• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
  • Videoretseptid
  • Info ja kontakt
    • Müügitingimused
    • Privaatsuspoliitika

3 värsket mahla igasse päeva

september 23, 2020 by Mari-Liis Ilover 2 kommentaari

Sellerimahl, tõeline powershot

Olen nüüd juba mõnda aega olnud Blendteci blenderi rahulolev kasutaja. Kes mu Instagrami kontot jälgivad, on ehk juba näinud videot, kuidas sellega sooja püreesuppi teen (jaa, pliiti ei ole vaja, blender ise teebki sooja supi ühe nupulevajutusega), smuutit suristan ja muid vilksatusi. Need on praegugi highlights’ides olemas, kui on huvi, saate vaadata. Olgu siinkohal kohe selguse huvides öeldud, et et fotodel olevat blenderit (Blendtec Professional 800, heli summutava kattega) ma ise ei ostnud, see on Blendteci poolt koostöö raames saadud. Mu köögis katsetamiseks ja proovimiseks. Et saaksin õnnestumisi ja ideid jagada teilegi 😊.

Mõtlesin, et kirjutan seekord blogisse toormahladest, mida on Blendteciga eriti mõnus teha. Mitte pikalt säilitatavatest sõstra- või õunamahlast, vaid just värskelt pressitud mahladest, mida saad kasvõi iga päev endale uuel moel valmistada. Tavaliselt kasutatakse selleks nn. aeglast mahlapressi, mis teeb samuti värsketest viljadest mahla. Eemaldades paraku samas kiudaineid täis ja muuski mõttes väga toitainerikka viljaliha. Blendteci mahlafunktsioon aga töötab enam-vähem smuuti põhimõttel: laod aga kõik viljad masinasse, lisad veidi vett ja töötled siledaks joogiks. Tegu on väga võimsa blenderiga ja ka smuuti saab temaga hästi ühtlane ja siidine. Aga mahla tegemise programm on veelgi võimsam, masin sõna otseses mõttes pulveriseerib kõik mikroosakesteks ja tulemuseks jääb täiesti ühtlane jook. Milles on alles puu- ja köögiviljades sisalduvad nii vajalikud kiudained!

Samas, kui on soov teha viljalihavaba mahla (valin ise mõnikord siiski ka selle tee, et saata vitamiinišott kiirelt vereringlusse), siis saab vabalt blenderis tehtud mahla lihtsalt hästi tihedal sõelal või kahekordse marliga kaetud sõelal lihtsalt läbi nõrutada. See võtab aega maksimaalselt ühe minuti. Kui sul on olemas spetsiaalne pähklipiimade tegemise kott (nut milk bag) – selline kangast või muust materjalist kotike, läbi mille mandlipiima näiteks hea nõrutada – siis see sobib samuti selge mahla tegemiseks ideaalselt. Selge joogina teen näiteks sellerimahla.

Aga asungi siis kohe retseptide juurde! Kõigepealt maailmas laineid lööv, väidetavalt imerohuna toimiv

  1. SELLERIMAHL
Sellerimahla tegemiseks vajad punti sellerit ja soovi korral maitseks veidi laimimahla ja jupikest ingverit.

Sellerimahla-buum sai alguse Anthony William’si raamatust Medical Medium. Meditsiinimeediumi kodulehe andmetel on sellerimahla abil miljonid inimesed oma tervise korda saanud. Toitumisnõustaja koolituse läbinuna, skeptiku ja ratsionaalse jalad-maas-inimesena suhtun sellesse väitesse teatud reservatsiooniga. Tõenäoliselt siiski seller, nagu tegelikult mitte ükski toiduaine, ei saa üksi tegelikult raskeid haigusi (vähk, autoimmuunhaigused, südame-veresoonkonna rasked tõved) ravida. Kuid ilmselgelt aitab tugevdada tervist ja seeläbi vältida haigestumist! Seller kubiseb antioksüdantidest ja fütotoitainetest, mis aitavad püsida meil tervena ja vältida haigusi külmetustest raskemate põletike ja veelgi hullemate tõvedeni. Selleris sisalduvad ained toimivad veresuhkru reguleerijatena, niisamuti aitavad korrastada seedimist. Viimast eelkõige tänu selleris sisalduvatele sooladele – neid on tunda ka sellerimahla maitses, mis ongi naturaalselt soolakas. Ja last but not least – selleri kõrge veesisaldus ja elektrolüüdid mõjuvad nahale superhästi, aidates hoida niiskuse tasakaalu naharakkudes. Selleris leiduvad vitamiinid on kehale abiks kollageeni tootmisel ja nõnda on lootust nooruslikku välimust kauem säilitada. Ühesõnaga, plusse kui palju! Nii et üks klaas sellerimahla päevas kindlasti mööda külgi maha ei jookse. Kogust soovitatakse tasapisi tõsta kuni poole liitrini ja juua see hommikul enne sööki.

Sellerimahla värv juba reedab, et selles sisaldub nii mõndagi kasulikku

Sellerimahl
2 klaasi

1 suur punt sellerit
maitseks poole laimi mahl ja sentimeetri pikkune jupike ingverit (neid ei pea lisama, aga mahla maitse on nii oluliselt parem)
1 dl vett

Tükelda seller robustseteks juppideks ja tõsta koos laimist välja pigistatud mahla, ingverijupi ja veega blenderisse. Töötle mahlafunktsiooni kasutades (Blendtecil porgandipildiga nupp) paksuks viljalihaga mahlaks. Nõruta läbi hästi tiheda sõela või marliga kaetud sõela. Vala klaasidesse. Cheers!

2. KULDKOLLANE PORGANDI-APELSINI-ANANASSI MAHL

Seda mahla ma ei nõruta, vaid joon paksu viljalihaga mahlana. Nii saab keha vajalikke kiudaineid, mida köögi- ja puuviljades on kuhjaga, kuid selge mahla joomisel jääme paraku neist ilma. Nii et – kui on tarvis kiiret vitamiinilaksu ja energiaboosti, joo selget toormahla, kui soovid ka kiudaineid, vali smuutilaadne paks toormahl! Mõlemad on head ja kasulikud nii või teisiti.
Viljalihaga mahla puhul pole vähetähtis asjaolu, et midagi ei pea ära viskama. Mis omakorda tähendab vähem süümekaid raiskamise pärast. Selge toormahla puhul läheb tahke osa ju tavaliselt kõige kaduva teed, kui sa just ei viitsi alati sellest midagi meisterdada, nagu näiteks ahjuplaadil krõpsudeks kuivatada vms.

Tervist täis koostisosad: porgand, apelsin, anananass

Selle mahla tegemine käib nii:

1 apelsin
2-3 porgandit
veerand ananassi
1 dl vett

(juhis on peale fotot)

Lõika apelsinilt otsad. Tõsta vili püsti suurele taldrikule. Lõika noaga koor piki viljaliha ära, nii et eemaldad ka valge kooreosa (see on kibe, ära blenderisse pane). Järele jääbki täiesti koorevaba ümar tsitrusvili. Puhasta ja tükelda ananass, lõika porgand juppideks. Tõsta kõik blenderisse, lisa ka vesi. Töötle paksuks viljalihaga mahlaks. Vala klaasidesse. Joo terviseks. Koguseliselt saab 2-3 klaasitäit.

Viljalihaga värskelt valmistatud toormahlas on alles kõik see, mis tervetes viljadeski. Vitamiinidest ja mineraalainetest kiudaineteni.

3. ROHELINE MAHL

Rohelise mahla staar on spinat. Ülejäänu lisan tavaliselt vastavalt kapi sisule või sellele, mis tundub parasjagu sobivat. Palja spinatimahla maitse ei tundu üleliia ahvatlev, aga kui juurde sokutada veel kurki, õuna, ananassi ja sortsule laimimahla, on tegu vägagi mõnusa ja maitsva vitamiini- ja mineraalainete pommiga. Rohelise mahla nõrutan läbi marliga kaetud sõela ja joon kiire energiaboostina.

Mahla värvib roheliseks spinat. Ülejäänud koostisosi võid varieerida. Näiteks õuna asemel pirn, ananassi asemel mango, kurgi asemel melon jne.

Rohelise mahla tegemiseks on vaja:

2 suurt peotäit värsket beebispinatit
1 õun
3 lühikest kurki
veerand ananassi
poole laimi mahl
1 dl vett

Tükelda õun, kurk ja ananass. Tõsta koos muude ainetega blenderisse nii, et spinat kui pehmeim koostisosa on kõige all ja õun kui kõige kõvem, peal. Töötle viljalihaga mahlaks. Nõruta läbi hästi tiheda sõela või marliga kaetud sõela. Vala klaasidesse. Joo kohe. Koguseliselt saab 2 klaasitäit mahla.

Roheline mahl enne sõelal nõrutamist. Hea ka niimoodi!
Kui tahad, et toitained hästi kiirelt imenduksid, lase mahl läbi tiheda sõela. Roheline mahl meeldib mulle just niimoodi.

Veel mõni nipp toormahlade tegemisel:

  • Temperatuur. Viljade purustamine toimub suure jõu abil ja tekkiv energia muudab mahla toatemperatuurist veidike soojemaks. Mitte supisoojaks, aga päris külm ta ka pole. Kui tahad täiesti külma jooki, lisa blenderdamisel kannu mõned jäätükid või jahuta jook kiirelt enne joomist jääkuubikute abil.
  • Joo kohe! Nii on värskelt valmistatud toormahl kõige maitsvam ja sisaldab suures koguses vitamiine, mineraalaineid ja muud kasulikku.
  • Viljade ettevalmistamine. Pritsimata puuvilju (õunad, pirnid, ploomid, kiivid jne) koorida pole vaja. Eemalda aga kindlasti luuviljadelt kivid. Tsitruselised koori nii, et eemaldad ka kibeda valge kihi, mis asub koore all. Juurvilju nagu näiteks porgand ei ole vaja koorida, pese lihtsalt hoolsalt puhtaks.

_____________________________________________________________________________

Blendteci tooted on võimsad ja kvaliteetsed, sestap ka hind vastav. Kui tekkis huvi ka enda kööki selline äge aparaat soetada, siis mul on hea meel pakkuda kahte sooduskoodi:

-veebipoest blendtec.ee blenderit ostes saad koodiga “mariliis10” 10% soodustust

-kui aga sisestad samal lehel ostu tehes koodi “mariliistwister“, saad tavahinnaga blenderit ostes kaasa tasuta Twister kannu. See on eriti sobilik paksemate ja tihkete-kleepuvate segude blenderdamiseks nagu näiteks pähklivõid, energiapallid vms.

Mudelitega saab tutvuda siin.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Hommikusöögid, Joogid, Retseptid, Taimetoit, Tervislik Tagged With: jook

Previous Post: « Seenerassolnik
Next Post: Kõrvitsamoos apelsini ja ingveriga »

Reader Interactions

Comments

  1. Anneli Siig

    oktoober 18, 2020 at 8:19 e.l.

    Tere, kas teie kood mariliistwister enam ei kehti?

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      oktoober 18, 2020 at 9:05 e.l.

      Tere, Anneli! Töötab ikka, see on täitsa püsiv kood. Kui on muresid, andke palun teada, vaatame koos üle:)

      Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Kanamaksa ja -filee yakitori vardad kimchi-riisiga
  • Soe salat kana, seente ja köögiviljadega
  • Pärlendav juustukook valge šokolaadiga
  • Heeringaterriin kalamarjaga

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Jane, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Mari-Liis Ilover, Ukraina borš ja pampuškad
  • Mari-Liis Ilover, Marineeritud praetud räimed
  • Mari-Liis Ilover, Banoffee kook (veelgi parem)

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Kaks hilissuvist päeva Helsingis, ikka kulinaarselt. 1. päev.

Porru-oasupp lehtkapsa ja peekoniga

Chia ja kookospiima puding

Apelsini-ricottatäidisega rullbiskviit (toortatrajahust)

Matcha-rabarberi beseekook

Kukeseentega täidetud suvikõrvits

Jälgi mind ka Instagramis

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja

 

Loading Comments...