Olete ehk märganud, et poe pudruhelveste riiulid on saanud toreda täienduse. Nimelt kodumaise uute putrude sarja Helen HELDE näol. Sarja teeb eriliseks see, et tegu on Eesti esimese teadlastega koostöös valminud funktsionaalsete putrude sarjaga. Nimelt töötati HELDE välja koostöös Tartu Ülikooli ja teadus-arendusasutuse BioCCga. Sarjas on kaks n-ö magusat maitset, kus on kasutatud marju ja puuvilju, ning kaks soolast maitset, milles leidub vinnutatud liha ja köögivilju. Sarja loomiseks kulus 3 aastat ja kokku testiti 81 erinevat seguvarianti. Nii et mingi üleöö kokkuklopsitud tootega siin kohe kindlasti tegu ei ole. Kõiki retsepte testiti ja degusteeriti BioCC laboris ning tootearendusest võttis osa kuni 15 inimesest koosnev testgrupp. Putrude mikrobioloogilised ja keemilised analüüsid tehti viies (!) erinevas laboris Eestis ja Soomes. N-ö finaalvooru jõudis 18 erinevat varianti, mida testiti 50 erineva Eesti perekonna peal, et selgitada välja neli parimat. Ja tadaa, siin nad nüüd ongi:
Selles, et uued pudrud on tõepoolest tervislikud, pole minul vast tarvis kedagi veenda ega midagi tõestada, selle töö on ära teinud tootearendajad koostöös teadlastega. Miks ma siis neist kirjutan? Sest need meeldivad mulle! Ja maitsevad väga hästi! Segud on puhta koostisega, neisse pole lisatud isegi ei suhkrut ega soola, nii et maitsestamise osas on igal pudrukeetjal vaba voli. Ja veel üks kirjutamise põhjus: et olen viimsel ajal pudrumaailmas väga palju ringi seilanud, polnud mul midagi selle vastu, kui HELDE tegijad palusid mul katsetada uusi helbesegusid ka muul moel, kui lihtsalt pakk-pott-taldrik meetodit kasutades. Olen neid putrusid nüüd nii- ja naapidi katsetanud ja mitmel moel proovinud. Tuleb endiselt tunnistada, et nad on igati head ka ilma igasuguse tuunimiseta. Maitse järgi võib lisada vaid soola, suhkrut, mett või mõnd muud lihtsat maitsestajat. Aga kui oled nagu mina ja lihtsalt ei saa oma käsi ja fantaasiat ka valmistoodete puhul vaos hoida, siis läheb ikka potti veel midagi lisaks, et toit veelgi maitsvam ja põnevam oleks.
Mul õnnestus oma väikeste lisanditega putrusid pakkuda ka nädalatagusel HELDE pudrusegude pressiüritusel. Panen need retseptid ka siia kirja, ehk saab keegi mõne hea mõtte, kuidas tavalise hommikuse helbepudru rutiini murda ja vahelduseks midagi põnevamat teha.
Esmalt siis toit helbesegust, mis on tõenäoliselt kõige intrigeerivam: mitmeviljahelbesegu kõrvitsaseemnete ja üllatus-üllatus!-vinnutatud lihaga. Teraviljadest on selles segus kaer ja tatar, mõlemad täisterahelvestena. Lisaks on pakki puistatud kõrvitsaseemneid, kaerakliisid ja juba mainitud vinnutatud liha. Tegu on pisikeste veiselihatükikestega, mis toimivad maitseandjana ning tõstavad pudru valgusisaldust. See segu ongi putrudest kõige valgurikkam. Ma keetsin pudruhelbeid kanapuljongis, kui helbed pehmed, segasin hulka paar supilusikatäit murulauguga toorjuustu (võib ka lihtsalt riivitud juustu kasutada, see sulab pudru kuumuses kenasti ära). Et pudrule maitsevärskust ja värvi lisada, sobitasin siia veel rukolat ja tomateid. Kasulikke kõrvitsaseemneid ei ole kunagi liiga palju, nii et puistasin neid lahkelt veel pudru pealegi, lisaks sellele on nad niikuinii juba segus olemas ka. Mulle maitsevad kõrvitsaseemned siis rohkem, kui nad on hästi vähese soolaga maitsestatult kuumal pannil kiiresti läbi röstitud.
Tummine mitmeviljapuder rukola ja tomatitega
Valmistusaeg
Kokku
Kogus 1 portsjon
Koostisosad
1 dl Helen Helde pudruhelbeid kõrvitsaseemnete ja vinnutatud lihaga
2,5 dl kanapuljongit
1,5 sl toorjuustu või riivitud juustu
pundike rukolat
1 sl (röstitud) kõrvitsaseemneid
2-3 kirsstomatit
musta pipart
Juhised
Lisa helbesegu keevasse puljongisse. Keeda aeg-ajalt segades paar minutit. Kata kaanega ja hauta madalal kuumusel veel 5 minutit. Lisa toorjuust või riivitud juust, sega pudru hulka. Tõsta puder kaussi. Laota peale rukolalehed, kõrvitsaseemned ja poolitatud kirsstomatid. Jahvata peale musta pipart. Soovi korral võib lisada ka mõne tilga balsamico’t ja/või oliiviõli.

Puder vinnutatud liha, kõrvitsaseemnete ja rukola-tomatiga on kohe-koha ajakirjanikele degusteerimiseks minemas. Vastukajana oli kuulda kiidusõnu maitse osas, mitmed ütlesid, et see puder meenutas risotot.
Teine soolane puder valmis mitmeviljahelbesegust seemnete ja porganditega. Seesama seemnete ja porgandiga segu ongi mu lemmik kõigi nelja hulgast. Tegelikult võib seda putru ju teha ka magusana – näiteks mee, maapähklivõi, kaneeli ja marjadega. Mulle aga meeldib kohe eriliselt ta soolasena, keedetuna aedviljapuljongis. Koostises on täisterahelvestena oder ja tatar, lisaks kõrvitsa- päevalille- ja linaseemned, kuivatatud porganditükid ja kaeraklii. Eriti põneva maitse annavad pudrule köömned, mida on lisatud just nii palju, et nad ei domineeri, samas on maitset õrnalt tunda. Selle pudru täienduseks sobib hästi toores porgand, millele maitset annavad koriander ja laim, krõbedust seesamiseemned. Väga mõnus kombinatsioon!
Mitmeviljapuder seemnete ja porgandiga, lisaks herneid ja veelgi porgandit!
Valmistusaeg
Kokku
Kogus üks portsjon
Koostisosad
2,5 dl aedviljapuljongit
1 dl Helen Helde pudruhelbeid seemnete ja porgandiga
2 sl külmutatud rohelisi herneid
Porgandilisand:
pool porgandit
1 sl hakitud koriandrit
0,5 tl laimimahla
1 tl seesamiseemneid
Juhised
Lisa helbesegu keevasse puljongisse. Keeda aeg-ajalt segades 2 minutit. Lisa herned, kata kaanega ja hauta madalal kuumusel veel 3 minutit. Spiraalita või riivi porgand. Sega hakitud koriandri, laimimahla ja seesamiseemnetega. Tõsta porgandilisand pudrule ja naudi kohe.
Niiöelda magusaid putrusid on Heldel kaks. Niiöelda sellepärast, et suhkrut tegelikult segusesse lisatud ei ole, aga marja-puuviljapudrud lihtsalt on oma olemuselt magusad:). Mitmeviljahelbepuder õuna ja musta sõstraga koosneb lisaks mainitud koostisosadele kaerast, odrast, kaerakliist ja linaseemnetest. Must sõstar on segus kodumaist päritolu mustsõstrajahuna. Mulle meeldib väga marjastes putrudes kardemon ja kaneel – nii sai neid mõlemat lisatud ka selle pudru sisse. Lisaks veel banaani, mustikaid, pähkleid ja mett ning hommikune energiaports ongi valmis!
Kardemoni- ja kaneelihõnguline puder õuna ja musta sõstraga
Valmistusaeg
Kokku
Kogus ühele
Koostisosad
2 dl vett
1 dl Helen Helde pudruhelbeid õuna ja musta sõstraga
0,5 dl piima
1 tl jahvatatud kaneeli
0,5 tl jahvatatud kardemoni
1 sl mett
veidi soola
1 sl hakitud metspähkleid
pool banaani
mustikaid
Juhised
Lisa helbed keevasse vette. Keeda aeg-ajalt segades 1-2 minutit. Lisa piim, kaneel, kardemon, sool. Hauta kaane all u 3 minutit. Lõpuks sega sisse mesi. Kaunista puder banaaniviilude, hakitud metspähklite ja mustikatega. Kui soovid, lisa maitseks ja silmailuks mõned melissilehed.
Neljas uudispuder on mitmeviljahelbepuder jõhvika, kookose ja õunaga. Teate, kui maitsvaid küpsiseid lisaks pudrule sellest teha saab! Just-just, pudruhelvestest ei pea ju tegema sugugi vaid putru, saab ka muud head! Neis küpsistes ei ole midagi rafineeritut ja koostis on täiesti taimne – magusus tuleb banaanist ja vähekesest vahtrasiirupist või meest, tummisus ja head rasvad aga maapähklivõist. Soovitan kindlasti järgi proovida, need on tõepoolest väga maitsvad!
Helbeküpsised maapähklivõi ja banaaniga
Valmistusaeg
Kokku
Kogus 7 küpsist
Koostisosad
1 keskmine küps banaan
1 dl Helen Helde pudruhelbeid jõhvika, kookose ja õunaga
2 sl maapähklivõid
3 sl mandlilaaste
0,5 tl kaneeli
1 sl vahtrasiirupit või vedelat mett
Juhised
Vajuta banaan kahvliga katki. Sega kõik ained omavahel. Tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjupannile väikesed kuhilad ja vajuta kahvliga madalamaks. Küpseta 175 kraadi juures u 25 minutit.
Lisa kommentaar