NB! See kook ei ole suhkruvaba. Magusust annab vahtrasiirup.
Jah, see on natuke kurb ka. Sest mul on tunne, et magusasoolika puudumise tõttu oleksin justkui millestki ilma jäänud. Ja olen nõuks võtnud sel aastal ennast parandada ja selle magusa-asja tõsiselt käsile võtta. Luban, et magusate postituste osakaal suureneb.
Aga need saavad olema võib-olla mitte päris tavapärased, sest lisaks magusaprobleemile on veel üks häda. Tunnen üha tugevamalt, et vajan tervislikku ballastivaba toitu. Värsket, vitamiinirikast, kerget ja puhast toitu. Toitu, peale mille söömist ei ole raske olla. Toitu, mis teeb mind rõõmsaks ja ilusaks nii seest- kui väljaspoolt. Toitu, mis ei väsitaks.
Ja ma tean, et ma pole ainuke toidukirjutaja ja blogija, kellel sellised tunded on. Toortoitlus ja veganlus, mis esialgu siiamaile imbudes tundusid ekstremistidest ullikeste järjekordsete hullustena, on muutumas mõistetavaks ja aktsepteeritavaks toitumisviisiks. Teades ennast, on üsna kindel, et minust ei saa kunagi radikaalset toortoitlast ega veganit. Armastan lihtsalt toitu ja hõrke maitseid liiga palju. Aga vahelduseks rasvast nõretavatele seakülgedele ja kõrgel kuumusel praetud steikidele on mu jaoks muutunud üha olulisemaks taimne toit ja liigse koormuse (nisujahu, suhkur) vältimine.
Lugedes seda Lesley Chestermani artiklit “A New Way of Eating” samadel teemadel, tabas mind täielik äratundmine. Nii ongi: “Instead of dreading health food, let’s see it for what it is: food prepared with healthy ingredients. Maybe it’s time we rethink the pantry. When health is the priority but taste is not sacrificed, I’m all for it.”. Nõus sajaprotsendiliselt.
Ja kook valmis ka sellestsamast artiklist inspireeritult. Nimetasin ta küll šokolaadikoogiks, aga šokolaadi kui sellist siin tegelikult kasutatud pole, hoopis kakaod. Aga maitse on väga-väga šokolaadine ja millest see šokolaad siis veel tehtud on kui kakaost, nii et olgu ta pealegi šokolaadikook. Kakaokook ei kõla pealegi pooltki nii hästi:) Magusap
Šokolaadi-toorkook
Põhi:
100 g mandleid
100 g kakaopulbrit (mõru naturaalset kakaod, mitte kiirlahustuvat a la Nesquik)
100 ml vahtrasiirupit
3 sl kookosõli
1 apelsini riivitud koor
Kate:
100 g kakaopulbrit
200 ml vahtrasiirupit
60 ml kookosõli
Põhja tegemiseks purusta mandlid köögikombaini teradega või purustajaga mitte päris jahuks, aga selliseks jämedamapoolseks pudiks:
Sega omavahel mandlipuru ja kakaopulber. Teises kausis sega vahtrasiirup, kookosõli ja riivitud apelsinikoor. Vala segu mandlipuru-kakaopulbri hulka. Sega lusikaseljaga vajutades ühtlaseks niiskeks massiks. Kata 20 cm lahtikäiva koogivormi põhi küpsetuspaberiga. Vajuta segu tugevasti kokku pressides vormi põhja. Tõsta pooleks tunniks külmkappi.
Katteks sõelu kakaopulber kastrulisse. Sega omavahel vahtrasiirup ja kookosõli. Lisa kakaopulbri hulka. Soojenda segu väikesel tulel, pidevalt segades. Temperatuur ärgu tõusku üle 40 kraadi, sooja segu peaks saama vabalt käega katsuda.
Kui mass on veidi sooja saanud ja ühtlane, vala ta põhjale. Tõsta kook tunniks ajaks külmkappi tahenema.
Serveerimiseks eemalda vormist ja lõika sektoriteks. Kook maitseb hästi ka niisama. Aga võid värviks ja värskuseks lisada granaatõuna seemneid, apelsinisegmente, marju (näiteks vaarikaid või mustikaid või sõstraid).
Aga eriti hea maitseb see kook väheste meresoolahelvestega. Tegelikult maitseb ta niimoodi lihtsalt võrratult.
ilse
Lähen nüüd vahtrasiirupit tooma:)
Just samad mõtted on viimasel ajal mu peas liikunud, tahaks toitu, mis ei kurnaks mu aju kui veri voolab kõik makku toitu seedima:D Toortoit ja taimetoit pole ilmselt minu jaoks eriti sellisel külmal ajal ja lihaveise steigist ja üheoajatoidust või mõnusast südamehautisest ma ka ei loobu aga valgest jahust ja valgest suhkrust olen ma nõus loobuma. Olen vaadanud sinna paleo poole ja tundub, et see on midagi sellist mida võiks tõsiselt võtta ja vaadata mis saab 🙂
Janika
Ilmslet võib vahtrasiirupi asendada agaavisiirupiga?
Mari-Liis
usun, et võib küll. Agaavinektar on muidugi nats magusam ja paksem kui vahtrasiirup. Maitsesin mõlemat tilgakese just võrdluseks ja vahtrasiirupil on rohkem mingit muud maitsenüanssi ka, agaavinektar on lihtsalt mega-mega-magus;) Leidin ka sellised võrdlevad andmed nende mõlema kohta, 30 g sisaldab:
Maple Syrup:
73 calories
19 grams carbohydrates (17 grams sugar)
46% daily value for manganese, 8 % zinc and 28 milligrams omega-6 fatty acids and 2% daily value for calcium, iron, and potassium.
Agave:
80 calories
21 grams carbohydrates (20 grams sugar)
No significant other nutrients
Erru
Ma ei ole küll spetsialist, aga kui sellest koogist tahta päris toorversiooni teha, siis tuleks kakao asendada toorkakaoga ja vahtrasiirup vist ka millegi muuga (mõlemaid on valmis toote saamiseks kuumutatud)?
Mari-Liis
Üldse ei vaidle, Erru 🙂 Ma pidasin pealkirjas silmas seda, et kooki ei ole küpsetatud. Aga jah, loomulikult, et ta oleks "päris-toor", peavad kõik kasutatavad ained olema kuumutamata.
Anonüümne
Kust seda kookosõli võiks saada?
Mari-Liis
Kookosõli saab näiteks mahepoodidest (Looduspere, Õkosahver, Mahemarket jt), Tallinnas Piprapoest, Kaubamaja toiduosakonnast, Solarise toidupoest, umami.ee… neist kohtades saab kindlasti, võimalik, et ka mujalt. Siin koogis on vaja õli vedelal kujul. Kui kookosõli on tahkunud (valge), soojenda pudelit v purki soojas vees, õli muutub jälle vedelaks.
klassi blogi
Muuseas tegin koogi kookosõliga, mis oli tahkunud. Tuli välja küll, ainult peaĺmine koogikiht oli veidi paksem, kui võrrelda su pildiga. Pererahvle maitses hää. Mina, kes ma üldse šokolaadikookide sõber ei ole, sõin ja kiitsin ka:) Väärt retsept!
Mari-Liis
Tänud jagamast väärt infot, et kook õnnestus ilusti ka tahke kookosõliga. Mulle nagu tundus, et tainas oleks siis liiga paks olnud segada tahkega, aga näed siis- ei peagi vedelaks sulatama õli!
Anonüümne
Huvitav kas purustatud mandlid võib ka mandlijahuga asendada, mida ökopoodides olen näinud? On keegi proovind
Mari-Liis Ilover
Jah, võib ikka. Kook õnnestub ka mandlijahuga hästi, lihtsalt neid krõmpsuvaid mandlitükikesi ei ole siis põhja sees.
Agnessa
Proovin meega teha, küllap sobib seegi. Vaatame, mis välja tuleb. 🙂
Mari-Liis Ilover
Tulemusrikast katsetamist, Agnessa! Anna siis palun siin ka teada, kuidas välja kukkus.
Anonüümne
Tere! Kas koogis on kasutatud kookose maitsega või maitsevaba kookosõli?
Mari-Liis Ilover
Tere-tere! Ma kasutan pudelis olevat rafineeritud kookosõli. Päris maitsevaba ta pole, mingi kookosenüanss on ikka juures, aga hästi õrn.
Anonüümne
Väga lihtne ja maitsev 🙂
Asendasin vahtrasiirupi hoopis meega, veganitele küll ei sobi, aga gluteenikutele ja laktoosikutele küll 🙂
Mari-Liis Ilover
Rõõm kuulda, et kook meeldis. Jaa, muidugi, mesi on ju igati sobiv siin ja mõelda, kui kasulik!
Unknown
Ühesõnaga kui mu laps ei või tarbida piimatooteid, muna ja nisujahu, siis see kook oleks vist ideaalne ka sellise lapse sünnipäevalauale. Mul selkega nii suur mure. Laps ju tahaks ka enda esimese sünnipäeva kooki maitsta.
Unknown
Ühesõnaga kui mu laps ei või tarbida piimatooteid, muna ja nisujahu, siis see kook oleks vist ideaalne ka sellise lapse sünnipäevalauale. Mul selkega nii suur mure. Laps ju tahaks ka enda esimese sünnipäeva kooki maitsta.
Mari-Liis Ilover
Tere! Siin koogis on muidugi parajalt suur ports kakaod ja mandleid. Kui teil talumatused, siis ehk võivad needki probleemsed ained olla… Mina aastasele seda kooki väga süüa ei soovitaks, paar ampsu vast. Suurtele külalistele aga kindlasti meeldib! Üks muna- , jahu- ja piimavaba pidulikum kook on veel see Pina Colada kook: http://www.siitnurgastjasealtnurgast.ee/2016/01/pina-colada-kook.html. Selles ka muidugi pähkleid mandleid korralikult. Aga kui teil nendega probleemi pole, siis peaks ju sobima küll. Vahvat pidu ja palju õnne sünnipäevalapsele!
Kii5u
Huvitav kas põhja ja katte vahele tasakaalustamiseks mõni hapu moos ka võimalik oleks? Kirsid vms?
Mari-Liis Ilover
Kii5u, ma pigem paneks hapuka lisandi koogi peale. Võib granaatõunaseemnetega täiesti üle puistata, teha kirsikastme vms
Kii5u
Kas oskate öelda kui palju kook kaalub kui jälgida neid koguseid? Mul oleks vaja viie kilone kook teha.
Mari-Liis Ilover
Ohhoo, 5-kilone! Väga raske öelda koguseid, kuna ei ole kooki kaalunud…Arvan koostisaineid vaadates, et ehk see siin kaalub 500-600 grammi. Soovitan kindlasti enne suure koguse tegemist teha proovikook retseptis antud kogustega – siis selge, kui suure koogi saab ning kas üldse maitseb 😀 Head maiustamist!
Anonüümne
Minul muutus segu kuumutamisel kummiseks ja läkd tükki, kuigi katsudes polnud soe. liiga kaua kuumutasin?
Mari-Liis Ilover
Hmm, siinkohal tõstan küll käed üles ja tunnistan, et tõesti ei oska öelda, milles asi võis olla. Mul ei ole kunagi nii juhtunud. Kui segu ei olnud soe, siis ei saanud ka kuumus liiga teha…Väga kummaline igatahes.
Kerly
Ma olin nii õhinas, et seda kooki teha, aga kui tegemiseks läks tegin nii mõnegi asja valesti. Esiteks ei mõõtnud ma oma vedrupanni ja alles põhja vormi pannes selgus, et minu oma on tervelt 6 cm Mari-Liisi omast suurem – ime ei olnud, et siis tainas põhja ei katnud. Õnneks tegin kaks kooki ja hakkasin kiirelt teise põhja tegema ja arvestasin juurde lisa, et saaks esimese põhja ka katta. Samuti oli mul raskusi põhja kenasti asetamisega – segu oli nii kleepuv. Keegi seda aga ei kommenteerinud – ilmselt sai mul miskit valesti.
Kate tuli voolavam, kui siin nähtu, aga ei olnud hullu, sai ikka he ja kattis koogi kenasti. Ma oleks parema meelega kooki mõneks ajaks sügavkülma pannud hoopis, ehk ei oleks see nii palju laialivalgunud kui külmikus.
Ühesõnaga sai tehtud ja pool on söödud – väga-väga hea kook on, aga tegemine oli paras mässamine. Apelsinikoor annab nii hea noodi ning teeklaasiga koos moodustab väike tükk kooki suurepärase “suveõhtu” kaaslase 🙂 Mmmmmm! Soovitan vaatamata oma paljudele viperustele 🙂
Mari-Liis Ilover
Tere, Kerly! Suur aitäh, et oma kogemust jagasid. Kook on jah niigi üsna õhuke, nii et arvata on, et kui sul suurem vorm, ei jätkunud põhja katmisekski! Aga hea, et lisa kohe võtta oli. Tore, et kook vaatamata kõigile maitses ja kes teab, ehk teed teinekordki 😉
Mary
Ma avan alati suure õhinaga sellised retseptid, mis lubavad muna ja gluteeni ja suhkruvaba kooki, kuid pean nii sageli pettuma, sest vahtrasiirup, nagu ka agaavisiirup ja mesi, on ju sama moodi suhkur, mida pallastiks nimetada. Ma arvan, et sarnaselt paljudele “suhkruvabadele” magustoitudele on see eksitav info. Inimesed tarbivad liiga palju suhkrut ja kui anda tavalisele inimesele kook ja retsept nimega suhkruvaba, teete neile karuteene. Meega röstitud müsli ei ole suures pildis tervislikum kui mõni muu magustoit, eriti arvestades, et see kutsub liialdama.
Mari-Liis Ilover
Tänud kommentaari eest! Olen erinevate suhkrute maailmaga üsna hästi kursis. Pealkirjas suhkruvabadust mainides on talupojamõistusele tuginedes silmas peetud suhkrut, mida ongi tavamõistes alati suhkruks peetud: tavaline lauasuhkur – st suhkruroost (harvem ka suhkrupeedist) valmistatud teraline, tükk- või tuhksuhkur (valge, pruun, rafineeritud, rafineerimata jne, kuidas iganes nimetada). Ühesõnaga, puhas sahharoos. Kasutuses olev vahtrasiirup on tavalise suhkru tervislikum alternatiiv. Olen arvamusel, et ükskõik millise suhkru või suhkruasendajaga tegemist, ei tohi magusaga liialdada.
Anonüümne
Tere,
kas kook vöib edukalt ka terve öö külmkapis seista?
Aitäh, Mari-Liis
Anonüümne
Jaa, seisab kenasti! Mari-Liis
Annika
Nii vahtrasiiurp kui agaavi siirup on puhas suhkur, seal ei ole mingit vahet kas sa kasutad suhkrut või siirupit!
Laili
Natuke ikka on vahet – glükeemilises indeksis!
mari
kas kook peabki selline môrudam olema?
Mari-Liis
Kuna sisaldab rohkelt kakaod ja vähe magusat, siis jaa – ongi selline tummine ja mõrkjas-magus suutäis!