• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Veiselihakuu. Bavette – mis see on ja mida temaga pihta hakata.

september 26, 2014 by Mari-Liis Ilover 2 kommentaari

veiselihakuu avamine

Varasematel aastatel toimunud sealihakuule ja räimekuule on lisandumas kohe-kohe kolmas kaaslane. Tänavune oktoober on veiselihakuu.
1-31. oktoobrini saab 44-s restoranis üle Eesti maitsta veiselihast valmistatud erimenüüd. Ja siin on veel kaks “konksu” ka. Esiteks, tegu ei ole suvalise veiselihaga, vaid söögiks pakutakse meie oma puhastel rohumaadel kasvanud lihaveist. Ja teiseks, veiselihakuul on üllas eesmärk tutvustada veiseliha erinevaid tükke. Veis ninast sabani lõigatakse 32-ks erinevaks tükiks või tooteks, igale söögikohale loositi menüü valmistamiseks kolm erinevat lihatükki. Kogu info osalevate restoranide, toitude, jookide  ja eriürituste kohta on veebilehel www.eestimaitsed.com , jooksvalt saab end uudistega kursis hoida Eesti Maitsed täna FB lehel.
Ülalolev pildikollaaž on tehtud ühel ilusal septembri alguse päeval Lõuna-Eestis Nakatu talus, kus toimus veiselihakuud tutvustav ja sissejuhatav üritus. Külalisi võtsid vastu Nakatu perenaine Ele Mägi, peremees Ants Järvmägi ja Liivimaa Lihaveise juht Katrin Noorkõiv. Rohumaaveise lihast, mis oli nii kohalik, et enam kohalikumaks enam minna ei saa (Nakatu on üks Liivimaa Lihaveise taludest) valmistas toidud Alexandri ja Neh-i peakokk Yves Le Lay. Moet&Chandon oli valinud roogade kõrvale just need kõige õigemad ja paremad šampanjad.
Kohaletulnuid niisama lihtsalt ära ei lastud. Kui veiselihakuus osalevad söögikohad said oma menüüdes kasutatavad lihatükid loosi teel, siis meile anti kodusteks katsetusteks kaasa rohumaaveise lihatükk, mille nimetus pani vähemalt esialgu küll kulme kergitama – mis see siis veel on?
Teades hästi, et veis ei koosne ainult fileest ja maitseküllaseimad ongi liikuvad, mitte seisvad lihased ning olles valmistanud ise ka varem veisest ikka väga erinevaid tükke, ei öelnud prantusekeelne bavette esialgu mitte midagi. Vähemasti ei olnud ma siiamaani sellist tükki kunagi müügil kohanud või siis märganud. Uurimisel selgus, et tegu on kõhuosast lõigatud lihasega, mis on hästi lameda kujuga, sedaviisi õhuke olles sobib hästi ühe tükina küpsetamiseks ning tänu oma siksakilise kiule on mõnusalt pehme.

bavette (flank steak) open sandwich

Marineerisin lihatükki enne küpsetamist õlimarinaadis, kuhu lisasin sinepit, Worchestershire kastet, palsamiäädikat ja küüslauku. Äädikaga tuleb veiseliha puhul ettevaatlikult ümber käia, sest liha võib marinaadis liigselt hapet kasutades muutuda sitkeks. Õige vähe, tundega doseeritud tilgake lahjemat sorti äädikat aga annab liha maitsele struktuuri rikkumata väga mõnusa maitsenüansi. See marinaadiretsept siin on üsna pikantse mekiga, mis aga siiski lihaveise enda puhast maitset ei varjuta. Küll aga annab liha pealispinnale kergelt sinepise-vürtsika meki. Me ei kasutanud üldse soola, liha oli piisavalt maitserikas. Kes tunneb, et soolasust jääb väheks, võib seda aga lisada, kas vahetult enne grillimist või süües.

Grillitud lihaveise bavette 


1 tükk bavette’i(u 600 g)
Marinaad:
1 dl õli
2 sl Dijoni sinepit
1 sl Worchestershire kastet
1 sl palsamiäädikakreemi
2 purustatud küüslauguküünt
musta pipart


Puhasta liha kelmetest, kui neid on. Rasva ära mingil juhul ära lõika- see annab head maitset ning mahlasust.
Sega kokku kõik marinaadiained. Tõsta liha madalale alusele ja kata marinaadiga. Lase seista toetemperatuuril 1 tund. Lihaveise liha peaks tegelikult alati tund enne valmistamist toatemperatuurile võtma. Siinse retsepti puhul saab toatemperatuuril seismise ühendada maitsestumisega.

bavette (flank steak) in marinade

Pühi tunnise seismise järel liha liigsest marinaadist puhtaks. Veidi võib marinaadi ka külge jääda, see annab ka grillimisel ilusa värvi ning hea maitse. Grilli terve tükina hõõguvatel kuumadel sütel (muidugi võib ka gaasigrillil, aga sütelt saab boonusena mõnusa kerge suitsumeki) 5 minutit ühelt ja 5 teiselt poolt. Rohkem kindlasti mitte. Nii saab liha pealt ilus kuldpruun, hiljem lahti lõigates on näha läbilõike servades ilus küpsemisserv. Seest aga jääb lihatükk kaunilt roosa, puhta maitsega ja õrn.

bavette (flank steak)

Peale küpsetamist tõsta lihatükk suurele taldrikule ja kata pealt teise taldrikuga, nii et viimane ei puutuks liha vastu. Lase seista 10-15 minutit, kuni lihamahlad on peatanud liikumise ning liha on puhanud. Oleme viimasel ajal kasutanud just sellist kahe taldriku meetodit, mis toimib palju paremini kui fooliumisse mässimine. Fooliumis hakkab liha oma kuumuses hauduma, mis ei ole aga üldse eesmärk ju. Lahtiselt, st täitsa katmata võib ka lasta lihal seista, aga nii ta jälle jahtub liiga kiiresti, mis ei ole hea, kui on plaanis kohe süüa.

bavette (flank steak)

Osa bavette‘st sõime kohe peale küpsetamist värske ciabattaga, mida kastsime liha marinaadi.  Osa lõikasin aga järgmisel päeval õhukesteks viiludeks ja niimoodi maitses bavette kohe eriti hea! Selliseid õhukesi lõike saab lisada salatile (näiteks taipärane veiselihasalat) või teha toekaid veselihasaiu. Viimasteks grillisin ciabatta viilud. Neile laotasin neile õli, sidrunimahla, soola ja pipraga segatud rukolalehti, fooliumalusel grillitud sibularõngad ning siis lihalõigud. Pelae puistasin kappareid ning musta pipart. Imehead!
Kui grillimiseks puudub ilm, soov või selline pisisasi nagu grill ise, võib bavette’i edukalt praadida ka pannil. Ikka kõrgel kuumusel, maksimaalselt 5 minutit ühelt ja 5 teiselt poolt. Siis 10 minutit seismist ja valmis ongi.
Maitsvat peagi algavat veiselihakuud! Liha ei pea sööma palju, aga see, mida sööme, olgu kvaliteetne.

bavette (flank steak) open sandwich

Vaata ka siin varasemalt kirjapandud petite tender’i postitust, see retsept on olemas ka Liivimaa Lihaveise retseptiraamatus. 

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Liha ja linnuliha, Retseptid Tagged With: grill, liha

Previous Post: « Ratatouille
Next Post: Peeditšipsid »

Reader Interactions

Comments

  1. Anonüümne

    september 26, 2014 at 4:02 p.l.

    http://www.buedelmeatup.com/2012/09/26/steak-trends-have-you-tried-bavette-yet/

    Googelda veel 😉

    flank steak pole sama mis bavette

    Vasta
  2. Mari-Liis Ilover

    september 26, 2014 at 4:51 p.l.

    Anonüümne, aitäh sulle kommentaari eest. Et esmasel guugeldamisel (wikipedia tõestas taas oma ebausaldusväärsust ja mõned teised saidid ka) tuleb tõepoolest siiski info, et bavette=flank (küljesteik), uurisin asja otse sündmuskohalt, st Liivimaa Lihaveiselt. Ja nii tegelikult ongi, bavette ei ole mitte flank steak. Lõigatud küll sealtsamast lähedalt kõhuosast, aga seestpoolt, short loini alt. Bavette'i kiud on siksakiline, mitte otse nagu flank steak'il. Seetõttu on bavette pehmem.
    Teen oma tekstis paranduse. Suur tänu õiglust jalule seadmast.

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

SUVIKÕRVITSAUPUTUS?!? Vajuta pildile ja leiad palju häid ideid selle leevendamiseks

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Beseega marjakook

Aromaatne supp gyozade ja värske aedviljaga

Šokolaadikook kakaobesee ja viskijõhvikatega

Värsked kommentaarid

  • Kristi, Tomatine läätsesupp kookospiimaga
  • Helle, Eriti hõrk kalasupp, toorjuustuga
  • Agnes, Tagurpidi ploomikook
  • Mari-Liis Ilover, Kohevad Ameerika pannkoogid
  • Mari-Liis Ilover, Eriti hõrk kalasupp, toorjuustuga

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Harissaga röstitud pastinaagid läätse-kikerhernehautisega

Aprikoosi-pähkli kommid

Krõbedal lehttainapõhjal õunakook (õuna-tart). Vaid 4 koostisosa!

Karamellipasha

Eton mess-suvine maius

Lihakoolitus vol. 1

Jälgi ka instagramis

🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb ni 🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb nimi sellest, et imeõhukesed õunaviilud justkui kaovad küpsetamisel koogi sees ära, neid pole eriti näha. Kuid seda ainult visuaalselt, sest tegelikult on õunu koogis palju-palju, lausa uputab! Ja kõike seda hoiab koos vaid õige väheke vanillimaitselist tainast, mis mõjub pigem nagu kreem mahlaste õunakihtide vahel.  Aga üks mu tuttav, kes seda kooki mitu korda teinud, arvab, et nimi tuleb sellest, et kook saab lihtsalt nii kiiresti otsa. 
“Mis selle hea koogi nimi on?”
“Mis koogi?”
“No selle, mis just laual oli. Ähh, polegi enam! See on ju nähtamatu õunakook!”
Retsept on kommentaaris ja blogis ka.
.
.
#gateauinvisibleauxpommes #õunakook #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #küpsetamine #kokkamine #retseptid
Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohke Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohkem häid pirne, kui niisama süüa jaksad, siis lahendus on siin: PIRNIMOOS ingveri ja sidruniga! Hea magustoiduks Kreeka jogurtiga või hoopis croissanti vahel. Täiega lemmik krõbedal crostinil koos sinihallitusjuustuga 😋 
Retsept ilmus tegelikult juba aastaid tagasi kokaraamatus “Moosad moosid”, aga on ka blogis ilusti leitav, pane otsingusse lihtsalt “pirnimoos”. Kes mu pikki blogiheietusi lugeda ei viitsi, siis retsept on tegelikult lihtne: 

Pirnimoos ingveriga
🍋1 sidrun
🍐1,2 kg kooritud, puhastatud ja kuubikuteks lõigatud pirne
💧3-4 dl vett (oleneb pirnide mahlasusest)
👍4 sl riivitud ingverijuurt
🍬600 g moosisuhkrut

Riivi sidrunilt koor, pressi poolikutest välja mahl. Tõsta kõik ained peale suhkru potti, sega läbi. Kui pirnid on väga mahlased piisab vähemast lisatud veest.
Keeda kaane all madalal kuumusel 15 minutit. Lisa suhkur, keeda ilma kaaneta veel 15 minutit. Tõsta kuumalt purkidesse, kaaneta.
Moosi tuleb sellest kogusest umbes 1,2 liitrit.
.
.
#pirnid #moos #retseptid #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover
Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto? Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto?
KREEMJAS KANA-KUKESEENEKASTE! Seda peaks tegema ju KREEMJAS KANA-KUKESEENEKASTE! Seda peaks tegema juba nimetuse pärast, sest kõik need kanad ja kuked 😀...ehh, eesti keel! Aga tegelikult sobivad kana ja kukeseened ka maitselt imehästi kokku. Philadelphia toorjuustust tehtud kaste seob kõik kokku mõnusaks kodutoiduks. Retsept on siin:
✔️500 g kanafileed
✔️2+2 sl oliiviõli
✔️2 küüslauguküünt
✔️300 g kukeseeni
✔️3 dl kanapuljongit
✔️200 g Philadelphia maitsestamata toorjuustu
✔️2-3 sl värsket hakitud peterselli
✔️soola, pipart

Lõika kanafilee tükkideks. Kui kasutad juba niigi väiksemaid kanafilee sisetükke, pole tarvis seda teha. Kuumuta pannil 2 sl õli ja prae kanatükid kuldseks, umbes 10 minutit. Maitsesta soola ja pipraga. Tõsta pannilt ära taldrikule ootele. Lisa pannile veel 2 sl õli. Haki küüslauguküüned ja prae kergelt läbi, umbes minutijagu. Nüüd vala pannile kukeseeened, suuremad tükeldatult. Prae segades, kuni seened on küpsed, u 10 minutit. Vala pannile kanapuljong ja lase vulisedes keema. Nüüd lisa toorjuust. Kasutada võib ükskõik millist Philadelphia maitsestamata toorjuustu. Mulle meeldib siin kastmes Original, aga sobivad ka Light, laktoosivaba ja Proteiini. Sega toorjuust puljongiga ühtlaseks. Pane kanatükid pannile kastmesse ja lase 5 minutit kõigel kooso keeda. Lisa veel soola, pipart ja hakitud peterselli.
Kastme kõrvale sobib riis, kinoa, kartulid või miks mitte, pasta.
Kanafilee asemel on igati 👍 kintsuliha, prae seda lihtsalt veidi kauem.
.
.
#kana #kukeseened #retsept #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #koostöö @philadelphia_eesti
TAGURPIDI TOMATIPIRUKAS! 🍅Tomatiaeg kestab 🍅 TAGURPIDI TOMATIPIRUKAS!
🍅Tomatiaeg kestab 🍅! Kirsstomatid on niigi magusad, aga kui nad veel veidi ahjukuuma saavad, siis oh, nagu kommid! Tagurpidi tomatipirukas ehk tarte tatin'is kohtuvad päikeseküpsed mahlased tomatid ja krõbe lehttainas. Pirukas valmib esialgu pliidil pannil ja siis tuleb see pann ahju pista. Nii et hea on pirukateoks valida pann, mille käepide kannatab ahjukuuma. Tagurpidi tomatipiruka retsept on kommentaaris. Blogis seletan pikemalt, sinna võib ka piiluda, link on bios.
.
.
#tomato #tartetatin #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #foodblogger #retseptid#kokkamine #tomatid
🥞🍓Kui lastel tuleb pannkoogi-isu, siis valmi 🥞🍓Kui lastel tuleb pannkoogi-isu, siis valmis küpsetatud ja sügavkülmutatud pannukad on põhimõtteliselt kohe valmis. Ideaalne peale-kooli-energiaamps! Pildil on @vici.eesti maasikatäidisega pannkoogid, mis maitsevad nagu oleks kodus küpsetatud 👍Lisasin veel vahukoort, banaani, šokolaadikastet ja mõne värske maasika, et oleks eriti külluslik ja toitev 😅. Aga head on nad niisamagi, soojaks saab mõne minutiga!
.
.
#pannkoogid #reklaam @vici.eesti

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja