Enne, kui Fiskars mulle oma Kitchen Gardenit katsetamiseks pakkus*, polnud ma sellisest imeloomast kuulnudki. Ja kui olekski, siis olgem ausad, 150 euro kanti küündiv hind oleks pannud ikka mõtlema ja lisaks tootjapoolsele iseenesest mõistetavale kiidulaulule otsima tõepärast ja praktilist infot ka neilt, kes seda juba kasutanud on.
Eesti keeles ei õnnestunud küll kellegi kogemusi Kitchen Gardeni kasutamise osas lugeda. Inglise ja soome keeles midagi leidsin, aga polnud ka päris see, mida otsisin. Aga tean nüüd vähemalt guugeldamise tulemusena, et Soome ühel ägedamal kokal, Michelini tähega restorani Chef&Sommelier peakokal Sasu Laukkonen’ il on Kitchen Gardeneid lausa mitu tükki ja ta on nendega igati rahul.
Nii et jah, eriti ma kasutajate kogemusi ei leidnud, aga kuna ma aga nüüd ei pidanud Kitchen Gardenit ise endale ostma, avaneski hea võimalus ta omal nahal ära proovida. Mis saaks parem olla. Järgnevalt siis kokkuvõte paarikuisest ajast, kui Kitchen Garden mu käes on olnud. Ehk on abiks teistelegi ürdisõltlastele, kes Kitchen Gardenit poes või veebis silmanud ning mõelnud, kas tegu ka väärt asjaga.
Mis asi see Fiskarsi Kitchen Garden siis õieti on? Tegu on toas ja eelkõige pimedal ajal kasutatav minikasvulava, mis mõeldud ürtide kasvatamiseks. Ta on ümara kujuga, plastmassist, pealmine läbipaistev osa on eemaldatav. Samuti saab läbipaistvat osa niimoodi keerata, et küljele tekib ava, mille kaudu on võimalik ürte hooldada, kasta ja noppida. Ava on ka ülal. See tagab värske õhu juurdepääsu, mõned eriti tublid taimed ronivad sealt kasvuhoo sisse saanult lausa välja.
VALGUS.
Agregaadi keskel on torujas LED-valgusti. Lihtsamal mudelil on valgus lihtsalt valge, väheke peenemal vaheldub see erinevates toonides ning komplektis on kaasas pult, mille abil valgust saab juhtida. Et mulle ei tundunud eriti ahvatlev sinistes ja punastes spektritoonides helklev lambike kööginurgas, oli päris hea meel, kui leidsin pakendist lihtsama mudeli. Ära märkida tuleb see, et iseenesest taimedele värviline valgus meeldib ja neutraalne valge on neile see kõige kehvem variant, aga noh, siinkohal jätaksin endale tugevama õiguse.
Minu meelest valgus on kasutajasõbralikkuse kohalt Kitchen Gardeni kõige nõrgem koht. Kui ma oma talvise köögiaiakese esimest korda vooluvõrku lülitasin ja tema poole vaatasin, pimestas valgus täiega silmi ja pilku ära pöörates plinkisid silmis veel tükk aega mustad täpid – teate ju küll, seesama asi, kui olete südasuvel otse eredasse päikesesse vaadanud. Tol hetkel oli ta muidugi taimedest ka tühi. Kui taimed sees, siis need varjavad valgust ja ta on leebem. Mulle meeldib talvel soe, pehme ja ambientne valgus toas, nii et kööki ma Kitchen Gardenit paigutada küll ei saanud. Valgus on liig ere. Korraks esialgu kaalusin ka kappi paigutamise varianti:), aga kuna elektrilist seadet tuleb hoida lahtiselt, seisab ta mul põrandal suure toa nurgas teiste toataimede juures ja niimoodi toimib asi kenasti, lehtede vahelt kumab toredasti valgust. Oleme kõik harjunud. Aga kui ma tulen pimedas koju ja tänavalt oma akendesse vaatan, näen ikkagi seda helendavat spotti akna ääres. Kes olen mina midagi Fiskarsile ütlema, aga selle valgusega tuleks tootearenduses midagi ette võtta. Lihtsalt köögis tööpinnal seistes, kus tegelikult oleks ta õige koht, on seadme valgus minu jaoks liiga ere, liiga külm. Samas on alati võimalik ju poes asja uurida ja paluda lamp sisse lülitada – ehk ei mõjugi kõigile silmadele nii nagu mulle.
Seade peaks olema ideaalis elektrivõrku lülitatult 16 tundi ja väljalülitatud 8 tundi. Ka taimed vajavad puhkust. Mulle see režiim sobib – õhtul magama minnes lülitan Kitchen Gardeni välja ja hommikul tõustes panen lambi põlema ja ütlen oma nunnudele: “Tere hommikust!”.
TAIMEDE POTID.
Kitchen Gardenisse sobivad suuruselt sellised potid, milles poes müüakse ürte. Sellised pisemat sorti. Proovisin sinna toppida ka suuremas potis rosmariini, aga pott läks servade vahel lömmi ja nähes rosmariini esimesi ebamugavuse märke, lasin ta vabaks. Nii et arvan, et Kitchen Garden on sobivaim kasvatamaks taimi just nii suurtes pottides, nagu poeürtidel on. Pottides poeürdid on põhimõtteliselt paljasjuursed taimed, sest mulla kogus on juurte ümber imepisike, juured ronivad potist välja ja taimed kasutavad selle pisukese toitainete koguse, mis mullas on, kiiresti ära. Sellised ürdid on mõeldud kasutamiseks mõne päeva jooksul ja vahepeal peab neid hoidma külmkapis.
Parim osa Kitchen Gardeni juures on minu jaoks see, et poest toodud ürdipotid peavad vastu o-lu-li-selt kauem. Murulauk on elus ja rõõmus olnud pea kaks kuud. Ka muud katsealused – basiilik, koriander, meliss, münt, petersell – on vastu pidanud paar nädalat, kui nad just varem pole lihtsalt otsa saanud. Osad poeürdid kasvavad Kitchen Gardenis mõnevõrra pikemakski, pistes oma ninad ülalt avast välja. Otsa saanud või poolikutest ürtidest uusi võrseid kasvatada aga pole mul õnnestunud. Ilmselt sellesama poe kasvusubstraadiga ei õnnestu ka. Suvel olen õue kasvukasti poeürte küll pistnud ja nad edenevad kenasti. Talvel seda võimalust aga paraku pole. Kui talvine poeürt istutada ümber korralikku mulda ja siis panna Kitchen Gardenisse, ehk jagub teda veelgi kauemaks? Pott samas ei saa olla suurem, lihtsalt ei mahu…See tahaks veel läbiproovimist.
TAIMED.
Kitchen Gardenisse mahub 7 poe-ürdipoti suuruses erinevat ürti.
Kõige paremini, suisa vastu ootust hästi, on edenenud :
***koriander, murulauk, meliss, münt ja basiilik
Samuti on kenasti vastu pidanud, paar nädalat kauem, kui külmkapis:
**petersell ja salvei
Ilmselt täiesti erinevate niiskusnõudmiste pärast, ei sobinud Kitchen Garden neile:
*till ja tüümian
KOKKUVÕTTEKS.
Vaatamata alguses olnud ehmatusele seoses valgusega ja paarile ebaõnnestumisele seoses vale kastmisega, olen ma Kitchen Gardeniga suureks sõbraks saanud. Kevadepoole plaanin katsetada seal seemnest kasvatamist.
Plusspoolele läheb see, tubane kasvulava näeb vägagi esteetiline välja ja teda on hõlbus puhastada. Ilmselt on kõige mõistlikum teda kasutada talvisel ajal poest ostetud ürdipottide eluea pikendamiseks ja seega ka nende ürtide pikemaajaliseks kasutamiseks. Kui on suur ja avar köök, kus ta päris nina all ei ole (see ere valgus!), on Kitchen Garden oma rohelusega kaunis sisekujundusobjekt. Minu köök on üsna pisike, seega pidin ta paigutama eemale, aga värsked ürdid on sellegipoolest kogu aeg käepärast võtta. Ja eemalt, roheluse seest, on valguski oluliselt hubasem.
Nii, et kulla sõbrad Fiskarsist, tagasi te minu käest oma Kitchen Gardenit enam ei saa! 🙂
Olga
Mari-Liis, jälle sa oled minu kassi kuidagi enda pildile saanud… 🙂
Eks igaüks defineerib enda jaoks ära, milline blogija ta on ja mis pakkumisi vastu võtab. Sari-reklaamijad pole absoluutselt usaldusväärsed ja lugemisrõõmu sealt reklaamide vahelt küll ei leia (õnneks sellist nähtust Eesti toidublogides ei kohta). Aga teisalt ausatelt inimestelt on mõnus aeg-ajalt lugeda uutest ja toredatest toodetest 😉
Mari-Liis Ilover
Sa kontrolli jah ta käike lähemalt, käib mul siin haltuurana modellitööd tegemas:)