• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  • 0,00 €

Talvisest ürdikasvatusest tubase “kasvuhoone” abil

veebruar 3, 2015 by Mari-Liis Ilover 2 kommentaari

Mulle meeldib taimedega tegeleda. Maal on mul kasvuhoone, kasvatuskastid ja lisaks veel põllulapike, mis kõik kokku annavad väga suure osa meie suvisest toidulauast, jagub sügavkülma ja purkidessegi. Nii et köögiviljade ja ürtide suvise kasvatamise kogemus on täitsa olemas. Armastan väga ürte, ka talvel. Talvisest aknalaua-potipõllundusest linnas ei ole mul kunagi midagi välja tulnud. Ürdid kiratsevad, venivad, maitse on nõrk – valgustingimused on meil talvel ikka liig nirud. Nii tassingi poest koju ürdipotikesi, mille eluiga paraku on lühike, nad ongi mõeldud kasutamiseks mõne päeva jooksul. Kui kõike ära ei jõua tarbida, tuleb talvel paraku poolik närtsinud taimeke ära visata. Kahju.
Enne, kui Fiskars mulle oma Kitchen Gardenit katsetamiseks pakkus*, polnud ma sellisest imeloomast kuulnudki. Ja kui olekski, siis olgem ausad, 150 euro kanti küündiv hind oleks pannud ikka mõtlema ja lisaks tootjapoolsele iseenesest  mõistetavale kiidulaulule otsima tõepärast ja praktilist infot ka neilt, kes seda juba kasutanud on.
Eesti keeles ei õnnestunud küll kellegi kogemusi Kitchen Gardeni kasutamise osas lugeda. Inglise ja soome keeles midagi leidsin, aga polnud ka päris see, mida otsisin. Aga tean nüüd vähemalt guugeldamise tulemusena, et Soome ühel ägedamal kokal, Michelini tähega restorani Chef&Sommelier peakokal Sasu Laukkonen’ il on Kitchen Gardeneid lausa mitu tükki ja ta on nendega igati rahul.
Nii et jah, eriti ma kasutajate kogemusi ei leidnud, aga kuna ma aga nüüd ei pidanud Kitchen Gardenit ise endale ostma, avaneski hea võimalus ta omal nahal ära proovida. Mis saaks parem olla. Järgnevalt siis kokkuvõte paarikuisest ajast, kui Kitchen Garden mu käes on olnud. Ehk on abiks teistelegi ürdisõltlastele, kes Kitchen Gardenit poes või veebis silmanud ning mõelnud, kas tegu ka väärt asjaga.

kitchen garden (fiskars)

Mis asi see Fiskarsi Kitchen Garden siis õieti on? Tegu on toas ja eelkõige pimedal ajal kasutatav minikasvulava, mis mõeldud ürtide kasvatamiseks. Ta on ümara kujuga, plastmassist, pealmine läbipaistev osa on eemaldatav. Samuti saab läbipaistvat osa niimoodi keerata, et küljele tekib ava, mille kaudu on võimalik ürte hooldada, kasta ja noppida. Ava on ka ülal. See tagab värske õhu juurdepääsu, mõned eriti tublid taimed ronivad sealt kasvuhoo sisse saanult lausa välja.

VALGUS.

Agregaadi keskel on torujas LED-valgusti. Lihtsamal mudelil on valgus lihtsalt valge, väheke peenemal vaheldub see erinevates toonides ning komplektis on kaasas pult, mille abil valgust saab juhtida. Et mulle ei tundunud eriti ahvatlev sinistes ja punastes spektritoonides helklev lambike kööginurgas, oli päris hea meel, kui leidsin pakendist lihtsama mudeli. Ära märkida tuleb see, et iseenesest taimedele värviline valgus meeldib ja neutraalne valge on neile see kõige kehvem variant, aga noh, siinkohal jätaksin endale tugevama õiguse.
Minu meelest valgus on kasutajasõbralikkuse kohalt Kitchen Gardeni kõige nõrgem koht. Kui ma oma talvise köögiaiakese esimest korda vooluvõrku lülitasin ja tema poole vaatasin, pimestas valgus täiega silmi ja pilku ära pöörates plinkisid silmis veel tükk aega mustad täpid – teate ju küll, seesama asi, kui olete südasuvel otse eredasse päikesesse vaadanud. Tol hetkel oli ta muidugi taimedest ka tühi. Kui taimed sees, siis need varjavad valgust ja ta on leebem. Mulle meeldib talvel soe, pehme ja ambientne valgus toas, nii et kööki ma Kitchen Gardenit paigutada küll ei saanud. Valgus on liig ere. Korraks esialgu kaalusin ka kappi paigutamise varianti:), aga kuna elektrilist seadet tuleb hoida lahtiselt, seisab ta mul põrandal suure toa nurgas teiste toataimede juures ja niimoodi toimib asi kenasti, lehtede vahelt kumab toredasti valgust. Oleme kõik harjunud. Aga kui ma tulen pimedas koju ja tänavalt oma akendesse vaatan, näen ikkagi seda helendavat spotti akna ääres. Kes olen mina midagi Fiskarsile ütlema, aga selle valgusega tuleks tootearenduses midagi ette võtta. Lihtsalt köögis tööpinnal seistes, kus tegelikult oleks ta õige koht, on seadme valgus minu jaoks liiga ere, liiga külm. Samas on alati võimalik ju poes asja uurida ja paluda lamp sisse lülitada – ehk ei mõjugi kõigile silmadele nii nagu mulle.
Seade peaks olema ideaalis elektrivõrku lülitatult 16 tundi ja väljalülitatud 8 tundi. Ka taimed vajavad puhkust. Mulle see režiim sobib – õhtul magama minnes lülitan Kitchen Gardeni välja ja hommikul tõustes panen lambi põlema ja ütlen oma nunnudele: “Tere hommikust!”.

TAIMEDE POTID.

Kitchen Gardenisse sobivad suuruselt sellised potid, milles poes müüakse ürte. Sellised pisemat sorti. Proovisin sinna toppida ka suuremas potis rosmariini, aga pott läks servade vahel lömmi ja nähes rosmariini esimesi ebamugavuse märke, lasin ta vabaks. Nii et arvan, et Kitchen Garden on sobivaim kasvatamaks taimi just nii suurtes pottides, nagu poeürtidel on. Pottides poeürdid on põhimõtteliselt paljasjuursed taimed, sest mulla kogus on juurte ümber imepisike, juured ronivad potist välja ja taimed kasutavad selle pisukese toitainete koguse, mis mullas on, kiiresti ära. Sellised ürdid on mõeldud kasutamiseks mõne päeva jooksul ja vahepeal peab neid hoidma külmkapis.
Parim osa Kitchen Gardeni juures on minu jaoks see, et poest toodud ürdipotid peavad vastu o-lu-li-selt kauem. Murulauk on elus ja rõõmus olnud pea kaks kuud. Ka muud katsealused – basiilik, koriander, meliss, münt, petersell – on vastu pidanud paar nädalat, kui nad just varem pole lihtsalt otsa saanud. Osad poeürdid kasvavad Kitchen Gardenis mõnevõrra pikemakski, pistes oma ninad ülalt avast välja. Otsa saanud või poolikutest ürtidest uusi võrseid kasvatada aga pole mul õnnestunud. Ilmselt sellesama poe kasvusubstraadiga ei õnnestu ka. Suvel olen õue kasvukasti poeürte küll pistnud ja nad edenevad kenasti. Talvel seda võimalust aga paraku pole. Kui talvine poeürt istutada ümber korralikku mulda ja siis panna Kitchen Gardenisse, ehk jagub teda veelgi kauemaks? Pott samas ei saa olla suurem, lihtsalt ei mahu…See tahaks veel läbiproovimist.

fiskars kitchengarden

KASTMINE.
Erinevad taimed vajavad vett erinevalt. Kitchen Gardenis ei kasteta ürte mitte pealt, vaid alt. Pottide all asuvasse soonelisse alasse valatakse nii palju vett, et see ulatuks pottide põhjani. Taimed tõmbavad siis sealt ise endale vett. Neile taimedele, kes vajavad vähem vett (näiteks tüümian), on komplektis kaasas kaks eraldi potikest, mille alla saab paigaldada samuti komplektis oleva filterkanga. Sel moel ei ole juured ega potipõhi veega otseses kokkupuutes, filter jagab vett täpselt nii palju, kui taimel tarvis. 
Kastmine on ürtide puhul ülioluline. Pisikesed potid kuivavad kergesti läbi ja siis võid oma taimekesele  kohe ka head aega öelda. Ülekastmine ei ole samuti hea. Nii et seda asja tuleb korralikult jälgida. Sõrmega mulda katsudes peab see olema mitte kuiv ega vettinud, vaid ühtlaselt ja parasjagu niiske. 
kitchen garden (fiskars)

TAIMED.

Kitchen Gardenisse mahub 7 poe-ürdipoti suuruses erinevat ürti.

Kõige paremini, suisa vastu ootust hästi, on edenenud :

***koriander, murulauk, meliss, münt ja basiilik

Samuti on kenasti vastu pidanud, paar nädalat kauem, kui külmkapis:

**petersell ja salvei

Ilmselt täiesti erinevate niiskusnõudmiste pärast, ei sobinud Kitchen Garden neile:

*till ja tüümian

KOKKUVÕTTEKS.

Vaatamata alguses olnud ehmatusele seoses valgusega ja paarile ebaõnnestumisele seoses vale kastmisega, olen ma Kitchen Gardeniga suureks sõbraks saanud. Kevadepoole plaanin katsetada seal seemnest kasvatamist.
Plusspoolele läheb see, tubane kasvulava näeb vägagi esteetiline välja ja teda on hõlbus puhastada. Ilmselt on kõige mõistlikum teda kasutada talvisel ajal poest ostetud ürdipottide eluea pikendamiseks ja seega ka nende ürtide pikemaajaliseks kasutamiseks. Kui on suur ja avar köök, kus ta päris nina all ei ole (see ere valgus!), on Kitchen Garden oma rohelusega kaunis sisekujundusobjekt. Minu köök on üsna pisike, seega pidin ta paigutama eemale, aga värsked ürdid on sellegipoolest kogu aeg käepärast võtta. Ja eemalt, roheluse seest, on valguski oluliselt hubasem.
Nii, et kulla sõbrad Fiskarsist, tagasi te minu käest oma Kitchen Gardenit enam ei saa! 🙂

kitchen garden (fiskars)

_________________________________________________________________________________
* Eks nii nagu ilmselt ka muude valdkondade blogijatele (ilu- , moe-, elustiili- jne.), pakutakse ka toidublogijatele aeg-ajalt igasuguseid tooteid katsetamiseks. No muid koostööpakkumisi on ka, aga praegu räägin just toidukraamist või köögitarvetest. See, kuidas blogija sellesse suhtub ja mida pakutavaga pihta hakkab, on iga blogija oma asi. Ega kõike ei pea vastu võtma. Need, kes valimatult seda teevad, ei mõju ajapikku enam kuigi usutavalt. Ega oma lõpuks autoriteeti ei nendesamade pakkujate ega lugejate silmis. Ja vastupidi: on blogijaid, kes end igavesest ajast igavesti distantseerivad põhimõtteliselt üldse kõigist koostööpakkumistest. Vaba maa ja blogisfäär, igaüks toimib, kuis õige tundub ja nii ongi järelikult tema jaoks parim.  Ma ikka olen mõnikord,  kui leian, et pakutav on mulle põnev ja kooskõlas muidu ka mu põhimõtete ja eelistustega, asjaga kaasa läinud. Et pean toidublogisid, eriti muidugi neid, kelle pidajad tuttavad on, enamjaolt usaldusväärseks allikaks, katsun ise sellele vastavalt siingi toimida. Midagi vastu võtnud, olen samas ka kohe kokku leppinud, et ära osta mind ei saa ja kirjutan oma kogemusest ikka täiesti ausalt. Ja peidetud reklaami ei ole siin kunagi, tasuta lõunad on kõik vastavalt märgistatud:)
Käesolev postitus valmis koostöös Fiskarsiga.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Muu Tagged With: aed, fiskars, ürdid

Previous Post: « Brownie maapähklivõiga. Vegan, gluteenivaba.
Next Post: Eriti head ahjus küpsetatud searibid, lihtsal moel »

Reader Interactions

Comments

  1. Olga

    veebruar 6, 2015 at 3:06 p.l.

    Mari-Liis, jälle sa oled minu kassi kuidagi enda pildile saanud… 🙂
    Eks igaüks defineerib enda jaoks ära, milline blogija ta on ja mis pakkumisi vastu võtab. Sari-reklaamijad pole absoluutselt usaldusväärsed ja lugemisrõõmu sealt reklaamide vahelt küll ei leia (õnneks sellist nähtust Eesti toidublogides ei kohta). Aga teisalt ausatelt inimestelt on mõnus aeg-ajalt lugeda uutest ja toredatest toodetest 😉

    Vasta
  2. Mari-Liis Ilover

    veebruar 7, 2015 at 7:42 e.l.

    Sa kontrolli jah ta käike lähemalt, käib mul siin haltuurana modellitööd tegemas:)

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Vokiroog pardi ja paksoiga

Iiri soodasai kaeraga

Kanahautis ubade ja orzo pastaga

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Odrakarask ja munavõi
  • Mery Kodavere, Odrakarask ja munavõi
  • Mari-Liis Ilover, Ahjus küpsetatud Hasselbacki kanafilee
  • Barbara, Ahjus küpsetatud Hasselbacki kanafilee
  • Mari-Liis Ilover, Kanahautis ubade ja orzo pastaga

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber riis salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Toidublogide TOP 2011

Kreeka pähkli-mee maiustused ehk gozinaki

Ahjuõunad iirisekastmega

Baileys’e šokolaadikook

Vana hea sebrakook

Praetud võililleõied

Jälgi mind Instagramis

Instagram

Beseega marjakook 😋 Kevad seab end küll alles tasapisi sisse, aga suvi ja marjaaeg polegi ju enam teab mis kaugel. Nii et tuleks kriitilise pilguga sügavkülmik üle vaadata ja tasapisi hakata ruumi tegema uuele saagile. See kook sündiski paljuski sellepärast. Pealegi täiendavad hapukad marjad selle koogi magusat beseekihti lihtsalt suurepäraselt! Ja kui ükskord suur sumisev suvi käes, teeme sama koogi värskete päikeseküpsete marjadega! 🍓🫐Beseega marjakoogi (see ei ole Brita! 😉)retsept on blogis ja link sinna viib biost.
Kevad trügib taldrikule ja mul ei ole selle vastu mitte kõige vähematki. Ilmselt ostan ndv-ks poest heleroosad välismaa rabarberid ka ja teen esimese rabarberikoogi. Ei jõua kodumaiseid oodata, talv on niigi megapikk sel aastal olnud, tahaks juba rohkem ja kiiremini kevadet!
Olen mõnda aega nüüd köögis möllanud Thermomixiga ja tuleb tunnistada, et meist on saanud suured sõbrad. Sest me mõlema kirg on kokkamine ja ideid ajab üle ääre 😀 Minul peas, Thermomixil sisseehitatud kokaraamatus, kus on kümneid tuhandeid retsepte.
☘️IIRI SOODASAI
Langkawi Skybridge & Cable Car. 🚡⛰️Kahe kõrge mäe vahele on ehitatud sild, kuhu saab vaid köisraudteega. Klaasseintega kabiinis sõites imetled troopilist rohelust, koskesid, merd, saari… meeletu avarus! Skybridge on tõeline inseneriime, toetudes vaid ühele talale, mille küljes silda toestavad trossid. Kõik silla osad viidi ehitamisel helikopteriga mäe otsa ja pandi seal kokku. Väga äge elamus! Sobib neile, kel kõrgustega head suhted 😀
Parim lõuna selle kuumaga ☀️🥥 Tegelikult on muidugi toit ka siin super, maitsev segu erinevatest Aasia nurkadest. Kahjuks ei jaksa nii palju süüa, et kõike maitsta, mida tahaks! Võtan ennast varsti kokku ja stooritan ka maitseelamustest 🍜 🦐🐟 🍚🦀
Värsket õhku #singapore #supertreeobservatory
Ongi taas käes see aeg aastast, kui katame laua roogadega, milles kohtuvad armsad kodused maitsed, eestlaslikud karged värvitoonid ja samas paras annus pidulikkust. Just nagu see tort. Põhjaks šokolaadiküpsised, täidiseks karamellistatud leivapuruga segatud kohupiima-vahukoorekreem, kaunistuseks mustikaid ja kamašokolaadi- kõik see kokku maitseb imehea, mitte liialt magus ja sobib kui valatult vabariigi aastapäeva tähistamiseks. Sellel pildil on näha taustal minu vanaema Niina Villeroy&Boch’i kohviserviis, mis elas üle sõja, käis Siberis ja on nüüd minu südames ja kodus aukohal. Retsepti leiad blogist, link sinna viib biost.
Hallidesse päevadesse kulub nii väga ära midagi värvilist ja sidrunivärsket. Sidrun koos peterselli ja küüslauguga ongi kreemise avokaadokastme maitsevõluriteks ja oma tööd teevad nad superhästi 💚!

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja