Täpselt niisamuti nagu puraviku- ja kõrvitsarisoto on kohustuslikud sügisel, ei kujuta ma kevade tulekut ette ilma risoto Primaverata. Sügis-talviste tummiste ja sügavate maitsete ning värvide asemel nõuavad nii maitse- kui nägemismeeled nüüd midagi muud. Midagi kergemat, õrnemat, heledamat, värskemat. Risoto Primavera kuulubki kevadesse täpselt samamoodi nagu nagu silmi kissitama panev ere päike, sooja majaseina ääres lume alt välja trüginud lumikellukesed või magusvärske vahtramahl.
Primavera (kevad itaalia keeles) võib olla lisaks risotole ka pasta, minestrone või kasvõi salat. Tähtis on see, et kasutatud köögiviljad on kevadehõngulised. Meil siin muidugi pole veel ükski kevadine köögivili veel nina mullast välja pistnud. Ja üldse, Eesti spargel on nii haruldane imeloom, et kui ainult sellele lootma jääda, jäävadki kõik sparglitoidud söömata. Nii et siinkohal pigistan silma kinni ja laon oma risotosse rõõmsalt mujalt toodud värskust ja rohelust. Siin retseptis on sparglid, rohelised herned ja suhkruhernekaunad, aga samahästi võib kasutada ka peenikesi aedoakaunu, spinatit, noort suvikõrvitsat ja muud rohelist. Mõnikord pannakse risoto Primaverasse ka porgandeid. See on siis tõesti õigustatud, kui porgandid on noored ja värsked, Ületalve seisnud porgandid ei ole siin kuidagi teemakohased ja neid ma pigem ei kasutaks.
Risoto on üks toitudest, mis tuleb valmis keeta vahetult enne söömist – nii on ta kreemjas ja pehme – nagu vaikselt voogav laine – just selline, nagu üks õige risoto olema peabki. Iseenesest on risoto valmistamine lihtne, lausa imelikult lihtne sedavõrd maitsvat tulemust arvestades. Küll aga tuleb arvestada paarikümne minutiga, mis tuleb pliidi ääres veeta risotot valvates ja kulbitäie kaupa puljongit lisades. seltsiks olles. See aeg on aga kindlasti kvaliteetselt (ja muidugi ka tulemusrikkalt) veedetud ja kulub kiiremini, kui seltsiks pokaal valget itaallast.
Risoto Primavera
Ettevalmistusaeg
Valmistusaeg
Kokku
Kogus kolmele
Koostisosad
1 sibul
2 küüslauguküünt
2-3 sl oliiviõli
100 ml valget veini
750 ml Food Studio aedviljapuljongit (sobib ka kanapuljong)
200 g risotoriisi
u 250 g sparglivarsi (1 punt)
suur peotäis (u 100 g) suhkruhernekaunu
150 g külmutatud rohelisi herneid
poolelt sidrunilt riivitud koor ja 1 sl sidrunimahla
50 g võid
50 g parmesani juustu
musta pipart
lisaks veel rohelist: hernevõrseid, rukolalehti, hakitud peterselli vms
Juhised
Haki sibul ja küüslauk hästi peeneks. Kuumuta pannil või paksu põhjaga potis oliiviõli ja lisa hakitud sibul. Prae madalal kuumusel, segades, u 5 minutit. Lisa hakitud küüslauk ja passeeri koos sibulaga paar minutit. Lisa riis ja prae segades, kuni kõik riisiterad on rasvainega kaetud ja riisiterade pealmine pind on muutunud läbipaistvaks. Kui seni toimus kogu tegevus pannil, vala kogu panni sisu nüüd potti. Kui valmistad risotot algusest peale potis, ei ole midagi kuhugi ümber vaja valada.
Kalla nüüd riisisegule vein, sega läbi ja lase sel aurustuda. Hakka kulbitäie kaupa, nagu ikka risoto puhul, lisama puljongit. Järgmine kulbitäis lisa siis, kui eelmine on riisi sisse imendunud. Sega riisi peale puljongi lisamist, et sellest eralduks võimalikult palju tärklist. Kokku kulub risoto keetmisele 18-20 minutit. Kõige lõpuks lisa risotosse tükikestena 50 g võid ja 50 g riivitud juustu. Lisa happeks ja värskuseks risotosse ka riivitud sidrunikoor ning u 1 sl sidrunimahla. Lase võil ja juustul sulada ning klopi risoto kohevaks. Täiuslik risoto on kreemjas ja pehme. Pigem vedel (aga mitte supp!), kui kuiv.
Risoto keetmisega samal ajal valmista ette ka köögiviljad. Kui kasutad minispargleid, ei pea neid väiksemaks lõikama. Kui kasutad pikki sparglivarsi (minu eelistus), tee nii: lõika sparglitelt tipud ja varred tükelda väiksemateks juppideks. Kui varre kõige alumine pool on kõva ja puitunud, viska see ära. Kuumuta potis soolaga maitsestatud vesi keema. Kui vesi keeb, lisa herned (ei pea eelnevalt sulatama, aga võib), suhkruhernekaunad ja sparglid: nii tipud kui tükeldatud varred. Blanšeeri minutijagu. Nõruta kohe. Kui tahad, et erkroheline värvus säiliks, võid nad kohe sõelal ka jääkülma veega üle valada. Jahtumise pärast pole tarvis muretseda, kuuma risotosse lisades soojenevad nad kohe jälle kenasti üles. Kui risoto on valmis, sega sparglid, herned ja suhkruhernekaunad risoto hulka.
Söö risotot kohe peale valmimist. Serveeri riivitud parmesani ja värskelt jahvatatud musta piprga. Lisa veelgi rohelist: rukolalehti, hernevõrseid, hakitud värsket peterselli või muud taolist.
Köök Itaalia
Postitus valmis koostöös Food Studio puljongitega
Marit
Hea Mari-Liis
Väga ilus kevadine postitus!
Huvitab ahjupott pildil – kas tohib küsida, millega tegu ja kas oled sellega rahul? 🙂
Soov soetada pikaaegset koostööpartnerit (potti) köögis ning valin Staubi ja Le Creuseti vahel – kuna hind on päris krõbe, on otsust üsna keerukas langetada. Äkki on Sul head nõu anda? 🙂
Tänan ja soovin ilusat kevade jätku!
Mari-Liis Ilover
Tere, Marit! Mul on Le Creuset malmpott. Seestpoolt emailitud, pealt värvitud malm. Ausalt öeldes ei jätku kiidusõnu, ei oska paremat tahtagi. Töötab kõigi pliitidega, saab ahju panna. Näeb ilus välja ja sobib ka serveerimiseks. Teen selles lisaks tavapärastele pajahautistele ka suppe ja risotot ja veel paljusid toite. Mul on ta olnud pea 10 aastat ja ideaalses korras. Jah, ost on tõesti poti kohta üsna suur väljaminek, aga mu meelest küll tasub end igati ära. Staubiga võrdlusmomenti mul omal pole, aga mitmel tuttaval Staub ja nad samuti väga rahul.