Läinud reedel nägin Balti jaama turul müügil Eesti rabarberit! Nii et tasahilju, aga tuleb-tuleb see kauoodatud aeg, kus lõpuks ka midagi, mis värskelt peenrast võrsunud, toiduks vormistada ja nautida. Looduses järjest enam tärkavat kevadrohelist – karulauku, võilillelehti, naati, oblikaid ja nõgeseid- saab juba mõnda aega suhu pista. Minu peenral siin mere ääres saab kõik hiljem hoo sisse, nii et oma rabarbrist võib praegu veel unistada, varrekesed on alles lastesõimetited:
Aga ega siis sellepärast, et endal rabarberit võtta pole, kevadised koogid tegemata saa jääda! Mõtlesin sel aastal lisaks vanadele headele lemmikutele katsetada uutmoodi rabarberikooki – roheka matcha-beseega. Matchat kasutatakse küpsetistes päris palju, siingi blogis on varasemast üks imehea matcha-juustukook. Matcha on Jaapani rohelise tee pulber, ülimalt kasulik, mineraalide- ja antioksüdantiderikas. Matchal on terve hulk tervistavaid omadusi, alates võitlemisest viiruste ja bakteritega kuni veresuhkru alandamise ja kaloripõletusele kaasa aitamiseni. Eelkõige toimivad need omadused muidugi matcha-jooki ehk siis teed juues. Aga on ju tore vähemasti loota, et ehk ka koogi sees kõik see kasulikkus päris tuulde ei lähe. Nii et samal ajal, kui maiustada suhkrupommist beseega, aitab sellessamas besees sisalduv matcha kaasa kaloripõletusele 😀 Win-win! Lisaks annab matcha ülimagusale beseele mõnusat tee mõrkjust, kaunist rohelisest samblarohelisest värvist rääkimata. Värv muide on on näha pigem besee sees, väljast jääb ta pigem hästi kahvatu – nii et kogu üllatus avaneb tegelikult koogi lahtilõikamisel. Nagu koogitüki piltidelt näha, ei ole see kook ideaalselt korrektse välimuse ega joonlauaga väljamõõdetud servadega – pigem suur segadus erinevatest kihtidest – aga see teebki ta võluvaks!
Kirjutasin retsepti matcha koguseks 2-3 sl. Need, kes pole matchaga kooke enne proovinud, võiksid katsetada vast esialgu vähemaga (2 sl) , sest kes teab, kuidas maitseb – matcha mekk on tõepoolest eriline ja ei pruugi olla igaühe cup of tea. Mulle igatahes meeldib väga!
Matcha-rabarbri beseekook
Valmistusaeg
Ooteaeg
Kokku
Kogus 12 lõiku
Koostisosad
Beseepõhjad:
5 munavalget
näpuotsaga soola
250 g suhkrut
2-3 sl matcha pulbrit (oleneb, kui suur matchasõber oled)
Rabarberid:
375 g rabarbereid
2 sl suhkrut
1 apelsini riivitud koor
1 tl kardemoni (soovi korral)
Kreem:
200 ml 35% koort
200-250 g mascarponet või maitsestamata toorjuustu (toasoe)
1 sl vanillisuhkrut kaunistuseks
50 g hakitud pistaatsiapähkleid (naturaalsed, röstimata, soolata)
Juhised
Vahusta munavalged sutsu soolaga kohevaks pehmeks vahuks. Lisa edasi vahustades kolmes jaos suhkur, iga lisamise järel paar minutit vahustades. Munavalgevaht on valmis, kui see on läikiv ja tipud ei vaju ära. Sõelu beseevahule matcha pulber. Vahusta veel paar tiiru. Võid matcha pulbri ka käsitsi (spaatli abil) besee hulka segada.Kata kaks ahjuplaati küpsetuspaberiga. Joonista neile hariliku pliiatsiga u 20 cm suurused ringid. Jaota munavalgevaht spaatli abil ringidele. Küpseta põhjasid 150 kraadises ahjus u 40 minutit, kuni nad on kuivad ja krõbedad. Jäta ahjuuks lahti ja lase põhjadel ahjus täielikult jahtuda, umbes tunnike. Besee jääb pealt helerohelisem, seest värvikam.
Beseepõhjade küpsemise ajal valmista rabarbritäidis ja kreem. Tükelda rabarberid. Tõsta potti. Lisa suhkur ja sega läbi. Kuumuta madalal kuumusel, aeg-ajalt segades, kuni suhkur sulab ja rabarbritest hakkab eralduma mahla. Kata kaanega ja keeda segu madalal kuumusel 5 minutit, kuni rabarberid on pehmed. Lisa apelsinikoor ja kardemon, kui seda kasutad.
Kreemiks vahusta koor vanillisuhkruga kergeks vahuks. Lisa mascarpone ja mikserda ühtlaseks kreemiks.T õsta üks beseepõhi ettevaatlikult serveerimisalusele. Kui ta selle käigus veidi mõraneb, ole mureta- see käib asja juurde. Kata põhi poole koguse kreemiga. Kreemile tõsta pool kogust rabarbreid. Tõsta peale teine põhi. Sellele määri ülejäänud kreem ja tõsta peale rabarberid.Kaunista kook hakitud pistaatsiapähklitega.
Käigud Magustoit
See postitus sündis koostöös D-kokaraamatuga
Raili
Väga ahvatlev ja kindlasti proovin järele, sest beseekoogid on meie pere lemmikud…. aga kas tõesti 5 munavalgele vaid 50 grammi suhkrut?
Anonüümne
Raili, õige on ikka iga munavalge kohta 50 g, seega kokku 250 g! Aitäh, et märkasid-parandan kohe retsepti ära. Mari-Liis