• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • Söögikohad
    • Söögikohtade soovitused
  • Videoretseptid
  • Info

Salat röstitud kõrvitsa, kruupide ja halloumiga. Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD

veebruar 5, 2016 by Mari-Liis Ilover 1 Comment

salat kruupide, röstitud kõrvitsa ja halloumiga
NIKON D800, Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD  45 mm, ISO 100, 1/20, f/2,2

Olgu kohe alguses ära öeldud, et see postitus on nii maitsvast talvisest salatist, kui sellest, mille abil ta pildile püütud. Ehk objektiivist Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD. Sestap on seekord kõigil fotodel seaded juurde märgitud. Sellesama objektiiviga on tehtud ka täisterasaia postituse fotod. Photopoint pakkus mulle lahkesti kõnealust objektiivi testimiseks. Ausalt öeldes ei teagi, kas tegin õigesti, et pakkumise vastu võtsin, sest objektiivi tagasi viia oli lausa kahju:). Tõesti oli hea, toidu pildistamiseks vaat et ideaalne. Nii et keda huvitavad muljed selle objektiiviga pildistamisest, leiab väikese kokkuvõtte postituse lõpuosast.
Kes aga tahab lihtsalt salatit teha, ei pea fotondusse üldse süüvima ja võib rahulikult kõrvitsa ahju röstima ning kruubid keema panna. Salat on talvine, toitev ja veebruarisse sobivalt kodumaise hõnguga. Kui ei õnnestu talukaraami hankida, on muidugi täiesti OK haarata kõik vajaminev lihtsalt poest – tõenäoliselt on vähemasti kruubid ja kõrvits Eesti omad, nii et kodusus on salatis esindatud nii või naa.

Salat röstitud kõrvitsa, kruupide ja halloumiga

700 g muskaatkõrvitsat (koorega, aga seemned välja võetud)
100 g odrakruupe
peotäis rohelisi salatilehti või spinatit või rukolat (kasutasin Kopra Karjamõisa salatisegu)
30 g metspähkleid
30 g kuivatatud jõhvikaid
150 g halloumi juustu (kasutasin Üvasi talu toodangut)
veidi õli halloumi praadimiseks
1 punane sibul, õhukeselt viilutatult

Kaste:
3 sl oliiviõli
1 sl valge veini äädikat
maitseks näpuotsaga suhkrut, soola ja pipart
halloumile peale niristamiseks balsamico-kreemi

Alustuseks tükelda kõrvits sektoriteks või suuremateks viilakateks, koor las jääb külge. Lao tükid koor allpool või külili ühe kihina ahjupannile või ahjuvormi. Küpseta 180 kraadi juures umbes 45 minutit, kuni kõrvitsa viljaliha on nii pehme, et kahvel läheb eriliselt surumata sisse. Tõsta kõrvitsatükid ahjust välja. Eemalda koor. See peaks õnnestuma üsna lihtsalt, pealt ära tõmmates. Tükelda viljaliha väiksemateks, nii paari sentimeetri suurusteks tükkideks tükkideks. Sellel pildil on sektorid just ahjust tulnud ja ootavad tükeldamist:

röstitud kõrvits
NIKON D800, Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD  45 mm, ISO 100, 1/25, f/2,2

Samal ajal, kui kõrvits küpseb, keeda kruubid. Pese nad enne, kata mahult kolmekordse koguse veega ja keeda 45 minutit, kuni pehmed.

kruubid
NIKON D800, Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD  45 mm, ISO 100, 1/20, f/2,2

Nüüd on käes juustu praadimise aeg. Lõika halloumi umbes sentimeetri paksusteks tükkideks ja prae pannil õlis mõlemalt poolt kuldseks. Kas pole mitte kena see alumise pildi värske halloumi kera. Tehtud Lõuna- Eesti kitsede piimast, praetult lihtsalt võrratu – soolakas ja mõnusa kriuksuga – tõeline lemmikjuust! Pärit Üvasi talust, guugeldades leiab iga huviline kontaktid.
Viiluta sibul üsna õhukeselt. Haki metspähklid ja kuivatatud jõhvikad veidi väiksemateks tükkideks.

halloumi
NIKON D800, Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD  45 mm, ISO 100, 1/30, f/2,8

Nüüd, kui kõrvits röstitud ja tükeldatud, kruubid keedetud ja jahutatud, halloumi praetud, sibul viilutatud ja pähklid-jõhvikad veidi peenemaks hakitud, polegi muud, kui salat kokku laduda. Ahjaa, kaste! Vispelda lihtsalt kõik selleks vajaminevad ained kokku või loksuta kaanega purgis tugevalt segamini.
Tõsta peotäis rohelisi salatilehti, kõrvitsatükid, kruubid, punane sibul, pähklid ja jõhvikad suuremasse kaussi. Vala peale kaste ja sega õrnalt läbi. Serveerides tõsta salat taldrikutesse või kaussidesse, aseta peale praetud halloumi ja nirista sellele mõned tilgad paksu magushaput balsamico-kreemi. Jahvata salatile veel lõpuks paar keerdu pipart.

salat kruupide, röstitud kõrvitsa ja halloumiga
NIKON D800, Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD  45 mm, ISO 100, 1/20, f/2,2

Ja nüüd lubatud ülevaade Tamroni objektiivist, mida testisin Photopointi palvel. Et ma ei ole üldse tehnikafänn ega ka -spetsialist, siis väga spetsiifilist numbrite jada kirja panema ei hakka (ega oskagi ausalt öeldes), sedalaadi põhjalikke võrdlusi saab igaüks soovi korral lugeda tehnikaajakirjadest nii paberil kui veebis. Lisaks pole ma üldse kindel, kas toidublogi lugejad oleksid sellisest süvaanalüüsit huvitatudki:)
See, et ma igat viimast kui uut fotovidinat endale ei ihalda saada, ei tähenda muidugi, et praegune varustus kuidagi hädine oleks. Olen juba päris pika toidupildistamisperioodi ajal jooksul selgeks saanud, mis peaks minimaalselt vajalik olema, et saada hea kvaliteediga fotosid. Käin pildistamas ka väljas, nii kokaraamatute fotosid, restoranide menüüsid, blogimaterjali jne. Olen üritanud kokku pannud sellise tehnikakoti, mille raskuse all ma päris kokku ei kukuks, kuid mis aitaks töö hästi ja kvaliteetselt ära teha. Tavakomplekti kuuluvad kaamera ja kaks objektiivi: Nikkor 50mm f/1.8 ja Sigma 105mm f/2,8 Macro. Lisaks peegeldid, välgud. Ja muidugi statiivid kõige selle püstihoidmiseks.
Esialgu tundus mulle, et Tamroni 45mm on suhteliselt sarnane mu suure lemmiku ja kõige enam kasutuses oleva Nikkor 50mm-ga. Aga ainult esialgu. Valgusjõu ja pildikvaliteedi osas võitis siiski Tamroni 45mm. Ka juba kergelt hämarduvas pealelõunases toavalguses (küll akna all, aga kell kolm talvel ei tule sealt enam suurt midagi) võlus ta välja selged ja teravad fotod. Oma armsa 50mm-se Nikkoriga, tean, läheb sellel kellajal lisavalgustust kasutamata juba keeruliseks…
Lisaboonus Tamroni objektiivil on sisseehitatud pildistabilisaator, mida tähistab VC (vibration compensation). See võimaldab saada hea tulemuse ka kehvades valgustingimustes, kui tuleb kasutada pikka säriaega. Katsetasin ka statiivita, käest pildistamist ja pildistades täiesti lahtise avaga( f/1.8), ei olnud fotod udused ka väga aeglase säri juures (1/25). ISO tuli siis tõsta küll kõrgemaks kui mu tavapärane toidupildistamise 100, kuid mingit müra piltidele ei tekkinud.
Tamroni lähim teravustamiskaugus on 29 cm. See on palju väiksem, kui Nikkori 45 cm, nii et Tamroniga saab ronida toidule veel lähemale ja kadreerida just selline foto, nagu tarvis. Kui juba lähedale ronimisest juttu tuli, siis vaatamata sellele, et Tamroni puhul tegu ei ole makroobjektiiviga, on “toidu sisse minemise” fotod samaväärsed sellega, mida produtseerib mu Sigma 105mm f/2,8 Macro. Katsetasin nendessamades valgusoludes ka Sigmaga ja tema valgusjõud jäi nõrgaks, pildid said hägused ja ISO oleks tulnud tõsta tasemele, mis juba tekitas müra. Ei hakka neid tumedaid udukogusid siia üles riputamagi:)
Ja nüüd veel teravussügavusest. See on siis lihtsalt väljendatult terav objekt ja udune taust. Kui näiteks vaadata eelpool olevat kruubipilti, on näha, kui ilusti joonistuvad välja esiplaanil olevad terakesed tagaplaanil olevast muust taustast. Üleminekud teravalt alalt hägusele õnnestuvad Tamroni optikal sujuvalt ja pehmelt.
Sellised said siis esmased Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD objektiivist. Kui plaanis tõsisemalt toidufotograafiaga tegeleda, soovitan kohe kindlasti kaaluda selle hankimist. Loomulikult ei piirdu objektiivi kasutamisala vaid toidu pildistamisega, see on lihtsalt minu “kiiks”, ta on suurepärane ka portree- ja loodusfotode pildistamiseks. Objektiivi saab nii Nikoni kui Canoni bajonetiga ning ta sobib nii täis- kui poolkaader kaameratele. Hinda ja tehnilisi andmeid saab lähemalt uurida  Photopointi kodulehelt.

tamron-sp-45mm-f-18-di-vc-usd-objektiiv-nikonile
Selline näeb siis kõnealune objektiiv välja. Võrreldes Tamroni vanemate objektiividega on disain hästi puhta joonega ja stiilne. Objektiiviga on komplektis kaasas ka varjuk. 

Kõik fotod on minimaalselt töödeldud, vaid väike crop, clarity ja vibrance Lightroomis. Kaameraks täiskaadersensoriga NikonD800. Fotod on tehtud loomuliku valgusega. Paremalt suur aken, vasakult peegeldi. Pildistatud statiivilt.

salat kruupide, röstitud kõrvitsa ja halloumiga
NIKON D800, Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD  45 mm, ISO 100, 1/20, f/2,2

Ja siia lõppu veel üks foto kaadritagustest, ehk sellest, kuidas ühe toidublogi postituse pildid harilikult sünnivad. Kaamera ees on seesama kõnealune Tamroni objektiiv ja valmivad fotod selle varasema postituse tarbeks. Igaks juhuks mainin, et ehkki see pildistamisnurga tõttu nii võib tunduda, ei ole toit asetatud põrandale, vaid alus on spetsiaalselt pildistamiseks ostetud jalgadel. Taldrikut põrandale panna süda üldiselt ei luba, mis ei tähenda, et mõnikord harva seda hädaga siiski teha ei tule. Sellelt fotolt ei ole vaja mingit erilist kvaliteeti oodata, tegu mobiiliklõpsuga:)

toidupildistamise telgitagused

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Retseptid, Salatid, Tervislik Tagged With: juust, kõrvits, kruubid

Previous Post: « Vinegrett, see vana hea talvine salat
Next Post: Talvine pohlakook »

Reader Interactions

Comments

  1. Signe

    mai 30, 2018 at 4:37 e.l.

    Okei… ma just olen otsinud mingisuguseid uusi retsepte ja täiesti juhuslikult leidsin selle, kus on… kõik minu lemmikasjad koos!

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Tärkav rohelus toiduks!

Kevadroheline Klikka pildile! →
Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Frappé ehk külm kohvijook (seekord kofeiinivaba versioon Bambuga)
  • Šokolaadikook maasikatega
  • Rabarberibrülee
  • Baierimaa maitsed tulevad koju kätte
  • Võilillepirukas

Värsked kommentaarid

  • Helene T., Mahlane ja maitsev rabarberikook, malmpannil küpsetatud
  • Ruth, Veiseburger – suve lemmik
  • Mari-Liis Ilover, Rukkikarask pähklite ja jõhvikatega
  • Mari-Liis Ilover, Rukkikarask pähklite ja jõhvikatega
  • Kerli, Rukkikarask pähklite ja jõhvikatega

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Karamelli-šokolaadi Tuc-id

Rabarberiketšup

Maasika-sidruni tiramisu

Puhas energia! Ise tehtud energiapallid ja müslibatoonid.

Piparmündi-sidrunilimonaad

Mida panna vabariigi aastapäeva peolauale. EV100.

Jälgi mind ka Instagramis

  • Frappé! Millal siis veel, kui mitte praegu. Lisaks ilmale, õieti selle tõttu, on ka kohv temperatuuriskaalal teinud korraliku uperpalli ja maitseb praegu külmana palju paremini. Kes pole veel tuttav frappé-ga, siis tegu on Kreekast ja Küproselt tuule tiibadesse saanud jääkohviga. Valmistamine on lihtne: pane kõrgemasse anumasse või otse pikka klaasi lahustuv kohv, suhkur ja vesi. Mikserda segu vahuks. Ma teen seda pisikese käsi piimavahustajaga (teate ju küll, väike patareidega pulk, millel vahustusrõngas otsas), aga võib vahustada ka blenderis või tavalise käsimikseriga. Nüüd lisaks veel jääkuubikuid ja piima ning värskendav suvejook ongi valmis! Proovisin hiljuti esimest korda frappé-t teha lahustuvast Bambu
  • Kui oled juba jõudnud Gourmet Club’i uusi salsasid proovida, tead kui värsked ja parajalt särtsakad need on. Sobivad nii paljude erinevatele toitude juurde! Siin üks lihtne näide: marineeritud ja siis kiirelt grillitud kanafilee (loomulikult saab ka pannil), avokaado, mangosalsa, veidi hapukoort ja koriander. Kõik see tortilja vahele ja voilá! Pikad pühad ees, kaua seda šašlõkki inimene ikka süüa jaksab . GRILITUD KANA TORTILJA MANGOSALSAGA . Magus-vürtsikas mangosalsa on tortiljade juures asendamatu! Puuviljane magusus ja värskus ning just paras doos tšillit on täiuslik linnuliha maitselisand. 2 pontsakat kanafileed 4 avokaadot 1 sl laimimahla 4 tortiljat 1 tops Gurmet Club värsket mango
  • Šokolaadikook maasikatega. See on kook, mis on meil kodus olnud paras hitt esimesest korrast, kui seda valmistasin. Mis oli eelmisel kevadel. Aasta on möödas, viimane aeg seda hõrgutist nüüd ka teiega jagada! Sest esiteks ei saa nii head asja ainult endale ju hoida ja teiseks on kohe-kohe käes ka kodumaiste maasikate hooaeg. Mis selle koogi puhul mulle endale eriti meeldib, on see, et maasikad koogi vahel on värsked, mitte küpsetatud. Ja et nad on terved või suuremate puhul poolitatud, aga mitte väikeste tükkidena. Ausalt öeldes küpsetatud maasikatega koogid mul silma särama ei panegi. Sest maasikas, vastupidiselt näiteks pohlale, on selline
  • Rabarberibrülee!Kokku saavad värske ja hapukas rabarber ning kreemjas ja rammus brüleekreem. Ahh ja ohh, kui hõrk! Ei hakka seekord retsepti siia panemagi, saadan teid hoopis blogisse lugema. Brüleekreemi tegemisel on mõned nüansid, mida kindlasti silmas pidada ja katsusin need võimalikult lihtsalt ja täpselt kirja panna. Et ikka kōik ilusti õnnestuks! Aga noh, nagu mul teinekord juhtub, läks postitus väheke pikaks ja kõik see targutus siia Instasse ei mahugi Igatahes, täpne juhis rabarberibrülee tegemiseks on blogis mariliisilover.com ja otse sinna saab biost. Kaunist kevade jätku! . . #rhubarb #crèmebrûlée #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #dansukker #foodblogger #foodphotography
  • Täna sai veidike matkatud ilusas eestimaises suves. Laheda kokkusattumusena toimus Fjällräveni matk mu kodupoolsaarel, nii et täitsa tuttavad paigad Alustasime siitsamast Jägala rippsillalt. Taju restos oli matka lõpp ja seal kostitas oma imeheade palakestega @helemaialamaa Ühtlasi sain teada palju põnevat seoses matkateemalise uuringuga. Muuhulgas näiteks sellise fakti, et naised kardavad matkates kõige enam: 1. Eksimist ‍♀️ 2. (Jalgade) märjaks saamist ja külmetamist 3. Karu Tuli välja, et need on tarbetud hirmud, täiesti välditavad ja matkamist ei peaks küll segama. Suur suvi on ees, vähemalt ühe ägeda matka võiks küll selle jooksul planeerida, onju!
  • Väike galerii tänasest toidutripist Järvamaal. Kas teadsid, et igal aastal valitakse Eestis välja üks piirkond, mille toidule ja toidukultuurile pööratakse erilist tähelepanu? Aasta 2022 toidupiirkond on Järvamaa! Märksõna #piimajõedjapudrumäed ütleb nii mõndagi, sest põllumajandus siin tõesti õitseb ja kohalikke tegijaid jagub. Külastasime toiduajakirjanikega täna neist vaid osakest, aga kõik olid nii ägedad ja hingega asja juures. Ja nüüd kõik vutt-vutt Järvamaale ehedat Kesk-Eestit ja head toitu nautima! Esimesel pildil on superäge üllatus Türil, kohvik-resto Ajatu. Kindel soovitus! Aitäh ilusa päeva eest: A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel, Esna galerii, Põhjaka viinaköök, Hindreku talu Valgma külas, Eesti Piimandusmuuseum Imaveres, Pagaripiiga koduköök Türil, kohvik-resto
  • Kadriorus asuva uue Itaalia resto BACIO trühvlipitsa on nii hea, et oleks patt seda mitte jagada. Ja kõik muu, mis proovitud sai, maitses ka suurepäraselt! Teisiti ei saagi ju olla, kui tiimi veduriks ja hingeks on Vlad Djatšuk. Menüüs on ehedad Itaalia klassikud, millele Bacios antakse oma elegantne puudutus. Kohvikupool on ka super, grissinid, focacciad, pirukad, saiad, tiramisu, makroonid jne tehakse kõik kohapeal. Väga tore uus tulija, soovitan ! Pildi eest aitäh @siljaluide
  • Eelmise aasta aiahooajal sai tehtud päris palju stoorisid erinevatel aiahoolikuid sütitavatel teemadel nagu näiteks kompostimine, tööriistade valik ja hooldus, väetamine nii orgaaniliste poeväetiste kui omatehtud nõiajookidega (nõgeseleotis) erinevad mullad, ürtide kasvatamine, kastmine, aga ka aiamööbli hooldus jnejne. Õnneks oli oidu kogu see salvestatud kraam alles hoida, klipid on Highlightsides nime all Aiandusminutid Kõik need teemad taas päevakorral, ise just täna vaatasin üle, mida eelmisel aastal ürdivanni istutasin, sest nina on seal välja pistnud mõned mulle täiesti tundmatud tegelased . Kel huvi, vaadake ka! Kogu see projekt sai tehtud koostöös @prismaperemarketid aiaosakonnaga ja on olnud üks südantsoojendavamaid koostöid üldse. Ja tegu

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja