Jaa, nagu postituse pealkirjast juba aru saite, pistsingi verivorsti pidusaia sisse! Koos pohlamoosiga! Tulemus kukkus välja väga maitsev – põhimõtteliselt nagu soolane kringel või stritsel, aga täidis midagi väga erilist ja just praegusele ajale kohast.
Pidusaia kujul on see küpsetis väga sobilik lauda kaunistama ja mugav ka – igaüks murrab endale saiakese, ei mingit lõikamist.
Verivorst läheb siia sisse küpsetamata kujul. Seni kuni sai ahjus, jõuab ka verivorst selle sees kenasti läbi küpseda. Mul läks täidisesse 3 pontsakat verivorsti (kokku 360 g), ostetud Balti Jaama Turult Vorstiabi kioskist. Ilmselgelt sobivad ka muud verivorstid, aga igaljuhul lõika nahk pealt ära, nii et pirukatäidiseks jääks ainult pehme sisu.
Julget katsetamist, head küpsetamist ja ilusat jõuluootust!
Verivorsti-pidusai
Koostisosad
Tainas
- 400 g nisujahu
- 2 tl kuivpärmi
- 1 sl suhkrut
- 1 tl soola
- 1 muna (M)
- 45 g pehmet võid
- 2 dl käesooja vett
Täidis
- 360 g verivorsti (u 3 pontsakat)
- 2 dl pohlamoosi
Tegevuskäik
- Sega jahu, pärm, sool ja suhkur. Lisa muna, pehme või ja vesi ning sõtku elastseks tainaks. Kergita kaetult soojemas kohas kahekordseks, selleks kulub tunnike. Rulli u 26×46 cm ristkülikuks. Määri peale pohlamoos. Eemalda verivorstidel kest ja haki sisu peeneks. Pudista pohlamoosile. Vajuta kätega tasasemaks. Keera tainas pikemast küljest alates rulli. Lõika u 3 cm paksusteks juppideks. Määri suurem lahtikäiv koogivorm (26 cm) võiga kokku. Tõsta saiad sisse üksteise kõrvale, mitte väga tihedasti, jäta u 0,5 cm kerkimisruumi vahele. Kui tainajuppe jääb üle, küpseta need lihtsalt eraldi.Küpseta pidusaia 200 kraadi juures 30 minutit, kuni kenasti küps ja kuldne. Eemalda vormist ja tõsta serveerimisalusele. Kaunista soovi korral rosmariini ja pohladega.
See postitus sündis koostöös Balti Jaama turuga
Lisa kommentaar