• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  • 0,00 €

Kõigile!

veebruar 28, 2010 by Mari-Liis Ilover 2 kommentaari

Võlgnen selgituse blogi uue päisefoto osas. Ajakiri “Kõigile”, perekonna ja kodude kuukiri, ilmus Eestis aastatel 1936-1940.

Läbi küüditamise, mitme kolimise, tulekahju, riigikordade vahetuse, isikliku ja üldrahvaliku traagika, mingil täiesti müstilisel moel, on meie peres säilinud 1940. aasta veebruarinumber. Vabariigi aastapäevast – ei sõnakestki. Poliitilisest olukorrast- ei sõnakestki. Väike viide vaid pildiallkirjana:

Tekst on viletsalt näha, toon selle siin eraldi ära:
“Laud, kaetud ilma linata, pole praegusel ajal enam uudis! Ega või ka öelda, et ta poleks esteetiline ning ajal, mil iga hetk võib ähvardada õhuhäire, igatahes praktiline. Näeme siin ka rakendatud noid kokkuhoiu põhimõtteid, mis väljendatud meie 10 käsus. ”
Esteetiline ja praktiline linata laud 🙂
Need 10 käsku, mida mainitakse, on eespool ajakirjas antud õpetussõnad, kuidas kokku hoida söögi ostmisel ja valmistamisel raskel ajal.
Ajakirjas on palju toredaid retsepte. Pliinid lähevad tegemisele:
Nüüd väike ajaloo kursus, milles selgub, et minu käes oleva ajakirja ilmumise ajal olid vene väed Molotov-Ribbentropi pakti tulemusel Eestis juba sees, täieliku okupatsioonini oli aega veel 4 kuud. Järgnev tekst pärit võrguentsüklopeediast Estonica.
1930. aastate lõpul Leedu, Läti ja Eesti juhtide erineval määral ilmnenud Saksa-orientatsioon osutus väga lühinägelikuks: kuna loodeti jõudude tasakaalu püsimisele Moskva ja Berliini vahel, ei osatud ette näha viimaste omavahelist kokkumängu. 1939. aasta 23. augustil sõlmitud Nõukogude-Saksa mittekallaletungilepingu (tuntud ka Hitler-Stalini või Molotovi-Ribbentropi pakti nime all) salajase lisaprotokolliga Moskva mõjusfääri määratud Baltimaad jäid välispoliitilisse isolatsiooni. Teise maailmasõja puhkedes kuulutas Eesti end neutraalseks ning ei korraldanud mobilisatsiooni ega teinud muid ettevalmistusi võimaliku välisagressiooni tõrjumiseks.
Stalin ei viitnud NSV Liidu huvide teoks tegemisel aega: 28. septembril 1939. aastal surus Moskva Eesti-Vene piirile koondatud lahinguvalmis vägede toel Eestile peale nn. vastastikuse abistamise lepingu, mis andis NSV Liidule õiguse tuua Eestisse loodavatesse sõjaväebaasidesse mere- ja õhujõud ning 25 000 nõukogude sõdurit (Eestil oli teenistuses pisut üle 15 000 mehe). Sisuliselt muutus Eesti selle lepinguga bolðevistliku idanaabri protektoraadiks. Moskva plaanidest teadlikud Berliini võimud kutsusid Eestis elavaid baltisakslasi “naasma kodumaale” ning üleskutsele vastates siirduski aastatel 1939–1941 Saksamaale üle 20 000 inimese.
Balti riikidega sarnase ultimaatumi saanud Eesti põhjanaaber Soome lükkas selle tagasi ning 1939. aasta novembri lõpus alustas Nõukogude Liit Soome vastu otsest sõjategevust. 1940. aasta märtsini kestnud Talvesõja kestel kasutasid Punaarmee õhujõud Soome linnade pommitamiseks järjekindlalt ka Eestisse rajatud lennuväebaase. Eesti valitsus ei julgenud protesteerida, ent sadu eestlastest vabatahtlikke läks Rootsi kaudu või üle jäätunud Soome lahe põhjanaabritele appi.
Nõukogude otsene agressioon Balti riikide vastu vallandus
1940. aasta juunis, mil maailma tähelepanu oli keskendunud sõjategevusele Lääne-Euroopas, kus 14. juunil langes sakslaste kätte Pariis. Süüdistades Eestit Nõukogude Liidu vastase liidu loomises Läti ja Leeduga, nõudis Moskva ultimatiivselt uusi järeleandmisi, sealhulgas täiendavate vägede lubamist Eesti territooriumile. Selleks hetkeks oli riik Punaarmee poolt maalt, merelt ja õhust ümber piiratud: lisaks piirilt ähvardavatele ülekaalukatele üksustele viidi lahinguvalmidusse ka baasides asuvad väeosad. Rahvusvahelise isolatsiooni tingimustes alistus valitsus sõjalise vastupanuta ning paari päeva jooksul okupeeriti riik piirilt ja baasidest lähtunud enam kui 100 000 punaarmeelase poolt.

Minu Pärnu vanaema, kes oli maailma parim kokk, ühtaegu peeneim ja lihtsaim daam, tugev naine ja ilus inimene ning kelle kaudu on säilinud ajakirja “Kõigile” number, oli siis 29-aastane.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud Tagged With: heietus

Previous Post: « Palju õnne, Eestimaa!
Next Post: Sealihapada sibula, ploomi, porgandi ja sortsu viskiga »

Reader Interactions

Comments

  1. Tuuli

    veebruar 28, 2010 at 4:53 p.l.

    Väga põnev ja hariv lugemine. See esiemade teema on hakanud ka mind järjest rohkem köitma – eriti peale seda, kui pole enam ei ema ega vanaema, kellelt otse küsida. Võib-olla tulebki ise mingite verstapostideni jõuda, enne, kui alles taipad üle õla tagasi vaadata. Aegu, kus meie vanaemad elasid, ei oska ka kõige parema tahtmise juures lõpuni ette kujutada ja meil on kirjeldamatult vedanud, et saame olla siin ja praegu.

    Vasta
  2. Mari-Liis

    veebruar 28, 2010 at 6:09 p.l.

    mnjahh…enda puhul täheldan ka positiivset seost vanuse ja nostalgilisuse vahel 😛

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Nähtamatu õunakook ehk Gâteau Invisible aux pommes

Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised

Vürtsikilumääre

Värsked kommentaarid

  • Kerli, Sõir
  • Mari-Liis Ilover, Kevadroheline hernesupp
  • Mari-Liis Ilover, Kevadroheline hernesupp
  • Anonüümne, Kevadroheline hernesupp
  • Aime, Kevadroheline hernesupp

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber riis salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Kokteil sügisesse: Blossa 22 Hurricane Spritz

Kaks heeringahõrgutist: parimate pidude HEERINGASALAT heeringamarjaga ja HEERINGATARTAR tatrapliinidega

Metsmaasikad

Viini šnitsel

Piña Colada kook (täiesti taimne toorkook)

Pisikesed brownie-koogid

Jälgi ka instagramis

Beseega marjakook 😋 Kevad seab end küll alles Beseega marjakook 😋 Kevad seab end küll alles tasapisi sisse, aga suvi ja marjaaeg polegi ju enam teab mis kaugel. Nii et tuleks kriitilise pilguga sügavkülmik üle vaadata ja tasapisi hakata ruumi tegema uuele saagile. See kook sündiski paljuski sellepärast. Pealegi täiendavad hapukad marjad selle koogi magusat beseekihti lihtsalt suurepäraselt! Ja kui ükskord suur sumisev suvi käes, teeme sama koogi värskete päikeseküpsete marjadega! 🍓🫐Beseega marjakoogi (see ei ole Brita! 😉)retsept on blogis ja link sinna viib biost.
.
.
#kook #koogiretsept #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #retseptid #dansukker
Kevad trügib taldrikule ja mul ei ole selle vastu Kevad trügib taldrikule ja mul ei ole selle vastu mitte kõige vähematki. Ilmselt ostan ndv-ks poest heleroosad välismaa rabarberid ka ja teen esimese rabarberikoogi. Ei jõua kodumaiseid oodata, talv on niigi megapikk sel aastal olnud, tahaks juba rohkem ja kiiremini kevadet!
💚☀️💚 
KEVADROHELINE HERNESUPP
neljale

✔️1 kartul
✔️6 dl köögivilja- või kanapuljongit
✔️1 porru (valge ja heleroheline osa)
✔️1 küüslauguküüs
✔️300 g külmutatud herneid 
✔️100 g värskeid spinatilehti
✔️sidrunimahla
✔️3-4 sl hapukoort v vahukoort
✔️pakk õhukesi suitsupeekoniviile (150 g)
✔️soola, musta pipart
✔️murulauku või rohelist sibulat või pisikesi salatkressi võrseid/hernevõrseid

Aja puljong keema. Tükelda kartul ja tõsta puljongisse keema. Kuumuta pannil 1 sl võid ja 1 sl oliiviõli. Tükelda porru ja haki küüslauk. Prae pannil rasvas läbi, u 5 min. Vala potti kartulite juurde keema. 
Kui kartulid on pehmed, vala potti ka herned ja spinat. Lase läbi kuumeneda. Maitsesta soolaga. Püreesta supp. 
Vala potti tagasi ja sega hulka koor. Maitsesta supp sidrunimahla, soola ja pipraga.
Supikeetmisega samal ajal küpseta peekoniviilud pannil või ahjus krõbedaks. 
Serveerimisel nirista supile veidi oliiviõli, jahvata musta pipart, lao peale peekoniviilud ja puista maitserohelist.
.
.
#supp #soup #retseptid #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #foodblogger
Olen mõnda aega nüüd köögis möllanud Thermom Olen mõnda aega nüüd köögis möllanud Thermomixiga ja tuleb tunnistada, et meist on saanud suured sõbrad. Sest me mõlema kirg on kokkamine ja ideid ajab üle ääre 😀 Minul peas, Thermomixil sisseehitatud kokaraamatus, kus on kümneid tuhandeid retsepte.
Jagan üht maitsvat ja kiirelt valmivat õhtusöögiideed, mille muudab luksuslikuks siidine Hollandi kaste. Thermomix saab selle kõigega hakkama paari nupulevajutusega, ei mingit kuumaveevannil kloppimist ega tükkiminemisohtu. Kõik valmib poole tunniga ja musti nõusid praktiliselt polegi. Retsept kommentaaris! 
.
#thermomix #koostöö #thermomixeesti #tm6 #maitsetemaailm #retseptid #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #hollandaise #steamedsalmonandveggies
☘️IIRI SOODASAI Tänase Patrikupäeva (St Patr ☘️IIRI SOODASAI
Tänase Patrikupäeva (St Patrick’s Day) puhul eriti kohane, aga muidu ka: käär värsket sooja omaküpsetatud saia maitseb võrratult hästi ja see on üks kindlamaid fakte maailmas üldse 😀. Iiri soodasaial pole tarvis pärmi ega kerkimisaega, saiaisu tekkimisest esimese ampsuni kulub tunnike. Lemmikmoosi või ürdi-küüslauguvõiga, pestoga, oliiviõlisse dippides või lihtsalt või ja mõne soolahelbega- hea igatmoodi!

Iiri soodasai
1 päts

150 g täistera-kaerajahu
30 g kaerahelbeid
280 g nisujahu
2 tl söögisoodat
1 tl suhkrut
1 tl soola
3,5 dl petti
1 muna (M)
määrimiseks muna, pealeraputamiseks kaerahelbeid

Kuumuta ahi 230 kraadini. Sega omavahel kuivad ained. Sega eraldi kausis omavahel pett ja muna. Tee kuivainete keskele süvend ja vala sinna peti-munasegu. Sega puulusikaga õrnalt väljast keskele. kuni kõik on ühtlane. Hoidu ülesegamisest. Tainas jääb üsna kleepuv ja niiske, nii see peabki olema. Kui tainas on käsitlemiseks liiga vedel, lisa veidi jahu. Kui liiga kuiv, lisa petti. Vormi tainast jahuste käte abil ümar pehme päts ja tõsta see küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Määri pealt lahtiklopitud munaga ja puista peale veidi kaerahelbeid. Lõika terava noaga pätsi sisse 2-3 sentimeetri sügavune sügav rist. Tõsta nüüd kohe ahju, sest sooda juba asus tegudele. Küpseta saia 230 kraadi juures 15 minutit. Alanda temperatuuri 200 kraadini ja küpseta veel u 25 minutit, kuni sai on pealt kõva ja kuldne ning kumiseb koputades. Lase saial enne lahtilõikamist 10-15 minutit jahtuda.
.
.
#irishsodabread #baking #küpsetamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #retseptid #foodblogger
Langkawi Skybridge & Cable Car. 🚡⛰️Kahe kõ Langkawi Skybridge & Cable Car. 🚡⛰️Kahe kõrge mäe vahele on ehitatud sild, kuhu saab vaid köisraudteega. Klaasseintega kabiinis sõites imetled troopilist rohelust, koskesid, merd, saari… meeletu avarus! Skybridge on tõeline inseneriime, toetudes vaid ühele talale, mille küljes silda toestavad trossid. Kõik silla osad viidi ehitamisel helikopteriga mäe otsa ja pandi seal kokku. Väga äge elamus! Sobib neile, kel kõrgustega head suhted 😀
.
.
#Langkawi #skybridge
Parim lõuna selle kuumaga ☀️🥥 Tegelikult o Parim lõuna selle kuumaga ☀️🥥 Tegelikult on muidugi toit ka siin super, maitsev segu erinevatest Aasia nurkadest. Kahjuks ei jaksa nii palju süüa, et kõike maitsta, mida tahaks! Võtan ennast varsti kokku ja stooritan ka maitseelamustest 🍜 🦐🐟 🍚🦀
.
.
#langkawi #malaysia #coconutwater

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja