisetükke, pole tarvis seda teha. Kuumuta pannil 2 sl õli ja prae kanatükid kuldseks, umbes 10 minutit. Maitsesta soola ja pipraga. Tõsta pannilt ära taldrikule ootele. Lisa pannile veel 2 sl õli. Haki küüslauguküüned ja prae kergelt läbi, umbes minutijagu. Nüüd vala pannile kukeseeened, suuremad tükeldatult. Prae segades, kuni seened on küpsed, u 10 minutit. Vala pannile kanapuljong ja lase vulisedes keema. Nüüd lisa toorjuust. Kasutada võib ükskõik millist Philadelphia maitsestamata toorjuustu. Mulle meeldib siin kastmes Original, aga sobivad ka Light, laktoosivaba ja Proteiini. Sega toorjuust puljongiga ühtlaseks. Pane kanatükid pannile kastmesse ja lase 5 minutit kõigel kooso keeda. Lisa veel soola, pipart ja hakitud peterselli.
Kastme kõrvale sobib riis, kinoa, kartulid või miks mitte, pasta.
Kanafilee asemel on igati 👍 kintsuliha, prae seda lihtsalt veidi kauem.
.
.
#kana #kukeseened #retsept #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #koostöö @philadelphia_eesti

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja