Alustuseks pean ütlema, et minu suhe lumepallisupiga on on olnud konarlik ja vastuoluline. Kui üldse on mõni toit, mis juba väikesele Mari-Liisile (kes muidugi sõi kõike) ei meeldinud, siis see oligi lumepallisupp. Vanillipiimas ujuvad pehmed beseetutsakad lihtsalt ei olnud minu teema. Minnes ajapikku toiduteemadesse süvitsi ja õppides nii mõndagi ümber hindama, on meie suhe oluliselt paranenud ja kes teab, ehk saab kunagi minust veel tulihingeline lumepallisupi fänn. Just selline, nagu on minu armas abikaasa, kelle lemmikmagustoiduks see roog on. See, et ma ise (veel) lumepallisupist tohutus vaimustuses ei ole, ei tähenda, et ma seda desserti ei hindaks ega oskaks valmistada. Seega saagu retsept siia kirja ka!
Lisaks innustas lumepallisupi-postitust tegema asjaolu, et viisin oma Instagrami lehel läbi väikese küsitluse lumepallisupi osas, kus selgus, et üle 70% vastajatest söövad lumepallisuppi hea meelega ja ülejäänud mitte nii väga. Nii et lumepallisuppi taasavastama!
Et tegu nostalgilise retromagustoiduga, teavad kõik. Seda peetakse nii omaseks Eesti köögile, et sageli üllatutakse,et tegu hoopis peene Prantsuse päritolu köögikunsttükiga, millel nimetuseks œufs à la neige ehk “munad lumes” või île flottante ehk “ujuv saar”. Lihtsatest koostisainetest nagu munad ja piim võlutakse spetsiaalsete köögivõtete abil midagi keerulisena mõjuvat. Ja Prantsuse köögikunstile omaselt ei saa öelda, et munavalgetutsude pošeerimine ja munakollastest ning piimast kreemi kuumutamine köögis kõigil alati esimese hooga välja tuleksid. Rahu, see on täiesti ok! On varemgi lumepallisupi esmakordsel valmistamisel vaadatud tõtt kõvaks klimbiks keenud munavalgetega või kreemise vanillikastme asemel potis loksuva magusa munapudruga 😄. Järgmisel korral läheb kõik kindlasti nagu peab ja magustoidukausis ilutseb siidine kaste, millel õhkõrnade pilvekestena hõljuvad kohevad beseetutsud.
Lähemalt saab lumepallisupi kuulsusrikkast ajaloost lugeda SIIN, mu mõned aastad tagasi kirjutatud Oma Maitse artiklis.
Mandlilaastud ja astelpajumarjad on täiesti vabatahtlikud lisandid, neid ei ole siin retsepti õnnestumiseks tarvis. Aga mu meelest annavad krõmpsuvad mandlilaastud mõnusat tekstuurilisa ja marjad siia nii vajalikku hapukat nüanssi. Hästi sobivad ka vaarikad, sõstrad või muud marjad.
*Mina kasutan “lumepallide” tegemiseks eraldi piima ja kastmeks võtan uue portsu. Tegelikult saab kastmeks kasutada sama piima, milles pošeerisid munavalgeid. Lase ta enne lihtsalt läbi sõela, sest selles heljuvad pošeerimisest jäänud munavalgetükid.
*Munakollastest ja piimast keedetud kaste pakseneb kuumutamise käigus mõnevõrra. Kui soovid, võid aga lisada ka teelusikatäie tärklist (lahusta see kuumas potist võetud piimatörtsus ja vala siis potti tagasi), nii saab lihtsamalt ja kiiremini paksema kastme.
Lumepallisupp
Koostisosad
- 4 muna
- 6 sl suhkrut (3+3)
- 1 l piima (jaga kogus pooleks)
- 1 sl vanillisuhkrut
- 4 sl mandlilaaste
- 4 sl astelpajumarju
Tegevuskäik
- 1. Eralda munavalged -kollastest. Vahusta munavalged 3 sl suhkruga hästi tugevaks vahuks. Kuumuta 0,5 l piima keema. Hea on kasutada laiemat madalamat potti või hoopis sügavat panni. Nüüd järgneb “lumepallide” pošeerimine. Tõsta supilusikaga munavalgevahust vaevu-vaevu keeva piima sisse pallikesed, mis jäävad piima pinnale hulpima. Tee seda jaokaupa, 3-4 palli korraga. Kuumuta neid ühelt poolt u 30 sekundit, pööra õrnalt ümber ja kuumuta ka teiselt poolt. Pallid paisuvad kuumutamise käigus kohevamaks, hiljem see seistes see kohevus mõnevõrra taandub. Tõsta seejärel vahukulbiga piimast välja, ühe kihina suurele taldrikule või veel parem, vaagnale, ootele. Tee nii, kuni kõik pallid on kuumast piimast läbi käinud. Piim, milles kuumutamine toimus, on nüüd oma töö teinud, seda enam tarvis ei ole. 2. Vahusta munakollased ülejäänud 3 sl suhkruga heledaks kohevaks kreemiks. Vala ülejäänud 0,5 l piima potti, lisa vanillisuhkur. Kuumuta keemiseni. Tõsta mõni supilusikatäis kuuma piima munakollasevahu sisse ja sega läbi. See on vajalik temperatuuride ühtlustamiseks. Nüüd vala munakollasevaht aeglaselt potti kuuma piima sisse, samal ajal pidevalt segades. Kuumuta kastet segades paar minutit, kuni ta pakseneb. Ära keema lase, nii võib munakollane tükki minna. Vala kaste kaussi ja lase külmkapis täielikult jahtuda.3. Rösti mandlilaastud kuumal kuival pannil kuldseks. Kui astelpajumarjad on külmunud, sulata need. Serveerimisel vala taldrikusse kaste ja tõsta sellele munavalged. Puista peale mandlilaaste ja lisa astelpajumarjad.
Retsept ilmus ka D-kokaraamatus
Lisa kommentaar