Vahelduseks vaid toiduretseptidele seekord sutsuke ka ilujuttu. Vol. 2 on pealkirjas lihtsalt ilmselgel põhjusel, et olen samal teemal korra juba sõna võtnud ja ühe kaunistava suvesalati retseptigi kirja pannud. Varasemat postitust saab lugeda siin.
Ilublogijaks ümber orienteeruda pole plaanis:) Küll aga on hea väljanägemine ja reibas enesetunne minu jaoks alati olulised olnud ja kuidas üks toidublogija siis ennast veel turgutab, kui mitte maitsva ja tervisliku toiduga.
Eelmisel nädalal oli mul Kaubamajas vahva võimalus viia läbi töötuba, kus keskendusime toitudele, mis aitavad hoida nahka toonuses ja säravana. Nahka toidavad ja hooldavad loomulikult ka kreemid, seerumid, maskid, erinevad hooldused ja protseduurid. Ses vallas on suurepärased asjatundjad VipMedicumi spetsialistid, kellega koostöös seesama üritus toimuski. Täpselt samuti nagu väljastpoolt, saab naha tervist toetada aga ka seestpoolt. See tähendab valida oma menüüsse naha terviseks olulisi toitaineid ja vältida neid, mis kurnavad ja viivad sära. Kui nahal pole piisavalt toitaineid, siis naharakkude uuenemine aeglustub. See omakorda põhjustab muutusi, millest vist küll ükski naine vaimustuses pole…
Minu ülesandeks oligi seekordses workshop’is teha väike ülevaade toitainetest, mis on naha tervisele eriti olulised ning valmistada neid silmas pidades mõned maitsvad ampsud.
Ma ei vaeva teid tihedalt biokeemilisi termineid täis teoreetilise tekstiga. Tegelikult ei olegi naha tervise eest hoolitsemisel läbi toitumise midagi üle mõistuse käivat. Väga üldiselt öeldes sobivad põhilised ja kõigile teada-tuntud tervisliku toitumise soovitused ka naha tervise eest hoolitsemiseks. Mida tervislikumalt süüa, seda säravamaks, tervemaks ja kaunimaks muutub ka nahk!
Nahale meeldib:
- Rohkelt värvilisi köögi- ja puuvilju, täisteratooteid ning tervislikke rasvu. Viimaseid saad rasvastest kaladest, avokaadost, külmpressitud õlidest ning pähklitest-seemnetest.
- Vesi. Kindlustab niisutatuse ning aitab siluda peeneid kortse. Vesi aitab nahal omastada toitaineid ning annab sära. Lisaks aitab vesi vabaneda rakkudes toimunud ainevahetuse lõppjääkidest ja mürkidest, st puhastada.
- Lisaks täisväärtuslikule värskele toidule ja veele ei saa mainimata jätta ka piisavat und, värsket õhku ja füüsilist tegevust. Ehh, mul endal on piisava uneajaga just kõige suuremad probleemid… No kust küll saaks ööpäeva lisatunde, teab keegi?
- Töödeldud toiduained, kuna sisaldavad kemikaale, rafineeritud rasvu ning süsivesikuid. Liigsel töötlemisel kaotavad algselt värsked ja naturaalsed toiduained olulise osa oma toitainetest. Järgi jääb tühi ballast. Värske ning puhastest toiduainetest valmistatud, täisväärtuslik ja maitsev toit on see, mille tähtsust olen siin blogis igal sammul rõhutanud ega saa nüüdki teisiti.
- Kiired süsivesikud. Eelkõige valge jahu, valge suhkur. Nahaprobleemid (akne, rasvane nahk) on osalt seotud veresuhkru tasakaalutusega, mis tuleneb rohkest kiirete süsivesikute tarbimisest. Suhkrurikkaid toite süües tõuseb veresuhkur kiiresti. See põhjustab insuliinisööstu, mis omakorda soodustab rasueritust.
- Kui on tegu rasvase nahaga, siis tasuks piimatoodetega olla ettevaatlik, sest piimatoodetes leiduvad ained suurendavad rasueritust. Akne ja piima tarbimine on omavahel seotud. Valida tuleks pigem hapendatud piimatooted (pett, keefir, jogurt), neis elutsevad head bakterid, mis toetavad naha tervist.
- Ühekülgsed ja nn. näljadieedid. Nendega ei piirata ainult kaloreid, vaid ka oluliste toitainete saamist. Terve nahk aga vajab piisavalt toitained. Sööma peab, aga õigeid asju.
Kohe-kohe on degusteerimiseks valmis avokaadokreemiga lõhesuupisted. Foto: Mirjam Rausberg |
Viimase lihvi enne kokkublenderdamist annab säravoranžile smuutile kanepiõli. Foto: Mirjam Rausberg |
Maasikajäätis on valmis, kohe läheb serveerimiseks. Foto: Mirjam Rausberg |
Me kolmekesi tuleme…:) Minu kõrval VipMedicumi tüdrukud, kes teavad pea kõike sellest, kuidas naha eest väljast hoolitseda. Minu panus oli seekord seestpidine 😀 |
Suupisted avokaadokreemi ja lõhega
Head toidurasvad on naha tervise jaoks üliolulised. Avokaados on neid suurel hulgal. Muu hea-parema hulgas sisaldab avokaado antioksüdanti E-vitamiini, mis aitab nahal säilitada oma sära ja pehmuse. E-vitamiin mõjub hästi ka juustele, andes neile läiget. Avokaadot võib muide julgelt kasutada ka välispidiselt, toitva näomaskina. Ja siis pereliikmeid iluprotseduuri käigus oma Shreki välimusega ehmatada:)
Täisteras on E-vitamiini, mis aitab vältida naha liigset kuivamist. E-vitamiin on rasvlahustuv, seega tasub täisteratooteid süüa koos rasvaga, mille esindajaks selles retseptis avokaado. Lisaks on täisteras, eriti just rukkis, räni. Räni osaleb kollageeni ja elastiini moodustumisel.Lisaks on selles toidus B-grupi vitamiine, mis tugevdavad nahka ning aitavad hoida niiskustasakaalu.
Lõhes on rohkelt E-vitamiini ning naha heaolule tähtsaid oomega-3 rasvhappeid. Need toidavad nahka ja muudavad selle elastsemaks.
Lõhes leidub tähtsat antioksüdanti astaksantiini (annab lõhele roosa värvuse). Astaksantiin toetab naha tervist, parandades selle elastsust, seda intensiivsemalt niisutades. Kui astaksantiini on organismis piisavalt, aeglustub kortsude teke. Lõhes on ka seleeni, mis toimib samuti antioksüdandina.
Idandid on tõeline vitamiinide ja mineraalainete pomm. Et idust saab alguse terve taim, on temas peidus kogu kasvuks vajalik energia ja elujõud. Nahale olulistest toitainetest leidub idandites vaske, mida vajatakse kollageeni ja elastiini sünteesiks. Kollageeni moodustumiseks on tähtis ka idandites leiduv raud.
Seesamiseemned sisaldavad seleeni ja rohkesti E-vitamiini, mida mõlemat on vaja naha tervisele. Seleen hoiab naha elastse, ühtlasi kaitseb teda ka UV-kiirte liigse mõju eest. Hiinas usutakse, et just mustades seesamiseemnetes sisalduvad toitained aitavad ära hoida enneaegset vananemist ja juuste hallinemist.
Retsept, nagu näete, on lihtsamast lihtsam. Sellest kogusest avokaadokreemist jagub suurele taldrikutäiele suupistetele. Leiba, kala jm vajaminevat ei ole mõtet kogustena välja tuua, kõik oleneb just sellest, kui suured ampsud meisterdad ning kui palju üht või teist komponenti ise soovid lisada.
Avokaadokreem:
3 küpset avokaadot
1 küüslauguküüs
u 1 sl sidrunimahla
noaotsaga tšillihelbeid
soola, pipart
lisaks: täistera-rukkileiba, graavilõhet, lutserniidusid, musti seesamiseemneid
Valmista kõigepealt avokaadokreem. Poolita avokaadod, eemalda kivid ja kaabi viljaliha kaussi. Lisa ülejäänud ained. Valmista saumikseriga kreem. Lõika lõhe ribadeks. Lõika leivast sobiva suurusega tükid.
Tõsta leivale avokaadomääret, sellele lõhetükid. Kaunista lutserniidude ja mustade seesamiseemnetega.
Porgand. Beeta-karoteenist sünteesib organism A-vitamiini, mis hoolitseb lisaks muudele headele omadustele naha tervise eest. Beeta-karoteen kaitseb päiksekiirguse eest ning aitab kaasa ühtlasemale ning kaunimale päevitusele. Beeta-karoteeni rakke kaitsvaid omadusi toetavad C- ja E-vitamiin (mõlemad porgandis endas olemas) ning seleen (seda mineraali esindab siin parapähkel), mis aitavad vältida naha enneaegset vananemist.
Astelpaju. Astelpaju on kodumaiste marjade hulgas üks C-vitamiini rikkamaid. C-vitamiin tugeva antioksüdandina peaks kindlasti kuuluma nahasõbralikku menüüsse. Tänu C-vitamiinile on sidekoe kollageeni struktuur väga vastupidav. C-vitamiin aitab hoida nahka tervena, vähendab ning silub kortsukesi. Astelpaju sisaldab samuti nagu porgandki beeta-karoteeni, lisaks E-vitamiini.
Ingver. Ingver aitab veel kehast väljutada mürkaineid, soodustab närvisüsteemi talitust ning mõjub hästi vereringele. Kellele ei meediks roosakalt õhetavad põsed:)
Kanepiõli. Naha tervis, nagu juba eelmise retsepti juures märgitud, oleneb suures osas rasvhapetest. Oomega-3 ja oomega-6 polüküllastumata rasvhapped aitavad nahal toota loomulikku rasukihti. Kanepiõli peetakse kõige parema polüküllastumata rasvhapete tasakaaluga taimseks õliks, sisaldades oomega-3 ja oomega-6 rasvhappeid ideaalilähedases vahekorras. Kanepiseemnetes leidub ka rohkelt naha tervise seisukohast olulisi vitamiine ja mineraale.
Kanepiõli võib naha hooldajana näole ka määrida.
Oleneb küll blenderi võimsusest, kuid soovitan igaks juhuks porgandi ära riivida, et võimalikult ühtlane smuuti saada.
1 porgand
1 apelsin
1 dl külmutatud astelpajusid
1 küps banaan
1 dl külma vett
1 parapähkel
1 sl kanepiõli
pöidlaotsa suurune jupp ingverit
(soovi korral magustamiseks steviat, vahtra- või agaavisiirupit või mett)
Riivi porgand. Koori apelsin ja tükelda. Tükelda ka banaan. Tõsta kõik koostisained blenderisse ja valmista ühtlane smuuti.
Šokolaadi-avokaadokreem
Avokaado kasulikkusest nahale oli esimese retsepti juures juba juttu. Kakaost paar sõna järgmise retsepti juures, siin pikka juttu tegema ei hakkagi.
Avokaadost tehtud šokolaadine kreem on suurepärane võimalus valmistada luksuslik magustoit organismi rafineeritud toiduainetega koormamata. Lisaks veel kiivid ja granaatõunaseemned talviste vitamiinidena, parapähkel seleeniallikana ja saadki magustoidu, mida süüa on kasulikum, kui söömata jätta. Kui paljude šokolaadiste maiuste kohta veel nii öelda saab? 🙂
2 küpset avokaadot
2-3 sl mõru kakaopulbrit
4 datlit (vali võimalusel värsked)
1 sl kreemjat kookoskoort või kreemjat kookospiima
kaunistuseks: 1 kiivi, 2 sl granaatõunaseemneid, 1-2 parapähklit
Poolita avokaadod. Eemalda kivi ja kaabi viljaliha kaussi. Lisa kakaopulber (esialgu vähem, saad juurde lisada), datlid ning kookospiim. Surista saumikseriga ühtlaseks kreemiks. Maitse. Kui soovid lisa veel kakaopulbrit.
Tõsta kreem pokaalidesse või kausikestesse. Kaunista kiivitükkide, granaatõunaseemnete ja hakitud parapähklitega.
NB. Kui kasutad kuivatatud datleid ja nad on väga kuivad, leota neid enne tund aega vees.
See jäätis on üks meil kodus üks sagedasti valmistatav maius. Kui tahaks midagi head, kiiresti valmivat, aga samas värsket ja vitamiinirikast, on see kindla peale minek. Jäätis on värskelt valminuna selline pehmemat sorti. Kui soovid kõvemat, pista karbiga tunnikeseks sügavkülma. Külmutada võib muidugi ka pikemalt. Kuid siis arvesta, et ta külmub üsna kõvaks ning pead ta umbes pool tundi enne söömist toatemperatuurile pehmenema tõstma.
1 hästi küps banaan
200 g külmutatud maasikaid
magustamiseks vahtra- või agaavisiirupit või vedelat mett
1-2 tl vanilli
1 tl laimimahla
1-2 sl kookoskoort või kreemjat kookospiima
u 1 sl kakaotükikesi (cocoa nibs)
u 1 sl külmkuivatatud vaarikate puru (hankisin Kalevi kommipoest)
Tõsta tükeldatud banaan, külmutatud maasikad (NB! ära sulata!), magusaine, vanill ja maitseained lõikuriga köögikombaini. Lase mõned tiirud pulse-režiimiga, et maasikad puruneksid väiksemateks tükkideks. Seejärel mikserda ühtlaseks. Lisa purustamise ajal 1-2 sl kookoskoort. Kui soovid kreemjamat ja “kooresemat” jäätist, võid kookoskoort veidi rohkem lisada. Lõpuks sega hulka kakaotükid. Serveeri kakaotükkide ning külmkuivatatud vaarikate puruga.
Toitumistarkuste osas aitasid postitust kirjutada:
- ajakiri “Toitumisteraapia”, nr. 15 (juuni 2015). Nahk, juuksed, küüned.
- raamat “Solve Your Skin Problems”. The drug-free guide to achieving beautiful, healthy skin. Patrick Holford.
Lisa kommentaar