Peale vinduvalt pikka lörtsist varakevadet on lõpuks ilmad üha soojemad ja päikeselisemad, justkui magnetiga tõmbab õue. Koos puhkevate pungade ja tärkavate lilledega tekib soov taas lüüa läikima ja töökorda seada kannatlikult oma tipphooaega oodanud grillid, vardad, tangid ja pintslid. On aeg varuda valmis söekotid või täita gaasiballoonid ja uurida värskeid grillimisnippe ning uusi retsepte. Ikka selleks, et veeta ilusaid valgeid ja pikki õueõhtuid perekeskis või sõpradega, saatjaks hõrk ja isuäratav värskes õhus valminud toit. Grillihooaeg on avatud!
Tegin tiiru Prismas ja avastasin laia valikuga grilliosakonnast mõned toredad tooted, mida siin postituses teilegi tutvustan. Ka kõik retseptide toiduained on pärit Prismast. Grillime petis pehmeks marineerunud kanavardaid, teeme juurde hõrgu grillitud köögiviljadest kastme, küpsetame grillil värsked pita saiad ja juurde veel suure kausitäie värsket salatit. Kõlab ju hästi, kas pole!
Grillid puhtaks loodussõbralikult
Kõigepealt aga grillid ja varustus puhtaks! Grilli puhastamine peale talvepuhkust või lihtsalt peale suuremat grillipidu on iseenesestmõistetav, sest kellele meeldiks nõgiselt ja rasvaselt grillilt tulnud toit? Palja veega paraku grilli läikima ei löö. Samas võiks aga vältida mürgiseid kemikaale, need ei ole head ei nahale ega keskkonnale. Parem on valida leebe koostisega spetsiaalselt grillide puhastamiseks mõeldud vahendid, mis teevad paljudele üllatuseks raske küürimistöö suurepäraselt ära.
Annan paar konkreetset vihjet heade grilli puhastusvahendite osas, mille olen ise hiljaaegu avastanud ja soojalt soovitan. Näiteks niisked Ultragrime’i BBQ puhastuslapid, mis teevad väikestviisi imet ja puhastavad isegi vanad, põlenud ja kõrbenud toidujäänused. Üks lapi pool on abrassiivne ja puhastab eriti efektiivselt. Siledama poolega saab puhastada vähem määrdunud kohti, nagu näiteks keraamilise grilli pealispind. Lapid on suured, tugevad ja püsivad väga kaua niisked. Suur pluss, et nad on leebed käenahale ega sisalda aineid, mida sa ei sooviks oma toiduga kokku puutuma. Lapid on biolagunevad, keskkonnale ohutud.
Muurikka puhastusaine ehk puhastuskivi on samuti tänuväärne abimees grilli puhastamisel. Vaatamata sellele, et aine on täiesti ökoloogiline ega sisalda värvi- ega säilitusaineid, puhastab ta tõhusalt nii grilli kui muudki koduses majapidamises. Puhastuskivi eemaldab katlakivi, rasva ja nõe söövitamata ja kraapimata nii köögis, vannitoas kui saunas. Niiske svamm tuleb ainega kokku teha, vahule ajada ning siis lihtsalt sellega mustust rünnata.
Söed kuumaks
Söegrillid omanikud on kindlasti seisnud poes valiku ees, millist sütt siis õigupoolest oleks õigem osta. Et toit grillil ilusti ühtlaselt ja mõnusa eheda suitsuaroomiga valmiks, tuleks valida kvaliteetne suuretükiline süsi, milles on ühtlase suuruse tükid ja peenikest pudi vähe või üldse mitte. Mul on olnud head kogemused Biolani kõrgekvaliteedilise söega. See süttib kiiresti, söestub ühtlaselt ja söed hõõguvad kaua. Lisaks on hea teada, et Biolani söe jaoks hangitakse ja kogutakse puitu säästvaid põhimõtteid järgides ja keskkonda kaitstes.
Grillsöe süütamiseks ei ole süütevedelik kuigi hea valik, see jätab ebameeldiva aroomi, mis kandub toidule. Kasutada võiks pigem peenikesi puupilpaid, toiduõli, paberinutsakaid või süütekuubikuid. Söed saab hetkega süüdata peenikestest puiduribadest kokkukeeratud süüterullidega. Vali ökoloogiline taimse vahaga (mitte parafiiniga) valmistatud toode, mis on ohutu tervisele ja keskkonnale. Süüterullide abil saad tulele hoo sisse lisaks grillile ka lõkkes, ahjus või kaminas.
Millal söed grillimiseks valmis on?
Söegrillil grillides peaks süte ümber olema tekkinud hall tuhane kiht ja söed ise seest punaselt hõõguma, mitte põlema. Kuumuse osas on abiks lihtne käetest: hoia peopesa grillrestist umbes 10 cm kõrgusel. Kui grillilt tulev kuumus sunnib 3-4 sekundi pärast kätt ära tõmbama, on kuumus paras.
Abiks grillijale
Erinevate grillimistarvete hulk poes on muljetavaldav. Kindlasti ei ole kõike tarvis endale “igaks juhuks” kokku kuhjata, pigem ikka võiks läbi mõelda, mis on tõepoolest vajalik. Üsna kindlalt kuuluvad vajalike abivahendite nimistusse labidas, tangid ja pintsel. Ka korralikud kuumakindlad pajalapid või -kindad.
Igati hästi on end õigustanud õrnemate toiduainete nagu näiteks köögiviljade grillimiseks mõeldud grillimiskorvid ja -võrgud. Teflonkattega abivahenditega saab vältida toidu grillrestile kinni jäämist, mis on ka kala puhul ülimugav lahendus.
Väiksemate köögiviljade grillimiseks sobib hästi ümbrikulaadne grillimisvõrk. Sellega saab kogu kraami grillil üheaegselt mugavasti ümber pöörata, selle asemel, et neid ükshaaval torkida. Grillimisvõrgu vahele saab panna köögiviljad ja väiksemad kalad nagu näiteks räimed kenasti ühe kihina, nii et kõik saavad ühtlaselt grillikuumust.
Kellele meeldib küpsetada šašlõkki või muid vardatoite, ei saa üle ega ümber headest grillvarrastest. Pikad lihavardad on puhas klassika, aga kes soovib iga sööja taldrikusse oma individuaalse vardas serveerida, saab seda teha toredatel lühematel varrastel.
JA NÜÜD KOKKAMA!
Petimarinaadis kanavardad, grillitud paprika ja tomati kastmega, külluslik värske salat fetaga ja pita saiad (jagub neljale)
Külluslik grillieine kanavarraste, kastme, ise tehtud pita saiade ja värske salatiga on tervislik ja soodne. Toiduainete osas tasub kindlasti üle vaadata Prisma valik, püsivalt odavdatud hindadega kaupade seas on häid pakkumisi ja mitmed odavdatud hindadega toidukaubad on kasutuses selleski retseptis.
Pane alustuseks kanaliha marineeruma ja pehmenema. Seejärel saad valmistada kastme, pita-saiad ja salati. Terve eine grillilt ja juurde veel värske salat – enam mõnusamaks ei saa ilusa ilmaga õues söögitegemine minna! Toimetaga koos pere või sõpradega ja kõik saab ladusalt tehtud.
Kanavardad
3 kanafileed, kokku u 740 g
3,5 dl petti
2 sl värsket hakitud peterselli
1 tl suhkrut
1 tl musta purustatud pipart
2 tl soola
Lõik kanafileed u 4 cm küljepikkusega tükkideks. Sega kausis pett peterselli, suhkru, pipra ja soolaga. Pane kanatükid marinaadi ja lase külmkapis 2-12 tundi maitsestuda.
Kui on käes aeg grillida. pühi kanatükkidelt liigne marinaad köögipaberiga maha ja lüki kanatükid varrastele. Grilli keskmisel kuumusel, vardaid vahepeal keerates, umbes 15 minutit.
Grillitud paprika ja tomati kaste
2 paprikat
250 kirsstomateid
2 küüslauguküünt
2 sl sidrunimahla
1 sl hakitud peterselli
näpuotsaga tšillihelbeid
1 tl suhkrut
2 sl oliiviõli
0,5 tl soola
0,5 tl purustatud pipart
Lõika paprikad pooleks, eemalda seemned. Pane koos tervete kirsstomatitega grillimisvõrgu vahele või aukudega grillimisrestile. Grilli madalal kuumusel, vahepeal keerates, kokku 15-20 minutit. Tõsta köögiviljad kaussi ja lase 10 minutit seista. Kui soovid, võid nüüd paprikal koore eemaldada, see tuleb peale grillimist ja seismist kergelt ära.
Lisa grillitud köögiviljadele kõik ülejäänud retseptis märgitud koostisosad. Valmista saumikseriga või köögikombainis kaste. Maitse ja kui tarvis, lisa soola või muid maitseaineid.
Pita-saiad
200 g nisujahu
0,5 tl küpsetuspulbrit
1 tl soola
150 ml petti
Sega omavahel kõik koostisosad ühtlaseks tainaks, vormi sellest pall. Lase 15 minutit seista. Lõika kuueks enam-vähem võrdseks tükiks. Rulli need jahusel tööpinnal üsna õhukeseks. Pane kuumale grillile otse grillrestile (õlitada pole tarvis) ja ole ise sealsamas juures, sest saiad küpsevad väga kiiresti, paar minutit ühel ja paar teiselt poolt. Kui saiad on õhku täis küpsenud ja ühelt küljelt grillitriibud alla saanud, keera ümber ja grilli ka teiselt poolt paar minutit. Korda sama järgmiste saiadega.
Värske salat spinati, feta ja granaatõunaseemnetega
100 g spinatilehti
pool punast sibulat
peotäis Kreeka pähkleid
200 g feta juustu (alternatiivina sobib ka muu valge pehme nn. salatijuust)
1,5 dl granaatõunaseemneid
Kaste:
3 sl oliiviõli
2 sl sidrunimahla
näpuotsaga suhkrut
soola, musta pipart
Laota spinatilehed salativaagnale või -kaussi. Viiluta sibul õhukesteks ribadeks, haki Kreeka pähklid jämedalt, lisa spinatile. Pudista peale feta juust ja granaatõunaseemned. Kastmeks sega omavahel oliiviõli, sidrunimahl, veidike suhkrut ja maitse järgi soola ning pipart. Võid kastmeained segamini loksutada väikeses kaanega purgis või vispeldada kausis. Nirista kaste salatile, sega õrnalt läbi.
Mõnusat grillimist!
__________________________________________________________________________________
Postitus valmis koostöös Prismaga
Mari
Nii toredad saiad tulid, aitäh! Kas blogis on juhtumisi ka mõni grillil valmiv pitsaretsept? Kuidagi see “taina” grillimine pole varem pähe tulnud.😁 kuigi pizzakivi isegi täitsa olemas.
Mari-Liis Ilover
Tere! Rõõm, et saiad õnnestusid! Grillipitsa on blogis täitsa olemas, väga hästi saab pitsakiviga grillil toimetada: https://mariliisilover.com/2013/05/grillipitsa/