Ennäe imet, ongi aeg selle aasta esimeseseks postituseks! Ütleks, et on lausa viimane aeg, sest sellise olematu tempoga blogides unustate te mu peagi üldse ära. Sellest oleks aga hirmus kahju, seega luban nüüd uue hooga toimetama hakata. Enda vabanduseks saan öelda, et olin vahepeal tükk aega Eestist ära Taimaa päikese all puhkamas ja tagasi tulles ootas ees lisaks aklimatiseerumisele Mount Everesti kõrgune kuhjunud tööde kuhi (ok, pigem Munamäe, aga ikkagi üsna suur). Tundub, et nüüd on taas veidi rahulikum ja saab tegeleda kõige olulisega, mis seni ootel pidi olema.
Niisiis, värske retsept! Justnimelt värske, sest kala küpsetamisel kasutasin nii apelsini kui sidrunit. Jaanuar ja veebruar on teadupärast parim aeg erinevate tsitruseliste nautimiseks. Esiteks võlub peale raskeid jõlusööminguid tsitruseliste kergus ja värskus, teiseks on nende kasvatamise regioonides just praegu kõrghooaeg.
See ei ole päris tavaline ahjukala, vaid midagi palju ägedamat. Mulle tundub, et see on pigem nädalavahetusel nautimise, kui kiire argiõhtu eine. Ta on piisavalt eriline, et pakkuda ka külalistele. Inspiratsioon sellise koosluse loomiseks tuligi tegelikult reisilt. Värskus, hapukus, soolasus, magusus, teravus – siin on kõike! Kui arvad, et katte koostises olev kookos võib sinu jaoks kala juures võõraks jääda, siis tegelikult võib katte ka täitsa vabalt ära jätta ja küpsetada tsitrustega kaetud kala lihtsalt niisama. Aga samas on tšilliterav ja kergelt magusa nüansiga krõbe kate siin vägagi omal kohal ja sobib rasvase kalaga imehästi. Retseptis on kasutatud forelli, aga sama maitsev tuleb ka lõhega.
Kala on siin küpsetatud confit-meetodil, st üleni õliga kaetult ja madalal temperatuuril, tänu millele jääb ta eriti õrn ja hõrk. Hooajalised tsitrused annavad mõnusa hapuka ja värskuse ja põnev kookose-tšilli kate viib maitsemeeled hetkega eksootilisele soojamaareisile. Juurde sobib väga hästi pakkuda riisi ja värsket salatit.
Tsitruseforell krõbeda kookose-tšillipuruga
Koostisosad
- 1 forellifilee (u 700 g)
- 1 sl hakitud tilli
- 1 veriapelsin (kui pole, võta tavaline apelsin)
- 1 sdrun
- 3-4 dl oliiviõli
- 1 tl soola
Kookose-tšilli kate
- 1 tšillikaun
- 3-4 cm pikkune jupp ingverit
- 0,5 dl soolamata ja röstimata maapähkleid (kooritud)
- 1 dl kookoslaaste
- 2 sl rapsiõli
- näpuotsaga soola
Tegevuskäik
- Lõika apelsin ja sidrun õhukesteks viiludeks. Kui kalafileel on luud, eemalda need pintsettidega. Tõsta filee, nahapool all, madalasse võimalikult parajasse ahjuvormi (nii kulub vähem õli). Puista fileele soola ja tilli, kata tsitruseviiludega. Vala peale õli. Kala peab olema õliga täiesti kaetud just sinnamaani, kus algab tsitrusekiht. Küpseta 135 kraadises ahjus u 35 minutit. Kala peab jääma seest õrn ja kergelt läbipaistev. Kookose-tšilli katteks haki tšilli ja ingver. Kui soovid, eemalda enne tšillikaunalt seemned, siis jääb tulemus mitte nii terav. Haki ka maapähklid ja kookoslaastud veidi väiksemateks tükkideks. Kuumuta pannil õli ja prae kate selles krõbedaks, vahepeal segades, kokku 2-3 minutit. Maitsesta sutsu soolaga. Tõsta küpsenud kalafilee taldrikule või serveerimisvaagnale. Õli enam tarvis pole, see vala ära. Puista kalale kate. Söömiseks tee kala lihtsalt lusikaga meelepärasteks tükkideks ja tõsta taldrikusse. Kõrvale sobib pakkuda värsket salatit ja riisi.P.S. Kui kohe pole plaanis süüa, tõsta õlist võetud filee tervena külmkappi ja lõika tükkideks enne serveerimist. Maitseb hea ka külmalt!
Panen kirja siia ka selle, kust midagi pärit on, sest näiteks kookoslaastusid ja soolamata-röstimata maapähkleid päris igas poes ei ole. Maapähklite osas: kui sa kusagilt naturaalseid ei saa, siis kindlasti ei ole maailmalõpp ega roog pea tegemata jääma. Kasuta lihtsalt soolatud-röstitud maapähkleid.
Ühesõnaga: kõik selle toidu tegemiseks vajalik kraam on hangitud Balta turult. Nii värsket forelli kui kui lõhet ostan Balti Jaama turu Kalasaalist, erinevaid tsitruselisi pakuvad Köögiviljatänava müüjad. Krõbedas kattes vajalikke soolamata ja röstimata maapähkleid leiad Biomarketist ja kookoslaaste Umamist.
*Kala on maitsev nii soojalt kui külmalt! Kui kohe pole plaanis süüa, tõsta õlist võetud filee tervena külmkappi ja lõika tükkideks enne serveerimist.
*Vaata ka varasemat postitust lõhe-confit kohta. Seal on veidi erinev temperatuur ja aeg, mõlemad retseptid töötavad ühtemoodi hästi.
Nii selle kui palju minu teisi retsepte leiad Balti Jaama turu kodulehelt retseptide alajaotusest. See asub siin: https://astri.ee/bjt/retseptid/
Kristi
pähklid sain soolamata, aga röstitud, ja chilli oli kuivatatud, aga välja tuli superhea 🙂 läheb kindlasti mu “seda teen veel” toitude kausta!