Kuivatatud puuviljadest ja pähklitest pungil kook on jõuluaja klassika. Teen juba aastaid jõuludeks ka Inglise jõulukeeksi (vt retsepti siit), seda kaua hoitud kaunikest sööme alati pidulikult esimese jõulupüha hommikul.
Ilmselgelt aga ei ole alkoholis immutatud puuviljadega ja pikka aega külmas “tõmbamist” nõudev keeks ainuke võimalus jõuluseks puuviljakoogiks. Näiteks see kaneelist, ingverist ja kardemonist vürtsikust saanud hõrgutis siin ei vaja ei puuviljade pehmendamist, immutamist ega kook seismist – võib kasvõi kohe peale sutsukest jahtumist endale lõigu võtta ja maiustama asuda! Kui soovid veelgi tugevamat jõuluvürtside maitset, lisa kõiki maitseaineid teelusikatäiest veidi enam. Ja kui sul kõiki neid eraldi pole, siis täiesti vabalt võib koogi vürtsitada 3-4 tl piparkoogimaitseainega.
Põhimõtteliselt on tegu keeksilaadse tainaga (nagu keeksis ikka, võrdselt nii võid, jahu kui magusainet), aga eriliseks teeb koogi see, et magusust ja maitset annab MESI! Just, suhkrut ei ole siin grammigi, kogu magusus tuleb meest. Ma ei väida, et see kook sellepärast kuidagi tervislikum on. Ja tervislik kook, olgem ausad, ongi kahtlasevõitu kontseptsioon. Mis ei tähenda, et ma ise ka seda siin moevooludes supeldes viljelenud poleks 😄. Olen täiesti teadlik, et mee kasulikud omadused ensüümide näol kuumutades kaovad. Küll aga jääb järele mesine kergelt karamelline maitse, mida suhkrust ei leia ja lisaks värvib mesi koogi kaunilt kuldpruuniks. Mesi ja kuivatatud puuviljad ning pähklid on ju täiuslik jõulukooslus, nii et pole mingit põhjust kahelda, et see ka koogi sees toimima ei peaks.
Kaunistused tegin täiesti naturaalsed – lumised kuused on tegelikult munavalgesse ja suhkrusse kastetud rosmariinioksad, mis on koogi peale tagurpidi tõstetud (kuused mis kuused, onju!). Ja puna-valged pallid on samamoodi munavalges-tuhksuhkrus veeretatud jõhvikad. Sedamoodi tehtud kaunistused tahavad aega kuivamiseks, nii et valmista nad mõni tund varem või lausa eelmisel päeval.
Kook on hea niisamagi, aga eriti luksuslikuks elamuseks võib koogitükile tõsta vahukoort ja pohlamoosi. Ja kui seda jääb esimesest maiustamisest järele, hoia kuivamise vältimiseks kaetult (toidukilega näiteks, kuused saab ju pealt ära tõsta), paar päeva on ta täiesti mõnusalt värske maitsegi ja igati hea!
Rahulikku jõuluootust!
Jõuluvürtsine mee-puuviljakook
Koostisosad
- 320 g kuivatatud puuvilju ja marju ning pähkleid/ mandleid (aprikoosid, ploomid, mango, viigimarjad, datlid, jõhvikad, Kreeka pähklid, metsapähklid, mandlid vms)
- 200 g toasooja võid
- 200 g vedelapoolset mett
- 3 muna (L)
- 200 g nisujahu
- 2 tl küpsetuspulbrit
- 1 tl jahvatatud kaneeli
- 1 tl jahvatatud ingverit
- 1 tl jahvatatud kardemoni
- noaotsaga soola
- 2 sl rummi, konjakit või brändit (ei ole kohustuslik)
- kaunistuseks jõhvikaid, 3-4 rosmariinioksa, munavalge, tuhksuhkrut
Tegevuskäik
- Haki puuviljad ja pähklid väiksemateks tükkideks, jäta ootele. Mikserda pehme või meega heledaks kreemiks. Lisa ükshaaval munad, iga muna lisamise järel tainast mikserdades.Sega jahu küpsetuspulbri ja maitseainetega. Lisa kuivained kreemjale segule (nüüd vala sisse ka sorts alkoholi, kui seda kasutad) ja sega tainas ühtlaseks. Lõpuks puista sekka kuivatatud puuviljad ja pähklid, sega. Kata 20 cm läbimõõduga lahtikäiva koogivormi põhi küpsetuspaberiga ja määri servad võiga. Tõsta tainas vormi. Küpseta kooki 180 kraadi juures 45-50 minutit. Proovi küpsust puutikuga. Kui kook küpsetamise lõpuosas liiga pruuniks kipub minema, kata vorm pealt fooliumiga. Enne söömist sõelu koogile tuhksuhkrut ja kaunista munavalgesse ning tuhksuhkrusse kastetud rosmariiniokste ja jõhvikatega (vt järgnevat juhendit).NB! Kaunistused valmista paar tundi varem või lausa eelmisel päeval, kuna need peavad kuivama. Vahusta laiemas kausis munavalge. Vala teisele taldrikule tuhksuhkrut. Lõika rosmariinist 6-7 cm pikkused jupid. Kasta need esmalt munavalgesse, raputa liigne maha. Seejärel kasta tuhksuhkrusse, raputa taas kergelt, et "kuuseokstele" jääks just paras kiht "lund". Tõsta küpsetuspaberile kuivama, keera iga tunni tagant. Tee sama jõhvikatega.
Koostöö: Seeberger
Lisa kommentaar