• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Krõbedad “lömmis” ahjukartulid

november 17, 2014 by Mari-Liis Ilover 3 kommentaari

"lömmis" kartulid
MTÜ Eesti Kartul on loonud veebilehe, mis on täies mahus pühendatud kelle jaoks siis armastatud, kelle jaoks mitte, aga igatahes kõigile tuntud mugulale. Soovitan kindlasti lehega tutvust teha. Saab teada huvitavaid fakte kartuli ajaloo ja kasulikkuse kohta, erinevate sortide ja nende toidus kasutamise kohta. Lisaks lükatakse ümber müüte (a la “kartul teeb paksuks”) ja jagatakse rohkelt retsepte kartuli toidus kasutamiseks. Viimases osas avanes mul tore võimalus kaasa lüüa ja suve lõpul sai kokatud ja pildistatud mitukümmend toitu, kus kartulit on kasutatud kas siis traditsioonilisemal või tavapäratumal moel. Igatahes oli see kõik väga põnev ja avastasin kartuli nii mõneski toidus enda jaoks täiesti uutes kooslustes. Näiteks tomatikastmes,  uskumatult maitsvas Hispaania tapases nimega patatas bravas. Või hoopis focaccia peale laotatuna. Või browniele tummisust andmas jne. Lisaks sai uuesti läbi tehtud ka meie armas Mulgi puder, lõkkekartulid, pannileib ja teised ammused lemmikud, milles põhikoostisosaks rahvusmugul. Ühesõnaga, minge ja vaadake, millised retseptid me Tuuliga kahepeale sinna ritta seadsime – neid on seal piisavalt palju, et innustada igaüht proovima kartulit kas siis mõnel uudsel moel toidus kasutada või tuletada meelde teada-tuntud maitsvaid ja koduseid kartulitoite.

Ja nüüd “lömmis” kartulite juurde. Jutumärgid tegelikult on tarbetud, sest kartulid ongi enne küpsetamist lömmi vajutatud, aga kuidas sa ikka surmtõsiselt toidu nimeks kirjutad lihtsalt lömmis kartulid. Purustatud või katki vajutatud on jällegi nagu kuivavõitu ja et me kodus olemegi neid lömmis kartuliteks nimetama hakanud, olgu siis blogiski nende nimetus selline.
Seesama, mu uueks lemmikuks kujunenud ahjukartulite valmistamise viis on ülimalt lihtne, aga eriti maitsev ja nutikas: keeda kartulid, vajuta lamedaks ja küpseta ahjus krõbedaks! Maitseb igas vanuses sööjatele. Võid keeta kartulid spetsiaalselt selle toidu tarbeks või kasutada ka varem keedetud koorega kartuleid, mis on kappi seisma jäänud. Selsamal viimasel viisil, otsides oma seisma jäänud koorega keedetud kartulitele rakendusvõimalust, “leiutaski” Austraalia toiduajakirjanik Jill Dupleix needsamad “crash hot potatoes”. See lahe moodus ahjukartuleid küpsetada levis nagu headele asjadele ikka kombeks, kiiresti üle ilma ja nüüd jõudis siis lõpuks ka minu koju:)Krõbedad “lömmis” kartulid

Vaja läheb:
-võimalikult ühesuuruseid kartuleid. Eriti tore, kui on punasekoorelised
-õli
-soola
-pipart
-kuivatatud ürte (näit. tüümiani, peterselli, punet vms meelepärast)

Keeda kartulid pehmeks, aga mitte katki. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Nirista sellele õige veidi õli ning määri see peopesa või pintsliga laiali.Tõsta kartulid parajate vahedega plaadile ning vajuta kruusi põhjaga (kui kartulid ei ole kuumad, saab edukalt ka peopesaga hakkama) lamedaks, nii et koor praguneb. Kartulipätsid võiksid jääda 1‒1,5 cm paksused. Määri pealt vähese õliga, puista peale soola, pipart ja valitud maitsetaimi.
Küpseta 230-kraadises ahjus umbes 30 minutit, kuni kartulid on krõbedad ja kuldsed. Maitsevad kõige paremini kuumalt. Söö niisama või tõsta igale kartulile törtsuke paksu hapukoort ja murulauku. Võid vabalt teha neid ka liha- või kalakõrvaseks.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Retseptid, Taimetoit, Tervislik Tagged With: kartul, köögivili, vegetaar-/vegantoit

Previous Post: « Mandlipõhjal kõrvitsa-jogurtikook
Next Post: Hakkame valmistuma! Verivorstivorm “toad in a hole” ainetel ja pidusai õunamoosi ning pohladega »

Reader Interactions

Comments

  1. Ritsikas

    november 18, 2014 at 2:19 p.l.

    Hirmus ägedad ning armsad ja nii lihtsad 🙂

    Vasta
  2. Anonüümne

    aprill 20, 2015 at 7:30 p.l.

    Tegin varajaste kartulitega. Ülihead tulid!

    Vasta
  3. Mari-Liis Ilover

    aprill 21, 2015 at 10:03 e.l.

    Kindlasti on varajastega eriti hea! Tänud kommentaari jätmast:)

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

SUVIKÕRVITSAUPUTUS?!? Vajuta pildile ja leiad palju häid ideid selle leevendamiseks

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Pehme marja”jäätis” kohupiimaga

Vasikakeel peedi, leiva ja tüümianiga

Harissaga röstitud pastinaagid läätse-kikerhernehautisega

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Pähkipõhjal mustikatarretise kook
  • Nõutu kokkaja, Pähkipõhjal mustikatarretise kook
  • Mari-Liis Ilover, Peediorsoto
  • Kärt, Peediorsoto
  • Mari-Liis Ilover, Mahlased ja vürtsikad kõrvitsamuffinid

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Arancini ehk mida teha järele jäänud risotoga

Šampinjonipüreesupp sulatatud juustuga

Sidruni-moonikeeks

Olde Hansa: elamusõhtusöök ajaloolises vanalinnas

Lihtne vaniljekaste

Veiseburger – suve lemmik

Jälgi ka instagramis

Tallinki Baltic Queeni pardal saab end korralikult Tallinki Baltic Queeni pardal saab end korralikult soojendada: Beat Boat Festivalil on laval Ladina rütmid ja rootsi lauas põnevad teemakohased maitsed! Käisin särtsakat showd vaatamas ja toite mekkimas, oli väga lõbus ja värskendav! Soovitan, väga proff showtrupp on ja selliseid roogi polegi varem laeval maitsta saanud. #tallinkmoments
POLENTA METSASEENTEGA 💛Mida enam sügise poole, POLENTA METSASEENTEGA 💛Mida enam sügise poole, seda rohkem hing ihkab tummisemate toitude järgi. Täpselt sinnasamasse comfort food’i kategooriasse, kus kaua haudunud pajaroad, lohutavad supid ja vürtsikad karrid, kuulub ka polenta. Aurav, kohev, pehme ja soojendav polenta! Ta sobib lisandiks näiteks liharaguu või köögiviljakastme juurde nagu kartulipuder, riis või pasta. Aga saab ka teistpidi: polenta on staar ja tema juurde võib sättida erinevaid lisandeid. Karamelliseeritud sibulat, küüslauguga hautatud lehtkapsast, rebitud sealiha, röstitud tomateid ja praegu loomulikult seeni!
Kirjutasin blogis polenta keetmisest ja ka sellest, mida head saab järele jäänud polentast valmistada. Link blogisse viib biost!
.
Kasutasin selle toidu tegemiseks Gemossi kauplusest pärit JUST NATURE polentat. JUST NATURE tootesarjas on tore valik kvaliteetsetest pähklitest, seemnetest, kuivatatud puuviljadest, teraviljadest, kaunviljadest ja jahudest. Nagu nad ise pakendil ütlevad, linnutoit inimestele 😀 Osad toodetest on mahedad, polenta nende hulgas. Mul on teile hea uudis! Nimelt saan jagada sooduskoodi JUSTMARILIISNATURE10, mis annab 10% soodustust kõigilt JUST NATURE toodetelt shop.gemoss.ee veebipoes. Sooduskood kehtib aasta lõpuni.
Õunte ja soolakaramelliga PANNKOOGITORT🥞 🥞🥞
Lihtne magusaamps nädalavahetusse, arvestades, et pannkoogid on juba valmis 👍Viči õhukesed pannkoogid Crêpes Natural sobivad kõigeks, soolaste või magusate lisanditega ja kasvõi sellekssamaks nädalavahetuse õunatordiks. Hea on neid sügavkülmast haarata, kui isu tuleb. Mulle meeldivad need krepid eelkõige sellepärast, et on puhta koostisega, imeõhukesed ja sugugi mitte rasvased. Siin pannkoogitordis tuleks kasutada hapukamaid õunu. Ja soolakaramell las jahtub kindlasti enne koogi vahele määrimist ära. Muu kõik videos näha ja retsept on kommentaarides ka. 
Toredat nädalavahetust! 🍁
.
.
#annkoogid #crepes #kokkamine #retseptid #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisiliver #koostöö @vici.eesti
🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb ni 🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb nimi sellest, et imeõhukesed õunaviilud justkui kaovad küpsetamisel koogi sees ära, neid pole eriti näha. Kuid seda ainult visuaalselt, sest tegelikult on õunu koogis palju-palju, lausa uputab! Ja kõike seda hoiab koos vaid õige väheke vanillimaitselist tainast, mis mõjub pigem nagu kreem mahlaste õunakihtide vahel.  Aga üks mu tuttav, kes seda kooki mitu korda teinud, arvab, et nimi tuleb sellest, et kook saab lihtsalt nii kiiresti otsa. 
“Mis selle hea koogi nimi on?”
“Mis koogi?”
“No selle, mis just laual oli. Ähh, polegi enam! See on ju nähtamatu õunakook!”
Retsept on kommentaaris ja blogis ka.
.
.
#gateauinvisibleauxpommes #õunakook #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #küpsetamine #kokkamine #retseptid
Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohke Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohkem häid pirne, kui niisama süüa jaksad, siis lahendus on siin: PIRNIMOOS ingveri ja sidruniga! Hea magustoiduks Kreeka jogurtiga või hoopis croissanti vahel. Täiega lemmik krõbedal crostinil koos sinihallitusjuustuga 😋 
Retsept ilmus tegelikult juba aastaid tagasi kokaraamatus “Moosad moosid”, aga on ka blogis ilusti leitav, pane otsingusse lihtsalt “pirnimoos”. Kes mu pikki blogiheietusi lugeda ei viitsi, siis retsept on tegelikult lihtne: 

Pirnimoos ingveriga
🍋1 sidrun
🍐1,2 kg kooritud, puhastatud ja kuubikuteks lõigatud pirne
💧3-4 dl vett (oleneb pirnide mahlasusest)
👍4 sl riivitud ingverijuurt
🍬600 g moosisuhkrut

Riivi sidrunilt koor, pressi poolikutest välja mahl. Tõsta kõik ained peale suhkru potti, sega läbi. Kui pirnid on väga mahlased piisab vähemast lisatud veest.
Keeda kaane all madalal kuumusel 15 minutit. Lisa suhkur, keeda ilma kaaneta veel 15 minutit. Tõsta kuumalt purkidesse, kaaneta.
Moosi tuleb sellest kogusest umbes 1,2 liitrit.
.
.
#pirnid #moos #retseptid #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover
Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto? Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto?

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja