Gluteenivabaks teda tuunida ei ole muidugi teab mis kunst, sest tavapäraselt selle koostises olevat nisujahu on lihtne gluteenivabadega asendada. Brownie ei pea ju olema kohev, niisamuti ei on ta värv valgest valgusaastate kaugusel, seega on asendusjahude valik päris suur. Oluliselt rohkem nuputamist oli sellega, kuidas või ja mis veelgi tähtsam – munadeta! – maitsev ja kooshoidev brownie küpsetada. Margariin ei lähe minu suust sisse mingi valemiga juba aastaid, koorevõi asemel on siin koogis hoopis maapähklivõi. Taina “kleepijana” kasutasin muna asemel chia seemneid, mis teadupärast vedelikus paisuvad ja aitavad teha tarretiselaadseid magustoite (vt. näiteks seda chia seemne pudingut). Lisaks veel panin tainasse ühe hästi küpse ja magusa banaani, mis erinevatel allikatel võib samuti mõnedes küpsetistes sobida muna tööd asendama. Tundub igatahes, et asendused toimisid, sest brownie sai lihtsalt võrratult maitsev! Tummine, kleepjas, niiske, magus, šokolaadine, rammusalt pähkline. Kõrvale veel tass kuuma kanget espressot ja maitseelamuse võlu on lausa dekadentlik.
Brownie maapähklivõiga
2,5 dl mandlijahu
2 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soola
1 dl kakaopulbrit
2 dl vahtra-agaavisiirupit (või lihtsalt vahtrasiirupit)
2 dl maapähklivõid (tükilisemat ehk crunchy)
1 tl vanilliekstrakti
1 sl chia seemneid
1 suur ja hästi küps banaan (kasutasin 120-grammist)
100 g tumedat, 70% kakaosisaldusega šokolaadi
30 g mandleid
Sega omavahel mandlijahu, küpsetuspulber ja sool. Sõelu hulka kakaopulber ja sega kuivained läbi.
Teises kausis sega siirup, maapähklivõi, vanilliekstrakt, chia seemned. Vajuta banaan kahvliga pudruks (võid ka saumikseriga püreestada), lisa teiste pehmete ainete hulka. Vala sisse jahu-kakaosegu, sega ühtlaseks.
Haki šokolaad. Sega pool šokolaadikogusest taina hulka.
Vooderda umbes 20×25 sentimeetrine vorm küpsetuspaberiga. Vala tainas sisse. Puista peale ülejäänud šokolaad ja veidi väiksemaks hakitud mandlid. Vajuta lusikaseljaga kergelt tainasse. Väga pole vaja suruda, pealispind ei pea jüldsegi täiesti sile.
Küpseta browniet 180 kraadi juures 35 minutit. Alanda kuumus 150-le ja küpseta veel 10 minutit. Kui lõpupoole tundub, et mandlid hakkavad liigselt pruunistuma, kata vorm pealt fooliumiga.
Tõsta kook ahjust ja lase vormis toatemeratuuril täielikult jahtuda. Tõsta seejärel külmkappi ja hoia vähemalt neli tundi külmas, seal ta taheneb veelgi ning lõikamine on hõlpsam.
Serveerides lõika brownie ruutudeks ja tõsta tordilabidat tüki alla lükates (niisama tõstes võib põhi küpsetuspaberi külge kleepuda) taldrikutesse.
Kui kooki jääb järgi, hoia teda külmkapis.
Katrin
Tere!
Põnev retsept ja püüdsin kohe järgi teha, aga tainas tuli hästi kuiv. Tunnistan kohe üles, et tegin paar asendust – siirupi asemel vedel mesi ning mandlijahu asemel kookosjahu. Kuid kas see võis tulemust niivõrd mõjutada? Olukorra parandamiseks lahkusin vegan-rajalt ning lisasin pisut sulavõid ja muna. Siis sain taina juba vormi laiali ajada. 🙂
Lõpptulemus oli mõnusalt šokolaadimõru, ideaalne kohvi kõrvale. Aga ka väga toitev ja väikesest tükist juba piisab täiesti – kuna mul sööjaid palju pole, siis mõtlesin, et huvitav, mis sest asjast sügavkülmutamise järgselt alles võiks jääda?
Jaksu blogimisel! Nagu paljud teised, naudin selle jälgimist väga. 🙂
Tervitades
Katrin
Mari-Liis Ilover
Tere, Katrin! Kui retseptis aineid asendatakse, siis on alati nii raske vastata, sest ma ise ei ole ju proovinud muudmoodi, ikka nii nagu retseptis antud 🙂 Minu tainas oli igati hästi laiali aetav. Tegelikult kahtlustan kuivuses siiski kookosjahu – tal on omadus imada päris palju vedelikku. Mis sügavkülmutamist puudutab, siis arvan, et on täiesti OK. Olen tavalist browniet küll korduvalt ruutudena külmutanud ja ei näe küll põhjust, miks seda siinset ei võiks. Lihtsalt pool tundi enne söömist tükike siis välja võtta ja sulab kenasti ära. Ses suhtes on Sul tuline õigus, et kook on korralikult rammus ja väike tükk on just paras magusaisu rahuldamiseks.
Tänud kommentaari ja heade sõnade eest! 🙂
Katrin
Pistsingi pool kooki tükkidena sügavkülma – loodetavasti tuleb selle olemasolu mustadel magusaisuhetkedel ikka meelde ka. Aga küllap siis jah see kookosjahu taina ära kuivataski. Mul pole selle kasutamisel tegelikult varasemat kogemust, küll aga olen mandlijahu edukalt sarapuupähklijahuga asendanud ning lähtusin loogikast "üks pähkel kõik". Ega ikka ei ole küll. 🙂 Jälle targem, aitäh!